Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 50

Θέμα: προβλημα και λύση σε διαφορικό Χ3

  1. #41

    Προεπιλογή

    Μπράβο Νίκο. Τέλος καλό , όλα καλά!
    Καλά χιλιόμετρα τώρα να το χαρείς !

  2. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (15-06-12), jacob93t (15-06-12)

  3. #42
    Εγγραφή
    07-06-12
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    29
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τώρα που ανακάλυψα τον Μάκη !!!

    Τζαμάτα!

  4. The Following User Says Thank You to jacob93t For This Useful Post:

    m-power_01 (02-08-12)

  5. #43
    Εγγραφή
    01-08-10
    Περιοχή
    αθηνα μενίδι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    116
    Thanked
    80
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο σχετικα με το αυτοκίνητο σου.Επιδή σκέφτομαι σοβαρά την αγορα ενός χ3 2,0 πετρελαιου μεταχειρισμένου βέβαια έως 2005 μοντέλο θα ήθελα να ρωτήσω πέραν των προβλημάτων΄εάν βέβαια σου έχει βγαλει το παραγοντα κατανάλωσης εντός πόλης εκτός πολης.πχ προσπαθώντας να κινηθεις στο εθνικο δίκτιο με μία ταχύτητα 170 χιλιομετρων ποια είναι η καταναλωσή του?Κανεις μια δυσκολη προσπέραση η θα το σκεφτεις λόγο βαρους και χαμηλης υποδύναμης?Ξέρω θα αναρωτιεσαι τι ρωτάει ο π@Π@Ρ@Σ αλλα έχω ένα ε46 3,30 και δεν θα ήθελα να μετανιωσω για την αγορα ενός χ3.Ευχαριστώ!

  6. #44
    Εγγραφή
    18-02-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    27
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jacob93t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλοι, κατ΄αρχήν αν δεν είχα εγγραφεί στο forum ακόμη θα ψαχνόμουν ακόμη.
    Το πρόβλημα : Σε κάθε ελιγμό του αυτοκινήτου ΄( λίγο έως πολύ απότομο ) με ή χωρίς ταχύτητα στο σασμάν,άκουγες ένα ξερό κτύπο (γκούπ) απο το κάτω μέρος και τον προσδιόριζες στο μέρος των ποδιών των πίσω επιβατών.Ο Θόρυβος αυτός ξεκίνησε στα περίπου 120.000 χλμ. ( Σημερα έχω 134.000) με την ίδια σχεδόν ένταση μέχρι και την επισκευή του. Θέλω να πώ ότι δεν αυξήθηκε αισθητά. Σου έδινε την αίσθηση οτι ήταν απο μετατόπιση γέφυρας!!! ή κάτι ανάλογo.
    Λύση : Πρόβλημα στο βοηθητικό διαφορικό που δίνει την κίνηση στους εμπρός τροχούς και βρίσκεται στο κέντρο του αυτοκινήτου. Συνδέεται απο την εμπρός πλευρά με το κιβώτιο ταχυτήτων με κεντρικό και απο την πίσω πλευρά πάλι με κεντρικό με το διαφορικό.
    Την διάγνωση κατ΄αρχήν έκανε ο φίλος Γιώργος Νταλαμπίρας τεχνικός απο την Βέροια μέσα απο το forum και σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε. και τον ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον του. Στη συνέχεια ο φίλος m-power 01 (Σπύρος) μου υπέδειξε (μετα απο αίτημα για υπόδειξη συνεργείου που έκανα στο forum ) το Συνεργείο του Μάκη Κολαϊτη στην Αθήνα (210 2626110 ) στα Λιόσια. Εκεί λύθηκε το διαφορικό συντηρήθηκε όσο γινόταν και ο θόρυβος τέρμα.Ο Μ. Κολαϊτης εξαιρετικός ως χαρακτήρας και επαγγελματίας αλλά και ως τεχνικός. Ευχαριστώ πολύ τον Σπύρο και όλα τα μέλη του forum που ανταποκρίθηκαν έτσι. Νίκος (jacob93t) p.s. Καινούργιο το διαφορικό το δίνει BMW 2.300. Ο Μ.΄Κολαίτης μπορεί να το επισκευάσει με καινούργια ανταλλακτικά και φυσικά διαφορετικό κόστος.
    Καλησπέρα ,

    Μπορείς να βάλεις μια φωτό το διαφορικό που επισκευαστικε ;

  7. #45
    Εγγραφή
    18-02-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    27
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας . Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να ευχαριστήσω τον συμφοριτη μας Νταλιμπιρα για την λύση που μου έδωσε στο θέμα που είχα με το βοηθητικό . Τον πήρα τηλ και χωρίς δεύτερη σκέψη (και χωρίς κανένα συμφέρων ) άμεσος μου έδωσα την οικονομικότερη λύση . Σε ευχαριστώ !!!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. The Following 2 Users Say Thank You to kostasxan For This Useful Post:

    BILL007 (10-06-17), BMWNAOUSSA (10-06-17)

  9. #46
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Που ηταν?

  10. #47
    Εγγραφή
    18-02-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    27
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostasxan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας . Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να ευχαριστήσω τον συμφοριτη μας Νταλιμπιρα για την λύση που μου έδωσε στο θέμα που είχα με το βοηθητικό . Τον πήρα τηλ και χωρίς δεύτερη σκέψη (και χωρίς κανένα συμφέρων ) αμέσως μου έδωσα την οικονομικότερη λύση . Σε ευχαριστώ !!!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #48
    Εγγραφή
    18-02-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    27
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIM27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που ηταν?
    Ποιο το πρόβλημα ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #49
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και η λυση κυριως.

  13. #50
    Εγγραφή
    18-02-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    148
    Thanked
    27
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIM27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η λυση κυριως.
    Το πρόβλημα ήταν ότι υπήρχε μεγάλο σκορτσαρισμα τόσο στα ανοίγματα όσο και στην επιβράδυνση .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP