Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 42

Θέμα: Γνώμες/Εμπειρίες Αναρτήσεις Μ3 Ε46

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steliosm46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ φοράω ΟΕΜ αμορτισέρ (Sachs) και ελατήρια έχω βάλει Eibach Pro Kit το πρώτο στάδιο χαμηλώματος που δίνει για Μ3 Ε46 και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την συμπεριφορά του αυτοκινήτου γενικότερα..

    Είναι όσο σφικτό χρειάζεται δεν σε κουράζει στο ταξίδι όπως μια αρκετά σκληρή ανάρτηση που θα πηγαίνεις πάνω-κάτω στο παραμικρό "λακουβάκι" και δεν κοπανάει τόσο πόσο μάλλον και με τις 19άρες..είναι μια χαρά πιστεύω και καλύπτει ένα μεγάλο εύρος ικανοποίησης του οδηγού..
    Φυσικά ο καθένας έχει διαφορετικά γούστα και στυλ οδήγησης..
    Να ξερεις ομως στελαρα, οτι τα καλαμια δεν δουλευουν το ιδιο σωστα χωρις τα μαμα ελατηρια, τα οποια ειναι σχεδιασμενα για να δου,ευουν με ταμαμα καλαμια, ετσι ωστε οι τροχοι να εχουν ΜΟΝΙΜΩΣ επαφη με τον δρομο.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  2. #22
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξερεις ομως στελαρα, οτι τα καλαμια δεν δουλευουν το ιδιο σωστα χωρις τα μαμα ελατηρια, τα οποια ειναι σχεδιασμενα για να δου,ευουν με ταμαμα καλαμια, ετσι ωστε οι τροχοι να εχουν ΜΟΝΙΜΩΣ επαφη με τον δρομο.
    το έχω δοκιμάσει διεξοδικά θωμά.. σε στροφές σε ευθεία γενικά το αυτοκίνητο έχει βελτιωθεί σε ένα βαθμό πιστεύω όπως το βλέπω εγώ και αν δεις στο πρώτο στάδιο ελατήρια χαμηλώματος τουλάχιστον στα eibach που είδα εγώ αναφέρει οτι συνεργάζονται άψογα με τα εργοστασιακά αμορτισέρ της Μ3..

    Εχεις δικιο για τα καλάμια διότι δεν ανεβαίνουν μέχρι πάνω αλλα μην νομίζεις κάνει κανονικά την διαδρομή της η ανάρτηση χωρίς να τερματίζει πρίν την ώρα της και στην συνέχεια να μεταφέρεται η δύναμη στο πλαίσιο..απλά με την διαφορά οτι ζορίζονται λίγο παραπάνω τα αμορτισέρ..

    εκεί δηλαδή που θα τα άλλαζες σε κάποια συγκεκριμένα χιλιόμετρα τώρα τα αλλάζεις ποιο γρήγορα σε 5-10 χιλιάδες π.χ ποιο νωρίς αναλόγως πως το δουλεύεις το αυτοκίνητο..

  3. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Την ιδια επαναφορα παντως με αλλα ελατηρια, δεν εχει το καλαμι.
    Γενικα ακομα και για τις ρυθμιζομενες, την γνωμη μου την εχω ξαναπει. Προτιμωμια μη ρυθμιζομενη αναρτηση που ξερω οτι δουλευει σωστα για το αμαξι, με την αναλογη σκληρλτητα της, το αναλογο χαμηλωμα της, ΑΛΛΑ να ξερω οτι δουλευει 100%.σωστα...
    Και ενα σετ ρυθμκζομενα τοπ μαουντς. Τπτ παραπανω...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. #24
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσωπικά, όταν ήρθε η ώρα για αλλαγή αμορτισέρ, χωρίς δεύτερη σκέψη, πήρα μία τετράδα εργοστασιακά Boge αμορτισέρ (που μαζί με την SACHS είναι θυγατρικές της ZF) με κόστος κάπου στο χιλιάρικο. Βασικά δεν έχω ούτε το χρόνο, αλλά ούτε και την υπομονή να κάνω δοκιμές με της ρυθμίσεις σκληρότητας και ύψους μίας ρυθμιζόμενης ανάρτησης, οπότε θέλοντας σίγουρα αποτελέσματα χωρίς κόπο πήγα στα ΟΕΜ. Σε χαμηλότερη τιμή κάπου στα 700 μπορείς να πάρεις και bilstein.

    Γενικά το Μ3 ακόμη και με τις μαμά αναρτήσεις είναι σκληρό αυτοκίνητο, πόσο μάλιστα το δικό μου με 19άρες και σινεμπλόκ πολυουρεθάνης, αλλά το πάτημα είναι άκρως αποδεκτό για την κατηγορία του αυτοκινήτου...εάν θέλεις πάτημα 5άρας (ή ακόμη και Μ5) σίγουρα το Μ3 δεν πρόκειται να το αποκτήσει ποτέ...Επίσης οι κλίσεις στις στροφές είναι μικρές αλλά υπάρχουν, εάν θες να τις εκμηδενίσεις δεν χρειάζεσαι σκληρά ελατήρια αλλά παχύτερες αντιστρεπτικές. Σε μαμά αμορτισέρ δεν θα έβαζα χαμηλότερα ελατήρια, και για τους λόγους της διάρκειας ζωής που αναφέρθηκαν αλλά και γιατί δεν αξίζει να κάνεις το αυτοκίνητό σου λιγότερο χρηστικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα θέλει να παντιλικιάζει παντού.....
    Αυτό δεν γίνεται...εάν θέλεις να παντιλικιάζεις παντού δεν παίρνεις Μ3....
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  5. The Following 2 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    nik200 (10-09-12), soc12r (10-09-12)

  6. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατι ασχετο-σχετικο, σε απλο 46αρι μπαινει η αναρτηση του Μ3?Και αν ναι τι αποτελεσματα να χει αραγε?...

  7. #26
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7249
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, όταν ήρθε η ώρα για αλλαγή αμορτισέρ, χωρίς δεύτερη σκέψη, πήρα μία τετράδα εργοστασιακά Boge αμορτισέρ (που μαζί με την SACHS είναι θυγατρικές της ZF) με κόστος κάπου στο χιλιάρικο. Βασικά δεν έχω ούτε το χρόνο, αλλά ούτε και την υπομονή να κάνω δοκιμές με της ρυθμίσεις σκληρότητας και ύψους μίας ρυθμιζόμενης ανάρτησης, οπότε θέλοντας σίγουρα αποτελέσματα χωρίς κόπο πήγα στα ΟΕΜ. Σε χαμηλότερη τιμή κάπου στα 700 μπορείς να πάρεις και bilstein.

    Γενικά το Μ3 ακόμη και με τις μαμά αναρτήσεις είναι σκληρό αυτοκίνητο, πόσο μάλιστα το δικό μου με 19άρες και σινεμπλόκ πολυουρεθάνης, αλλά το πάτημα είναι άκρως αποδεκτό για την κατηγορία του αυτοκινήτου...εάν θέλεις πάτημα 5άρας (ή ακόμη και Μ5) σίγουρα το Μ3 δεν πρόκειται να το αποκτήσει ποτέ...Επίσης οι κλίσεις στις στροφές είναι μικρές αλλά υπάρχουν, εάν θες να τις εκμηδενίσεις δεν χρειάζεσαι σκληρά ελατήρια αλλά παχύτερες αντιστρεπτικές. Σε μαμά αμορτισέρ δεν θα έβαζα χαμηλότερα ελατήρια, και για τους λόγους της διάρκειας ζωής που αναφέρθηκαν αλλά και γιατί δεν αξίζει να κάνεις το αυτοκίνητό σου λιγότερο χρηστικό.



    Αυτό δεν γίνεται...εάν θέλεις να παντιλικιάζεις παντού δεν παίρνεις Μ3....
    εγω απο την αλλη θεωρω οτι το αμαξι ειναι ιδιαιτερως μαλακο...(για τα γουστα μου) φιλε νασσο..αυτη ηταν και η απογοητευση μου οταν το πηρα δεν κρυβω..εχοντας συνηθισει ομως σε κρακουλα...

    απο την αλλη ομως οποιος το εχει στριψει το αμαξι...ο τροπος που δουλευει το αμαξι αυτο απαιτει "διαδρομη"..προκειμενου να μην γινει πολυ απολυτο στα πολλα χιλιομετρα...αρα και εγω ψηφιζω μαμα αναρτηση...η οποια πραγματι τα κανει ολα..

  8. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    EVERGET (10-09-12)

  9. #27
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό δεν γίνεται...εάν θέλεις να παντιλικιάζεις παντού δεν παίρνεις Μ3....
    Τι παίρνεις λοιπόν ;( αλλά για να είναι κ αυτοκίνητο βόλτας, καθημερινο....)

  10. #28
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Επίσης οι κλίσεις στις στροφές είναι μικρές αλλά υπάρχουν, εάν θες να τις εκμηδενίσεις δεν χρειάζεσαι σκληρά ελατήρια αλλά παχύτερες αντιστρεπτικές.
    Αυτές τις αντιστεπτικές δεν τις έχω συμπαθήσει ιδιαίτερα.... Βάζοντας πιο σκληρές μπορεί να κρατάς τα μορτισέρ κ ελατήρια ίδια, οπότε η απόσβεση είναι πολύ καλή, χάνουν όμως την ανεξαρτησία τους οι τροχοί, και αντιδρά το αυτοκίνητο πολύ ξερά όποτε ο ένας τροχός πέφτει σε λακκούβα.

    Η λύση της μαμάς ανάρτησης, είναι συνήθως η πιο ενδεδειγμένη. Ίσως φταίει ότι γέρασα και έχω γίνει περίεργος...

  11. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μ3 εγώ θα έπαιρνα πάντως.
    είναι το αμάξι που μπορεί να πηγαίνει μονίμος με το πλάι. φυσικά είναι και αμάξι τρένο, όπου έχει αρκετά υψηλό όριο.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  12. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγώ πάντως βαγγέλη λέω να το συνηθίσεις λίγο το αμάξι, και μετά να δείς τι θές.
    πήγαινε το κάνα διμηνο, έτσι ώστε να αποκτήσεις ολοκληρωμένη εικόνα, να δείς τι κάνει σε διαδρομή, να δείς τι κάνει στα πολλά, και μετά αποφασίζεις.
    νομίζω είναι πολύ νωρίς για να σκέφτεσαι απο τώρα το τι θα πετάξεις απο πάνω του.
    αν θές ν'αλλάξεις κάτι, πέτα το υτοκόλλητο της οροφής...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    alexk (10-09-12), Leonidas_E39 (10-09-12)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP