Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 44

Θέμα: Data logging

  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Arrow Data logging

    Μιλήσαμε για θερμοκρασίες κιβωτίου και διαφορικού, οπότε είναι ώρα να σηκώσω ένα θέμα.

    Πριν 3 χρόνια, αποφάσισα να φτιάξω δική μου τηλεμετρία, η οποία μάλιστα να έχει κάτι διαφορετικό.
    Έφτασα στο σημείο που ήθελα αλλά μετά εγκατέλειψα το project επειδή δεν είχα αρκετό χρόνο.
    Η μεγάλη διαφορά ήταν ότι έτρεχε σε linux board και είχε πράγματα όπως... webserver και wifi.
    Μπορούσες να συνδεθείς με το κινητό σου και να δεις/αλλάξεις πράγματα.

    Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω νέο project, ήδη παρήγγειλα ένα νέο linux board 'έκπληξη'.
    Έχω κάτι καλές ιδέες, μία εκ'των οποίων δεν έχει γίνει ποτέ (και πιθανότατα θα μπορούσα να πουλήσω την πατέντα αυτή...).


    Πρωτού γράψω τι έχω σκεφτεί να υλοποιήσω, θα ήθελα να ακούσω ιδέες από τι θα θέλατε εσείς να log-άρετε όταν πάτε το αυτοκίνητό σας στην πίστα.

  2. The Following 16 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (21-07-12), BILL007 (21-07-12), chief (23-07-12), deepBLUE (23-07-12), doctore (23-07-12), gant (21-07-12), joseph (05-10-12), Karizma Z4 (05-10-12), Leonidas_E39 (21-07-12), manos///3 (23-07-12), Panos 316T (21-07-12), S8N (21-07-12), SoNiC_77Gr (06-10-12), Stathis (22-07-12), Thomelef (21-07-12), VanVIC (21-07-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραίος !

  4. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    alexk (22-07-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν "απλά" data logging συστήματα μέσω του canbus,δεν το συζητάμε για θερμοκρασίες (λαδιών κτλπ)
    Περιέργεια είχα πάντα γιατί δεν το είχα δει απο κοντά τι κάνει ο "επίσημος" logger της bmw...Δεν ξέρω τι στοιχεία τραβάει δεν τον έχω δει ποτέ real ούτε απο φωτογραφία!



    https://www.realoem.com/bmw/showpart...=62&fg=95&hl=3


    Alex το σύστημα που σκέφτεσαι να φτιάξεις θα έχει δικούς του αισθητήρες ή θα χρησιμοποεί το canbus και τους αισθητήρες του αυτοκινήτου????
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 21-07-12 στις 17:56



  6. #4
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αλέξη η τηλεμετρία σου θα βασίζεται κατά κύριο λόγο σε GPS, ή επιταχυνσιογράφο και gps?

  7. #5
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αλέξη το ξέχασες το θρεντ

  8. #6
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Post

    Λοιπόν.

    Τι θέλω να κάνω.

    1. Θα κάνει log τα στοιχεία από GPS για να βλέπεις γυρολόγια, ταχύτητα (κτλ) σε κάθε σημείο της πίστας, αλλά βλέπε και * 4

    2. Θα παίρνω πληροφορίες από τους αισθητήρες του αυτοκινήτου (στροφές κινητήρα, θερμοκρασίες, θέση γκαζιού κτλ). Αυτά τα παίρνεις εύκολα από OBD.

    3. Θέλω μετά να έχω διάφορους αισθητήρες.
    - Θερμοκρασίες κιβωτίου και διαφορικού
    - 4 υπέρυθρους αισθητήρες θερμοκρασίας σε κάθε ελαστικό (αυτό θα χρειαστεί και ειδικές βάσεις που να πηγαίνουν μαζί με το άκρο
    - αισθητήρες σε κάθε άκρο για να ελέγχει τη θέση του άκρου (την έκταση της ανάρτησης δηλαδή)
    - επιταχυνσιόμετρο

    4. Εδώ είναι το ενδιαφέρον.
    Θέλω να φτιάξω μια ενεργή αεροτομή για το Ζ3.
    Ενεργή = η τηλεμετρία μου θα μπορεί να ελέγχει την γωνία της αεροτομής (η κλίση της αεροτομής θα αλλάζει με 2 γρήγορα σέρβο // από μοντελισμό // από 0 μέχρι 60 μοίρες).
    Εδώ έχω σκεφτεί το εξής για τον έλεγχο.

    α. ένα πρόγραμμα που θα είναι μηχανική επιλογή, όπου επιλέγεις την γωνία που θα κάτσει η αεροτομή και κάθεται εκεί μόνιμα

    β. ένα πρόγραμμα που κρατάει την αεροτομή σε 0 μοίρες εκτός όταν πατήσεις φρένο θα την σηκώνει για να σε βοηθήσει στο φρενάρισμα. Κάτι που θα είναι ιδανικό για χρήση δρόμου

    γ. ένα πρόγραμμα με κωδικοποίηση για πίστα. Εδώ, πριν πας στην πίστα θα πρέπει να σετάρεις την συμπεριφορά της αεροτομής. Μετά, βάσει των στοιχείων του GPS θα ελέγχει ανάλογα την αεροτομή.
    π.χ. στην ευθεία θα έχεις προγραμματίσει να την κατεβάζει για να μην κόβει επιτάχυνση. Όταν πλησιάζεις στην στροφή και ξέρεις που είναι τα φρένα να την σηκώνει για να σε βοηθήσει στο φρενάρισμα και με downforce για την στροφή. Στην επόμενη ευθεία πάλι να την κατεβάζει και τα λοιπά.
    Από όσο γνωρίζω αυτό δεν έχει υλοποιηθεί από κανέναν.

    Ένα ακόμη πράγμα που δεν έχει υλοποιηθεί σε αεροτομή και θέλω να ενσωματώσω είναι το εξής.
    Στην αεροτομή θα βάλω αισθητήρες βάρους, έτσι ώστε να βλέπεις το αποτέλεσμα που έχει η αεροτομή σε κάθε ταχύτητα και κλίση.
    Θα μπορείς να βλέπεις τι downforce έχεις σε κιλά.

    ---
    Από αύριο θα αρχίσω να γράφω πληροφορίες για τον κώδικα κτλ.
    Τα παλιά πράγματα τα έχω

  9. The Following 11 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    BILL007 (23-07-12), chief (23-07-12), deepBLUE (23-07-12), joseph (05-10-12), Kostas_1 (23-07-12), manos///3 (23-07-12), Monsta (25-07-12), Panos 316T (23-07-12), SoNiC_77Gr (06-10-12), Stathis (23-07-12), VanVIC (23-07-12)

  10. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλά το 4 θα είναι εκπληκτικό αν το καταφέρεις.
    Σκέφτομαι κάτι αντίστοιχο αλλά λίγο διαφορετικό (α λα boxster).
    Κάπου έχω γράψει για εκείνη την ιδέα, θα το βρώ το link και θα σου το παραθέσω.

  11. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    alexk (23-07-12)

  12. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν.

    Τι θέλω να κάνω.

    1. Θα κάνει log τα στοιχεία από GPS για να βλέπεις γυρολόγια, ταχύτητα (κτλ) σε κάθε σημείο της πίστας, αλλά βλέπε και * 4

    2. Θα παίρνω πληροφορίες από τους αισθητήρες του αυτοκινήτου (στροφές κινητήρα, θερμοκρασίες, θέση γκαζιού κτλ). Αυτά τα παίρνεις εύκολα από OBD.

    3. Θέλω μετά να έχω διάφορους αισθητήρες.
    - Θερμοκρασίες κιβωτίου και διαφορικού
    - 4 υπέρυθρους αισθητήρες θερμοκρασίας σε κάθε ελαστικό (αυτό θα χρειαστεί και ειδικές βάσεις που να πηγαίνουν μαζί με το άκρο
    - αισθητήρες σε κάθε άκρο για να ελέγχει τη θέση του άκρου (την έκταση της ανάρτησης δηλαδή)
    - επιταχυνσιόμετρο

    4. Εδώ είναι το ενδιαφέρον.
    Θέλω να φτιάξω μια ενεργή αεροτομή για το Ζ3.
    Ενεργή = η τηλεμετρία μου θα μπορεί να ελέγχει την γωνία της αεροτομής (η κλίση της αεροτομής θα αλλάζει με 2 γρήγορα σέρβο // από μοντελισμό // από 0 μέχρι 60 μοίρες).
    Εδώ έχω σκεφτεί το εξής για τον έλεγχο.

    α. ένα πρόγραμμα που θα είναι μηχανική επιλογή, όπου επιλέγεις την γωνία που θα κάτσει η αεροτομή και κάθεται εκεί μόνιμα

    β. ένα πρόγραμμα που κρατάει την αεροτομή σε 0 μοίρες εκτός όταν πατήσεις φρένο θα την σηκώνει για να σε βοηθήσει στο φρενάρισμα. Κάτι που θα είναι ιδανικό για χρήση δρόμου

    γ. ένα πρόγραμμα με κωδικοποίηση για πίστα. Εδώ, πριν πας στην πίστα θα πρέπει να σετάρεις την συμπεριφορά της αεροτομής. Μετά, βάσει των στοιχείων του GPS θα ελέγχει ανάλογα την αεροτομή.
    π.χ. στην ευθεία θα έχεις προγραμματίσει να την κατεβάζει για να μην κόβει επιτάχυνση. Όταν πλησιάζεις στην στροφή και ξέρεις που είναι τα φρένα να την σηκώνει για να σε βοηθήσει στο φρενάρισμα και με downforce για την στροφή. Στην επόμενη ευθεία πάλι να την κατεβάζει και τα λοιπά.
    Από όσο γνωρίζω αυτό δεν έχει υλοποιηθεί από κανέναν.

    Ένα ακόμη πράγμα που δεν έχει υλοποιηθεί σε αεροτομή και θέλω να ενσωματώσω είναι το εξής.
    Στην αεροτομή θα βάλω αισθητήρες βάρους, έτσι ώστε να βλέπεις το αποτέλεσμα που έχει η αεροτομή σε κάθε ταχύτητα και κλίση.
    Θα μπορείς να βλέπεις τι downforce έχεις σε κιλά.

    ---
    Από αύριο θα αρχίσω να γράφω πληροφορίες για τον κώδικα κτλ.
    Τα παλιά πράγματα τα έχω
    WOW!Πραγματικά πολύ μεγάλο project...Για να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα θέλει πολλά χέρια.

    Την πλατφόρμα που θα αποτελέσει την καρδιά του συστήματος την έχεις βρει? Ρωτάω γιατί έχω καταλάβει μέσες άκρες τι παίζει και είναι αρκετά ενδιαφέρον project.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 23-07-12 στις 09:51



  13. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Aλεξη να ανοιξουμε κανα μαγαζακι οι δυο μας???


    Το 4ο ειναι ολα τα λεφτα! Πολυ ενδιαφερον

    Αν χρειαστεις οτιδηποτε πες μου
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  14. The Following User Says Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    alexk (23-07-12)

  15. #10
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    WOW!Πραγματικά πολύ μεγάλο project...Για να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα θέλει πολλά χέρια.

    Την πλατφόρμα που θα αποτελέσει την καρδιά του συστήματος την έχεις βρει? Ρωτάω γιατί έχω καταλάβει μέσες άκρες τι παίζει και είναι αρκετά ενδιαφέρον project.
    Χρησιμοποιούσα αυτό https://www.acmesystems.it/index_foxlx

    Πλέον θα χρησιμοποιήσω αυτό !
    https://www.raspberrypi.org/
    Είναι πολύ φθηνό και με εκπληκτικά specs !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aλεξη να ανοιξουμε κανα μαγαζακι οι δυο μας???


    Το 4ο ειναι ολα τα λεφτα! Πολυ ενδιαφερον

    Αν χρειαστεις οτιδηποτε πες μου

    Καταλαβαίνεις ότι μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιαδήποτε αεροτομή έτσι

  16. The Following 3 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    apostoles46 (23-07-12), BILL007 (23-07-12), Stathis (24-07-12)

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP