Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 73

Θέμα: Ανάλυση Λαδιών Κινητήρα.

  1. #41
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχει ακομη περιθωρια απο οτι δειχνει αρκετα. Μονο ο μόλυβδος ειδα ηταν λιγο ψηλα....

    Μπραβο σου για την επιμονη παρα τη ταλαιπωρια που ειχε το θεμα

  2. #42
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο Σταμάτη!! Τελικά αξίζει να τα αλλάζουμε στα 10.000;

  3. #43
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μια ερωτηση δεν εχετε κανει ακομα που ειναι η πιο σημαντικη.
    Θα περιμενω λιγο ακομα και μετα θα σας πω αν πρεπει η δεν πρεπει να τα αλλαζουμε οταν ισχυει κατι.
    Τι ομως;

  4. #44
    Εγγραφή
    07-01-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    21
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το board computer, τι άποψη έχει για όλα αυτά? Συμφωνεί με την πραγματικότητα? Θέλω να πω, καταλήγουμε στο ότι το μηχάνημα ξέρει πότε πρέπει να του αλλάξουμε λάδια, ή ο "μάστορας" που τα αλλάζει ανά 5-7-10.000 (και κονομάει από την τρέλα μας) ξέρει καλύτερα?

    (τι κερδίζω?)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Konstantinos : 13-03-10 στις 13:10

  5. #45
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το board computer, τι άποψη έχει για όλα αυτά? Συμφωνεί με την πραγματικότητα? Θέλω να πω, καταλήγουμε στο ότι το μηχάνημα ξέρει πότε πρέπει να του αλλάξουμε λάδια, ή ο "μάστορας" που τα αλλάζει ανά 5-7-10.000 (και κονομάει από την τρέλα μας) ξέρει καλύτερα?

    (τι κερδίζω?)
    κερδισες. Την επομενη κερναω.

    Οταν εκανα την αλλαγη μου εδειχνε περιπου 3000 χλμ υπολοιπο.
    Αρα σορρυ γκαηζ για εμενα το θεμα λαδια τελειωνει και αρχιζει σε οτι μου λεει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου.

  6. #46
    Εγγραφή
    07-01-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    21
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως θα είχα έναν φόβο να το κάνω κανόνα πρωτού δοκιμάσω το ίδιο και με κάποιο άλλο λάδι. Να δω δηλαδή ότι δεν έτυχε να συμβαδίσει με αυτό το λάδι αλλά "νιώθει" και προσαρμόζεται αν του αλλάξεις τις συνθήκες, πχ αλλάξεις μάρκα λαδιού. Τότε θα μπορούσαμε να το κάνουνε πραγματικά κανόνα για όλους. (φυσικά αυτή τη στιγμή αποτελεί κανόνα για εσένα και τα συγκεκριμένα λάδια που βάζεις..)

  7. #47
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια snoopy για την όλη προσπάθεια και τα πολύ σημαντικά αποτελέσματα, που δείχνουν πολλά! Φαντάζομαι ότι πλέον, υπερβολικά συχνές αλλαγές κάθε 5-7.000 χλμ σε συμβατικούς κινητήρες, θα σταματήσουν για τους περισσότερους, και το όριο θα ανέβει, αν όχι στα χιλιόμετρα που λέει το obc, τουλάχιστον στα διπλάσια από αυτά. Εγώ πάντως, θα ανεβάσω το όριο κατά 5.000χλμ από τα +-12.000 που άλλαζα μέχρι πρότινος, χωρίς καμία ανασφάλεια πια. Πιστεύω επίσης, πως ό,τι λάδια και να είχες, δε θα είχαν πολύ μεγαλύτερη απόκλιση από το obc, οπότε δε θεωρώ τυχαίο το αποτέλεσμα, που αφορά μόνο τα fuchs που φόραγες, αλλά ενδεικτικό (με μια μικρή αυξομείωση), όλων των λαδιών αντίστοιχου ιξώδους και προδιαγραφών (longlife 04) γενικότερα.

    Και το αλλαγή κάθε χρόνο, φαίνεται επίσης να καταρρίπτεται, αφού τα αποτελέσματα προτείνουν αλλαγή κάθε 18 μήνες. Να'σαι καλά που προσωπικά με γλίτωσες από κάποια έξοδα, αλλά κυρίως την ανασφάλεια της αλλαγής πάνω στο χρόνο ακριβώς!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 13-03-10 στις 14:13
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. #48
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως θα είχα έναν φόβο να το κάνω κανόνα πρωτού δοκιμάσω το ίδιο και με κάποιο άλλο λάδι. Να δω δηλαδή ότι δεν έτυχε να συμβαδίσει με αυτό το λάδι αλλά "νιώθει" και προσαρμόζεται αν του αλλάξεις τις συνθήκες, πχ αλλάξεις μάρκα λαδιού. Τότε θα μπορούσαμε να το κάνουνε πραγματικά κανόνα για όλους. (φυσικά αυτή τη στιγμή αποτελεί κανόνα για εσένα και τα συγκεκριμένα λάδια που βάζεις..)
    Υποθέτω ότι το OBC λειτουργεί με δεδομένο ότι οι προδιαγραφές του λαδιού στον κινητήρα είναι σύμφωνες με τα συνιστώμενα από το εργοστάσιο. Πάντα συγκεκριμένος τύπος longlife αλλά και συγκεκριμένων εταιριών για τον M54! ...και για πολλά άλλα

  9. #49
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο Σταμάτη!!

    Εσείς που τα καταλαβαίνετε καλά μήπως θα μπορούσατε να φτιάξετε ένα αρχείο, που να τα εξηγεί όλα αυτά για τα παιδιά που δεν καταλαβαίνουν τι λέει ???

  10. #50
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σταματη εκανες αυτο που ηθελα να κανω εδω και πολυ καιρο και εγω προσωπικα σε ευχαριστω.
    Προσωπικα εμπιστευομαι απολυτα το obc,μου εβγαλε αλλαγη λαδιων στους 23 μηνες με 3650 διανυθεντα χ.λ.μ.απο την προηγουμενη αλλαγη.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP