Σελίδα 1 από 22 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 216

Θέμα: [Ε46] Μετατροπής απορίες..

  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Talking [Ε46] Μετατροπής απορίες..

    Γεια σας παιδες..

    Δεν σας κρυβω οτι απο τον πρωτο καιρο που πηρα το αμαξι, ο 6κυλινδρος ηχος ηχουσε στα αυτια μου.. Μαγικος ηχος.. Επειδη λατρευω το αμαξι μου οπως εχετε καταλαβει και δεν εχω σκοπο να το αποχωριστω, τελευταια σκεφτομαι πολυ εντονα τη λυση της μετατροπης..

    Εχω καποιες αποριες ομως..

    Τί ακριβως χρειαζεται αλλαγη? Ξερω οτι απο 4κυλινδρο σε 6κυλινδρο αλλαζουν παρα πολλα (για να μην πω ολα..)

    Εχω διαβασει καποια παλια θρεντ και βλεπω οτι χρειαζονται αλλαγη:

    Μοτερ
    Σασμαν (5αρι ή 6αρι?)
    Διαφορικο (τι βημα?, μενω σε νησι και με ενδιαφερει περισσοτερο το "μπαμ" παρα οι τελικες)
    Εγκεφαλο (διαβασα οτι αν ειναι απο Μ54 μπορει να γινει προγραμματισμος, δηλαδη αν ειναι απο 320 να μπει σε 330 και να προγραμματιστει, ισχυει? Επισης αν ειναι απο αυτοματο τι γινεται?)
    Κεντρικος αξονας
    Πισω σιγουρα ολοκληρη η γεφυρα με τα ακρα+φρενα
    Μπροστα φρενα
    (Αντιστρεπτικες εχω H&R, ειναι οκ? Επισης ψαλιδια-συνεμπλοκ τα χω αλλαξει προσφατα, θελουν κι αυτα αλλαγη?)
    Αμορτισερ-ελατηρια
    Εξατμιση-καταλυτες
    Καντραν (?)

    Με τα κλειδια και το immobilizer που διαβαζω τι παιζει?
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Zαχαρια μου δεν εχω σαφη απαντηση για ολα οσα ρωτας.
    Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι ο εξακυλινδρος ειναι τοσ εθιστικος που δε θα βγαινεις απ το αυτοκινητο!
    Αντε με το καλο ρε φιλε!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  3. The Following User Says Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    zaharias (24-02-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zαχαρια μου δεν εχω σαφη απαντηση για ολα οσα ρωτας.
    Αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι ο εξακυλινδρος ειναι τοσ εθιστικος που δε θα βγαινεις απ το αυτοκινητο!
    Αντε με το καλο ρε φιλε!
    Ειδικα ο τριλιτρος Μητσο ειναι αλλο πραμα.Αλλα με τα νεα μετρα που ερχονται και με την βενζινη εκει που παει τι γινεται?

  5. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδες..

    Δεν σας κρυβω οτι απο τον πρωτο καιρο που πηρα το αμαξι, ο 6κυλινδρος ηχος ηχουσε στα αυτια μου.. Μαγικος ηχος.. Επειδη λατρευω το αμαξι μου οπως εχετε καταλαβει και δεν εχω σκοπο να το αποχωριστω, τελευταια σκεφτομαι πολυ εντονα τη λυση της μετατροπης..

    Εχω καποιες αποριες ομως..

    Τί ακριβως χρειαζεται αλλαγη? Ξερω οτι απο 4κυλινδρο σε 6κυλινδρο αλλαζουν παρα πολλα (για να μην πω ολα..)

    Εχω διαβασει καποια παλια θρεντ και βλεπω οτι χρειαζονται αλλαγη:

    Μοτερ
    Σασμαν (5αρι ή 6αρι?)
    Διαφορικο (τι βημα?, μενω σε νησι και με ενδιαφερει περισσοτερο το "μπαμ" παρα οι τελικες)
    Εγκεφαλο (διαβασα οτι αν ειναι απο Μ54 μπορει να γινει προγραμματισμος, δηλαδη αν ειναι απο 320 να μπει σε 330 και να προγραμματιστει, ισχυει? Επισης αν ειναι απο αυτοματο τι γινεται?)
    Κεντρικος αξονας
    Πισω σιγουρα ολοκληρη η γεφυρα με τα ακρα+φρενα
    Μπροστα φρενα
    (Αντιστρεπτικες εχω H&R, ειναι οκ? Επισης ψαλιδια-συνεμπλοκ τα χω αλλαξει προσφατα, θελουν κι αυτα αλλαγη?)
    Αμορτισερ-ελατηρια
    Εξατμιση-καταλυτες
    Καντραν (?)

    Με τα κλειδια και το immobilizer που διαβαζω τι παιζει?
    κανονικα Ζαχαρια το Ε46 σου πρεπει να το δεις γυμνο μονο με την μπαταρια του πανω χεχεχε δλδ αλλαζουν ΟΛΑ.
    αναποδα παμε
    με τον εγκεφαλο που 8α παρεις σου περνανε τα δικα σου κλειδια στον προγραμματισμο
    εξατμιση-καταλυτες-αμορτισερ-ελατηρια-ψαλιδια αλλα αν ειναι 330-φρενα μπρος πισω-κεντρικο-σασμαν-διαφορικο-ηλεκτρογκαζο ,ολα καινουρια δλδ αλλαζονται.

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  6. The Following 2 Users Say Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    BILL007 (24-02-10), zaharias (24-02-10)

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    ζαχο μου.....

    αφου το πηρες αποφαση....κοντη γιορτη το βλεπω το θεμα....με το καλο ευχομαι.....

    οσον αφορα τις αποριες σου.....το μονο που εμεινε πανω στο δικο μου...ηταν το παγουρι του νερου...κ η αναρτηση γιατι την ειχα ηδη αλλαξει....!

    ολα τα αλλα ειναι απο 330 οπως προανεφερε ο πατριωτης μου ο Γιωργος....!

    να σαι σιγουρος οτι ειναι μοναδικη κ ξεχωριστη η αισθηση του αυτοκινητου σου μετα....

    με το καλο κ παλι...κ οτι χρειαστεις εδω ειμαστε...!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  8. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    zaharias (24-02-10)

  9. #6
    Εγγραφή
    08-01-10
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.043
    Thanked
    1754
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ζαχαρια οπως τα λεει ο βασιλης ειναι!!
    αν μπεις στα προτζεκτ εχω φωτος της μετατροπης!

  10. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    ζαχο μου....

    μιας κ εχω λιγο χρονο...να σου εφιστησω την προσοχη στα κατωθι....

    εφοσον εχεις 17αρα κ πανω ζαντα (να χωρεσει τα φρενα)...κ αναρτηση να αντεξει τον 6 κυλινδρο..προχωρας...!

    ψαχνεις για τροπετο (καλυτερα) για μενα...αν κ ποτε δεν θα σαι σιγουρος αν θα ειναι τροπετο...ή παντρεμενα κομματια....εκτος αν φερεις μονος σου τρακαρισμενο απο γερμανια....
    το θεμα σασμαν....ειναι στην επιλογη σου....για καποιους λογους αλλοι προτιμουν το 5αρι..κ αλλοι το 6αρι...αν σου περρισευει κανα 1000αρικακι...γιατι τοσο παει η διαφορα τους, κ αν κανεις ταξιδια βαλε το 6αρι (οικονομια).Κατα τα αλλα ξερω οτι οι σχεσεις τους ειναι οι ιδιες μεχρι κ την 5η (1/1) κ η εκτη ειναι για λογους οικονομιας.
    στο θεμα διαφορικου....εχω ακουσει απο πολλους οτι η καλυτερη σχεση για 3.0λιτρο μοτερ ειναι το 3,07 (αυτο κ εχω)...ειναι οσο κοντο κ οσο μακρυ χρειαζεται για να ειναι το αμαξι κ touring αλλα κ σπιρτοζικο....!Με πιο κοντο θα χεις μικροτερες τελικες κ μεγαλυτερα μπαμ...κ αντιθετως με το μακρυ τα αναποδα.....(τα γνωστα δλδ)

    φρενα αλλαζουν ολοκληρωτικα μιας κ το 3 λιτρο εχει μεγαλυτερα.....(ακρα ολοκληρα δλδ)
    για τον εγκεφαλο δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που γραφεις....αλλα ποιος ο λογος να μην ειναι πακετο......?
    αντιστρεπτικες...αν εχεις τις HR που ειναι για 3λιτρο...σαφως κ θα κρατησεις αυτες που εχουν κ ρυθμισεις...κ ειναι κ πιο χοντρες απο του 330 (σκεφτομαι να τις βαλω κ γω μολις μπορεσω)
    εξατμιση - καταλυτες...σαφως ξεχνας τους δικους σου....μιας κ το ενα 4κυλινδρο κ το αλλο 6 κυλινδρο...καμμια σχεση...!
    καντραν...εγω δεν εχω αλλαξει...κ συνηθως δεν ειναι κ μεσα στην τιμη...το χρεωνεσε εξτρα φυσικα κ αν θες το αλλαζεις....
    νομιζω οτι το μονο που αλλαζει ειναι τα παραπανω χλμ....(δεν ειμαι 100% σιγουρος)

    ωστοσο....νομιζω οτι θα ναι δυσκολο να βρεις μοτερ με λιγοτερα απο 70000-80000χλμ.
    απο μια ερευνα που εκανα για αλλον φιλο.....οι τιμες κομπλε (χωρις τοποθετηση) ξεκινουν απο 4000 ευρα για 5αρι , νομιζω λοιπον οτι 5000 5αρι κ 6000 6αρι τοποθετημενα πανε περιπου οι τιμες....ωστοσο πληροφορηθηκα οτι ειναι δυσκολη η ευρεση 3λιτρου μοτερ μιας κ εχουν πεσει πολλοι με τα μουτρα για τετοιου ειδους μετατροπη.....!!

    καλη αποφαση φιλε.....!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    stratos (28-02-10), Vassilis ///M (17-01-12), zaharias (24-02-10)

  12. #8
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    197
    Thanked
    14
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    zaharia πολυ ωραιο θρεντ ανοιξες.
    Το σκευτομαι και εγω ζεστα το θεμα εαν εχουμε και αλλους ενδιαφερομενους λετε να εχουμε καμια καλητερη τιμη?σε ψαξιμω που εχω κανει για ολοκληρο αυτοκινητο για ανταλακτικα βρηκα μια σελιδα απο αγγλια που τα δινουν Ξεφτιλιστικες τιμες και τουλαγιστον βλεπεις απο που θα βγει το μοτερ .
    https://www.pistonheads.com/sales/1459584.htm
    τορα δεν ξερω εαν χρειαζεται τιποτα επειδη ειναι δεξιοτιμονο η ειδικη να μας πουνε.

  13. #9
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ ολους για τις αποψεις-σχολια-συμβουλες..

    Ειμαι στη φαση του ψαξιματος και γενικα υπαρχουν διαφορες σκεψεις..

    Απλως ψαχνομαι λιγο γιατι το αμαξι μου φοραει καποια καινουργια πραγματα και θελω να δω αν μπορω να κρατησω αυτα, (αντι να βαλω του 330 πχ που θα ειναι μεταχειρισμενα) επειδη τα δικα μου ειναι καινουργια..

    @aektzhs18 Φιλε απο Αγγλια συμφερει και να παρεις μονο οτι χρειαζεσαι για τη μετατροπη και οχι απαραιτητα ολο το αμαξι, εκτος κι αν θελεις κι αλλα πραγματα (πχ σαλονι, προφυλακτηρες κτλ..), θα βγει αρκετα πιο φθηνα..
    Απ'οτι ξερω, εκτος απο τη κρεμαγιερα (επειδη ειναι το τιμονι απο την αλλη μερια), ολα τα αλλα μπαινουν απο το δεξιοτιμονο (αναφερομαι μονο στα μηχανικα, γιατι σε αλλα εχουν διαφορά πχ καθρεπτες, καθισματα, ταμπλο κτλ).. Αν λεω κατι λαθος, διορθωστε με..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικα Ζαχαρια το Ε46 σου πρεπει να το δεις γυμνο μονο με την μπαταρια του πανω χεχεχε δλδ αλλαζουν ΟΛΑ.
    αναποδα παμε
    με τον εγκεφαλο που 8α παρεις σου περνανε τα δικα σου κλειδια στον προγραμματισμο
    εξατμιση-καταλυτες-αμορτισερ-ελατηρια-ψαλιδια αλλα αν ειναι 330-φρενα μπρος πισω-κεντρικο-σασμαν-διαφορικο-ηλεκτρογκαζο ,ολα καινουρια δλδ αλλαζονται.
    Σωστά τα παιδιά απο πάνω αλλά σωστός και ο Γιώργης!Όπως τα έγραψε εδώ σε αυτό το ποστ είναι!



Σελίδα 1 από 22 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP