Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τοποθετηση 6-πιστονων φρενων!

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή Τοποθετηση 6-πιστονων φρενων!

    Μπηκαν λοιπον και τα φρενα...............!Επιτελους μπορω να σκαω στις καφετεριες με την ροδα ΣΤΡΙΜΜΕΝΗ!!!

    Η τοποθετηση τελειωσε σημερα(4-6-09)......οι εντυπωσεις απο τον αντιπροσωπο-τοποθετη αψογες!!
    Εχθες το δουλευαν μεχρι τις 8 το βραδυ απο τις 3 το μεσημερι....και λογω ελλειψης συγκεκριμενων αποστατων (οι οποιοι κατασκευαστηκαν αυθημερον),η τοποθετηση ολοκληρωθηκε σημερα στις 4+.
    Αλλαχθηκαν και τα ψαλιδια και φυσικα τα σινεμπλοκ και τοποθετηθηκαν σωληνακια υψηλης πιεσης και στα πισω φρενα!!
    Οι αλλαγες που εγιναν ειναι:

    6πιστονα φρενα (κατακοκκινα με αναγλυφο AP RACING GALFER) (ωρε καφεδακια που χω να πιω)
    330 x 32 δισκους τρυπητους
    σωληνακια υψηλης μπρος - πισω
    καινουργια μπουλονια (thanks to ΓΙΑΝΝΗΣ ''χιλια ευχαριστω φιλε'')
    αποστατες 1' ιντσας γιατι μας ταλαιπωρησε η SCHNITZER ζαντα μου (που αγορασα παναθεμα με)
    5.1 υγρα υψηλης πιεσης
    και ψαλιδια-σινεμπλοκ οπως προανεφερα.........

    Το κοστος του κιτ ηταν στα 2.000,00¤ (τιμη μετα βασανων απο 2.400+ αρχικη)
    320,00¤ τα ψαλιδια σινεμπλοκ τοπθετημενα
    71,00¤ τα πισω σωληνακια
    και κατι εξοδα για ταξι και μπουρμπουαρ!!!!
    Ολα τα ανωτερω αν ηθελα και μεχρι 12 ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ!!!!!!
    Μενει ακομα μια ευθυγραμμιση και τοποθετηση μπουλονιων ασφαλειας για τις schnitzer (παναθεμα με) και τελειωσαμε και μ αυτο!!

    Ο ιδιος ο αντιπροσωπος με τον οποιο εγινε και το κονε.........θελει να κανει προσφορα για το φορουμ μας και οι τιμες του οφειλω να πω οτι ειναι πολυ δελεαστικες,και φυσικα και ΑΤΟΚΕΣ (το κερδισαμε με το σπαθι μας)!!

    Εμφανισιακα..................σκοτω νουν!!!!!
    Λειτουργικα ειμαι στο σταδιο του στρωσιματος οποτε εντυπωσεις μετα τα 600 χλμ που μου ειπαν!!!

    Καλα μπαξιματα σε ολους!!!!!!
    Και οτι χρειαστειτε απο τετοιου ειδους φρενα............ξερετε που να με βρειτε!!!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    παιδες......η γαιδουριτσα εν δρασει........σας συνιστω ανεπιφυλακτα οπως προειπα να κανετε με αυτον τον τροπο πλεον ζυγοσταθμιση........!!
    Πανω στο αυτοκινητο ειναι η πιο σωστη ζυγοσταθμιση...πληροφοριακ

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    α.....να πω και το κοστος.......40 ευρω ευθυγραμμιση και 30 ευρω ζυγοσταθμιση!!!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    και μετα απο ενα λαθος που ειχε δημιουργηθει.........παραθετω. ..

    07/07/09:
    και απο την γαιδουρινη μου υπομονη.....ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ το εξης οφελος.....Απο τις 8,30 σημερα το πρωι ειμαι στην GALFER......προς αντικατασταση του αριστερου δισκου και της δεξιας δαγκανας....αφενος γιατι ειχαν μπει δυο δεξιοι δισκοι εις γνωσην μου πανω στο αυτοκινητο και με ειχαν ενημερωσει να τους αλλαξω αυτην την εβδομαδα....και αφετερου γιατι την δεξια δαγκανα την ειχε ψιλογδαρει η ζαντα!!!
    Αφου λοιπον φερθηκαν επαγγελματικα στην εν λογω εταιρια...και μου αντικαθιστουν ηδη την δαγκανα.....μολις ηρθε ο πωλητης απο τα κεντρικα με το εξης δωρακι............!!!

    Κυριε ταδε ...μου λεει.....δυστυχως ο δισκος σας δεν εχει ερθει σημερα (απο τις 8,30 το πρωι ειπαμε εδω εχω βγαλει φωτιες)...αλλα στην ατυχια σας εισαστε τυχερος γιατι καταλαβαινουμε οτι σας εχουμε ταλαιπωρησει και γι αυτο χωρις επιπλεον χρεωση σας τοποθετουμε τους δισκους 330x30 απο ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ τους λεγομενους EVOLUTION που ειναι για θερμοκρασια εως 1100 C ενω οι προηγουμενοι ηταν μεχρι 600 C.Το ποσο χρεωσης επιπλεον θα ηταν 800 ευρα.....τρελο ποσο που δεν θα το δινα ποτε......!!
    Σιγουρα ειναι υπερβολη και οι τωρινοι για τα δικα μου δεδομενα....δεν παυει ομως να ναι ενα πολυ καλυτερο μπαξιμο απο τους προηγουμενους.......
    Παλι στρωσιμο λοιπον για 600 χλμ ......σας ενημερωνω μετα...γιατι μου παν οτι το φρεναρισμα θα ναι ακομα αποτελεσματικοτερο!!

    Τετοια λαθη και διορθωσεις ας μου συμβαινουν πιο συχνα....η υπομονη μου δοκιμαστηκε και ανταμοιφθηκε!!\
    ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    το σαιτ με το συγκεκριμενο κιτ

    https://www.galfer.es/ANG/p_auto_kitevo.html

    και η σελιδα 2 απο το pdf εχει οδηγιες στρωσιματος...........για καθημερινους χρηστες!!

    https://www.galfer.gr/images/topo8etisi.pdf

  6. #6
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    με γεια τα φρενακια .

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ειδικα τωρα που εβαλε κομπρεσορα ο μπιλ, θα πιασουν τοπο!

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    παλιο ηρακλειο
    Μηνύματα
    1.226
    Thanked
    1483
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειδικα τωρα που εβαλε κομπρεσορα ο μπιλ, θα πιασουν τοπο!
    ε πια μολις βαρεθηκε τις καφετεριες (πας και αλλου ετσι?.....) ειπε να το κανει και με κομπρεσσορα μη τυχον και "του την πει κανεις κακοπροαιρετος" οτι πουλμουρ...!!! χαχαχαχα

    ΖΗΤΕΙΤΑΙ CHE ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πάμε για 4-πίστονα πίσω τώρα για να ετοιμάσουμε το έδαφος για το TS3..

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP