Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 97

Θέμα: Αγορά z4 e85 facelift

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τιμονι πολλαπλων δεν ειναι τιποτα για να μπει!Αν βρεις ενα τιμονι με πληκτρα συνδεονται ευκολα,δυο καλωδιωσεις μικρες ειναι!
    Οχι στο facelift ομως. Στο προface lift, ναι μπαινει για πλακα, στα facelift μπαινει αλλα θελει και την καλωδιωση.

    Τεσπα, για roadster μιλαμε, οποτε προσωπικα δεν θα με ενδιεφερε το τιμονο πολλαπλων.

    Λοιπον στο θεμα μας:

    Το εχω 5 χρονια. Η διαφορα στα facelift με τα προ, να ξερεις ειναι μονο εμφανησιακα, τα ασπρα φλας κλπ

    Εκτος απο τα τρακαρισματα (να μην εχει κανενα χοντρο) που θα σου πει φιλος σου φαναρτζης, και κανεις αλλος, θα κοιταξεις:

    Να μην εχει διαρροες ψυκτικου υγρου (επασχαν τα μοντ 2006 στο ψυγειο λαδιου)

    Και προσεκτικο ελεγχο σε ακρομπαρα, σινεμπλοκ κλπ (εχουν μια ευαισθησια) δεν ειναι τπτ τραγικο, απλα για να μην εχεις επιπλεον εξοδα.

    Αν θυμηθω και τπτ αλλο θα σου γραψω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 04-04-12 στις 18:20 Αιτία: υγρου

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    giannis_compact (09-04-12), Panos 316T (09-04-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΩΠ θυμηθηκα.

    Καλο ελεγχο στον μηχανισμο της κουκουλας και στις υδροροες της (δεξια-αριστερα πισω απο τις πορτες - εκει που μαζευει η κουκουλα)

  4. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    Panos 316T (09-04-12)

  5. #13
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΩΠ θυμηθηκα.

    Καλο ελεγχο στον μηχανισμο της κουκουλας και στις υδροροες της (δεξια-αριστερα πισω απο τις πορτες - εκει που μαζευει η κουκουλα)
    Θα θυμηθεις κ αλλο,δεν υπαρχει περιπτωση
    Ι donut understeer...

  6. The Following User Says Thank You to Nick bmwlover For This Useful Post:

    Kostas_1 (04-04-12)

  7. #14
    Εγγραφή
    12-09-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    626
    Thanked
    303
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    καλως ηρθες και γρηγορα να αποκτησεις το αμάξι σου.
    Σιγουρα τα παιδια με Ζ4 θα σε βοηθησουν πάρα πολύ.

  8. #15
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΩΠ θυμηθηκα.

    Καλο ελεγχο στον μηχανισμο της κουκουλας και στις υδροροες της (δεξια-αριστερα πισω απο τις πορτες - εκει που μαζευει η κουκουλα)
    Ψυγεία ,ακρόμπαρα κτλπ είναι θέμα μηχανικού να τα δει που έχει εμπειρία πιστεύω, έτσι δεν είναι? όσο για την κουκούλα ? Θα το καταλάβω και εγώ που είμαι τελείως άπειρος από κάμπριο και τα "δικά" τους στις κουκούλες κτλπ ή και αυτό μηχανικός πρέπει να το κοιτάξει?
    Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και για τις πολύτιμες συμβουλές σας πάντως
    Όσο για τις διαφορές σε facelift και προ εκτός από φανάρια και μάσκα δεν είναι και στα μοτέρ? το προ με το 2.2 τουρμπίζεται εύκολα κτλπ ενώ το 2.0 valv δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα εκτός από φίλτρο εξάτμιση και πρόγραμμα και από ότι άκουσα δεν καίνε και λάδι όπως το 2.2 έτσι δεν είναι ή δεν έχω ενημερωθεί σωστά?

  9. #16
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τις διαφορές σε facelift και προ εκτός από φανάρια και μάσκα δεν είναι και στα μοτέρ? το προ με το 2.2 τουρμπίζεται εύκολα κτλπ ενώ το 2.0 valv δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα εκτός από φίλτρο εξάτμιση και πρόγραμμα και από ότι άκουσα δεν καίνε και λάδι όπως το 2.2 έτσι δεν είναι ή δεν έχω ενημερωθεί σωστά?
    Σωστά αυτά που γράφεις γιά τους κινητήρες. Ομως το εξωτερικό facelift δεν ταυτίζεται χρονικά με την αλλαγή κινητήρα από τον 2,2 στον 2,0. Το 2,2 σταμάτησε να μπαίνει στο Ζ4 το 2005 ενώ το facelift έγινε αρκετά αργότερα.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    Kostas_1 (04-04-12), Panos 316T (09-04-12)

  11. #17
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά αυτά που γράφεις γιά τους κινητήρες. Ομως το εξωτερικό facelift δεν ταυτίζεται χρονικά με την αλλαγή κινητήρα από τον 2,2 στον 2,0. Το 2,2 σταμάτησε να μπαίνει στο Ζ4 το 2005 ενώ το facelift έγινε αρκετά αργότερα.
    Ωραία γτ έβλεπα μοντέλα του 05 και 06 2.0 και δεν μπορούσα να καταλάβω πως γινόταν να βγαίνουν σε τέτοιες εκδόσεις αφού συνήθως ακολουθούσε το 2.5.
    Διαφορές σε καταναλώσεις και σε άλλα αναλώσιμα καθημερινότητας ανάμεσα στο 6κύλινδρο 2.2 και στο 4κύλινδρο 2.0 valv ξέρουμε?

  12. #18
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία γτ έβλεπα μοντέλα του 05 και 06 2.0 και δεν μπορούσα να καταλάβω πως γινόταν να βγαίνουν σε τέτοιες εκδόσεις αφού συνήθως ακολουθούσε το 2.5.
    Διαφορές σε καταναλώσεις και σε άλλα αναλώσιμα καθημερινότητας ανάμεσα στο 6κύλινδρο 2.2 και στο 4κύλινδρο 2.0 valv ξέρουμε?
    Ψιλοπράγματα οι διαφορές του σερβις τους. Ισως η ποσότητα λαδιού είναι η μόνη αξιόλογη διαφορά, 6 λίτρα το ένα (και καίει κιόλας), 4 λίτρα το άλλο.

  13. #19
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψιλοπράγματα οι διαφορές του σερβις τους. Ισως η ποσότητα λαδιού είναι η μόνη αξιόλογη διαφορά, 6 λίτρα το ένα (και καίει κιόλας), 4 λίτρα το άλλο.
    Δηλαδή με βενζίνη ίδια κατανάλωση περίπου? πόσο κυμαίνεται ? γύρω στα 10 έχω ακούσει αλλά με επιφύλαξη.

  14. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψυγεία ,ακρόμπαρα κτλπ είναι θέμα μηχανικού να τα δει που έχει εμπειρία πιστεύω, έτσι δεν είναι? όσο για την κουκούλα ? Θα το καταλάβω και εγώ που είμαι τελείως άπειρος από κάμπριο και τα "δικά" τους στις κουκούλες κτλπ ή και αυτό μηχανικός πρέπει να το κοιτάξει?
    Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και για τις πολύτιμες συμβουλές σας πάντως
    Όσο για τις διαφορές σε facelift και προ εκτός από φανάρια και μάσκα δεν είναι και στα μοτέρ? το προ με το 2.2 τουρμπίζεται εύκολα κτλπ ενώ το 2.0 valv δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα εκτός από φίλτρο εξάτμιση και πρόγραμμα και από ότι άκουσα δεν καίνε και λάδι όπως το 2.2 έτσι δεν είναι ή δεν έχω ενημερωθεί σωστά?
    Τα 2λιτρα ναι ειναι τα valvetronic αυτο εχω και γω, μοντ 8/2005, προfacelift. Οπως σου ειπα οι διαφορες του με τα facelift ειναι μονο στα φαναρια.

    Τα 2λιτρα ειναι 6ταχυτα. Τα 2.2 ειναι 5τ, και σταματησαν το 2005 με το που βγηκε το 2λιτρο.

    Τα facelift βγηκαν το 2006.

    Τα 2λιτρα ειναι πολυ πιο οικονομικα σε καταναλωση, λογω βαλβετρονικ.

    Κανενα δεν τουρμπιζεται. Τα 2,2 επειδη φορανε Μ54, μπορεις να βαλεις κομπρεσορα. Προσωπικα εγω δεν θα το εκανα ομως.

  15. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    Panos 316T (09-04-12)

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP