Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: DIY ECU tuning

  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Lightbulb DIY ECU tuning

    Ξεκινώ αυτό το θρεντ για να αναφέρω την πρόοδο / αναζήτησή μου σε ότι έχει να κάνει με τον προγραμματισμό στα αγαπημένα μας BMW.

    Σημαντική παρατήρηση : ότι αναφέρω και κάνω στο αυτοκίνητό μου είναι ευθύνη μου σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.
    Σε καμμία περίπτωση δεν φέρω καμμία ευθύνη αν κάποιος άλλος αναγνώστης κάνει κάτι όμοιο/αντίστοιχο και έχει πρόβλημα.
    Δεν συστήνω να κάνετε κάτι αντίστοιχο αν δεν γνωρίζετε τι κάνετε, δεν είσαστε σίγουροι για τις γνώσεις προγραμματισμού και αν δεν έχετε υπολογίσει ότι υπάρχει ρίσκο που θα έχει και σημαντικό κόστος.
    Πρωτού κάποιος ξεκινήσει λοιπόν να γνωρίζει ότι μπορεί να χρειαστεί να αγοράσει νέο εγκέφαλο και θα είναι μόνον δική του ευθύνη η όποια ζημιά.


    .

  2. The Following 20 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    320d (11-05-12), 5555 (10-05-12), aristent (10-05-12), BILL007 (10-05-12), bill_m3 (10-05-12), chief (10-05-12), Civileng (11-05-12), Eleni (10-05-12), gant (10-05-12), Monsta (10-05-12), Nick bmwlover (10-05-12), nikos1400 (10-05-12), Panos 316T (10-05-12), saulm3 (10-05-12), Skyline_IS (10-05-12), Thomelef (10-05-12), tzanis320si (10-05-12), VanVIC (10-05-12), Vassilis ///M (11-05-12), Z4 DCT (10-05-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή Flash / download / upload

    Ξεκινώντας λοιπόν, όπως είχα αναφέρει στο θρεντ Z3 coupe 2.8i 1999 θέλω να είμαι σε θέση να επαναπρογραμματίζω το Ζ3 όταν αλλάξω πράγματα στον κινητήρα (βλέπε εκκεντροφόρους, κομπρεσσέρ).
    Φυσικά, αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον γιατί μπορείς να κάνεις ωραία πράγματα... όπως το να σηκώνεις το ρελαντί του κινητήρα εν όψει trackday

    Flash / download / upload
    Ένα από τα βασικά πράγματα είναι να μπορείς να κάνεις download/upload τον χάρτη από την ECU.
    Μία από τις λύσεις που φαίνεται να δουλεύει στα περισσότερα BMW είναι το Galletto 12.60 μαζί με το software EOBD2.
    Αγόρασα από το ebay ένα από τα αντεγραμμένα καλώδια του Galletto.
    Εδώ λινκ ebay link.
    Πολύ καλή τιμή και δωρεάν μεταφορά από αυτόν τον πωλητή (βέβαια θέλει 20-25 μέρες να έρθει, ίσως το στέλνουν με Ινδικά περιστέρια που δουλεύουν για ψύχουλα).

    Έκανα δοκιμή σήμερα το καλώδιο στο Z3C (κινητήρας Μ52Β28TU και ECU Siemens MS42).
    Το καλώδιο και το πρόγραμμα δούλεψε σωστά και μπόρεσα να κατεβάσω σωστά το πρόγραμμα του κινητήρα.
    Θα βάλω φωτογραφίες από τη διαδικασία αύριο.

    Τα υπόλοιπα μετά...

  4. The Following 14 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    320d (11-05-12), BILL007 (10-05-12), bill_m3 (10-05-12), chief (10-05-12), Eleni (10-05-12), Monsta (10-05-12), NS-conv (10-05-12), Panos 316T (10-05-12), saulm3 (10-05-12), Skyline_IS (10-05-12), Stamatis (10-05-12), Thomelef (10-05-12), tzanis320si (10-05-12), VanVIC (10-05-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    γουστάρω τρελά...
    αν κατάλαβα καλά αλέξη, έχει πάρει πρόγραμμα το οποίο να διαβάζει τον κώδικα του εγκεφάλου και να στο παρουσιάζει με γράφημα στον υπολογιστή???
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    γουστάρω τρελά...
    αν κατάλαβα καλά αλέξη, έχει πάρει πρόγραμμα το οποίο να διαβάζει τον κώδικα του εγκεφάλου και να στο παρουσιάζει με γράφημα στον υπολογιστή???
    πρέπει να ειναι σαν αυτό που έχω για την GTS.
    κατεβάζει σε ενα εξελ τις τιμές και τους χάρτες.

    Δεν εχω το αρχείο να στο δείξω, αλλά αμα το έχει πρόχειρο ο Μπαουερ που του το εστειλα θα δεις πως τα δειχνει.

    Μπορεί να λέω και παπάτζες και να ειναι διαφορετικό όμως.

  7. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Thomelef (10-05-12)

  8. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ο εγκέφαλος έχει περασμένο μέσα τον αλγόριθμο, το λεγόμενο και πρόγραμμα. ένα κατεβατό με αριθμούς - σύμβολα - κωδικούς...κοινός ο κώδικας του προγράμματος.
    επειδή αυτό δεν μεταφράζεται παρα μόνο απο άτομα που γνωρίζουν, υπάρχουν προγράμματα που σου δείχνουν όλο αυτό τον κώδικα εντολών με γραφικά στον υπολογιστή...κοινός τα προγράμματα που έχουν οι και καλά προγραμματιστές μας, και αλλάζουν μεταβλητές.
    αυτά για την γενική ιδέα.


    άλεξ θέλω μια χάρη.
    αν μπορείς να σώσεις τον κώδικα του εγκεφάλου σε ένα αρχείο wordpad - word, θα μου έκανες πολύ μεγάλη χάρη αν μου το έστελνες, μιάς και θέλω πολύ να ανοίξω και να δώ μπροστά μου πως είναι ο κώδικας διαχείρησης ενός αυτοκινήτου, επειδή ασχολούμαι με το άθλημα και τους κώδικες.

    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορείς να σώσεις τον κώδικα του εγκεφάλου σε ένα αρχείο wordpad - word, θα μου έκανες πολύ μεγάλη χάρη αν μου το έστελνες, μιάς και θέλω πολύ να ανοίξω και να δώ μπροστά μου πως είναι ο κώδικας διαχείρησης ενός αυτοκινήτου, επειδή ασχολούμαι με το άθλημα και τους κώδικες.
    Ανοίγοντας το, χωρίς το απαραίτητο πρόγραμμα που στην ουσία "αποκωδικοποιεί" και βάζει σε τάξη τα δεδομένα,λογικά δεν θα έχεις μεγάλα περιθώρια.Δεν νομίζω ότι τα αρχεία αυτά είναι γραμμένα σε τύπου xml μορφή για να μπορείς να τα διαβάσεις,αλλά ακόμα και έτσι να είναι (ιδανικό τελείως σενάριο) θα είναι τόσος ο όγκος που πάλι δεν θα είναι διαχειρίσιμος χωρίς το ανάλογο πρόγραμμα...

    Αυτά πληροφοριακά

    Αλέξη προχώρα,αλλά με προσοχή και backup του αρχικού (νομίζω υπάρχει στον εγκέφαλο λειτουργία που λέγεται emergency flash και είναι για τέτοιες περιπτώσεις όπου κάτι πάει στραβά,γι'αυτό να έχεις αντίγραφο του αρχικού )



  10. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    και αυτό που είπα για το emergency είναι εδω




  11. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    alexk (10-05-12), Kostas_1 (10-05-12), nikos1400 (11-05-12), VanVIC (11-05-12)

  12. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοίγοντας το, χωρίς το απαραίτητο πρόγραμμα που στην ουσία "αποκωδικοποιεί" και βάζει σε τάξη τα δεδομένα,λογικά δεν θα έχεις μεγάλα περιθώρια.Δεν νομίζω ότι τα αρχεία αυτά είναι γραμμένα σε τύπου xml μορφή για να μπορείς να τα διαβάσεις,αλλά ακόμα και έτσι να είναι (ιδανικό τελείως σενάριο) θα είναι τόσος ο όγκος που πάλι δεν θα είναι διαχειρίσιμος χωρίς το ανάλογο πρόγραμμα...

    Αυτά πληροφοριακά

    Αλέξη προχώρα,αλλά με προσοχή και backup του αρχικού (νομίζω υπάρχει στον εγκέφαλο λειτουργία που λέγεται emergency flash και είναι για τέτοιες περιπτώσεις όπου κάτι πάει στραβά,γι'αυτό να έχεις αντίγραφο του αρχικού )
    κώδικας είναι ρε μπιλ. G, NC, ή οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων. πόσο μεγαλύτερη διαφορά να έχει ένας τέτοιος κώδικας στην μορφή του απο ένα ρομπότ???
    μιλάω για την μορφή. όχι για την αυτού καθε αυτού κωδικοποίηση.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  13. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ναι εγώ και για την μορφή μιλάω, η οποία θα έχει κάποια στάνταρ κωδικοποίηση που λογικά δεν θα είναι απο τις γνωστές -πολύ πιθανόν να είναι και πατέντα bmw-

    Για να δούμε αμα ποστάρει ο Αλέξης Eγω ποντάρω σε αυτό που είπα Θωμά,έλα να πέφτουν τα στοιχήματα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 10-05-12 στις 22:39



  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τι ενοείς πατέντα πενβέ???γιατί σίγουρα θα έχει γράμματα και αριθμούς μέσα.
    κάποιοι κωδικοί εντολής, σίγουρα θα είναι φτιαγμένοι απο τους ίδιους, και μάλον ότι θα έχει να κάνει με τροφοδοσία. δλδ καύσιμο, μεταβλητή καυσίμου, διαχείρηση αέρα, κτλ κτλ. τα κινητά μέρη όμως όπως μονάδα βάνος, στροφές κινητήρα, κτλ, θα έχουν πολούς κωδικούς παγκόσμιας ορολογίας. κάτι το οποίο κάνει περιστροφική κίνηση, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρειάζεται να φτιαχτεί απο την αρχή καινούρια γραμμή εντολής, μιάς και υπάρχουν διάφορες.
    πχ είμαι σίγουρος ότι ότι κωδικοί όπως L384 - L385 - UIO - GTO - UDO και διάφορα άλλα, θα υπάρχουν μέσα στα σίγουρα.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP