Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 86 από 86

Θέμα: Το ζήτημα της σκουριάς σε F20 & F30

  1. #81
    Εγγραφή
    10-06-13
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    13
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κ από μένα!Η δικιά μου f20 116d δεν εχει σκουριά κάτω από τα καθίσματα,ούτε πλάι,ούτε ανάμεσα στιις βάσεις των ζωνών.Αν δεν το είχατε αναφέρει πάντως δεν έπαιζε να το είχα ελεγξει..Καλοκαίρι 2013 την πήρα!

  2. #82
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ηλεκτρολυση, ειναι η σωστη λεξη,η και επιμεταλωση.
    Υπαρχει το ψυχρο και το θερμο γαλβανισμα.
    Η θερμοκρασια αρχιζει απο 400*C και φθανει και τους 900*C.Αναλογα το γαλβανισμα.
    Υπαρχει επισης γαλβανισμα σε χρωμα.Σπρευ η μπιστολιου.
    Το μεταλο που γαλβανιζεται ψυχρο,η εν θερμω ειναι απαλαγμενο απο βρωμια η σαθρη σκουρια. Στο θερμο γαλβανισμα το μεταλο καθαριζεται με διαφορα χημικα σε θερμο κλιβανο,ενω θερμαινεται στους 500*C και καιγονται ολες οι επικαθισεις,και οι ρυπαντες με την μορφη οξειδωσης. Συνεχεια εβαπτιζεται σε ζωνη αναγωγης με εισερχομενο υδρογονο στους 900*C ενω ταυτοχρονα ψυχεται.
    Συνηθως στον χαλυβα γινεται επαργυρωση.Υπερχει η επιχρυσωση η επιπλατινωση,και αλη μια επιμεταλωση την οποια δεν θυμαμαι.
    Επιμεταλωση κανουμε και στα πλαστικα,φυσικα εν ψυχρω.
    Γαλβανισμενες ειναι οι μπαργιερες στους δρομους καθως και οι κολωνες.
    Εχετε δει πολλες σκουριασμενες οσοι λετε οτι το γαλβανισμα σκουριαζει?
    Θα σκουριασει αν το βαλουμε και το αφησουμε σε θαλασινο νερο,η το πληγωσουμε.

  3. The Following 4 Users Say Thank You to Βασιλης For This Useful Post:

    aristent (20-06-14), Bazil Van Sinner (19-06-14), BILL007 (19-06-14), tokiko (20-06-14)

  4. #83
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο ίδιο πράγμα αναφερόμαστε και εμείς κανείς δεν είπε ότι το γαλβάνισμα σκουριάζει,προφανώς αρκετοί όπως και εγώ λόγω δουλειές το γνωρίζουν. Έχουμε μπήξει αμέτρητες αμπελοκολώνες γαλβανιζέ στο έδαφος.

    Τα 10 χρόνια μίνιμουμ αντοχή στη σκουριά που ανέφερα απλά το γνωρίζω, δεν το έχω δει ποτέ σκουριασμένο μέταλλο γαλβανισμένο.

    Αυτό που έθεσα σαν θέμα διότι μου φαίνεται περίεργο να είναι άβαφα αυτά τα μέταλλα που σκουριάζουν στα bmw, είναι ότι ακόμα και για να γλυτώσει κανείς αρκετά ή για να κερδίσει χρήματα μπορεί η βαφή να μην έγινε σωστά. Εν πάση περιπτώσει αυτή η κουβέντα δεν οδηγεί πουθενά. Τα θεωρώ γελοιότητες και πόσο μάλλον να δώσει κανείς 50κ για καινούργιο αμάξι και να σκουριάζει. Μη μου πείτε ότι και τα 46αρια σκουριάζουν τα είπαμε αυτά. Δεν είδα καμιά 2002, 1800 και λοιπά με σκουριασμένα ταμπλό.

  5. #84
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μιχάλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ίδιο πράγμα αναφερόμαστε και εμείς κανείς δεν είπε ότι το γαλβάνισμα σκουριάζει,προφανώς αρκετοί όπως και εγώ λόγω δουλειές το γνωρίζουν. Έχουμε μπήξει αμέτρητες αμπελοκολώνες γαλβανιζέ στο έδαφος.

    Τα 10 χρόνια μίνιμουμ αντοχή στη σκουριά που ανέφερα απλά το γνωρίζω, δεν το έχω δει ποτέ σκουριασμένο μέταλλο γαλβανισμένο.

    Αυτό που έθεσα σαν θέμα διότι μου φαίνεται περίεργο να είναι άβαφα αυτά τα μέταλλα που σκουριάζουν στα bmw, είναι ότι ακόμα και για να γλυτώσει κανείς αρκετά ή για να κερδίσει χρήματα μπορεί η βαφή να μην έγινε σωστά. Εν πάση περιπτώσει αυτή η κουβέντα δεν οδηγεί πουθενά. Τα θεωρώ γελοιότητες και πόσο μάλλον να δώσει κανείς 50κ για καινούργιο αμάξι και να σκουριάζει. Μη μου πείτε ότι και τα 46αρια σκουριάζουν τα είπαμε αυτά. Δεν είδα καμιά 2002, 1800 και λοιπά με σκουριασμένα ταμπλό.
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  6. #85
    Εγγραφή
    15-06-14
    Μηνύματα
    155
    Thanked
    135
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FRENCH BULLDOG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κ από μένα!Η δικιά μου f20 116d δεν εχει σκουριά κάτω από τα καθίσματα,ούτε πλάι,ούτε ανάμεσα στιις βάσεις των ζωνών.Αν δεν το είχατε αναφέρει πάντως δεν έπαιζε να το είχα ελεγξει..Καλοκαίρι 2013 την πήρα!
    σε ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση, και στους 4Τ ένα ίδιο αυτοκινητο με το δικο σου δεν σκουριασε. Μαλλον η διεθνης κατακραυγη τους εκανε να το διορθώσουν. Τουλαχιστον να μη σκουριάζουν τους πρωτους μηνες όπως πριν

  7. #86
    Εγγραφή
    06-07-14
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FRENCH BULLDOG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κ από μένα!Η δικιά μου f20 116d δεν εχει σκουριά κάτω από τα καθίσματα,ούτε πλάι,ούτε ανάμεσα στιις βάσεις των ζωνών.Αν δεν το είχατε αναφέρει πάντως δεν έπαιζε να το είχα ελεγξει..Καλοκαίρι 2013 την πήρα!

    Περιμένω κι εγω τέλος του μήνα μια 116i!!!! Θα δούμε αν θα δημιουργηθεί πρόβλημα !!! Πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο αν αφήνεις μεσα στο αμάξι σφουγγάρια και πετσί μετα το πλύσιμο δίχως να τα στεγνωσεις θα εχεις θέμα με σκουριές ... Αυτά έπαθα στο corsa !!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP