Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 129

Θέμα: Ε46 Μ3 ESS

  1. #21
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην γελας.....γιατι νομιζεις σε εχουμε στειλει στο Αμερικα????

  2. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Eλα...παμε...ισα ισα προλαβαινουμε!
    https://www.ecb.int/stats/exchange/e...ph-usd.en.html

  3. #23
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sokinm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........μπας και γλυτωσουμε κανα τελωνειο
    Μακάρι να ήταν έτσι....θα λέγα στο πατέρα μου να μου στέλνει πραγματάκια κάθε μήνα!

  4. #24
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sokinm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην γελας.....γιατι νομιζεις σε εχουμε στειλει στο Αμερικα????

    SO ποσα ευρω σου πηρε για να σου κανει την εισαγωγη και το ιντερκουλερ?

  5. #25
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pontiosM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    SO ποσα ευρω σου πηρε για να σου κανει την εισαγωγη και το ιντερκουλερ?
    τα ειπαμε τηλ

  6. The Following User Says Thank You to sokinm3 For This Useful Post:

    ΔημήτρηςΜ3 (12-02-10)

  7. #26
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sokinm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ειπαμε τηλ
    θα σε παρω αυριο να τα ξαναπουμε
    πηρε ο κ@λ@ς μου φωτια μετα απο αυτα που μου ειπες!

  8. #27
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και που να σε παω και βολτα εκει να δεις

  9. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    δεν ειχα ποτε ess ετσι τα παρακατω που θα γραψω αποτελουν μονο εκτιμηση απο τα οσα ακουω και διαβαζω και οχι προσωπικη εμπειρια.

    ο κομπρεσσορας ειναι μια ευκολη λυση να ανεβει η δυναμη σε ενα ατμοσφαιρικο μοτερ.
    σιγουρα ειναι πιο αποδοτικη μεθοδος απο αλλες (υπερκυβισμος για παραδειγμα) και τις περισσοτερες φορες αρκετα φθηνοτερη.

    τα κιτ της ess απ΄οτι διαβαζω ειναι σχετικα ευκολα στην τοποθετηση και σε πολλα plug 'n' play.

    αυτα ομως που υποσχονται οι προδιαγραφες σπανιως (και απο οσο ξερω οπως προανεφερα) επιβεβαιωνονται στο δρομο.
    οχι οτι τα αυτοκινητα με ess ειναι αργα, οχι, καθε αλλο, απλα δεν ειναι οσο γρηγορα υποσχεται η ess οτι θα ειναι με το plug 'n' play κιτ.

    διαβασαμε στην πολυ διαφωτιστικη περιγραφη του νικου (σοκιν) οτι ο ανθρωπος "τραβηχτηκε", ταλαιπωρηθηκε και πειραματιστηκε αρκετα εως οτου φερει το αυτοκινητο εκει που τον ικανοποιει.

    θα ηταν ενδιαφερον να δουμε τι κανουν καποια αυτοκινητα με ess στη δυναμομετρηση που θα γινει, και καλο θα ηταν να εχουμε και καποια Μ3 νορμαλ και λιγο ως πολυ "τσιγκλισμενα" την ιδια μερα, ωστε να δουμε τα νουμερα με οσο το δυνατον μεγαλυτερη αντικειμενικοτητα.

    σε οτι εχει δειξει η πραξη εως τωρα τα ess σε τριλιτρα μοτερ, δεν εχουν πεισει οτι μπορουν να προβληματισουν σοβαρα τα αντιστοιχης ιπποδυναμης ατμοσφαιρικα Μ. και μιλαω μονο για επιταγχυνσεις, διοτι στο συνολο δεν τιθεται καν θεμα.

    απο την αλλη ενα Μ3 με ess οπως του νικου, θεωρω οτι δεν χρειαζεται για αλλη χρηση εκτος απο αυτη που κανει ο νικος.
    τα 343 αλογα ειναι πιστευω υπεραρκετα και για μετακινηση και για ταξιδι και για σπορ οδηγηση.
    εκτος της κοντρας δεν προκειται να κερδισει κανεις σε κανενα αλλο πεδιο χρησης του αυτοκινητου.
    σε καποια σαφως θα χασει μαλιστα. αυτα ειναι η αξιοπιστια (δεν λεω οτι θα σπασει, αλλα σιγουρα η υγεια του μοτερ θα επιβαρυνθει με το επιπλεον εργο), η καταναλωση, και το κυριοτερο ο αρχικος χαρακτηρας του αυτοκινητου.
    επισης εκτιμω οτι θα μειωθει και η μεταπωλητικη αξια και η η γενικοτερη αξια που θα εχει ενα Μ3 Ε46 μετα απο καποια χρονια. τι εννοω?
    δειτε τι αξια εχει σημερα ενα Μ3 Ε30 απολυτα νορμαλ και απειραχτο, και τι αξια εχει μια μετατροπη με εξακυλινδρο μοτερ, τουρμπο κλπ...

    ετσι κωστα αν ημουν στη θεση σου, δεν θα πειραζα τιποτα. θα επαιρνα μονο μια 4αδα επιπλεον ζαντες για εχω ετοιμα τα λαστιχα για track days.
    αν βεβαια εχεις αντιστοιχες ανησυχιες με το νικο, η τοποθετηση του ess ειναι ισως η μονη ενδεδειγμενη λυση. και εισαι και τυχερος, αφου θα εχεις οδηγο στην προσπαθεια αυτη καποιον που επαθε και εμαθε.

    οποια και αν ειναι η επιλογη σου, σκεψου επισης οτι στο "τουνελ" μολις μπηκαμε. και φως δεν προβλεπεται να δουμε για πολυ καιρο ακομα...
    παιζει και αυτο το ρολο του πιστευω...

  10. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    Monsta (12-02-10)

  11. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    να καταθεσω κ γω την γνωμη μου για τον εν λογω κομπρεσσορα...μιας κ ειμαι πανευτυχης κατοχος ενος!!

    χθες το βραδυ συγκεκριμενα...ειχα μια ατυπη συγκριση με ενα Μ3 (που παρεπιπτοντως μπορει κ ηδη να χει γραφτει στο φορουμ μας...μιας κ μετα απο δυο αναμετρησεις μεταξυ μας...του δωσα καρτουλα του φορουμ μας)..θα χαιρομουν λοιπον διπλα γιατι θα μπορουσε να επιβεβαιωσει τα γραφομενα μου....

    στο προκειμενο ομως....

    ο φιλος με Μ3 coupe κ το τονιζω γιατι σαφως εχουμε διαφορα βαρους..
    αλλα παρεα με δυο φιλαρακια του...κ φυσικα δεν ξερω αν ηταν μαμα ή λιγο ''τσιγκλισμενο''......
    εγω (για οσους δεν με γνωριζουν) 330 με κιτακι ess (κ δυστυχως για μενα....μαμα χταποδι καταλυτες-καραπνιγμενο δλδ- κ μαμα εκκεντροφορους)

    ο νορβηγος με δινει στα 350 αλογα στροφαλο (παρολο που το προγραμμα ειναι κονσερβα κ οχι ρυθμισμενο Ελλαδα)...ωστοσο μετα την αλλαγη σασμαν-δισκου-πλατω που ειχα προβλημα...θεωρω οτι τωρα πλεον ΔΕΝ πατιναρει κ παει τον κολο του που λεμε.....

    θεωρητικα λοιπον ενα μαμα Μ3 κουπε με αλλα δυο ατομα μεσα (343hp) vs εμενα καμπριο με εμενα μεσα που μετραω για 2 ατομα (λογω βαρους) (350hp)....επρεπε να με ειχε κ φυσικα η διαφορα να αυξανοταν οσο αυξανονταν τα χιλιομετρα.....ΟΜΩΣ......εξεπλ γην με την καταληξη της αναμετρησης.....οταν ειδα οτι μεχρι τα 220 χλμ ηταν σταθερα μια καροτσα μπροστα μου....την οποια σαφως ειχε κερδισει την μιση λογω κοφτη που χτυπησα στην τριτη....(σιγουρα δεν μπορω να γνωριζω αν κ το παλικαρι επιασε ή οχι κοφτη καπου...ή αν εχασε καποια αλλαγη.....)...αυτο που μπορω να πω μετα βεβαιοτητας ομως....ειναι οτι σχεδον κοπια ειμαι με κουπε...κ σιγουρος οτι Μ3 καμπριο θα ναι πλεον στην ουρα μου.....

    θα χαιρουμουν ιδιαιτερα αν ο φιλος 5555 που ειναι κατοχος ενος πανεμορφου μαμα Μ3 καμπριο δεχοταν απλα να τα μετρησουμε σε καποια συναντηση.....

    για το 330 λοιπον....θεωρω μονοδρομο τον TS2 κ αν αντεχει η τσεπη να ελευθερωθει κ η αναπνοη του αυτοκινητου με χταποδι - καταλυτες ...συναμα με τοποθετηση εκκεντροφορων.....Εκει θεωρω οτι θα ναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις σε ενα τριλιτρο μοτερ....!

    Η κουβεντα μας ομως ειναι για ess σε Μ3....!

    ΕΝΑ θα απαντησω μονο εδω....μπειτε σε ενα αμερικανικο φορουμ BMW....να δειτε ποσοι τα φορανε....κ κατα ποσο ευχαριστημενοι ειναι.....κ ποσο αυξανονται καθημερινα οι οδηγοι Μ3 με κομπρεσερ....

    απο αυτα που χω διαβασει....αν με αξιωνε ο Θεος να παρω κ ενα Μ3 (γιατι την κουκλα δεν την αποχωριζομαι)....θα πηγαινα (αν ηθελα κ αλλη δυναμη) κατευθειαν σ αυτην την λυση.....Την θεωρω την μονη λυση value for money....κ αν κ δεν μπορω να μιλησω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για αξιοπιστια μιας κ ειμαι κατοχος του κομπρεσερ μονο 2 μηνες σχεδον....απο αυτα που διαβαζω παντα...θεωρω την πιο αξιοπιστη προταση.....

    οποια αποφαση κ να παρεις .... να χαιρεσαι την κουκλα σου κ να την φχαριστιεσαι οσο πιο πολυ μπορεις.....

    αν μπορω να βοηθησω σε κατι....ευχαριστως κ οποτε επιθυμεις....

    καλη συνεχεια.....

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    BILL007 (13-02-10), Monsta (12-02-10), Stefanos_Cool (12-02-10)

  13. #30
    Εγγραφή
    25-12-09
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    529
    Thanked
    741
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνω με τον SM6 μιας και δεν εβαλα ποτε σε Μ3Ε46 κομπρεσσορα και θελω να προσθεσω πως το 46αρι το μοτερ ειναι ηδη πολυ πιεσμενο και δεν του ταιριαζει κατι τετοιο.
    Στο 92αρι μπορει να εβαζα πιο ευκολα ΕSS αφου δειχνει μεχρι στιγμης πιο αξιοπιστο στα πρωτα 3 του χρονια.Τα 46αρια ειχαν αλλαξει τοσα μοτερ στα πρωτα χρονια που σε προβληματιζε στο να το κομπρεσσαρεις.

    Αν θελεις παντως ενα Μ3 που να μην στεκεται απο τη δυναμη βαλε HPF.

    Ο καθενας μας ομως το βλεπει διαφορετικα το τι θα εκανε στο αυτοκινητο του. Ετσι φιλε Monsta το σοφο θα ηταν να πας μια βολτα με του φιλου Sokin και να δεις το πως παει, πως εχει αλλαξει η οδικη συμπεριφορα το πατημα με την επιπλεον δυναμη και να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.

  14. The Following 4 Users Say Thank You to m3est For This Useful Post:

    BILL007 (13-02-10), Monsta (12-02-10), Stathis (12-02-10), Thomelef (07-02-11)

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP