Παιδιά πρίν λίγες μέρες αγόρασα μια τετράδα 12mm αποστάτες για το Μ3. δεν είναι κάποια συγκεκριμένη μάρκα πχ Eibach αλλα απο καλή εταιρία που φτιάχνει τέτοια..(Μπρός-Πίσω)

Το σέτ περιλάμβανε μέσα και μεγαλύτερα μπουλόνια όπως τα περισσότερα..Καθώς τους τοποθέτησα έκανα μια βόλτα για δοκιμή

Έλα όμως οπου στην βόλτα που έκανα μετά απ τα 50-60 χμ/α περίπου άρχισε να ακούγεται ένας συνεχής θόρυβος, σαν να βρίσκει κάτι..πως βάζουνε τα παιδιά στο ποδήλατο ένα μανταλάκι στην ρόδα κάπως έτσι..! Τι έγινε ρε γμτ λέω..

έκανα περίπου 20χλμ απόσταση γύρισα σπίτι να το αφήσω να δω τι γίνεται..Τελικά ανακαλύπτω και μετά απο πληροφόρηση ότι μάλλον είναι πολύ μεγάλα τα μπουλόνια!! και όντως αυτό ήταν!!

Ακουμπούσαν τα πίσω γιατί έβγαλα και τρόχισα πρώτα τα πίσω για να δω και τελικά ήταν αυτά! Το θέμα είναι οτι δεν μου κάθεται καλά τώρα αυτό γιατί άλλο είναι λίγο τροχισμένο λιγότερο και άλλο περισσότερο..Και κατα 99% θα παραγγείλω καινούργια..

Μετά απο όλα αυτά μέτρησα τα ΟΕΜ μπουλόνια το πάσο τους (shank length) και είναι περίπου 25-26mm..

Τα σέτ είχαν μέσα 42mm μπουλόνια!! Το λάθος το ρίχνω περισσότερο σε μένα γιατί κακώς δεν μέτρησα τα ΟΕΜ πρίν παραγγείλω για να διαλέξω τα σωστότερα..

Απ την άλλη θεώρησα δεδομένο οτι στα σετ τα οποία ήταν για Μ3 Ε46 και είχαν μπουλόνια πακέτο θα είναι και τα σωστά..

επικοινώνησα με αυτόν που τα αγόρασα με e-mail.. που απάντησε ο άνθρωπος και μου είπε οτι ξέρεις το σετ έλεγε οτι περιλαμβάνει 42mm (shank length) μπουλόνια (όντως το έλεγε) και μου πρότεινε για ανταλλαγή με 35mm..Σωστός..

αλλα το θέμα είναι οτι τα έχω τροχίσει ήδη (βιάστικα) και δεν μπορώ να τα γυρίσω πίσω οπότε θα πάω όπως είπα για κανούργια..

κανονικά απο οτι κατάλαβα πλέον με 26mm OEM + 12mm αποστάτες θα έπρεπε να πάρω 37-38mm. Αλλα δεν βρήκα πουθενά 38mm στο συγκεκριμένο μπουλόνι που είναι κωνικό..σε ΒΑLL SEAT για παράδειγμα υπάρχει.. Βρήκα μόνο σε 39mm CONE SEAT και μάλλον το βλέπω το ποιο σωστό που πρέπει να μπεί..Πιστεύω οτι δεν θα πειράζει το 1 χιλιοστό παραπάνω.

βρήκα κάποια μετά απο ψάξιμο και βγαίνουν για 20 μπουλόνια μαζί με μεταφορικά περίπου 70 ευρώ!! απο Αμερική, υπάρχουν κάποιες εξαιρετικής ποιότητας τέτοια είδη απο την συγκεκριμένη εταιρία για παράδειγμα.(Μc Guard)

Τα στοιχεία απ το ΟΕΜ μπουλόνι είναι:

Thread size: M12 x 1.5
Thread length: 26mm
Spanner size: 17mm Hex

Τα στοιχεία απ τα μπουλόνια του σετ είναι:

Specification of Bolts
Thread size: M12 x 1.5
Thread length: 42mm
Overall bolt width: 25mm
Overall bolt length: 68mm (inc the head)
Seat type: 60° Taper (Cone shaped)
Bolt material: Heat treated carbon alloy steel
Bolt finish: Bright zinc plated
Spanner size: 17mm Hex

Τα στοιχεία απ τους αποστάτες:

Specification of Spacers
Material: Billet aluminium
Finish: Clear anodised
Thickness of each spacer: 12mm
Overall diameter of spacer: 150mm
Hub centre diameter (hole in centre of spacer): 72.6mm
PCD of wheel bolt holes: 120mm

Να πω οτι οι αποστάτες κάθονται τέλεια με την πατούρα τους πολύ ελαφρύ και χωρίς τρέμουλα!

φώτο απο το σετ:


φώτο απ το ΟΕΜ:


Ενδεικτική φώτο για να καταλάβετε τι σημαίνει το κάθε στοιχείο:


Ποιά η γνώμη σας? Την Δευτέρα αν είναι να κάνω την παραγγελία!