Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 66

Θέμα: [E46] M3 Μπουλόνια-Αποστάτες

  1. #31
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν ΟΕΜ 26mm



    H&R από Turnermotorsport 39mm

    Ευχαριστώ για το κόπο Άλεξ..ναι τα είχα μετρήσει και εγω απλά ήθελα να σιγουρευτώ για αυτά που δίνει ο Turner μιας και εσύ τα είχες πάρει απο κει..

    Τελικά η όλη ιστορία ήταν οτι για 3mm παραπάνω δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση 42mm που μου στειλε αυτός βρίσκει τελικά στις πίσω ρόδες..
    και δεν έχει πολλά περιθώρια όπως μπροστά..τα 42 είναι για 15mm αποστάτες.

    Ωραία λοιπόν..

  2. The Following User Says Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    alexk (17-06-12)

  3. #32
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα,με τοποθετηση αποστατων μπορεις να δημιουργησεις σοβαρα προβληματα στο αυτοκινητο.
    ακομα και με 2-3 ποντους επιβαρυνεις σημαντικα την αντοχη της αναρτησης σου,σε συνδιασμο κιολας με καποιο χαμηλωμα τα ημιαξονια σου σε βριζουν απελπισμενα
    Ωραία..Εγώ ας πούμε πήρα μπρός-πίσω τους ίδιους..12mm δηλαδή..Άρα λοιπόν άλλαξα κάτι? Θέλω να πω δεν αλλάχτηκε το πάτημα των εμπρός τροχών με τους πίσω..Δηλαδή αν έβαζα ας πούμε μπρος 12 και πίσω 15 οι πίσω είναι λίγο ποιο έξω σωστα?

    σε αυτή την περιπτωση πιστεύω οτι είναι το ίδιο πράγμα με την έννοια οτι πες οτι ζάντες έχουν λίγο ποιο μικρό offset..

  4. #33
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αλλαξες την γεωμετρια ολου του αυτοκινητου.
    κανενα μηχανιμα ευθυγραμμισης πλεον δεν μπορει να μετρησει το αυτοκινητο σου σωστα.
    δεν εχει να κανει μονο με το θεμα εμπρος-πισω.
    εχεις επεκτινει την συνησταμενη των εμπρος και πισω αναρτησεων σου κατα 12 χιλιοστα.
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  5. #34
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα,με τοποθετηση αποστατων μπορεις να δημιουργησεις σοβαρα προβληματα στο αυτοκινητο.
    ακομα και με 2-3 ποντους επιβαρυνεις σημαντικα την αντοχη της αναρτησης σου,σε συνδιασμο κιολας με καποιο χαμηλωμα τα ημιαξονια σου σε βριζουν απελπισμενα
    Δημητρη εμενα η γνωμη μου ειναι οτι οι αποστατες πρεπει να μπαινουν για λόγους αποφυγης προβληματων πχ να μην βρισκουν δαγκανες ή ελατηρια στους τροχους ή ακομη και για αγωνιστικους σκοπους οπως η αλλαγη οφσετ και η αυξηση μετατροχίου.
    Φυσικα και η προσθηκη αποστατων για αισθητικους λόγους δεν ειναι και κατι το τραγικο ειδικα οταν γινεται ομοιομορφα και χωρις υπερβολές σε ολους τους τροχους
    M3 CSL

  6. #35
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλαξες την γεωμετρια ολου του αυτοκινητου.
    κανενα μηχανιμα ευθυγραμμισης πλεον δεν μπορει να μετρησει το αυτοκινητο σου σωστα.
    δεν εχει να κανει μονο με το θεμα εμπρος-πισω.
    εχεις επεκτινει την συνησταμενη των εμπρος και πισω αναρτησεων σου κατα 12 χιλιοστα.
    Για ποιο λόγο κανένα μηχάνημα ευθυγράμμισης δεν μετράει σωστά? Δηλαδή αυτοί που φοράνε 10άρες πίσω δεν μπορούν να κάνουν ευθυγράμμιση?

    Δηλαδή όταν έχει ας πούμε τις μαμά 18άρες που φοράει το Μ3 έχουν το ίδιο οφσετ με 19άρες CSL τύπου η κάτι άλλο?Όχι έχουν διαφορετικό..Άρα τι όταν βάζεις άλλες ζάντες που σαφώς έχουν διαφορετικό οφσετ δεν βγαίνει η ζάντα ποιο έξω?Βγαίνει..Άρα τι Εκεί δεν μπορείς να κάνεις ευθυγράμμιση δηλαδή επειδή αλλάζει το πάτημα?

  7. #36
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steliosm46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...άλλες ζάντες που σαφώς έχουν διαφορετικό οφσετ δεν βγαίνει η ζάντα ποιο έξω?Βγαίνει..Άρα τι Εκεί δεν μπορείς να κάνεις ευθυγράμμιση δηλαδή επειδή αλλάζει το πάτημα?
    κοιτα μην φανταστεις οτι θα το βαλεις για ευθυγραμμιση και θα βγει καβουρι αλλα σιγουρα σωστο μετρημα δεν προκειται να γινει.

    οι λεγομενες "αραχνες" των ευθυγραμμισεων πιανουν πανω στον τροχο και απο κει στελνουν το σημα τους.
    αν εσυ με οποιονδηποτε τροπο βγαζεις τον τροχο πιο εξω σιγουρα χαλας τις γωνιες που δινει η εκαστοστε "αραχνη"

    παραθετω μια τυχαια φωτο απο "αραχνη"
    Attached Images Attached Images
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  8. #37
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Lightbulb

    Φϊλε γνωρίζεις ότι οι κατασκευαστές δίνουν γύρω στο -20χιλ. offset λόγω νομοθεσίας για να χωράνε οι αλυσίδες το χειμώνα ?

    Οι αποστάτες δεν κάνουν κανένα κακό (εκτός του να έχεις λίγο πιο αυξημένη φθορά στα ρουλεμάν... καμμία σχέση με ημιαξόνια).
    Επίσης, επειδή είναι προσθήκες και μετατοπίζουν λίγο πιο έξω τον τροχό, δεν μεταβάλλουν τα χαρακτηριστικά της ευθυγράμμισης.
    Ούτε η κάμπερ αλλάζει, ούτε η κάστερ, ούτε η σύγκλιση.
    Το μετατρόχιο αλλάζει μόνο.
    Μια χαρά το ευθυγραμμίζεις λοιπόν

  9. The Following 2 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    manos///3 (18-06-12), steliosm46 (18-06-12)

  10. #38
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χωρίς να θέλω να σας ζαλιζω
    Θέλω μια γρηγόρη απάντηση
    Θέλω να βάλω εμπρός τουλάχιστον 15mm
    Οπότε απο που να αγοράσω προσθήκες
    Και μπουλονια !!

  11. #39

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ Σπύρο, και οι 2 λέξεις είναι γαλλικής προέλευσης (αν δεν κάνω λάθος για το μπουζόνι).
    Τα μπουζόνια είναι με βεβαιότητα οι βίδες που έχουν μόνο βόλτες και δεν έχουν κεφάλι.
    Κλασσική περίπτωση στις κυλινδροκεφαλές (για τις πολλαπλές εισαγωγής/εισαγωγής, και για τα μηχανάκια για την κεφαλή την ίδια).



    Μετά έχουμε φυσικά τα παξιμάδια που βιδώνουν στα μπουζόνια.

    Μπουλόνια ξέρω για τους τροχούς, αυτά που έχουν τα BMW.

    Εσύ που έχεις δει ότι οι ονομασίες είναι ανάποδες ?
    Πραγματικά Άλεξ δεν θυμάμαι που το είχα δει. Αλλά θυμάμαι με πολύ σιγουριά, όταν στο πρώτο έτος στο μηχανολογικό σχέδιο ο καθηγητής (κ. Καράμπελας) σχεδιάσε στον πίνακα ένα μουαγέ, μία ζάντα, και μία βίδα. Πριν λοιπόν συνεχίσει την παράδοση του, ρώτησε την ονομασία της βίδας (2η βδομάδα στην σχολή τωρα μιλαμε). Σηκώθηκαν χέρια και η απαντηση που πήρε ήταν ''μπουλόνι''. Τα χέρια κατέβηκαν, και τότε ένα ψηλό παλικάρι, με μαυρο δερματινο ,στο βάθος φώναξε ''μπουζόνι''. Ο κ.Καράμπελας ρώτησε το όνομα του παιδιού...

    Έτσι περιγράφουν οι φίλοι μου το πως με γνώρισαν στην σχολή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλαξες την γεωμετρια ολου του αυτοκινητου.
    κανενα μηχανιμα ευθυγραμμισης πλεον δεν μπορει να μετρησει το αυτοκινητο σου σωστα.
    δεν εχει να κανει μονο με το θεμα εμπρος-πισω.
    εχεις επεκτινει την συνησταμενη των εμπρος και πισω αναρτησεων σου κατα 12 χιλιοστα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φϊλε γνωρίζεις ότι οι κατασκευαστές δίνουν γύρω στο -20χιλ. offset λόγω νομοθεσίας για να χωράνε οι αλυσίδες το χειμώνα ?

    Οι αποστάτες δεν κάνουν κανένα κακό (εκτός του να έχεις λίγο πιο αυξημένη φθορά στα ρουλεμάν... καμμία σχέση με ημιαξόνια).
    Επίσης, επειδή είναι προσθήκες και μετατοπίζουν λίγο πιο έξω τον τροχό, δεν μεταβάλλουν τα χαρακτηριστικά της ευθυγράμμισης.
    Ούτε η κάμπερ αλλάζει, ούτε η κάστερ, ούτε η σύγκλιση.
    Το μετατρόχιο αλλάζει μόνο.
    Μια χαρά το ευθυγραμμίζεις λοιπόν
    Ακριβώς, μια χαρά ευθυγραμμίζεται. Δεν αλλάζει κάτι. Αν θέλαμε να παίξουμε τα χιλιοστα ,θα μπορούσαμε να πούμε ότι αλλάζει λίγο η camber λόγω τις αύξησης του μήκους του μοχλού. Αλλά και πάλι τρίχες.

    Αυτό που αλλάζει και δεν φαίνεται στην ευθυγράμμιση είναι το scrub radius.




  12. The Following 5 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    alexk (18-06-12), GiannisRob (18-06-12), Kostas_1 (18-06-12), manos///3 (18-06-12), Vassilis ///M (17-01-15)

  13. #40
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΔημήτρηςΜ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να σας ζαλιζω
    Θέλω μια γρηγόρη απάντηση
    Θέλω να βάλω εμπρός τουλάχιστον 15mm
    Οπότε απο που να αγοράσω προσθήκες
    Και μπουλονια !!
    απ οπου και να πάρεις αρκεί να έχει πατούρα ο αποστάτης για να μην έχει τρέμουλα στο τιμόνι κλπ , και για 15mm θα πάρεις 12χ1.5 42mm μπουλόνια

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP