Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: παιδια στο αυτοκινητο

  1. #1
    Εγγραφή
    26-06-10
    Περιοχή
    Ηρακλειο-Κρητη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    499
    Rides
    1

    Προεπιλογή παιδια στο αυτοκινητο

    Ειπα να ανοιξω αυτο το θρεντ και αιτια ειναι καποιοι ανεγκεφαλοι που θελουν να λεγονται γονεις που κατα την γνωμη μου θελουν σκοτωμα....
    Καθε μερα βλεπω καποια πραγματα στο δρομο τα οποια μου ανεβαζουν το αιμα στο κεφαλι....παιδια ορθια μεσα στο πισω η και μπροστα καθισμα του αυτοκινητου και να παιζουν η παλευουν μεταξυ τους,πολλες φορες να βγαζουν τα κεφαλια εξω απ το αυτοκινητο,μωρακια που τα εχουν στα ποδια τους οδηγοι η συνοδηγοι χωρις να τους παρεχουν καμια ασφαλεια και χωρις κανενα καθισματακι ασφαλειας,με συνεπεια σε ενα απλο φρεναρισμα δεν λεω συγκρουση να χτυπανε ασχημα η και να χανουν τη ζωη τους...και ολα αυτα απ την απερισκεψια των γονιων τους.


  2. The Following 14 Users Say Thank You to tzanis320si For This Useful Post:

    120ie87 (03-05-12), black_beauty (03-05-12), E36-Hartge (03-05-12), Eleni (03-05-12), gkaras (09-05-12), Kostas_1 (03-05-12), manos///3 (03-05-12), nikos1400 (03-05-12), Panos 316T (03-05-12), Ptboul (03-05-12), Samaro (03-05-12), sierra (03-05-12), super duper (03-05-12), Ε91 (03-05-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    04-07-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    274
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πες τα φίλε μου γιατί όπου και να το συζητήσω με λένε υπερβολικό και τα κλασικα ότι εσυ μεγαλωσες με παιδικά καθισματακια αερόσακους και αλλά τέτοια.

    Όταν γίνει το ατύχημα και μετά αρχίζουν τα κλάματα και το πως έγινε και δεν το περίμενα και και και και...
    Όταν κάνεις το καλό, ζήτα απόδειξη, μην τυχόν και ο παράδεισος
    δουλεύει σαν την εφορία.

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Κ δε χρειαζεται καν να τρακαρουν..
    Ενα φρεναρισμα πανικου φτανει
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  5. The Following User Says Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    Karizma Z4 (09-05-12)

  6. #4
    Εγγραφή
    12-09-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    626
    Thanked
    303
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    η οδηγικη παιδεια που σπανια την συναντας στους ελληνικους δρομους περιλαμβανει και το στοιχειο που πολυ σωστα εντοπιζεις.
    εχω να θυμαμαι ενα απιστευτο καυγα οταν ανεγκεφαλος οδηγος είχε το μωρο στα ποδια του και πηγαινε ...στο φανάρι τον στόλισα δεόντος .(θα μου πεις καποιος , τι σε ενδιαφερει? οπως και να εχει θελει προσοχη

  7. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μεγάλο θέμα......ο δικός μου έχει αρχίσει να διαμαρτύρεται για το καθισματακι του.....δεν είμαι μωρό και τέτοια......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  8. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    Ptboul (03-05-12)

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν εχει μεγαλωσει αρκετα, μηπως μπορει να μπει στο καθισμα κανονικα?

    Η λυση που εφαρμοσα και πετυχε ειναι: ΔΕΝ ξεκιναω το αυτοκινητο μεχρι να δεθει κανονικα. Δε μπα να χτυπιέται οσο θελει. Μετα την 3-4η φορα, δένονταν μονος του αμεσως.

  10. The Following 5 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    gkaras (09-05-12), katsaraios (08-05-12), nikos1400 (03-05-12), Ptboul (04-05-12), tzanis320si (04-05-12)

  11. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φιλη της κορης μου σε mini cooper στο πισω καθισμα στη μεση, πατησε η μανα της φρενο πανικου και εφυγε και εσπασε το παρμπριζ με το κεφαλι.
    Ευτυχως για καλη της τυχη, εσπασε μονο το τζαμι.
    Οσα δεν φερνει ο χρονος τα φερνει η στιγμη, ποτε τα μικρα παιδια χωρις ζωνη, ποτε κανενας που επιβαινει στο αμαξι χωρις ζωνη.
    Ενα ακομα θεμα που χρηζει ιδιαιτερης προσοχης ειναι τα παιδια (7-10) που πολλοι τα βαζουν να καθησουν στη θεση του συνοδηγου δεμενα με τη ζωνη ασφαλειας.
    Η ζωνη εχει προεντατηρες που σημαινει σε περιπτωση που ενεργοποιηθουν το παιδι (λογω υψους η ζωνη ειναι στο λαιμο τους) κινδυνευει απο στραγγαλισμο ή στη καλυτερη βαρια θωρακικη κακωση.

  12. The Following 8 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Eleni (03-05-12), katsaraios (08-05-12), Kostas_1 (03-05-12), nikos1400 (03-05-12), Panos 316T (08-05-12), Ptboul (04-05-12), tzanis320si (04-05-12), Z4 DCT (03-05-12)

  13. #8
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    20αρης, με το golf του avatar μου, με ταχυτητα <30 πατησα φρενο γερο να μην πατησω μια γατα που πεταχτηκε στα δυο μετρα.

    Προσπερασα απο πανω το τιμονι, και κουτουλησα γερα στο παρμπριζ. Απο τοτε, πρωτα βαζω ζωνη, και μετα το κλειδι...

  14. The Following 3 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Panos 316T (08-05-12), Ptboul (04-05-12), tzanis320si (04-05-12)

  15. #9
    Εγγραφή
    24-08-10
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    169
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Α, ωραίο τόπικ.
    Γιάννη Ζ4, όπως σε όλα τα θέματα στα παιδιά, πρέπει να δίνουμε αγώνα να κάνουν το σωστό χωρίς να νιώθουν πώς θίγεται η προσωπικότητά τους! Το καθισματάκι ήταν και σε εμάς θέμα και ευτυχώς επιτύχαμε συμβιβασμό. Μέσα στην πόλη κυκλοφορεί με το boost που απλά την ανασηκώνει για να μπορεί να δεθεί με την ζώνη με ασφάλεια χωρίς να πνιγεί, και στα λίγα ταξίδια βάζουμε το κάθισμα με την προϋπόθεση να κάνουμε συχνές στάσεις να κουνιέται λίγο, δεν μας βλέπει και κανείς στην εθνική άλλωστε!

    Τώρα, υπάρχουν φορές που είναι πρακτικά αδύνατο να εφαρμόσει κανείς επακριβώς τον νόμο. Το πρόγραμμα της εργαζόμενης μαμάς είναι πολύπλοκο και πολλές φορές χρειάζεται να εξηπηρετήσω άλλες μαμάδες με το να μεταφέρω τα παιδιά τους κάπου κοντά, πιο σπάνια έχω ζητήσει κι εγώ το σέρβις από πεθερά, φίλη, μαμά συμμαθήτριας.
    Σε αυτές τις περιπτώσεις βάζω ΟΛΑ τα παιδάκια (όσα και να είναι!) δεμένα με ζώνες στο πίσω κάθισμα και πολύ μα πάρα πολύ προσεχτική οδήγηση.

  16. The Following User Says Thank You to sophie For This Useful Post:

    katsaraios (08-05-12)

  17. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.574
    Thanked
    2226
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σωστό θέμα, θυμάμαι μάλιστα το χειρότερο.

    Χειμώνα την μέρα που απολύθηκα από φαντάρος, νοέμβρης, και σκάει ένα Virago έξω από το σπίτι μου με ένα πιτσιρίκι δημοτικού με την σχολική τσάντα δεμένη στο τιμόνι το πιτσιρίκι πάνω στο τεπόζιτο και ο παππούς οδηγώντας.
    Εννοείτα χωρίς κράνος και οι δύο.
    Του ρίχνω μια μούτζα και 2 - 3 παναγίες, φωναχτά. Κατεβαίνει και άρχισε να το παίζει μάγκας. Αυτό που του είπα είναι ότι εύχομαι σε περίπτωση στραβής να βλέπει το πιτσιρίκι να χαροπαλεύει, του ευχήθηκα να ζήσει χρόνια πολλά και να βλέπει το παιδί να γυρνάει στα νοσοκομεία.

    Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι το είπε στον παπά (του χωριού) ο οποίος άρχισε το κήρυγμα ότι δεν πρέπει να μιλάμε έτσι κτλ κτλ, έφαγε και ο παπάς της παναγίες του ζεστές ζεστές, του είπα να με συγχωρέσει καθότι εγώ αμαρτωλός και αυτός χριστιανός, και έφυγε ψέλνοντας, και νομίζω αφρίζοντας.

    Για να πάρουν παράδειγμα τα πιτσιρίκια ΠΡΕΠΕΙ να βλέπουν ΚΑΙ τους μεγαλύτερους. Τα μικρά τα παιδιά μέχρι μια ηλικία είναι σαν τα πιθήκια, κάνουν ό,τι βλέπουν, ας βλέπουν λοιπόν όσο μπορούν πιο σωστά πράματα γίνεται
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  18. The Following User Says Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    gkaras (09-05-12)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP