Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: Αγορά ελαστικών από το internet!!

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E39COMP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την προηγούμενη βδομαδα παρελαβα και εγω τα δικα μου λαστιχα απο Camskill.
    ΠΛΗΡΩΣ ευχαριστημένος φυσικά απο την τιμη αρχικα αλλα και απο τις ημερομηνιες των ελαστικων. 11/09 ηταν τα δικα μου.
    Να πω και ενα tip που ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο και το χρήμα που γλυτωνεις ....
    Οταν βαλεις τα πραγματα στο καλαθι αγορων και πας στο τελος που βαζεις την χωρα για να σοιυ βαλει και τα μεταφορικα , κατω κατω εχει ενα νταμακι που , ΑΝ εχεις ΑΦΜ με δικαιωμα για ευρωπαικες αγορες , το ευρωπαικό που απλα το αναφερουν , βαζεις την επιλογη που λεει VAT ( FPA ) company , και αγοραζεις σαν επαγγελματιας ΓΛΥΤΩΝΟΝΤΑΣ και την αξια του ΦΠΑ. Φυσικα ομως αν καποιος το κανει ή απλα εξαφανιζει - δεν καταθετει πουθενα το τιμολογιο αγορας ή αν οντως τα αγορασει σαν καταστημα θα πρεπει μετα , ΚΑΙ ΚΑΛΑ , να τα πουλησει σε μια τιμη ελαχιστα εστω ακριβοτερα απ'οτι τα αγορασε .....
    Ενεκα ης κρισης το αναφερω ..Αλλιως .... ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

    Ενδεικτικα αναφερω πως αγορασα FALKEN FK 452
    2 τεμ 235/40/18
    2 τεμ 275/35/18 και μου στοιχισαν με τα μεταφορικα 429 ευρω προ 15 ημερων ( ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΛΕΜΕ ).... Σημερα τα δινει 463.41 με τον τρόπο που αναφερω παραπάνω ( ΑΦΜ ευρωπαικων αγορων ) και 542,26 αν τα αγορασει καποιος σαν ιδιωτης .

    Ελπίζω να βοηθησα .
    Μια ερώτηση ...
    Τι εννοούμε "ΑΝ εχεις ΑΦΜ με δικαιωμα για ευρωπαικες αγορες" ??
    Απλά να είναι αφμ επαγγελματικό ?????

  2. #12
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.574
    Thanked
    2226
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση ...
    Τι εννοούμε "ΑΝ εχεις ΑΦΜ με δικαιωμα για ευρωπαικες αγορες" ??
    Απλά να είναι αφμ επαγγελματικό ?????
    Σωστό!
    Και αν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ ποια η διαδικασία για να έχει το ΑΦΜ σου δικαίωμα για ευρωπαϊκές αγορές;

  3. #13
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    297
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδες δεν κατεχω ακριβως το αθλημα σχετικα με τα Α.Φ.Μια και ευρωπαικα κτλ .... Πηγαινοντας λοιπον στην εφορια που ανοικει ο καθενας μας , με πολύ απλες διαδικασιες και μια αιτηση , το ΑΦΜ μας γινεται ενδοκοινωτικων αγορων οποτε και δεν εχετε προβλημα στην αγορα με τον ιδιο τροπο που πηρα και εγω τα δικα μου .... Παραπανω τι χρειαζεται και τι υποχρεωσεις εχει ο καθενας που εχει ΑΦΜ ενδοκοινωτικών αγορων ΔΕΝ ξερω ....Σιγουρα ομως θα σας λυσουν ΟΛΕΣ τις απορίες στην εφορια σας. Σορρυ που δεν μπορω να βοηθησω παραπάνω αλλα εχω αφησει αυτες τις σκα@@δουλειες για αλλους ....
    Μνημόσυνο με ΞΕΝΑ κόλυβα ....

  4. The Following User Says Thank You to E39COMP For This Useful Post:

    bill_m3 (27-04-10)

  5. #14
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    76
    Thanked
    64
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    επειδη η αγγλικη λιρα Σημερα, (χωρις τα εξτρα τραπεζικα, και τα μεταφορικα των ελαστικων απο αγγλια) κοστιζει 1,580 euros.....
    αν υπολογισετε ποσο κοστιζει απο τον Εγγλεζο το pirelli p-zero nero
    (που ειναι μακραν το καλλιτερο ελαστικο για bmw)
    πχ 235/35-19 εχει στον Εγγλεζο 300ευρω χωρις μεταφορικα και στον Γερμανο 200!
    Απο που θα το αγοραζατε?
    www.reifen-tanski.de
    μαθετε 4-5 λεξεις γερμανικα και παντα σε καλο θα σας βγει!

    με τα αγγλικα δε σωνεστε.
    (ουτε με τους εγγλεζους ουτε με τους αμερικανους....)

  6. #15
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bomer Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη η αγγλικη λιρα Σημερα, (χωρις τα εξτρα τραπεζικα, και τα μεταφορικα των ελαστικων απο αγγλια) κοστιζει 1,580 euros.....
    αν υπολογισετε ποσο κοστιζει απο τον Εγγλεζο το pirelli p-zero nero
    (που ειναι μακραν το καλλιτερο ελαστικο για bmw)
    πχ 235/35-19 εχει στον Εγγλεζο 300ευρω χωρις μεταφορικα και στον Γερμανο 200!
    Απο που θα το αγοραζατε?
    www.reifen-tanski.de
    μαθετε 4-5 λεξεις γερμανικα και παντα σε καλο θα σας βγει!

    με τα αγγλικα δε σωνεστε.
    (ουτε με τους εγγλεζους ουτε με τους αμερικανους....)
    ...Οτι ναναι...παλι (εχω αρχισει και το συνηθιζω παντως) Και για να μην μακρυγορουμε.Το αγαπημενο σου Pirelli P Zero Nero XL TL, στην αγαπημενη σου διασταση, απο το αγαπημενο σου site

    https://www.reifen-tanski.de/b2c/ind...552fb72da68a9d

    .....στα 230.90 eyros

    ΚΑΙ ΣΤΟ CAMSKILL

    https://www.camskill.co.uk/products....m55b0s24p50782

    ....στα 195.38 euro!!(ητοι 168.50 λιρες)

    Α, και να μην ξεχασω..Η ΛΙΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΥΡΟ ΕΙΝΑΙ 1 ΛΙΡΑ = 1.15 ΕΥΡΩ και οχι 1 προς 1,58 ευρω. ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ -> μιας και που εμεις δεν μιλαμε καλα τα γερμανικα, μπορεις να μεταφερεις (σε απταιστα γερμανικα of course) το παραπανω site που ψωνιζουμε εμεις και στους φιλους σου ωστε να ψωνιζετε και εσεις φτηνοτερα. Αντε σε εφτιαξα παλι

  7. The Following 3 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    M_Dolce (28-04-10), NickE60 (28-04-10), stratos (28-04-10)

  8. #16
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Οτι ναναι...παλι (εχω αρχισει και το συνηθιζω παντως) Και για να μην μακρυγορουμε.Το αγαπημενο σου Pirelli P Zero Nero XL TL, στην αγαπημενη σου διασταση, απο το αγαπημενο σου site

    https://www.reifen-tanski.de/b2c/ind...552fb72da68a9d

    .....στα 230.90 eyros

    ΚΑΙ ΣΤΟ CAMSKILL

    https://www.camskill.co.uk/products....m55b0s24p50782

    ....στα 195.38 euro!!(ητοι 168.50 λιρες)

    Α, και να μην ξεχασω..Η ΛΙΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΥΡΟ ΕΙΝΑΙ 1 ΛΙΡΑ = 1.15 ΕΥΡΩ και οχι 1 προς 1,58 ευρω. ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ -> μιας και που εμεις δεν μιλαμε καλα τα γερμανικα, μπορεις να μεταφερεις (σε απταιστα γερμανικα of course) το παραπανω site που ψωνιζουμε εμεις και στους φιλους σου ωστε να ψωνιζετε και εσεις φτηνοτερα. Αντε σε εφτιαξα παλι
    να σε αποκαλουμε ερειστικο !!!
    καλα αυτο με την ισοτιμια λιρας-ευρω που το βρηκε ??ακου 1,58.....

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  9. #17
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σε αποκαλουμε ερειστικο !!!
    καλα αυτο με την ισοτιμια λιρας-ευρω που το βρηκε ??ακου 1,58.....
    Ε, τι να κανω...δεν φταιω εγω, με αυτα που διαβαζω εδω μεσα. Καλα αυτο με την ισοτιμια...αμα το σχολιασω περαιτερω, θα λετε μετα οτι ειμαι ερειστικος

  10. #18
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολυ καλες τιμες.Παντως ενδεικτικα για να καταλαβετε περιπου το κερδος στους δικους μας εχω φιλο που πουλαει λαστιχα Λαρισα.Ζητησα να αλλαξω στο e46 που εχει 17αρες.Κανονικη τιμη-καταλογου 570 ευρω και μου τα αφησε 250.Για 4 λαστιχα 225/45/17+245/40/17 fulda βεβαια αλλα και παλι 250 ευρω ....

  11. #19
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εχε λιγο το νου σου με τα λαστιχα αυτα μην ειναι παραγωγης 2006-7 συνηθως τετοιες τιμες κανουν αν ξεμεινουν τπτ λαστιχα!!οχι οτι εχει προβλημα το λαστιχο αν ειναι 2006 και ειναι αποθηκευμενο σωστα δλδ πχ σε υπογειο και σε σκοτεινο μερος(ναμην τα βλεπει ο ηλιος)και χωρις πολυ υγρασια το λαστιχο δεν παθαινει τπτ και ειναι οπως τα ημερομηνιας παραγωγης 2010!!εξαλλου τα λαστιχα δεν εχουν ημερομηνια ληξης!!!!!!!!!αν φυλασονται σωστα ΔΕΝ χαλανε ποτε!!!!!!!

  12. #20
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Aυτο δεν το ειδα να πω την αληθεια γιατι δεν ξερω πως να το δω.Καλα και παλι τα δοκιμασα και ηταν μια χαρα.Το αμαξι η αδερφη μου το εχει δεν τρεχει για καθε μερα στην πολη το εχει και που τα αλλαξα για καμια βροχη και καλυτερο φρενο τωρα το καλοκαιρι.Απο την αλλη αυτος κυριως fulda και nexen δουλευει και εχει πολυ κοσμο καθε μερα για να του μεινουν τοσο καιρο.Στο merc θυμαμαι ειχα περασει continental με 255/35/18 και 225/40/18 με 500ευρω παλι καλη τιμη νομιζω.Το παιδι ειναι φιλος μου και δεν νομιζω να βγαζει πανω απο 50 ευρω με τα περαστικα αφου και εγω δεν του παιρνω χρηματα στη δουλεια μου.Απλα το αναφερω γιατι η διαφορα πολλες φορες ειναι μεγαλη

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP