Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 64

Θέμα: Κομπιασματα

  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή Κομπιασματα

    .............Και το δικό μου κάνει μερικά κομπιάσματα ώρες πολύ χαμηλά 1000-2000 στροφές, και το νιώθω πιο έντονο όταν έχω πατημένο στο sport.... Δεν ξέρω αν είναι από το πρόγραμμα που λογικά έχει το αυτοκίνητο, ή από κάποιο πρόβλημα... Που να το δω ;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 22-10-12 στις 23:18 Αιτία: νεο θρεντ

  2. #2
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε είπαμε άλλο κακό να μη σε βρει...
    Αφού επισκευάστηκε ... καλά χιλιόμετρα να έχεις... και καλές κ απροβλημάτιστες βόλτες.

    Αυτό που έγραψες για χαμηλά μου κίνησε την περιέργια. Κ το δικό μου κάνει μερικά κομπιάσματα ώρες πολύ χαμηλά 1000-2000 στροφές, και το νιώθω πιο έντονο όταν έχω πατημένο στο sport.... Δεν ξέρω αν είναι από το πρόγραμμα που λογικά έχει το αυτοκίνητο, ή από κάποιο πρόβλημα... Που να το δω ;;;
    Οδηγείς daily με πατημένο στο sport?

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πολύ πιθανό να είναι απο το πρόγραμμα και την εισαγωγή βαγγέλη. εσένα δουλεύει διαφορετικά...
    για να σιγουρευτείς πάντως, όταν με το καλό θα πάς να ρυθμίσεις βαλβίδες και ανοίξεις καπάκι, ες να ανοίξουν και απο μπροστά να δείτε τι παίζει.
    επίσεις μπορείς στο διαγνωστικό να το περάσεις για τεστ βάνος, όπου καλό θα ήταν να το κάνεις 3-4 φορές. επέμεινε σε αυτό. εμείς το κάνεμα τρείς φορές, και τις δύο πέρασε.
    δυστηχώς και απ'ότι φάνηκε σε μένα, ο μοναδικός τρόπος για να διαπυστώσει κανείς αν έχει πρόβλημα το βάνος είναι αυτός, μιάς και δεν δείχνει κάποια ένδειξη βλάβης πουθενά.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    vagmag (22-10-12)

  5. #4
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γενικά φίλε vagmag η λειτουργία των Μ3 έτσι είναι τόσο χαμηλά στο φάσμα στροφών, δεν έχει την απόκριση που έχει πάνω από τις 4,000rpm ας πούμε. Τώρα εάν νιώθεις κόμπιασμα (και όχι απλά μειωμένη απόκριση) χαμηλά οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στο alpha-N... συνήθως η μετατροπή σε alpha-N δίνει κάποια κομπιάσματα σε απότομο γκάζι χαμηλά...
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  6. The Following 2 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    pilot (22-10-12), vagmag (22-10-12)

  7. #5
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κάθε πότε ρυθμίζουμε βαλβίδες ;
    Ο Κώστας είχε κάνει ρύθμιση 97600 και τώρα έχω 103500...

  8. #6
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά φίλε vagmag η λειτουργία των Μ3 έτσι είναι τόσο χαμηλά στο φάσμα στροφών, δεν έχει την απόκριση που έχει πάνω από τις 4,000rpm ας πούμε. Τώρα εάν νιώθεις κόμπιασμα (και όχι απλά μειωμένη απόκριση) χαμηλά οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στο alpha-N... συνήθως η μετατροπή σε alpha-N δίνει κάποια κομπιάσματα σε απότομο γκάζι χαμηλά...
    όντως κάποια κομπιάσματα, σαν μπουκώματα θα έλεγα όντως σε απότομο πάτημα..... δε συμβαίνει όμως πάντα... ίσως είναι από το πρόγραμμα... ποιος θα μπορούσε να το επιβεβαιώσει ;; συνεργείο ... μάστορας κλπ ;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagmag : 22-10-12 στις 23:04

  9. #7
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    είναι πολύ νωρίς ακόμα Βάγγο.. εγώ κάνω κάθε inspection II.. βέβαια να ξέρεις παίζει σημαντικό ρόλο η χρήση που κάνεις. Αν το αυτοκίνητο δουλεύει συχνά με υψηλές στροφές θέλει συχνότερα, είναι ακριβώς όπως στις μοτοσυκλέτες! Γιαυτό το γουστάρω!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  10. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    nikos valvetronic (22-10-12)

  11. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά φίλε vagmag η λειτουργία των Μ3 έτσι είναι τόσο χαμηλά στο φάσμα στροφών, δεν έχει την απόκριση που έχει πάνω από τις 4,000rpm ας πούμε. Τώρα εάν νιώθεις κόμπιασμα (και όχι απλά μειωμένη απόκριση) χαμηλά οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στο alpha-N... συνήθως η μετατροπή σε alpha-N δίνει κάποια κομπιάσματα σε απότομο γκάζι χαμηλά...
    Το κόμπιασμα μπορεί να οφείλεται και στο ποτενσιόμετρο του γκαζιού


    ή


    μπεκ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gnx : 22-10-12 στις 23:07

  12. The Following 2 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    EVERGET (22-10-12), kplc16 (07-05-16)

  13. #9
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αυτό το δείχνει το διαγνωστικό έτσι?
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    απ'ότι σε κόβω εσένα βάγγο, κάθε 20-25 χιλιάδες ένα ρυθμισματάκι καλό θα ήταν να κάνεις. εγώ περίπου τόσο κάνω.
    για το πρόγραμμα, θα μπορούσες να απευθυνθείς στην ιβόλβ στην αγγλία, και μάλιστα θα έχει και ενδιαφέρον για σένα ένα καλό πρόγραμμα σε σχέση με την εισαγωγή.
    δεν ξέρω ποιός είχε προγραμματίσει το αμάξι του κώστα, αλλά απ'ότι θυμάμαι έγινε εδώ ελλάδα.
    θεωρώ ότι με την εισαγωγή, ένα εγγυημένα καλό πρόγραμμα του εξωτερικού θα ήταν μια πολύ καλή αγορά για το αμάξι σου φίλε...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP