Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Απόψεις για λάστιχα

Ψήφισαν
107. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Continental ContiSportContact 5

    58 54,21%
  • Dunlop SP SportMaxx RT

    14 13,08%
  • Michelin Pilot Sport 3 PS3

    36 33,64%
Δημοσκόπιση Πολλαπλής Επιλογής
Σελίδα 17 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 161 έως 170 από 234

Θέμα: Απόψεις για λάστιχα..

  1. #161
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παίζει ρόλο και ο τρόπος οδήγησης, άλλο να πηγαίνεις τάπα σε στροφές πχ και άλλο μέσα σε πόλη με max 80 χλμ
    Δεν είχαν ούτε 2 χρόνια τα pzero

  2. #162
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου, ρόλο δεν παίζει μόνο ο αριθμός των χιλιομέτρων αλλά και η ηλικία του ελαστικού. Άλλο πράμα 25χιλ χλμ σε ένα λάστιχο 2 χρόνων και άλλο σε ένα λάστιχο 5 χρόνων. Μετά από 5 χρόνια δεν είναι παράλογο ένα λάστιχο να έχει χάσει τις ιδιότητές του (να είναι πέτρα, να έχει σκισίματα κτλ κτλ), κι ας έχει κάνει λίγα, αναλογικά, χιλιόμετρα..

    Επειδή δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα με το έβο, μία φορά κράτησα τα πιρέλλια κάτι παραπάνω από 3 χρόνια και δεν είχα παράπονο από τις ιδιότητες του ελαστικού. Ήταν όμως με περίπου 20χιλ χλμ.

    βασίλης
    Ευχαριστώ, κι εγώ στην ίδια κατηγορία είμαι, με 9-11.000 ΚΜ ΜΑΧ το χρόνο με τα καλοκαιρινά (+ άλλα 2-3.000 ΚΜ με τα χειμερινά). Οπότε δεν προλαβαίνουν να ξεραθουν από το χρόνο, περισσότερο θα τελειώσουν από πέλμα. Αλλά έλεγα μπας και κρατήσουν 4 χρονιές χρήσης (δηλαδή έως 40.000).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIM27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα Michelin primacy 3 κρατησανε για πανω απο 50Κ χλμ και ηταν αριστα μεχρι τελους.Τωρα εχει βγει το primacy 4.
    Νομίζω ότι είναι ακατάλληλο αυτό το συγκεκριμένο για το δικό μου αμάξι, με σπορ οδήγηση.... Χώρια που δεν τη συμπαθώ ως μάρκα. Άσε που είναι και αρκετά ακριβότερα από τα υποψήφια του 1ου ποστ ...

    Δύσκολη εξίσωση τελικά...

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  3. #163
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει ρόλο και ο τρόπος οδήγησης, άλλο να πηγαίνεις τάπα σε στροφές πχ και άλλο μέσα σε πόλη με max 80 χλμ
    Δεν είχαν ούτε 2 χρόνια τα pzero
    Το αμάξι ΔΕΝ κινείται εντός πόλης, οπότε δεν με ενδιαφέρει η συμπεριφορά του ελαστικού σε σαπουνιασμενο οδόστρωμα πόλεων. Επιπλέον, στις στροφές το πιέζω λίγο, γενικά με σπορτιφ οδήγηση πηγαίνω συνήθως.....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  4. #164
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος με ολόιδιο όχημα με το δικό μου, είχε τα προηγούμενα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (όχι τα 3 που είναι νεότερα) και ήταν σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος... Του έβγαλαν δε και σχεδόν 50.000 ΚΜ....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    σε τι συνθηκες οδηγουσε?πολη?εκτος πολης? με ποσα χιλιμ. οδηγουσε μεσο ορο?πηγαινε ταπα,σιγα.προσεκτικα? στροφες πως? φρενα? ρωταω για να ξερω γιατι αν βρω τετοιο ελαστικαο συμβατικο που να παει 50.000 αυριο το παιρνω! και ειμαι γενικα και χρηστης που αν δεν λιωσουν τα ελαστικα δεν τα αλλαζει...στο tyrereviews λενε μαξιμουν 23000 μιλια που ειναι περιπου 35.000 χιλμ. σε δικο μας αμαξι και δρομους αγγλιας που λενε οι ιδιοι οτι ειναι απαραδεκτοι...οκ περιπου 5000 πανω αποσο λεω ,γινεται αν προσεχεις,αλλα 50.000 μου φαινεται εξωπραγματικο!

    οσο για το tyrereviews δεν ξερω τι κριτηριο εχουν οι αγγλοι για τους δρομους τους..δλδ. ποσο χαλια ειναι σε συγκριση με τους δικους μας.παντως εκει ψαχνω για αυτοκινητο σαν τα δικα μας μονο και συνθηκες οδηγησης.συνηθως δεν πεφτουν εξω αν το ψαξεις με αυτα τα κριτηρια.εγω οτι δοκιμασα πανω κατω μεσα επεσαν.εκει επισης τα κοντι 6 τα εκθειαζουν σε ολα εκτος την αντοχη.παντως γενικα πολλα χιλιομετρα βγαζουν μονο μετρια ελαστικα σε αποδοση,οπως εχει ειπωθει.ενα καλο ελαστικο επιδοσεων και κρατηματος θα εχει γομμα που ειναι ανωτερη και πιο μαλακη οποτε φθειρεται πιο γρηγορα.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (23-12-18), topmar (23-12-18)

  6. #165
    Εγγραφή
    08-12-18
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    40
    Thanked
    69
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νομίζω πάντως ότι 1) [αμάξι 1500 κιλών, 200 ίππων με σπορτίφ ιδήγηση] και 2) [λάστιχο σπορτίφ για 40χιλ χιλιόμετρα] είναι δύο έννοιες ασύμβατες μεταξύ τους.
    Αν είχες νισσάν αλμέρα 1400 και οδηγούσες οικογενειακά θα μπορούσες να βγάλεις και 40 και 50χιλ χιλιόμετρα με ένα σετ ελαστικών - στην περίπτωση σου όμως φοβάμαι ότι όχι.

    Κάτι θα αναγκαστείς να θυσιάσεις..
    tsapi, το

  7. The Following 2 Users Say Thank You to tsapi For This Useful Post:

    mark e92 (25-12-18), topmar (24-12-18)

  8. #166
    Εγγραφή
    22-04-15
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    12
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα απο Κομοτηνη και παλι, για MATADOR βλεπω ούτε κουβεντα, ποιος ο λογος για ενα τοσο ανταγωνιστηκο ελαστικο; Πολυ καλη επιλογη και τα Hankook αλλα φοραω απο το 09 Όταν πρωτο ξεκίνησαν και ακόμη σε αυτά είμαι. 225/40/18 ! Αυτο που θα μπορούσε να το αντικαταστήσει θα μπορούσε να είναι το Nexen !!!

  9. The Following User Says Thank You to alpinavtec For This Useful Post:

    topmar (24-12-18)

  10. #167
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε τι συνθηκες οδηγουσε?πολη?εκτος πολης? με ποσα χιλιμ. οδηγουσε μεσο ορο?πηγαινε ταπα,σιγα.προσεκτικα? στροφες πως? φρενα? ρωταω για να ξερω γιατι αν βρω τετοιο ελαστικαο συμβατικο που να παει 50.000 αυριο το παιρνω! και ειμαι γενικα και χρηστης που αν δεν λιωσουν τα ελαστικα δεν τα αλλαζει...στο tyrereviews λενε μαξιμουν 23000 μιλια που ειναι περιπου 35.000 χιλμ. σε δικο μας αμαξι και δρομους αγγλιας που λενε οι ιδιοι οτι ειναι απαραδεκτοι...οκ περιπου 5000 πανω αποσο λεω ,γινεται αν προσεχεις,αλλα 50.000 μου φαινεται εξωπραγματικο!

    οσο για το tyrereviews δεν ξερω τι κριτηριο εχουν οι αγγλοι για τους δρομους τους..δλδ. ποσο χαλια ειναι σε συγκριση με τους δικους μας.παντως εκει ψαχνω για αυτοκινητο σαν τα δικα μας μονο και συνθηκες οδηγησης.συνηθως δεν πεφτουν εξω αν το ψαξεις με αυτα τα κριτηρια.εγω οτι δοκιμασα πανω κατω μεσα επεσαν.εκει επισης τα κοντι 6 τα εκθειαζουν σε ολα εκτος την αντοχη.παντως γενικα πολλα χιλιομετρα βγαζουν μονο μετρια ελαστικα σε αποδοση,οπως εχει ειπωθει.ενα καλο ελαστικο επιδοσεων και κρατηματος θα εχει γομμα που ειναι ανωτερη και πιο μαλακη οποτε φθειρεται πιο γρηγορα.
    Είναι συντηρητικός οδηγός, μεικτή οδήγηση σε πόλη + επαρχιακή + εθνική, αλλά τόσο του έβγαλαν, 50Κ ΚΜ τα AS2.....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πάντως ότι 1) [αμάξι 1500 κιλών, 200 ίππων με σπορτίφ ιδήγηση] και 2) [λάστιχο σπορτίφ για 40χιλ χιλιόμετρα] είναι δύο έννοιες ασύμβατες μεταξύ τους.
    Αν είχες νισσάν αλμέρα 1400 και οδηγούσες οικογενειακά θα μπορούσες να βγάλεις και 40 και 50χιλ χιλιόμετρα με ένα σετ ελαστικών - στην περίπτωση σου όμως φοβάμαι ότι όχι.

    Κάτι θα αναγκαστείς να θυσιάσεις..
    1650Kg.... Χαχαχαχα

    Με βλέπω να καταλήγω πάλι στα ήδη δοκιμασμένα Hankook....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  11. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (30-12-18)

  12. #168
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    γιατι δεν δοκιμαζεις τα νεα βριτζ που ειναι ρανφλατ σε τιμη και ανεση συμβατικου?

  13. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    topmar (31-12-18)

  14. #169
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι δεν δοκιμαζεις τα νεα βριτζ που ειναι ρανφλατ σε τιμη και ανεση συμβατικου?
    Εννοείς αυτό;

    Bridgestone Driveguard RFT 225/45R17 94Y

    Στα 375€ βγαίνει..... Δεν με εμπνέει το πέλμα του, πολύ Touring το βλέπω.... Και τα Bridgestone γενικώς είναι αρκετά σκληρά... Τα έχεις δοκιμάσει εσύ;

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  15. #170
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι αυτα λεω...δεν ειναι επιδοσεων σιγουρα...οχι δεν τα εχω δοκιμασει,το σκεφτηκα να σου πω γιατι ακουω πολλα καλα λογια και για κρατηματα και για ανεση για ρανφλατ αλλα το απεριψα και εγω γιατι μου φανηκε και εμενα οπως εσενα..ασε που δεν την συμπαθω την εταιρεια αυτη και πολυ..παντως απο ολες τις κριτικες που εχω ακουσει δεν ειναι σκληρα σαν τα αλλα της εταορειας..να φανταστεις λενε οτι το ποτενζα το συμβατικο ειναι πιο σκληρο απο αυτο σε αισθηση που ειναι και ρανφλατ..σιγουρα δεν ειναι τοσο μαλακο σαν το συμβατικο ενα 10% πιο σκληρο θα ελεγα απο αυτα που μου λενε...εγω βαζω γκουντγιαρ γιατι μου βγαζουν χιλ. με καλο κρατημα και αντοχη σε υγρο και στεγνο..ρανφλατ αλλα με χαμηλες πιεσεις για ανεση...και εχω και τις ζαντες σε καλο επιπεδο και αν και εχω βρει παρα πολλες φορες σε πλαινα-μεντιτερανεαν κοσμος,παρκινγ,εισοδος,ξερ ις απο βορειο ελλαδα εισαι-δεν καταλαβαινουν τιποτα...ειμαι ικανοποιημενος μεχρι τωρα ....θελω να βαλω κοντι 6 συμβατικα αν τα εβγαζε σε 16αρια γιατι ακουω καλα λογια γιαυτο..θα πηγαινα για δοκιμη..αλλα δεν εβγαλαν μεχρι τωρα

Σελίδα 17 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 71516171819 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP