Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Προβληματισμοί για 2002

  1. #1

    Προεπιλογή Προβληματισμοί για 2002

    Καλημέρα! Ασχολούμε με ανακατσκευές σε παλαιού τύπου μηχανές πετρελαίου μονοκύλινδρες (ελληνικής κατακευής) εδω και κανα τεσσαρι χρόνια απο παιδί είχα την καψούρα για την 2002. Εχω βρει απο ενα φίλο μια στα 1500¤ σε σχετικά καλή κατάσταση απο λαμαρινα και μηχανή. Αυτή είναι 2000cc δύο καρμπυρατερ του 1973 μοντέλο και αποχαρακτηρισμένη απο το υπουργείο συγκινωνιών. Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
    Η BMW 2002 toy 1973 πόσα φανάρια έχει μπροστά 1χ2 ή 2χ2?
    Πίσω έχει στρογγυλα φανάρια οι ορθογώνια?
    Όλες οι 2002 έχουν δύο καρμπυρατερ και η tii έχει τουρμπο?
    Αν ειναι αποχαρακτηρισμένο μπορω να βγαλω πινακιδες φιλπα ή ιστορικού αυτοκινήτου?
    έχω αυτούς τους προβληματισμούς ειδικά με τα φαναρια γιατι δεν θέλω να ειναι πειραγμένο το αμάξι και να φοράει αξεσουάρ απο άλλο μοντέλο. Αν μπορείται να με βοηθήσεται με τις συμβουλές σας ώστε να βρω την ταυτοτητα αυτού του αυτοκινήτου ή αν έχεται κάποια φώτο. έπισης πέρα απο λαμαρινόματα τι άλλο θα προσέχατε στην αγορά ενος τέτοιου αυτοκινήτου? (σε μηχανικά μέρη πχ μαρκα καρμπυρατερ)


    Σας ευχαριστώ
    Κωνσταντίνος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 31-03-12 στις 18:17

  2. The Following 2 Users Say Thank You to ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ For This Useful Post:

    alexk (01-04-12), Ptboul (31-01-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    05-12-10
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    19
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φιλε Κωνσταντινε αναφορικα με την απορια σου για τις πινακιδες. Μπορεις να παρεις πινακιδες ιστορικου οχηματος (της λεσχης της αρεσκειας σου). Αλλωστε η καταθεση πινακιδων στο υπουργειο συγκοινωνιων(αποχαρακτηρι μος), η προσωρινα στην εφορια(λογω ακινησιας), ειναι μια απο της προυποθεσεις προκειμενου την εκδοση. Εννοειται οτι το οχημα θα πρεπει να ειναι συμφωνο με τις προδιαγραφες που οριζει ο κατασκευαστης για το συγκεκριμενο μοντελο(κοινως original). Για τους υπολοιπους ευλογους προβληματισμους σου γυρω απο την γνησιοτητα του οχηματος θα σε κατατοπισουν οι φιλοι του forum που γνωριζουν περισσοτερα. Παντα φιλικα!

  4. #3
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Ασχολούμε με ανακατσκευές σε παλαιού τύπου μηχανές πετρελαίου μονοκύλινδρες (ελληνικής κατακευής) εδω και κανα τεσσαρι χρόνια απο παιδί είχα την καψούρα για την 2002. Εχω βρει απο ενα φίλο μια στα 1500€ σε σχετικά καλή κατάσταση απο λαμαρινα και μηχανή. Αυτή είναι 2000cc δύο καρμπυρατερ του 1973 μοντέλο και αποχαρακτηρισμένη απο το υπουργείο συγκινωνιών. Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
    Η BMW 2002 toy 1973 πόσα φανάρια έχει μπροστά 1χ2 ή 2χ2?
    Πίσω έχει στρογγυλα φανάρια οι ορθογώνια?
    Όλες οι 2002 έχουν δύο καρμπυρατερ και η tii έχει τουρμο?
    Αν ειναι αποχαρακτηρισμένο μπορω να βγαλω πινακιδες φιλπα ή ιστορικού αυτοκινήτου?
    έχω αυτούς τους προβληματισμούς ειδικά με τα φαναρια γιατι δεν θέλω να ειναι πειραγμένο το αμάξι και να φοράει αξεσουάρ απο άλλο μοντέλο. Αν μπορείται να με βοηθήσεται με τις συμβουλές σας ώστε να βρω την ταυτοτητα αυτού του αυτοκινήτου ή αν έχεται κάποια φώτο. έπισης πέρα απο λαμαρινόματα τι άλλο θα προσέχατε στην αγορά ενος τέτοιου αυτοκινήτου? (σε μηχανικά μέρη πχ μαρκα καρμπυρατερ)


    Σας ευχαριστώ
    Κωνσταντίνος
    73 μοντέλο έχει μονά φανάρια μπροστά και ορθογώνια πίσω.
    2002 ti έχει 2 καρμπυλατέρ σόλεξ
    2002 tii έχει injection
    2002 turbo έχει injection + turbo

  5. The Following 4 Users Say Thank You to doctore For This Useful Post:

    alexk (01-04-12), BILL007 (31-03-12), Nino (08-04-12), Panos 316T (31-01-13)

  6. #4
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η tii αν δεν απατωμαι ειναι ψεκαστη(μονου ψεκασμου).
    Η τουρμπο ειναι γνωστη ως 2002 turbo. Με το λογοτυπο αναποδα γραμμενο στον εμπρος προφυλακτηρα και ονειρεμενο body kit.
    Oι υπολοιπες καρμπυρατερ. Παραπανω δεν γνωριζω!
    Πραγματικα υπεροχες ολες τους ομως. Τρελο αμαξι. Ονειρο!

  7. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    BILL007 (31-03-12)

  8. #5
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχω ενα φιλαρακι ο παππους του εχει μια πορτοκαλι κλεισμενη σε γκαραζ νομιζω εχει στρογγυλα φαναρια πισω.Ειναι πρωτο χερι αποσο ξερω.Θελεις να τον ρωτησω αν την πουλαει?
    quattro ist fur sissies

  9. #6
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η tii αν δεν απατωμαι ειναι ψεκαστη(μονου ψεκασμου).
    Η τουρμπο ειναι γνωστη ως 2002 turbo. Με το λογοτυπο αναποδα γραμμενο στον εμπρος προφυλακτηρα και ονειρεμενο body kit.
    Oι υπολοιπες καρμπυρατερ. Παραπανω δεν γνωριζω!
    Πραγματικα υπεροχες ολες τους ομως. Τρελο αμαξι. Ονειρο!
    Είχε 4 μπέκ + ένα για κρύα εκκίνηση.

  10. #7
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    51
    Thanked
    105
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Ασχολούμε με ανακατσκευές σε παλαιού τύπου μηχανές πετρελαίου μονοκύλινδρες (ελληνικής κατακευής) εδω και κανα τεσσαρι χρόνια απο παιδί είχα την καψούρα για την 2002. Εχω βρει απο ενα φίλο μια στα 1500¤ σε σχετικά καλή κατάσταση απο λαμαρινα και μηχανή. Αυτή είναι 2000cc δύο καρμπυρατερ του 1973 μοντέλο και αποχαρακτηρισμένη απο το υπουργείο συγκινωνιών. Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
    Η BMW 2002 toy 1973 πόσα φανάρια έχει μπροστά 1χ2 ή 2χ2?
    Πίσω έχει στρογγυλα φανάρια οι ορθογώνια?
    Όλες οι 2002 έχουν δύο καρμπυρατερ και η tii έχει τουρμπο?
    Αν ειναι αποχαρακτηρισμένο μπορω να βγαλω πινακιδες φιλπα ή ιστορικού αυτοκινήτου?
    έχω αυτούς τους προβληματισμούς ειδικά με τα φαναρια γιατι δεν θέλω να ειναι πειραγμένο το αμάξι και να φοράει αξεσουάρ απο άλλο μοντέλο. Αν μπορείται να με βοηθήσεται με τις συμβουλές σας ώστε να βρω την ταυτοτητα αυτού του αυτοκινήτου ή αν έχεται κάποια φώτο. έπισης πέρα απο λαμαρινόματα τι άλλο θα προσέχατε στην αγορά ενος τέτοιου αυτοκινήτου? (σε μηχανικά μέρη πχ μαρκα καρμπυρατερ)


    Σας ευχαριστώ
    Κωνσταντίνος

    Κωνσταντίνε κάποιες απαντήσεις μπορείς να βρείς και στον κάτωθι σύνδεσμο,είχαμε συζητήσει επί του θέματος παλαιότερα στο φόρουμ.

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=900



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο doctore Εμφάνιση μηνυμάτων
    73 μοντέλο έχει μονά φανάρια μπροστά και ορθογώνια πίσω.
    2002 ti έχει 2 καρμπυλατέρ σόλεξ
    2002 tii έχει injection
    2002 turbo έχει injection + turbo

    +1000,να προσθέσω ωστόσο πως σε ορισμένες αγορές (πχ Μεγάλη Βρετανία) η ίδια η BMW διέθετε ως extra αξεσουάρ το κιτ μετατροπής σε "διπλοφάναρο".Πέραν του επίσημου δικτύου το ίδιο κιτ είχε διατεθεί και από διάφορους βελτιωτικούς οίκους της εποχής (πχ Zender).Eξαίρεση αποτελούσε η bmw 2002 diana (σε 12 κομμάτια) που κυκλοφόρησε με διπλά φανάρια εμπρός και στρογγυλά φανάρια πίσω...

    https://farm6.staticflickr.com/5055/...f31b0557_b.jpg

    https://www.bmw2002.co.uk/history-of...he-bmw-dianas/

    "Αν μπορούσες στο αδυσώπητο λεπτό του χρόνου να δώσεις την αξία που έχουν 60" σ'έναν αγώνα δρόμου...''

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Christos2002 For This Useful Post:

    doctore (08-04-12), Panos 316T (31-01-13)

  12. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα φιλαρακι ο παππους του εχει μια πορτοκαλι κλεισμενη σε γκαραζ νομιζω εχει στρογγυλα φαναρια πισω.Ειναι πρωτο χερι αποσο ξερω.Θελεις να τον ρωτησω αν την πουλαει?
    Χρόνια πολλά. Αν μπορείς ρώτησε τον. απο ποια περιοχή είναι?

  13. #9
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Παγκρατι
    Μηνύματα
    526
    Thanked
    530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ενας θειος μου εχει το 2002ti ...απιστευτο αμαξι ..ηταν το ονειρο μου να αποκτησω κατι παρομοιο.. το εχει ακομα και ειναι σε τελεια κατασταη του 76 μονο 100χιλ χιλιομετρα... εννοειται πως εχει δευτερο αμαξι... βεβαια τωρα θελει να το βαλει για πουλημα γιατι εχει οικονομικες δυσκολιες ...
    φοβερο αμαξι για την εποχη του ..πολλα αλογα λιγα κιλα!!

  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ένα κοντά στην περιοχή σου επί της ούλωφ έ?
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP