Σελίδα 141 από 147 ΠρώτηΠρώτη ... 4191131139140141142143 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.401 έως 1.410 από 1470

Θέμα: Απορίες Μ3 Ε46

  1. #1401
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    επίσης τις διαμέτρους μην τις λαμβάνεις καθόλου υπόψιν σου. να λάβεις υπόψιν σου όλο το ποστ του Βαγγέλη πιο πάνω. ακριβώς όπως τα λέει είναι. όντας κούφια η αντιστρεπτική του csl παίζει να είναι το ίδιο πράγμα με τις άφτερ μάρκετ που είναι 6 δέκατα πιο λεπτές. το πιο σημαντικό όλων είναι το ότι δεν πρόκειται ποτέ να μπορέσεις να φτάσεις το setup του αυτοκινήτου σου κοντά στο csl για τους λόγους που εξήγησε ο Βαγγέλης πιο πάνω.

    τέλος, το Μ3 δεν υποστρέφει. είναι από τα λίγα αυτοκίνητα που έχουν αυτό το πρόβλημα. θα υποστρέψει σε εντελώς λάθος χειρισμό, δλδ να φρενάρεις σε πολύ λάθος σημείο, με πολύ λάθος πάτημα του φρένου. αν φρενάρεις στο σωστό σημείο, το Μ3 θα κάνει τη δουλειά σωστά. αυτά που λένε στην Αμερική μπορεί να είναι σωστά, αλλά σκέψου πως οι Αμερικάνοι έχουν τάπητες ίδιους με τον τάπητα των Σερρών. όχι το δικό μας το σαπούνι.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  2. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    pilot (09-01-17)

  3. #1402
    Εγγραφή
    30-05-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γκαηζ τι αποστατες να βαλω πισω με εργοστασιακη αναρτηση και μαμα 18αρες? Ειχα κατι φτιαχτους 10χιλ και προχθες εσπασε το χαμπσεντερ βγαζοντας τη μια ζαντα. Μπροστα φοραω 20χιλ, για το ματι πιο πολυ τους θελω.

  4. #1403
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7294
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jannisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γκαηζ τι αποστατες να βαλω πισω με εργοστασιακη αναρτηση και μαμα 18αρες? Ειχα κατι φτιαχτους 10χιλ και προχθες εσπασε το χαμπσεντερ βγαζοντας τη μια ζαντα. Μπροστα φοραω 20χιλ, για το ματι πιο πολυ τους θελω.
    1-1.2-1.5 βλεπω οτι φορανε πολλοι.. Το 1 ειναι safe και δουλευει μια χαρα και με λιγο χαμηλωμα χωρις να βρισκει.. καποιοι με 1,2 ελεγαν οτι εβρισκαν (αλλα βεβαια ηταν χαμηλωμενοι), εσυ δεν θα εχεις θεμα..
    Κι εγω 1 θα βαλω πισω και 2 ή 1,5 μπροστα.. σε συνδυασμο παντα με τα αντιστοιχα μπουλονια..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  5. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    jannisa (09-01-17)

  6. #1404
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7294
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ λέω να βάλεις μια καλή ανάρτηση και να τις αφήσεις τις αντιστρεπτικές για την ώρα.

    επίσης να έχεις κατά νου πως σε κανονικές συνθήκες το αμάξι δεν θα δουλεύει σωστά όσων αφορά την καθημερινή του χρήση. ένα αμάξι τραπέζι δεν έχει την κατάλληλη απόσβεση στο στρίψιμο και φρενάρισμα σε κανονικούς δρόμους. μπορεί ναι μεν το αμάξι να θεωρείτο "στημένο" , αλλά θα έχει λάθος στήσιμο για χρήση δρόμου.

    με τις αντιστρεπτικές αυτό που αλλάζεις είναι οι κλήσεις του αμαξώματος όταν αυτό στρίβει. για χρήση δρόμου οι μαμά του Μ3 είναι παραπάνω απο καλές. εγώ στο δικό μου δεν σκέφτηκα ούτε μια φορά να τις αλλάξω, έχοντας οδηγήσει του Νίκου το Μ3, του Μάνου και του Χριστόφορου που και τα 3 έχουν πιο ενισχυμένες αντιστρεπτικές.

    άλλαξε μια ανάρτηση, φτιάξτην στα μέτρα σου και όχι με νούμερα που λέει ο καθένας και δες πως πάει. ξεκίνα απο μια βάση λογική σε νούμερα όσων αφορά κάμπερ/ύψος/σκληρότητα, μάθε τι επίδραση έχει στο αμάξι σου το καθένα, μάθε τον τρόπο οδήγησης σου και κάνε μετά αντίστοιχες αλλαγές.

    κάνε αυτά και μετά κρίνε αν η αλλαγή αντιστρεπτικών είναι έξοδο που αξίζει, ή πεταμένα λεφτά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης τις διαμέτρους μην τις λαμβάνεις καθόλου υπόψιν σου. να λάβεις υπόψιν σου όλο το ποστ του Βαγγέλη πιο πάνω. ακριβώς όπως τα λέει είναι. όντας κούφια η αντιστρεπτική του csl παίζει να είναι το ίδιο πράγμα με τις άφτερ μάρκετ που είναι 6 δέκατα πιο λεπτές. το πιο σημαντικό όλων είναι το ότι δεν πρόκειται ποτέ να μπορέσεις να φτάσεις το setup του αυτοκινήτου σου κοντά στο csl για τους λόγους που εξήγησε ο Βαγγέλης πιο πάνω.

    τέλος, το Μ3 δεν υποστρέφει. είναι από τα λίγα αυτοκίνητα που έχουν αυτό το πρόβλημα. θα υποστρέψει σε εντελώς λάθος χειρισμό, δλδ να φρενάρεις σε πολύ λάθος σημείο, με πολύ λάθος πάτημα του φρένου. αν φρενάρεις στο σωστό σημείο, το Μ3 θα κάνει τη δουλειά σωστά. αυτά που λένε στην Αμερική μπορεί να είναι σωστά, αλλά σκέψου πως οι Αμερικάνοι έχουν τάπητες ίδιους με τον τάπητα των Σερρών. όχι το δικό μας το σαπούνι.
    Δεν πειραζω τιποτα Θωμα προς το παρον.. ουτε αντιστρεπτικες, ουτε αναρτηση..
    Οπως ειπα δεν το θελω κι εγω απολυτο.. ανετο, φιλικο και παιχνιδιαρικο μ'αρεσει..
    Απλα θα ηθελα ενα κλικ πιο κατω χαμηλωμα αποτι ειναι τωρα με τη schnitzer αλλα να μην γινει το αμαξι κουτσουρο.. και (αν γινεται) να μειωσω λιγο τις κλισεις (νομιζω οτι ηταν καλυτερα τα Β6 σε αυτον τον τομεα)..
    Πρωτα ο θεος μετα τη πιστα θα ασχοληθω με την αναρτηση να δω τι επιλογες εχω..
    Ευχαριστω για την απαντηση φιλε.

    Θα παιξω με τις πιεσεις τον ελαστικων και με την ευθυγραμμιση.. (μιας και το ανεφερα για τι πιστα τι πιεσεις δουλευετε?)

    Σκεφτομαι για μπροστα να το παω -2 camber και toe in 0.05 ανα τροχο και πισω -1.8 camber και toe in 0.10..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  7. #1405
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για ρύθμιση στην πίστα θα ακούσεις 1002 διαφορετικές απαντήσεις. γενικά όλοι παίζουν απο 3 και πάνω μπροστά. εγώ με 2,5 μπροστά και τέρμα με τα μαμά κάμπερ αρμς πίσω έμπαινα.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  8. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    BILL007 (09-01-17)

  9. #1406
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JiMk86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια τα powerflex είναι ποιο μαλακά απ αυτά που έχουν στη συσκευασια οι aftermarket αντιστρεπτικές;

    Δεν θυμάμαι, αλλά και με αυτά των H&R δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

  10. #1407
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ζ4Μ - Θερμοκρασίες

    Ειναι γνωστό ότι τα Μ3Ε46/CSL με κλιματισμό, σε ηλίολουστες μέρες στη πίστα, υποφερουν απο ψηλές θερμοκρασίες.
    Η θερμοκρασία λαδιου σκαρφαλώνει μετα απο πιεση στους 120-125 βαθμους και αμα μεινει εκει για αρκετη ωρα πιθανόν να ανεβάζει και θερμοκρασίες νερού.

    Το Σαββατο που μας περασε εκανα track day με ενα φίλο και Ζ4Μ.
    Αυτό που παρατηρησα ειναι ότι η θερμοκρασια στο λάδι δεν είχε ξεπερασει τους 115 βαθμούς και στο νερο αγνωστο αφού το αυτοκίνητο δεν έχει καν όργανο ενδειξης της θερμοκρασίας νερού ! Τοσο σιγουρη ειναι η BMW δηλαδη σχετικα με τις θερμοκρασίες νερου στο Ζ4Μ ?

    Να θυμίσω ότι το Ζ4Μ έχει το ιδιο μοτερ με το Μ3Ε46 αλλα φοράει ηλεκτρικό ανεμιστηρα και όχι ανεμιστηρα με fan clutch όπως τα Μ3 Ε46. Ξερει κάποιος αν το Ζ4Μ έχει τα ιδια ψυγεια νερου και λαδιού με το Μ3 περα απ τη διαφορά στον ανεμιστηρα ?
    M3 CSL

  11. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    pilot (27-02-17)

  12. #1408
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χριστοφορε υπαρχει fan clutch upgrade το οποιο ειναι λιγο πιο σφιχτο με αποτελεσμα ο ανεμιστηρας να γυρναει με περισσοτερες στροφες. Εγω αυτο ειχα βαλει στο κομπρεσσερ και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα με θερμοκρασια. Βεβαια η πιστα ειναι κατι αλλο και δεν γνωριζω κατα ποσο θα βελτιωσει το προβλημα. Το να γυρναει ομως ο ανεμιστηρας πιο γρηγορα ειναι τουλαχιστον προς την σωστη κατευθυνση

    https://store.activeautowerke.com/pr...325-328-330-m3

  13. The Following 5 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (27-02-17), chief (27-02-17), pilot (27-02-17), VanVIC (27-02-17), zaharias (27-02-17)

  14. #1409
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δημητρη, το ξερω γι αυτό και υπαρχουν αρκετες λύσεις για τις θερμοκρασίες.

    Η απορία μου εμενα ειναι πως και γιατι η BMW εβαλε ηλεκτρικό φαν στο Z4M (χωρις καν ενδειξη θερμοκρασιας νερού) απ τη στιγμη που φοράει το ιδιο μοτερ με το Ε46Μ3.
    Ειναι αναβαθμιση απο την εταιρία ή το εκανε για αλλους λόγους ?
    M3 CSL

  15. #1410
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Άν θυμάμαι καλά, τα ψυγεία δεν είναι ίδια γιατί το Ζ4 έχει λιγότερο χώρο.
    Ο ηλεκτρικός ανεμιστήρας είναι πιο καλός γιατί και στο ρελαντί μπορείς να έχεις μέγιστη ροή αέρα, ενώ στο μηχανικό εξαρτάται από τις στροφές του κινητήρα.
    Εγώ έχω πάρει ηλεκτρικό για το δικό μου, δεν τον έχω τοποθετήσει ακόμη
    Ο ανεμιστήρας δεν παίζει κανένα ρόλο μετά τα 80-100χιλ/ώρα.
    Και ο ηλεκτρικός κλείνει τελείως και μάλιστα δεν επιβαρύνει τον κινητήρα λόγω περιστρεφόμενου βάρους.

    Χριστόφορε στο Ε46 Μ3 η μέση με τα 3/4 στον δείκτη θερμοκρασίας νερού είναι 85 και 92 βαθμούς αντίστοιχα.
    Καλύτερα να μην βλέπεις την θερμοκρασία νερού... η άγνοια είναι ευτυχία μερικές φορές !

  16. The Following 3 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    BILL007 (27-02-17), chief (27-02-17), pilot (27-02-17)

Σελίδα 141 από 147 ΠρώτηΠρώτη ... 4191131139140141142143 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP