Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Απόψεις για λάστιχα

Ψήφισαν
106. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Continental ContiSportContact 5

    58 54,72%
  • Dunlop SP SportMaxx RT

    14 13,21%
  • Michelin Pilot Sport 3 PS3

    35 33,02%
Δημοσκόπιση Πολλαπλής Επιλογής
Σελίδα 19 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 91718192021 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 181 έως 190 από 233

Θέμα: Απόψεις για λάστιχα..

  1. #181
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι συντηρητικός οδηγός, μεικτή οδήγηση σε πόλη + επαρχιακή + εθνική, αλλά τόσο του έβγαλαν, 50Κ ΚΜ τα AS2..... 1650Kg.... Χαχαχαχα

    Με βλέπω να καταλήγω πάλι στα ήδη δοκιμασμένα Hankook....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Από πού κι ως που βρε παιδιά 1650 κιλά το δίλιτρο Ε90?

    Από 1395 έως 1495 το δίνει η BMW, αναλόγως εξοπλισμού.

    Εδώ 1700 ζυγίζει το F25 με τον Β47 που είναι τετρακίνητος ρινόκερος.

    Κατά τα άλλα, τα Hankook είναι μια χαρά.

    Απλώς μη λέμε ότι τα Nexen κλπ δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από πρωτοκλασάτες μάρκες, οι οποίες συμμετέχουν σε παγκοσμια πρωταθλήματα και επενδύουν εκατομμύρια σε R&D για να βελτιώσουν σύνθεση γόμας και χαραξη. Αυτό είναι που πληρώνουμε στα τοπ ελαστικά.

  2. The Following 5 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (07-01-19), dark knight (06-01-19), pilot (06-01-19), topmar (06-01-19), zaharias (07-01-19)

  3. #182
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πού κι ως που βρε παιδιά 1650 κιλά το δίλιτρο Ε90?

    Από 1395 έως 1495 το δίνει η BMW, αναλόγως εξοπλισμού.

    Εδώ 1700 ζυγίζει το F25 με τον Β47 που είναι τετρακίνητος ρινόκερος.

    Κατά τα άλλα, τα Hankook είναι μια χαρά.

    Απλώς μη λέμε ότι τα Nexen κλπ δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από πρωτοκλασάτες μάρκες, οι οποίες συμμετέχουν σε παγκοσμια πρωταθλήματα και επενδύουν εκατομμύρια σε R&D για να βελτιώσουν σύνθεση γόμας και χαραξη. Αυτό είναι που πληρώνουμε στα τοπ ελαστικά.
    Το ΔΙΚΟ μου E90 ζυγίζει 1653Kg ακριβώς χωρίς οδηγό (μπορώ να ανεβάσω το χαρτί του ΚΤΕΟ εάν θες), δεν είναι απλό διλιτρο Ε90 αλλά διλιτρο E90 Diesel με κοτσαδορο!

    Για τα Hankook μάλλον βρήκα ευκαιρία και τα επέλεξα για τους 3 λόγους που ανέφερα... Θα δείξει αν είναι εξίσου καλά με τα απλά που έχω ήδη φορέσει ξανά, από Μάρτιο που θα τα βάλω....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  4. #183
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1395 έως 1495 δίνουν το δικό σου, αναλόγως εξοπλισμού.

    Σκέψου πως 1650 είναι το 46αρι Μ3 cabrio με SMG, που έχει κάτι δεσίματα στο πλαίσιο σαν το Blue Star Naxos.

    Δεν παίζουν τα νούμερα των ΚΤΕΟ, παιδιά. Είχα περάσει το τεριος της γυναίκας με σκαλοπατια, bull bar, κοτσαδορους και παιδικά καροτσάκια και με έκοψαν λόγω bull bar. Πήγα σπίτι, τα αφαίρεσα όλα, ξαναπέρασα μετά από μια εβδομάδα και με έβγαλαν και 90 κιλά πιο πάνω.

  5. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    nik200 (05-03-19)

  6. #184
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    1395 έως 1495 δίνουν το δικό σου, αναλόγως εξοπλισμού.

    Σκέψου πως 1650 είναι το 46αρι Μ3 cabrio με SMG, που έχει κάτι δεσίματα στο πλαίσιο σαν το Blue Star Naxos.

    Δεν παίζουν τα νούμερα των ΚΤΕΟ, παιδιά. Είχα περάσει το τεριος της γυναίκας με σκαλοπατια, bull bar, κοτσαδορους και παιδικά καροτσάκια και με έκοψαν λόγω bull bar. Πήγα σπίτι, τα αφαίρεσα όλα, ξαναπέρασα μετά από μια εβδομάδα και με έβγαλαν και 90 κιλά πιο πάνω.
    Συγκρίνεις ανόμοια οχήματα παλαιότερης γενιάς με νέα......

    Στο δικό μου Instructions Manual γράφει:

    Βάρος 1505Kg (με 75Kg φορτίο, γεμάτο κατά 90%, χωρίς ειδικό εξοπλισμό). Εάν προσθέσεις και κάνα 40-50Kg τον κοτσαδορο, την ανάρτηση M-Pack και δεν ξέρω εγώ τι άλλο έχει ως ειδικό εξοπλισμό, φτάνεις άνετα τα 1600+Kg....

    Τέλος πάντων, για να μην βγαίνουμε από το θέμα, να ρωτήσω κάτι για τα Runflat: έχουν πιο σκληρά πλαϊνά σίγουρα, αλλά είναι όμως και πιο ανθεκτικά στις επαφές με πεζοδρόμια;

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  7. #185
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Είναι πιο ανθεκτικά, ναι. Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι είναι αλεξίσφαιρα. Όταν είχα το Ε60, η γυναίκα μου χτύπησε μια μεγάλη πέτρα με ταχύτητα και άνοιξε στο πλαϊνό του (Bridgestone RF), στραβωνοντας και τη ζάντα. Είχε ένα τοξοειδες σκισιμο 15 εκατοστών. Θεωρώ πως ένα συμβατικό ελαστικό θα είχε κάνει καρούμπαλο και δεν θα είχε ανοίξει.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (07-01-19), topmar (07-01-19)

  9. #186
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    την δικια μου εμπειρια στην ειπα για τα πλαινα..δεν ειναι μονο το κοσμος στην σαλονικα,εχω πεσει σε απιθανες και απυθμενες ταυτοχρονα λακουβες που απορω ακομα-δωξα τω θεω,παναγια μου- που βγηκα αλαβωτος..σιγουρα ειναι και θεμα τυχης..παντως με τα συμβατικα παντα ειχα θεμα στα πλαινα,οποτε οσον αφορα αυτο θα εισαι σαφως καλυτερα..στην ανεση τωρα τα ξες,το μονο μειονεκτημα..εγω θα σε συμβουλευα να μην το εχεις στις πιεσεις που δινονται και ειναι τουβλο..να τις κατεβασεις λιγο ,οσο εσυ νομζεις οτι σου κανει.πιστευω οτι στην ελλαδα με την πιεση που δινει η αντιπροσωπεια τα ρανφλατ χοροπηδανε και χανουν μεγαλο μερος της προσφυσης και δεν εχουν καλη συμπεριφορα στον δρομο..ακομα και στις στροφες αν κατεβασεις πιεσεις θα δεις μεγαλη διαφορα..αλλα ειναι δικια μου γνωμη,εσυ κρινεις!
    και περιμενουμε κριτικες για τα συγκεκριμενα γιατι τα βρηκες σε καλη τιμη..απο ποιον τα πηρες?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 07-01-19 στις 19:52

  10. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (07-01-19), topmar (07-01-19)

  11. #187
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εννοείται ότι θα γράψω κριτικές, μέρα από εύλογη χρήση, αλλά και πρώτες εντυπώσεις σίγουρα θα γράψω.

    Η τιμή είναι προσφορά φίλου μου από το εξωτερικό, με την μεταφορά μέσα. Εδώ στην Ελλάδα δεν τα βρήκα τα συγκεκριμένα να πωλούνται....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  12. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (07-01-19)

  13. #188
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται ότι θα γράψω κριτικές, μέρα από εύλογη χρήση, αλλά και πρώτες εντυπώσεις σίγουρα θα γράψω.

    Η τιμή είναι προσφορά φίλου μου από το εξωτερικό, με την μεταφορά μέσα. Εδώ στην Ελλάδα δεν τα βρήκα τα συγκεκριμένα να πωλούνται....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    εχεις πρωτες εντυπωσεις? επειδη θυμαμαι οτι κανεις πολλα χιλ. καθε μηνα.

    κατι ασχετο ρε παιδια..διαβασα καποιον στο εξωτερικο που δοκιμασε να βαλει ιδια λαστιχα ιδιας εταιρειας ,διαστασης ,πελματος κ.λ.π αλλα:

    πισω ραν φλατ για να προφυλαχθει σε περιπτωση ξαφνικου σκασιματος επειδη ταξιδευει πολυ στο εξωτερικο με μεγαλες ταχυτητες και

    μπροστα κανονικα συμβατικα ελαστικα για ανεση μεσα στην πολη ...

    στεκει αυτο?σιγουρα θα εχει διαφορα το αυτοκινητο σε στροφες κρατηματα γιατι τα ρανφλατ θα ειναι πιο σκληρα και θα μπαινουν σαν τρενο ενω ο μπροστινος αξονας θα κλινει περισοτερο στις στροφες..λογικα δεν θα επηρεασει την λειτουργια του αυτοκινητου σαν προσφυση συμπεριφορα? η' μηπως τελικα ειναι οκ,δεν θα υπαρξει κατι ανυσηχητικο?

  14. #189
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις πρωτες εντυπωσεις? επειδη θυμαμαι οτι κανεις πολλα χιλ. καθε μηνα....
    Καλησπέρα, όχι ακόμα, αύριο το πρωί θα τα βάλω, τέτοια εποχή βγάζω τα χειμερινά συνήθως και την Παρασκευή έχω το πρώτο ταξίδι - δοκιμή (ελαστικών, remap κλπ). Χιλιόμετρα πολλά δεν κάνω, λάθος κάνεις, γύρω στα 1.000 το μήνα κατά Μ.Ο το πολύ.

    Όταν θα έχω σχηματίσει άποψη εκ της αρχικής χρήσης, για τα συγκεκριμένα ελαστικά, θα την καταθέσω.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  15. #190
    Εγγραφή
    16-11-11
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    81
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ θα γράψω την δικιά εμπειρία για τα hankook ventus prime 3 225 45 17.Μετά από 5.000 χλμ σε ένα χρόνο νορμάλ οδηγείση δυστυχώς στραβωσανε και τραβαγε το αμάξι δεξια!! Να επισημάνω τα εξής : αλαγμενα αμορτισερ ,ελατηρια ,ψαλιδια,ευθυγραμμιση καινούργιες ζαντες, μπροστινό κομπλέ. Στην υγειά μου!!!!

Σελίδα 19 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 91718192021 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP