Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 66

Θέμα: ΦΩΤΙΣΜΟΣ KONTEΡ Ε90-92 LOOK M3

  1. #1
    Εγγραφή
    26-06-10
    Περιοχή
    Ηρακλειο-Κρητη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    499
    Rides
    1

    Προεπιλογή ΦΩΤΙΣΜΟΣ KONTEΡ Ε90-92 LOOK M3

    Ψαχνοντας στο ebay επεσε το ματι μου σε αυτο εδω https://viewitem.eim.ebay.gr/M3-OPTI...516119444/item και ομολογουμενος μου αρεσε σαν ιδεα.
    Εχει κανει κανεις απ το φορουμ κατι αντιστοιχο να μας πει εντυπωσεις,αν βγαζει καποιο σφαλμα η αν θελει καποιο προγραμματισμο το αμαξι μετα?
    Αν γνωριζει καποιος καποιον και απο Ελλαδα που να αναλαμβανει για κατι τετοιο θα με ενδιεφερε μιας και σαν αγορα για τα λεντακια σκετα ειναι πολυ πιο συμφερων https://viewitem.eim.ebay.gr/BMW-E90...495024065/item απλα κολειομαι στης κοληση και στο ανοιγμα του κοντερ.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για Ε90-92 φιλε μου δεν μπορω να σου πω σιγουρα. Μπορω ομως να σου πω επειδη το εχω ψαξει για το δικο μου (Ε46), επειδη ευτυχως εχουν led οι πλακετες απο την μανα τους σε σχεση με τα πιο παλια Ε36 που δεν εχουν, αρκει ενας καλος ηλεκτρονικος για να βγαλει αυτα που εχεις ηδη κ να τα αντικαταστησει με οτι χρωματισμο θελεις εσυ. Μπορεις να αλλαξεις το χρωμα στην βελονα, στο ταχυμετρο στα χιλιομετρα, οτιδηποτε ειναι με led μπορει να γινει αλλαγη. Δηλαδη κ εκτος απο το κοντερ οποιον διακοπτη υπαρχει στο ταμπλο. Τωρα οι τιμες παιζονται, αναλογα σε ποιον θα το πας.. Εγω που ειχα ρωτησει για το δικο μου για καντραν κ ολοκληρο το εσωτερικο βγαινει πανω-κατω κοντα στα 250-300 ευρω.. Τωρα το ανοιγμα κ τις κολλησεις αν το εχει ξανακανει αυτος που θα το πας θα ειναι παιχνιδακι γι'αυτον.. αλλα πρεπει να σιγουρευτεις, να σου δειξει δειγματα της δουλειας του η να εχει παει καποιος γνωστος για να σου επιβεβαιωσει η διαψευσει αναλογος την ποιοτητα της δουλειας που κανει! Απο οσο ξερω ενδειξεις για σφαλματα η προγραμματισμος δεν χρειαζεται, δεν αλλαζεις καποιο τσιπακι μονο τα led!
    Η αγορα απο ιντερνετ μονο τα led δηλαδη σε συμφερει συνηθως μονο αν το κανεις εσυ ο ιδιος η καποιος γνωστος σου που ξερει απο ηλεκτρονικα για να σου παει κ πιο φθηνα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SoNiC_77Gr : 06-02-12 στις 17:22

  3. The Following 2 Users Say Thank You to SoNiC_77Gr For This Useful Post:

    tzanis320si (06-02-12), Vassilis ///M (27-03-12)

  4. #3

    Προεπιλογή

    Δεν άνοιξα καν να δω τι είναι... Αν και φαντάζομαι! Πάντως το κοτεράκι είναι αρκετά ακριβό για να παίξεις! Πάρε x-box!

  5. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Ptboul (28-03-12)

  6. #4
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το έχει κάνει ο aristent στο Ε60 του. Μη σε ανησυχεί το άνοιγμα του καντράν, είναι πολύ απλό αν γίνει από ειδικό. Το μόνο κακό είναι πως θα μείνεις μια εβδομάδα χωρίς αυτοκίνητο. Επαναπρογραμματισμός δε χρειάζεται. Αν σκοπεύεις να το κάνεις στην Ελλάδα, εμπιστέψου μόνο έμπειρο ηλεκτρονικό ή συνεργείο που επισκευάζει κοντέρ.

  7. #5
    Εγγραφή
    26-06-10
    Περιοχή
    Ηρακλειο-Κρητη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    499
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παρεμφερει εγχειριση εχω κανει και στις μηχανης μου το κοντερ που το ανοιξα μονος μου για αλλο λογο βεβαια(κατι chipakia ειχε καψει) και το εφτιαξα με τη βοηθεια στις κολλησεις ενος γνωστου μου ηλεκτρονικου για τηλεορασεις και γενικα ηλ.συσκευες.
    το να το λυσω για εμενα ειναι παιχνιδακι απλα οι κολλησεις με κωλλυουν...

  8. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οι κολλησεις στα καντραν και ειδικα στα καινουρια ειναι smd(τα led) και θελουν ειδικο μηχανημα-κολλητιρι(θερμου αερα) για να κολλησουν.μην προσπαθησει καποιος αν δεν εχει εμπειρια και εργαλεια να κανει τετοια αλλαγη.το να ξεκολλησει το παλιο led ειναι ευκολο,το να κολλησει το καινουριο ειναι πολυ δυσκολο χωρις τα καταλληλα εργαλεια και το μονο σιγουρο ειναι οτι θα προκλειθει ζημια μαλλον ανεπανορθωτη

  9. The Following 3 Users Say Thank You to gyiama For This Useful Post:

    m-power_01 (06-02-12), tzanis320si (06-02-12), ΔημήτρηςΜ3 (06-02-12)

  10. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tzanis320si Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεμφερει εγχειριση εχω κανει και στις μηχανης μου το κοντερ που το ανοιξα μονος μου για αλλο λογο βεβαια(κατι chipakia ειχε καψει) και το εφτιαξα με τη βοηθεια στις κολλησεις ενος γνωστου μου ηλεκτρονικου για τηλεορασεις και γενικα ηλ.συσκευες.
    το να το λυσω για εμενα ειναι παιχνιδακι απλα οι κολλησεις με κωλλυουν...

    Τα led είναι κολλημένα με smd , όπως τα ολοκληρωμένα αν δεν κάνω λάθος! Χρειάζεται επαγγελματίας ηλεκτρονικός και όχι ερασιτέχνης. Είναι αρκετά λεπτοδουλειά. Οποίος θέλει μπορει να δοκιμάσει σε μιά άχρηστη πλακέτα . Κολλητήρι, καλάι, πάστα, μεγενθυντικό φακό , και πλέγμα χαλκού.

  11. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    tzanis320si (06-02-12)

  12. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν γινεται ετσι σπυρο τα smd κολλανε με θερμο αερα.απλωνεις την αλοιφη (flux) πανω στην πλακετα ακουμπας τα ολοκληρωμενα -led-αντιστασεις κλπ θερμαινεις με το μηχανημα βραζει παστα η κολληση και κολλανε τα εξαρτηματα.δεν παιζει να κολλησουν τα συγκεκριμενα led (εχουν ανεστραμενα ποδαρακια προς τα μεσα) με την καμια με απλο κολλητιρι

  13. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    tzanis320si (06-02-12)

  14. #9

    Προεπιλογή

    Θα σου πω ψέματα αν σου πω ότι έχω κολλήσει led. Αλλά σε ολοκληρωμένα στην m.e 9.1 πχ με κολλητήρι έγινε δουλειά.

  15. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι ρε και γω εχω κολλησει σε καντραν Ε46 κιολας.απλα μιλαω για τα συγκεκριμενα γι αυτο το καντραν. ειναι με τα ποδια γυρισμενα εσωτερικα και δεν εχουν επαφη στα πλαγια οποτε δεν μπορεις να ζεστανεις με το κολλητιρι

  16. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    m-power_01 (06-02-12)

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP