Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Απορία για Ογκομέτρηση κυλίνδρων.

  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή Απορία για Ογκομέτρηση κυλίνδρων.

    Ήρθε η ώρα λοιπόν για το πρόγραμμα.... Εκεί που όλα είναι καλά μου σκάει το μυστικό ο προγραμματιστής. "Τα αποτελέσματα της ογκομέτρησης ποιά είναι;" "Ποιός Αλέκος;" απαντάω εγώ. "Ογκομέτρηση κυλίνδρων με "ζουμια", μου ξαναλέει, για να ετοιμάσω το πρόγραμμα. ΒΤ είσαι, δεν παιζεις."

    Οπότε έχουμε και λέμε:

    Δεδομένα:
    1)Γνωρίζω απο το ρεκτιφιέ την ακριβή συμπίεση που δίνουν τα πιστόνια.
    2)Η διαδρομή του πιστονιού έμεινε η ίδια.
    3)Η μόνη μεταβλητή που αλλάζει είναι η διάμετρος του πιστονιού.

    Απορίες:
    1)Το αποτέλεσμα της ογκομέτρησης μπορώ να το πάρω απο τον γνωστό μαθηματικό τύπο. Σωστά;
    2)Την συμπίεση που θα έχει το μοτέρ την ξέρω και μπορώ να την επαληθεύσω μαθηματικά. Σωστά;
    3)Αν πούμε οτι πρέπει να γίνει τελικά αυτό που λέει ο προγραμματιστής, πάλι δε θα πρέπει να ανοιχτεί το καπάκι για να γίνει η μέτρηση είτε με υδράργυρο είτε με λάδι; (Άρα άλλη μια φλάντζα στον κύριο...)
    4)Την ογκομέτρηση κυλίνδρων ουσιαστικά δεν την κάνουμε για να έχουμε safe άποψη για την συμπίεση;
    5)Άρα μήπως όλη αυτή η υστερία είναι υπερβολική;

    Παιδιά θέλω τα φώτα σας!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Azurius : 31-05-12 στις 20:37

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν θυμάμαι καλά αξά, μου είχες πεί ότι ο προγραμματιστής σου είχε δώσει και νούμερα για τα πράγματα που θα βάλεις, άρα θα ήξερε ότι θα χρειαστείς και ογκομέτρηση για να σου κάνει σωστή δουλειά, πράγμα το οποίο ξέχασε να σου επισημάνει πρίν κλείσεις μοτέρ, αφού αναφέρεις για καινούρια φλάντζα.
    ένα κραξιματάκι το θέλει νομίζω.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  3. #3
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    φιλε atha σου ζητηση ογκομετρηση κυλινδρου, ή την ενεργο συμπιεση?
    υπαρχει η ενεργος πιεση που μετριεται με το συμπιεσομοετρο και η στατικη που για να μετρηθει με ακριβεια θες ογκομετρικο σωληνα και καποιο ρευστο!
    σου παραθετω καποια ποστ δικα μου σε αλλο φορουμ(under-ground.gr)

    Για να μετρησουμε την συμπιεση ενως κινητηρα ξερωντας τον ογκο του ενος κυλινδρου του θα πρεπει να μετρησουμε τον χωρο καυσης του.
    Ο χωρος καυσης του, ειναι ο χωρος πανω απο το εμβολο στο Α.Ν.Σ. Ο χωρος αυτος διαμορφωνεται αναλογα με την φλατζα, το σχημα του εμβολου
    και απο το αν το εμβολο ερχεται στο Α.Ν.Σ στην ιδια επιφανεια με την επιφανεια του μπλοκ.
    Παιρνωντας σαν παραδειγμα οτι ο κινητηρας που εχουμε να μετρησουμε την συμπιεση του, εχει εμβολα με ισιο το πανω μερος τους και οτι τα εμβολα του
    ερχονται στην ιδια ευθεια με την επιφανεια του μπλοκ τοτε η μετρηση που εχουμε να κανουμε ειναι η εξης:

    Επειδη ο χωρος καυσης που βρισκεται στην κυλινδροκεφαλη ειναι ιδιομορφος και δεν μπορουμε να μετρησουμε τον ογκο του με παχυμετρο θα πρεπει να χρησιμοποησουμε εναν ογκομετρικο σωληνα ή μια συριγγα με καποιο σταθερο υγρο, π.χ φωτιστικο οινοπνευμα, πετρελαιο κλπ.Αφου γεμισουμε το οργανο μετρησης μας με υγρο βλεπουμε ποσο εχουμε βαλει, και γεμιζουμε τον χωρο καυσης μεχρι να φτασει στην ιδια ευθεια με την υπολοιπη κυλινδροκεφαλη, αφου φθασει, τοτε απο τον αρχικο ογκο που ειχαμε αφαιρουμε αυτο που εχει απομεινει και βρισκουμε τον ογκο του χωρου καυσης.(εστω V)
    Στην συνεχεια βρισκουμε και τον ογκο που καταλαμβανει η φλατζα, μετρωντας με παχυμετρο την εσωτερικη διαμετρο ενος απ τους κυλινδρους και το υψος της φλατζας και χρησιμοποιωντας τον ακολουθο τυπο (1)

    (1) Vφ= (π*d^2) / 4 * L
    π= 3.14
    d= διαμετρος κυλινδρου (αφου το μετατρεψουμε απο mm που μετραει το παχυμετρο σε cm)
    L= υψος φλατζας(αφου το μετατρεψουμε απο mm που μετραει το παχυμετρο σε cm)
    Στην συνεχεια προσθετουμε τους δυο ογκους για να βρουμε το Vc
    το Vc = V + Vφ

    (ουσιαστικα δηλαδη ο ογκος του χωρου καυσης δηλαδη ο χωρος πανω απο το εμβολο στο Α.Ν.Σ ειναι ο ογκος του χωρου καυσης και ο ογκος που καταλαμβανει η φλατζα)
    Στην συνεχεια χρησιμοποιουμε τον τυπο υπολογισμου σχεσης συμπιεσης

    E= (Vc+Vh) / Vc
    Vc= ογκος χωρου καυσης
    Vh= κυβισμος κυλινδρου ( υπαρχει αναλυτικο thread υπολογισμου κυβισμου)

    αυτο που θα βρουμε απο το Ε ειναι η σχεση συμπιεσης του κινητηρα μας.

    Σχετικα με το σχημα των εμβολων, αν εχουν εξωτερικο εξογκωμα δηλαδη ειναι "πομπε" τοτε μπορουμε με ενα παχυμετρο να μετρησουμε διαμετρο εξωγκοματος και υψος και με τον τυπο (1) (υπολογισμος ογκου φλατζας) να βρουμε τον ογκο το οποιο θα πρεπει και να αφαιρεσουμε απ το συνολικο Vc ή αν εχει εσωτερικο εξογκωμα δηλαδη ειναι με "τσεπες" θα πρεπει με υγρο να μετρησουμε τον ογκο του εξογκωματος (οπως π.χ μετρησαμε τον χωρο καυσης και αφου στεγανοποιησουμε καλα γυρω απ το εμβολο) και αυτο που θα βρουμε να το προσθεσουμε στο Vc αφου ο χωρος καυσης μεγαλωνει.
    Οπως επισης με τον ιδιο τροπο μετραμε και τον ογκο, αν το εμβολο στο Α.Ν.Σ βρισκεται πιο κατω απ την ευθεια της επιφανειας του μπλοκ, μετρωντας με παχυμετρο διαμετρο και το υψος (αποσταση που εχει απ την επιφανεια του μπλοκ) και χρησιμοποιωντας τον τυπο (1) το προσθετουμε στο Vc

    και αυτο ειναι για ογκο κυλινδρου
    Υπολογισμος κυβισμου σε τετραχρονο εμβολοφορο κινητηρα!

    Ο κυβισμος του κινητηρα ειναι ο ογκος των κυλινδρων του και εξαρταται απο την διαμετρο του κυλινδρου και την διαδρομη του εμβολου απο το Α.Ν.Σ (ανω νεκρο σημειο) στο Κ.Ν.Σ (κατω νεκρο σημειο).Περιληπτικα δηλαδγ ο κυβισμος ειναι το μηκος απο το Α.Ν.Σ στο Κ.Ν.Σ.

    Για να πραγματοποιησουμε μια μετρηση κυβισμου σε εναν κινητηρα αγνωστων στοιχειων θα πρεπει να αφαιρεσουμε την κυλινδροκεφαλη και με την βοηθεια ενως παχυμετρου να παρουμε 2 μετρησεις.Μια μετρηση για την διαμετρο του κυλινδρου, οπου μετραμε την εσωτερικη διαμετρο,και αλλη μια μετρηση της διαδρομης οπου ειναι λιγο περιπλοκη.Θα πρεπει να γυρισουμε το μοτερ απο την βιδα της τροχαλιας του στροφαλου, ετσι ωστε το εμβολο του πρωτου κυλινδρου να φτασει στο Α.Ν.Σ, εκει παρατηρουμε αν το εμβολο ερχετε στην ιδια ευθεια με την επιφανεια του μπλοκ, αν οχι μετραμε την διαφορα. Στην συνεχεια γυρναμε με τον ιδιο τοπο το μοτερ και φερνουμε το εμβολο στο Κ.Ν.Σ, εκει με το παχυμετρο μετραμε την διαδρομη.

    Εχωντας τις δυο αυτες μετρησεις μπορουμε να υπολογισουμε τον κυβισμο με τον τυπο.

    D: διαμετρος εμβολου L: διαδρομη εμβολου

    χρησιμοποιουμε τον τυπο V = (π * D^2)/4 * L οπου π=3,14

    *παρατηρηση>> το V μετριεται σε cm^3 οι τιμες του παχυμετρου ειναι σε mm αρα πρεπει να μετατραπουν σε cm

    αυτο το V που θα βρουμε ειναι ο ογκος του ενος κυλινδρου αρα το πολλαπλασιαζουμε με τον αριθμο των κυλινδρων του κινητηρα μας!

    κλεινωντας το ποστ μου θελω να σας αναφερω οτι οι τροποι για να αυξησουμε τον κυβισμο ενος κινητηρα ειναι ειτε με αυξηση της διαμετρου του εμβολου δηλαδη ρεκτιφιε στον κυλινδρο και μεγαλυτερο εμβολο, ειτε με αυξηση της διαδρομης δηλαδη με τοποθετηση αλλου στροφαλου!

    πηγη spar@@

  4. The Following 11 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    120ie87 (01-06-12), BILL007 (31-05-12), bill_m3 (01-06-12), bmwcompactjohn (31-05-12), hades7 (01-06-12), joseph (13-11-12), Kostas_1 (01-06-12), nikos1400 (01-06-12), oldcarskickass (31-05-12), STREETRACING (13-11-12), SuperSonic (01-06-12)

  5. #4
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    λοιπον μετα απο αυτα, αν σου ζητησε τη στατικη συμπιεση δλδ τον λογο συμπιεσης του κινητηρα σου, οπως θα διαβασες θες το παχος της φλατζας που χρησιμοποιησες, θες να ξερεις αν τα εμβολα σου ειναι ισια ή ειναι "μπομπε" δηλαδη με εξογκωμα εξωτερικο ή εσωτερικο...
    και θες να ξερεις και αν η κυλινδροκεφαλη σου ειναι εργοστασιακη ή πλανισμενη και ποσο πλανισμενη ειναι...
    Αν ο κινητηρας σου εχει υποστει πολλα δεν αξιζει να ασχοληθεις γιατι θα βγαλεις λαθος συμπερασματα,αν ομως η κυλινδροκεφαλη σου εχει υποστει μονο ενα πλανισμα και ξερεις ποσο, ξερεις τι φλατζα χρησιμοποιησες και το σχημα των εμβολων σου μπορεις θεωρητικα να βρεις το λογο συμπιεσης...
    Ολο και καποια εργοστασιακη κυλινδροκεφαλη θα βρεις να την χρησιμοποιησεις για μερικα λεπτα, ή μπορει να στο πει και ο μηχανικος σου...
    αλλιως παρε τηλ καποιον αλλο προγραμματιστη ή καποιον που εχει φτιαξει περιπου τα ιδια και τα χει μετρησει!

    μπερδεψα το ψευδωνυμο σου στο αλλο μου ποστ, σορρυ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spar@ : 31-05-12 στις 22:56

  6. #5
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα λες παρα πολυ σωστα. Η δικη μου απορια ειναι γιατι να επιμενει τοσο πολυ ο προγραμματιστης την στιγμη που η διαδρομη εμεινε η ιδια με την εργοστασιακη, και το μονο που αλλαξε ειναι η διαμετρος του πιστονιου κατα 1 χιλιοστο και η σχεση συμπιεσης τους απο 9 προς 1 εγινε 8,5 προς 1. Αρα ολα αυτα τα στοιχεια δεν ειναι αρκετα για να χρησιμοποιηθουν για το προγραμμα? Επισης εντυπωση μου κανει και η κατηγορηματικη αρνηση του ρεκτιφιε στο να κανει την ογκομετρηση θεωροντας την κινηση αυτη ανωφελη και περιττη την στιγμη που μπορει να χρησιμοποιηθει ο κλασικος μαθηματικος τυπος για τον ογκο καθως επισης και η ιδια η σχεση συμπιεσης που δινει η Wossner για τα πιστονια αυτα. Το λοιπον? Εχω μπερδευτει τελειως και φυσικα την εχω ψωνισει γιατι παιζω σπασμενο τηλεφωνο μια με τον προγραμματιστη και μια με το ρεκτιφιε. Λες και δεν εχουμε αλλα προβληματα να ασχοληθουμε....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Azurius : 01-06-12 στις 09:57

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν βάζεις τον προγραμματιστή να μιλήσει απευθείας με το ρεκτιφιέ???



  8. #7
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Κοιτα και τα δυο μαζι μου κάνουν ότι ο προγραμματιστης έχει δει δουλειές του ρεκτιφιε και θέλει να είναι καλυμενος! Αν μιλάμε γιασχεση συμπίεσης το καλύτερο είναι να υπάρχει μέτρηση ακριβειας γιατί ο προγραμματιστης λογικά θα στο τεντωσει όσο παει! Υπομονή και ότι θες εδω είμαστε! Ρωτα μόνο τι ζητάει ; Σχέση συμπίεσης; Ο μηχανικός σου τι λέει γιαυτα;

  9. #8
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο προγραμματιστης ειναι στην Αθηνα και το ρεκτιφιε στη Θεσσαλονικη. Τα ακριβη λογια του σημερα που ξαναμιλησαμε ηταν οτι θελει ογκομετρηση κυλινδρων και θαλαμου καυσης για να ειναι σιγουρος για το μιγμα του οπως επισης και για να επιβεβαιωσει τον λογο συμπιεσης γιατι οπως ειπες το μοτερ θα το τεντωσω κυριολεκτικα. Και τα δυο ομως ειναι ηδη γνωστα. Το μεν ενα απο απλα μαθηματικα και το αλλο απο τον ιδιο τον κατασκευαστη του πιστονιου. Οι μεταβλητες που αλλαζουν αναφερθηκαν πιο πανω. Ο μηχανικος μου μου λεει οτι απο την στιγμη που εγιναν οι συγκεκριμενες επεμβασεις δε χρειαζεται ογκομετρηση με λαδι, γλυκερινη, υδραργυρο η οτιδηποτε αλλο χρησιμοποιουν, παρολα αυτα ο ιδιος θα εκανε αν ηταν δικο του για καλο και για κακο. Το ωραιο ειναι ομως οτι αυτος εχει 4ο σταδιο Alfa Romeo 156 και η μονη ογκομετρηση που εκανε ηταν αυτη των μπεκ γιατι στο προγραμμα που εκανε χρησιμοποιησε τον μαθηματικο τυπο για τον κυλινδρισμο. Εγω τωρα τι κανω? Αρχιζω τα ναρκωτικα?

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για εμένα βάζεις τον προγραμματιστή σου να μιλήσει κατευθείαν με το ρεκτιφιέ.Τι σημασία έχει που είναι ο ένας και που είναι ο άλλος???
    Να τους πει τι θέλει ακριβώς να μάθει,να του πουν και αυτοί απευθείας και τέλος.Τσάμπα βασανίζεσαι...



  11. #10
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα βάζεις τον προγραμματιστή σου να μιλήσει κατευθείαν με το ρεκτιφιέ.Τι σημασία έχει που είναι ο ένας και που είναι ο άλλος???
    Να τους πει τι θέλει ακριβώς να μάθει,να του πουν και αυτοί απευθείας και τέλος.Τσάμπα βασανίζεσαι...
    Για εκεί με βλέπω στο τέλος. Ας μαλώσουν μεταξύ τους στο φινάλε για το ποιός έχει δίκιο. Εγώ ήδη έχω ασχοληθεί υπερβολικά και έχω κουραστεί ακόμα περισσότερο!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP