Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: [Ε34] Πρόβλημα με τις πλακέτες

  1. #1
    Εγγραφή
    23-02-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    57
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή [Ε34] Πρόβλημα με τις πλακέτες

    Εδώ και ένα μήνα το 518 έχει μείνει παροπλισμένο έξω απο το σπίτι γιατί έχω πρόβλημα με τις πλακέτες που έχει κάτω απο το κάθισμα στις πίσω θέσεις....

    Αρχικά μου έκαψε την πλακέτα με τους ρελέδες για τις κλειδαριές, φώτα, καθαριστήρες, κεντρικό κλείδωμα κλπ..... Δεν λειτουργούσε τίποτα, την άλλαξα και δουλέψανε όλα πάλι για κανα μήνα.... Μετά πάταγες τα παράθυρα τις αριστερής πλευράς (οδηγού και πίσω απο τον οδηγό) να κατέβουν κατέβαιναν αλλά όταν ήθελες να τα σηκώσεις πάταγες του οδηγού κατέβαινε το πίσω, ανέβαζες το πίσω κατέβαινε του οδηγού.... Και δεν ανέβαιναν άν δεν άνοιγες την πλακέτα με τους ρελέδες να το κάνεις "χειροκίνητα" μόνο που ανέβαιναν και τα 2 παράθυρα μαζί αντί το κάθε ένα ξεχωριστά.... Του συνοδηγού και το πίσω δουλεύουν κανονικά!

    Άλλαξα 3 πλακέτες με ρελέδες τίποτα, τα ίδια.....
    Έχει όμως άλλη μια πλακέτα που όταν την έβγαλα δεν λειτουργούσε τίποτα.... Υποψιάζομαι ότι είναι αυτή χαλασμένη....

    Αυτή με τους ρελέδες που άλλαξα ήταν αυτή:


    Και αυτή που υποψιάζομαι ότι έχει πρόβλημα είναι αυτή:


    Τι λέτε εσείς? Τι μπορεί να φταίει?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιατι δεν το πας σε ενα συνεργειο να δουν ποια ειναι η προβληματικη να στην αλλαξουν και να μην πετας τα λεφτα σου αδικα?
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  3. #3
    Εγγραφή
    23-02-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    57
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το πήγα ήδη φίλε μου και άλλαξα 3 πλακέτες σε ένα μήνα.... Δεν μπορεί όλες να ήταν ελλατωματικές...?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dobermann Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πήγα ήδη φίλε μου και άλλαξα 3 πλακέτες σε ένα μήνα.... Δεν μπορεί όλες να ήταν ελλατωματικές...?
    Τσέκαρε τις πλακέτες με ένα πολύμετρο ή αν δεν ξέρεις δεν είναι δύσκολο σε ένα ηλεκτρολόγο. Επίσης, βρές καμιά μεταχειρισμένη, δεν κάνουν παραπάνω απο 10 euro σε κανέναν παλιατζή.

    επίσης να γίνει έλεγχος στις ασφάλειες και τους ρελέδες στο ασφαλιοκούτι. Τέλος έλεγχος στους διακόπτες των παραθύρων. Θυμάμαι οτι στο Ε36 που έιχα ένας διακόπτης είχε πάθει εγκεφαλικό αλλά δεν επιρέαζε τα υπόλοιπα παράθυρα

  5. #5
    Εγγραφή
    23-02-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    57
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όλα έχουν ελεγθεί φίλε μου δεν βρίσκεται κάτι άλλο... Μέχρι τους διακόπτες άνοιξα χτές να τους καθαρίσω...

    Όσο για το 10Ε πολύ ενδιαφέρον γιατί έριξα 70Ε μόνο για την μία (με σφάξανε κοινώς! )

    Θα τσεκάρω αύριο και κανα 2 άλλα σημεία μπάς και βγεί άκρη και ενημερώνω για αποτελέσματα!

  6. #6
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dobermann Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα έχουν ελεγθεί φίλε μου δεν βρίσκεται κάτι άλλο... Μέχρι τους διακόπτες άνοιξα χτές να τους καθαρίσω...

    Όσο για το 10Ε πολύ ενδιαφέρον γιατί έριξα 70Ε μόνο για την μία (με σφάξανε κοινώς! )

    Θα τσεκάρω αύριο και κανα 2 άλλα σημεία μπάς και βγεί άκρη και ενημερώνω για αποτελέσματα!
    Τώρα αν είναι 10 ή 20 δεν μπορώ να σου πώ. Εγώ 10 euro άφησα στον παλιατζή γιατί μου την έδινε έτσι. Αν είσαι απο Αθήνα σε αυτούς που είναι Χαμοστέρνας και εκεί γύρω.

    Δεν είναι λογικό όμως να άλλαξες 3 και να έχεις το ίδιο πρόβλημα.

    Το πιθανότερο είναι οτι κάπου υπάρχει διαρροή ή ανάλογο πρόβλημα και οπότε στις καίει, είτε εξ' αρχής απο τον διακόπτη ξεκινάει λανθασμένο σήμα οπότε μετά η πλακέτα ανοίγει/κλείνει λάθος ρελέ...

  7. #7
    Εγγραφή
    23-02-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    57
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ακριβώς για αυτό παραξενεύτηκα και εγώ.... Επειδή μόλις έβγαλα και την άλλη πλακέτα τότε σταμάτησαν όλα να δουλεύουν.... Και είπα μήπως έφταιγε αυτή επειδή μάλλον θα συνδέονται παράλληλα (με τις 4 φύσες όχι με τις 2 μεγάλες)...

    Απο Αθήνα είμαι, χαμοστέρνας, λιωσίων κλπ δεν έχω πάει, νέο ηράκλειο και εκει γύρω σε κάτι μαντράδες έψαξα....

    Σας έχω νέα.... Άνοιξα την πλακέτα με τους ρελέδες και παρακολουθούσα τα ρελεδάκια πώς συμπεριφέρονται.... Όταν πατάς τον διακόπτη για κάθε παράθυρο έχει έναν ρελέ που ανεβάζει το παράθυρο και έναν ρελέ που το κατεβάζει....

    Απο την μεριά του οδηγού γίνεται βραχυκύκλωμα γιατί ένας μόνο ρελές ανεβάζει τα παράθυρα και όχι ξεχωριστοί ρελέδες όπως στα άλλα....

    Τους διακόπτες τους τσέκαρα οπότε δεν είναι βραχυκυκλωμένοι....

    Υποψιάζομαι ότι είναι κάτι μέσα στην πόρτα του οδηγού (γιατί στο συνεργείο έβγαλε την ταπετσαρία ο ηλεκτρολόγος επειδή κάτι έβρησκε ζόρια στο μοτέρ του παράθυρου, οπότε μήπως κάτι δεν κούμπωσε σωστά [φύσα] ή χάλασε το μοτέρ) ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m-power_01 : 06-03-10 στις 18:04 Αιτία: συγχώνευση

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τελικά φίλε μου το βρήκες?



  9. #9
    Εγγραφή
    23-02-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    57
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι φίλε μου... Η 2η πλακέτα με τις πολλές φύσες κάνει το πρόβλημα...

    Άνοιξα την πόρτα, βραχυκύκλωμα πουθενά (τσεκαρισμένα με πολύμετρο), η πλακέτα με τους πολλούς ρελέδες λειτουργεί εντάξει και από ότι μου είπε και ένας φίλος ηλεκτρολόγος η 2η πλακέτα κάνει το όλο μπέρδεμα.... Στέλνει διαφορετική εντολή στα παράθυρα της μεριάς του οδηγού με λίγα λόγια... Μόνο που δεν ασχολήθηκα να την βάλω γιατί το αμάξι απο σήμερα πωλείται

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP