Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: χαρτογραφηση εγκεφαλου

  1. #1
    Εγγραφή
    18-03-11
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    16
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή χαρτογραφηση εγκεφαλου

    καλημερα σε ολους...θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποιος απο εσας γνωριζει με ποιο προγραμμα για υπολογιστη μπορει να διαβαστει και να γινει χαρτογραφηση του εγκαφαλου μεσω της θυρας OBD..με το οποιο μπορεις να αλλαξεις και δεδομενα του εγκεφαλου.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για ποία οbd μιλάμε 1, 2...?
    bmwfans.gr

    __________________
    عشق دریفت

  3. #3
    Εγγραφή
    18-03-11
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    16
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    την 2!!!

  4. #4

    Προεπιλογή

    Για να ρωτάς , σημαίνει ότι δεν ξέρεις ... Και για να μην ξέρεις , σημαίνει ότι δεν ξέρεις και τι να πειραξεις! Φιλική συμβουλή να μην αγγίξεις τίποτα! Αν δεν σε επεισα και επιμένεις , θα σου πω.

  5. The Following 5 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (25-03-12), kloukakis (23-03-12), mark e92 (24-03-12), Nick bmwlover (23-03-12)

  6. #5
    Εγγραφή
    18-03-11
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    16
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν με ενδιαφερει να αλλαξω καποια δεδομενα ειλικρινα..απο τα λιγα που ξερω ...γνωριζω οτι ειναι μια μικρη επιστημη οποτε και δεν θα το επιχειρουσα ποτε...απλα να μπορω να βλεπω διαφορα στοιχεια το θελω.οποτε ελευθερα μπορεις να μου πεις!!!ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως....

  7. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mike4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν με ενδιαφερει να αλλαξω καποια δεδομενα ειλικρινα..απο τα λιγα που ξερω ...γνωριζω οτι ειναι μια μικρη επιστημη οποτε και δεν θα το επιχειρουσα ποτε...απλα να μπορω να βλεπω διαφορα στοιχεια το θελω.οποτε ελευθερα μπορεις να μου πεις!!!ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως....
    Αν θες να βλέπεις στοιχεία για την λειτουργία του κινητήρα σου, στροφές αβανς, θερμοκρασίες, λάμδα κλπ και να σβήνεις βλάβες πρέπει να πάρεις ένα obd reader. Αυτά συνήθως έχουν κάποια λογισμικά. Αν δεν σε ικανοποιούν ,αξιόλογο είναι το digimoto.
    Αν θες να διαβάσεις την eprom της ecu διαφέρει από ecu σε ecu

  8. #7
    Εγγραφή
    18-03-11
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    16
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω φιλε...ενδιαφερθηκα να βαλω προγραμμα στο αυτοκινητο μου.bmw e92 320i coupe.ολοι μου λενε για βελτιωση γυρο στα 12 με 15 αλογα.το περιεργο ειναι οτι ολοι οι οικοι βελτιωσης μου λενε οτι ο δικος μου εγκεφαλος προγραμματιζεται μονο μεσο της θυρας obd με αποτελεσμα να πρεπει να κατεβω αθηνα!!!μονο ενας μου ειπε οτι εχει ενα καινουργιο μηχανημα που μπορει να διαβασει και να βλετιωση τον εγκεφαλο χωρις να πρεπει να ειναι παρον τον αυτοκινητο.θα χρειαστει μοναχα να του στειλω τον εγκαφαλο.τι να πω δεν ξερω....εχω μπερδευτει..δεν ειναι ενα δεμα με αυγα ο εγκεφαλος που το στελνεις ετσι για πλακα καπου!αν και καποια παιδια που ξερω το εχουν κανει αλλα οχι στο συγκεκρημενο μοντελο.
    Εσυ τι αποψη εχεις πανω στις βελτιωσεις αυτες?

  9. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    97
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να βλέπεις στοιχεία για την λειτουργία του κινητήρα σου, στροφές αβανς, θερμοκρασίες, λάμδα κλπ και να σβήνεις βλάβες πρέπει να πάρεις ένα obd reader. Αυτά συνήθως έχουν κάποια λογισμικά. Αν δεν σε ικανοποιούν ,αξιόλογο είναι το digimoto.
    Αν θες να διαβάσεις την eprom της ecu διαφέρει από ecu σε ecu
    Καλημέρα....εμείς με το OBD 1 μπορούμε με κάποιο τρόπο να διαβάσουμε real time στοιχεια του μοτέρ ή όχι Σπύρο??
    M40B18, 8-valve, Aluminium cylinder head, Hydraulic valves, Cast iron block, Forged steel rods, 6 counter-weights, DME Bosch motronic 1.3 > 115(BHP)@5500 rpm, 165(NM)4250 rpm.

  10. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    12-15?? μονο απο προγραμμα δυσκολο... ακομα και σε πληρες πρωτο σταδιο ΦΠΕ παλι ειναι πολλα!!!

  11. #10
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mike4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω φιλε...ενδιαφερθηκα να βαλω προγραμμα στο αυτοκινητο μου.bmw e92 320i coupe.ολοι μου λενε για βελτιωση γυρο στα 12 με 15 αλογα.το περιεργο ειναι οτι ολοι οι οικοι βελτιωσης μου λενε οτι ο δικος μου εγκεφαλος προγραμματιζεται μονο μεσο της θυρας obd με αποτελεσμα να πρεπει να κατεβω αθηνα!!!μονο ενας μου ειπε οτι εχει ενα καινουργιο μηχανημα που μπορει να διαβασει και να βλετιωση τον εγκεφαλο χωρις να πρεπει να ειναι παρον τον αυτοκινητο.θα χρειαστει μοναχα να του στειλω τον εγκαφαλο.τι να πω δεν ξερω....εχω μπερδευτει..δεν ειναι ενα δεμα με αυγα ο εγκεφαλος που το στελνεις ετσι για πλακα καπου!αν και καποια παιδια που ξερω το εχουν κανει αλλα οχι στο συγκεκρημενο μοντελο.
    Εσυ τι αποψη εχεις πανω στις βελτιωσεις αυτες?
    Να μπεις στον κοπο κ να πας με το αυτοκινητο σου. Μπορει κατι να παει στραβα κ οταν τον βαλεις πανω να μη δουλευει σωστα. Τι θα κανεις? Θα τον στειλεις παλι πισω? Πιστευω οτι ειναι διαδικασια που εμενα προσωπικα θα μου στερουσε τον υπνο μου.
    Επισης εχε υποψιν σου οτι οι σοβαροι του χωρου δινουν περιθωριο δοκιμης κ αν δε σου αρεσει σου ξαναπερνανε το μαμα προγραμμα κ σου επιστρεφουν τα χρηματα σου, σε προσυμφωνηθεν διαστημα. Αν σου τσινισει επιτοπου στην πρωτη βολτα το ξαναγυρνας στοκ κ ουτε γατα ουτε ζημια.
    Επιπλεον εχεις αποφασισει αν θα ειναι κατι φτιαχτο η κονσερβα?
    Προσωπικη αποψη, αν το αυτοκινητο ειναι στοκ μια επωνυμη κονσερβουλα ειναι οτι πιο σιγουρο.
    Τωρα στο θεμα των ιππων σιγουρα κατι θα κερδισεις. Απλα λογαριαζε οτι αυτοι θα σου πουν συν10 απο τα αλογα που δηλωνει ο κατασκευαστης. Η αληθεια ειναι οτι τωρα βγαζεις κατι παραπανω οποτε θα κερδισεις κατι λιγοτερο απο τα υποσχομενα. Αλλα θα κερδισεις σιγουρα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP