Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: 135i KOSTADAS

  1. #21
    Εγγραφή
    01-02-10
    Μηνύματα
    161
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    στρατο εγω οταν το πηρα για μενα ο δημητριαδης και το ρεφλας ητανε μονοδρομος. μολις ειχε βγει ο msd81 και δεν υπηρχε τιποτα ουτε εγκεφαλακι ουτε κατι απο καποια επωνυμη εταιρεια. μπορω να πω οτι μπορει να ητανε και απο τα πρωτα που φτιαχτηκε με τετοια ecu. δεν πρεπει να μειωνουμε τους ελληνες γιατι σε πληροφορω τα τελευταια χρονια στο tuning ειμαστε πολυ μπροστα σε πολλους τομεις.

    το ρεφλας δεν φαινεται πουθενα γιατι πολυ απλα δουλευει ο ιδιος ο εγκεφαλος και δεν βγαζει σφαλμα και το νουμερο των ρεφλας το σβηνεις οποτε θελει αυτος που εχει τα κλειδια και ξεκλειδωνει τον εγκεφαλο.εμενα σφαλμα παλι δεν εβγαλε ποτε σε αντιθεση με τα εγκεφαλακια που μπαινουν σε save mode συνεχεια επειδη αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος οτι κατι τρεχει με τις πιεσεις και τους χαρτες και πολλα αλλα που κοροιδευει το εγκαφαλακι.

    καθε αμαξι ειναι ιδιαιτερο και εχει διαφορετικες ανοχες.οταν βαζεις μια κονσερβα ρυθμισμενο απεναντι ουτε καν στην ευρωπη δεν ειναι και οτι καλυτερο θελει λιγο ψαξιμο. εγω δεν θελω να σκαλιζω το αμαξι μονος μου δεν ειναι η δουλεια μου.οσο για την ασφαλεια που λες δεν με απασχολουν τα λαδια γιατι και μαμα που ητανε το ιδιο το προσεχα!

    οπως σου ειπα και πριν τωρα το v4 πλησιαζει τα ρεφλας και το δικο μου σε δυναμη αν και δουλευω χαμηλοτερη πιεση δεν υστερει πουθενα στον δρομο
    στο μονο που θα ηθελα ενα εγκεφαλακι ειναι αν ειχα μεθανολες για να εχω 2 χαρτες!

    τα υπολοιπα απο κοντα στρατο

  2. #22
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dim135 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στρατο εγω οταν το πηρα για μενα ο δημητριαδης και το ρεφλας ητανε μονοδρομος. μολις ειχε βγει ο msd81 και δεν υπηρχε τιποτα ουτε εγκεφαλακι ουτε κατι απο καποια επωνυμη εταιρεια. μπορω να πω οτι μπορει να ητανε και απο τα πρωτα που φτιαχτηκε με τετοια ecu. δεν πρεπει να μειωνουμε τους ελληνες γιατι σε πληροφορω τα τελευταια χρονια στο tuning ειμαστε πολυ μπροστα σε πολλους τομεις.

    το ρεφλας δεν φαινεται πουθενα γιατι πολυ απλα δουλευει ο ιδιος ο εγκεφαλος και δεν βγαζει σφαλμα και το νουμερο των ρεφλας το σβηνεις οποτε θελει αυτος που εχει τα κλειδια και ξεκλειδωνει τον εγκεφαλο.εμενα σφαλμα παλι δεν εβγαλε ποτε σε αντιθεση με τα εγκεφαλακια που μπαινουν σε save mode συνεχεια επειδη αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος οτι κατι τρεχει με τις πιεσεις και τους χαρτες και πολλα αλλα που κοροιδευει το εγκαφαλακι.

    καθε αμαξι ειναι ιδιαιτερο και εχει διαφορετικες ανοχες.οταν βαζεις μια κονσερβα ρυθμισμενο απεναντι ουτε καν στην ευρωπη δεν ειναι και οτι καλυτερο θελει λιγο ψαξιμο. εγω δεν θελω να σκαλιζω το αμαξι μονος μου δεν ειναι η δουλεια μου.οσο για την ασφαλεια που λες δεν με απασχολουν τα λαδια γιατι και μαμα που ητανε το ιδιο το προσεχα!

    οπως σου ειπα και πριν τωρα το v4 πλησιαζει τα ρεφλας και το δικο μου σε δυναμη αν και δουλευω χαμηλοτερη πιεση δεν υστερει πουθενα στον δρομο
    στο μονο που θα ηθελα ενα εγκεφαλακι ειναι αν ειχα μεθανολες για να εχω 2 χαρτες!

    τα υπολοιπα απο κοντα στρατο

    Δημήτρη, αυτό είναι που προσπαθώ να σου εξηγήσω. Οτι δεν χρειάζεται να τρέχεις συνέχεια για επαναπρογραμματισμούς, το κάνεις με το laptop σε 1 λεπτό μόνος σου. Για μένα είναι αρκετά σημαντικό αυτό και επίσης είναι μια τρέλα και χαρά που έχω να κάνω μικρά πειράματα μόνος μου.

    Θα σταθώ σε αυτό που έχω υπογραμμίσει στο κείμενο σου:

    Σχεδόν σε όλους έβγαλε σφάλμα και μπήκε σε Limp mode γιατί έχει ένα μυστικό, κάτι που στο έκαναν και σε εσένα στο δυναμόμετρο χωρίς να το καταλάβεις. Μόλις βάλεις τον εγκέφαλο είναι λάθος να βγείς στον δρόμο και να του τα "σκασεις" τέρμα γκάζι. Και μάλιστα δεν είναι τυχαίο που αυτό γίνεται στην 4η. Θέλει σιγά σιγά και προδευτικά άνοιγμα το γκάζι για 15-20 km έτσι ώστε να διαβάζει σιγά σιγά ανεβασμένη πίεση ο εγκέφαλος αλλιώς το βλέπει σαν σφάλμα αυτό. το ίδιο γίνεται και στο δυναμόμετρο. Σταδιακή αύξηση της πίεσης πάτημα με πάτημα μέχρι να φτάσεις στα επίπεδα που θέλεις.

    Σίγουρα απο κοντά έχουμε να πούμε πολλά περισσότερα και περιμένω να γίνει όταν επιστρέψω Ελλάδα.

    Υ.Γ. δεν έχω κάτι με τον Δημητριάδη και με τον οποιοδίποτε βελτιωτή. Απλά όπως είπες έγιναν οι πρώτες επεμβάσεις σε εσένα όταν βγήκε ο MSD81. Θα προτιμούσα κάποια κονσέρβα και δοκιμασμένο πρόγραμμα μέχρι να βγεί απο το να έκανα μια επέμβαση που μπορεί να μην είχε καλό τέλος. ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ

  3. #23
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οταν εβαλα τον κομπρεσσορα ο Νορβηγος στειλε προγραμμα για να το περασω στο Μ3

    οντως με του μπηκε το προγραμμα πηρα μπροστα το αυτοκινητο αλλα κατεληξε οτι ηταν μονο για αυτο και τι εννοω με αυτο

    το προγραμμα ηταν αλλου για αλλου

    αλλου φτωχο αλλου πλουσιο

    θελω να καταληξω οτι οι κονσερβες δεν ειναι σωστες,μπορει να εχουν πιθανον μια καλη βαση αλλα καταληγουν σε προβληματα

    θα συμφωνηζω λοιπον με τον Δημητρη οτι τετοια προγραμματα μονο με custom δεδομενα ειμαστε σιγουροι

    Θεωρω λοιπον οτι εχουμε καποιους λιγοστους Ελληνες στο να φτιαξουν καποιο προγραμμα

    ασε που με τους Ελληνες εχουμε καποιον να δειρουμε

  4. #24
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στρατο,το 335 το εχεις βαλει σε καποιο δυναμομετρο να δεις στοιχειομετρια?

  5. #25
    Εγγραφή
    01-02-10
    Μηνύματα
    161
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη, αυτό είναι που προσπαθώ να σου εξηγήσω. Οτι δεν χρειάζεται να τρέχεις συνέχεια για επαναπρογραμματισμούς, το κάνεις με το laptop σε 1 λεπτό μόνος σου. Για μένα είναι αρκετά σημαντικό αυτό και επίσης είναι μια τρέλα και χαρά που έχω να κάνω μικρά πειράματα μόνος μου.

    Θα σταθώ σε αυτό που έχω υπογραμμίσει στο κείμενο σου:

    Σχεδόν σε όλους έβγαλε σφάλμα και μπήκε σε Limp mode γιατί έχει ένα μυστικό, κάτι που στο έκαναν και σε εσένα στο δυναμόμετρο χωρίς να το καταλάβεις. Μόλις βάλεις τον εγκέφαλο είναι λάθος να βγείς στον δρόμο και να του τα "σκασεις" τέρμα γκάζι. Και μάλιστα δεν είναι τυχαίο που αυτό γίνεται στην 4η. Θέλει σιγά σιγά και προδευτικά άνοιγμα το γκάζι για 15-20 km έτσι ώστε να διαβάζει σιγά σιγά ανεβασμένη πίεση ο εγκέφαλος αλλιώς το βλέπει σαν σφάλμα αυτό. το ίδιο γίνεται και στο δυναμόμετρο. Σταδιακή αύξηση της πίεσης πάτημα με πάτημα μέχρι να φτάσεις στα επίπεδα που θέλεις.
    αυτο που περιγραφεις γινεται μονο στα εγκεφαλακια. πιστεψε με εχω παει 1,5 χρονο τωρα πολλες φορες για ρυθμισμα και δεν τιθεται τετοιο θεμα σε ενα ρεφλας.

    ο καθενας παιρνει οτι θελει απλα ηθελα να σου πω οπως εχει φανει και στον δρομο οτι υπαρχουν γνωστες στην ελλαδα και οπως λεει ο νικος
    οτι βαζεις στο αμαξι σου καλο ειναι να βλεπεις σε ενα dyno που βρισκεται

  6. #26
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sokinm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στρατο,το 335 το εχεις βαλει σε καποιο δυναμομετρο να δεις στοιχειομετρια?
    Νίκο δεν κατάλαβα τι εννοείς.... Λες αν έχω δεί τι τιμές διαβάζει ο λ ή αν έχω ρολάρει πάνω σε δυναμόμετρο να καταγράψω τις τιμές των καυσαερίων?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dim135 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που περιγραφεις γινεται μονο στα εγκεφαλακια. πιστεψε με εχω παει 1,5 χρονο τωρα πολλες φορες για ρυθμισμα και δεν τιθεται τετοιο θεμα σε ενα ρεφλας.

    ο καθενας παιρνει οτι θελει απλα ηθελα να σου πω οπως εχει φανει και στον δρομο οτι υπαρχουν γνωστες στην ελλαδα και οπως λεει ο νικος
    οτι βαζεις στο αμαξι σου καλο ειναι να βλεπεις σε ενα dyno που βρισκεται
    Μα ανέβηκε στο δυναμόμετρο και είδα τα νούμερα... Εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς

  7. #27
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    53
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να δεις εαν ειναι φτωχο η πλουσιο απο καυσιμο

    αν στεγνωνει ψηλα και αν εχει την σωστη αναλογια καυσιμου

    αν ειναι οκ ε τοτε δεν το συζηταμε θα εχεις κανει πολυ καλη δουλεια

  8. #28
    Εγγραφή
    01-02-10
    Μηνύματα
    161
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sokinm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να δεις εαν ειναι φτωχο η πλουσιο απο καυσιμο

    αν στεγνωνει ψηλα και αν εχει την σωστη αναλογια καυσιμου

    αν ειναι οκ ε τοτε δεν το συζηταμε θα εχεις κανει πολυ καλη δουλεια

    για αυτα αναφερομαι

  9. #29
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Μανδρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    111
    Thanked
    38
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ με το reflash, απλά διαφωνώ να βάλει κάποιος χέρι σε ένα αρκετά πιεσμένο μοτέρ ενώ υπάρχουν παράλληλα δοκιμασμένες λύσεις.

    Όταν τοποθετείς τον εγκέφαλο ακόμα και με τους προεγκατεστημένους χάρτες είναι όλα ΟΚ. Επίσης, κατεβάζεις κάθε λίγο τις καινούριες εκδόσεις που περιέχουν σχετικές τροποποιήσεις.

    Πλεονέκτημα είναι οι δικλίδες ασφαλείας: δεν σε αφήνει να ανεβάσεις πίεση αν δεν φτάσεις τους 80 βαθμούς λάδι και ρίχνει πίεση όταν φτάσεις τους 120.

    Επίσης δεν χρειάζεται επαναπρογραμματισμός κάθε φορά που κάνεις κάποια βελτίωση. Βάζεις downpipes και περνάς stage 2 χάρτες απλά.

    Επίσης επιτρέπει στον χρήστη να κάνει μόνος του ρυθμίσεις χωρίς να είναι απαραίτητα προγραμματιστής. Κάνεις μικρές αλλαγές στο ignition correction και στους χάρτες πίεσης για fine tuning.

    Επίσης, το σημαντικότερο πλεονέκτημα είναι οτι μπορείς να αλλάζεις χάρτες ανάλογα με τα γούστα σου. Εγώ δουλεύω συνέχεια με τον εργοστασιακό και με ένα πάτημα ενός κουμπιού βάζω τον χάρτη που θέλω για να κάνω κανένα πάτημα.

    Δεν είναι ανιχνεύσιμο απο το διαγνωστικό με τίποτα ενώ όταν κάνεις ορογραμματισμό βγάζει στο διαγνωστικό Number of reflashes: xxx Τέλος, αν κάνεις κάποιο update δεν χάνεις το πρόγραμμα που έχεις περάσει και δεν χρειάζεται να τρέχεις.

    Τέλος, δίνει την δυνατότητα να κάνεις logs με όλες τις παραμέτρους και αν κάτι δεν πάει καλά αλλάζεις μόνος σου κάποιες ρυθμίσεις. Επίσης, διαβάζει τυχόν βλάβες πουέχει καταγράψει ο εγκέφαλος και τις σβήνεις αν χρειαστεί.

    Εκεί είναι τα σημεία που δεν υποστηρίζω το reflash. Όχι οτι έχω πρόβλημα με αυτό ή με κάποιον βελτιωτή αλλά βρίσκω σημαντικά πλεονεκτήματα με την χρήση παράλληλου εγκεφάλου
    Στρατο μου αν και τα εχουμε πει απο κοντα και ξερεις τις αποψεις μου για αυτο το θεμα!πιστευω απο την στιγμη που σου στελνει τους χαρτες για το εγκεφαλακι και παραμετροποποιησης μονος σου τα δεδομενα ειναι και λιγο ρισκο για το μοτερ!ασχετα αν εχει τις δικλιδες ασφαλειας!πχ.οταν αλλαζεις δεδομενα και εχεις πειρακια στο πατημα-δοκιμη που του κανεις δεν το ξερεις εκεινη την ωρα αλλα θα το δεις μετα!και ενταξει εσυ που το κατεχεις θα το δεις αλλα που δεν ξερουν την τυφλα τους?πυροτεχνιμα?Ο καθε χρηστης που κανει μονος αυτες τις επεμβασεις πρεπει να το κατεχει καλα το αθλημα και δεν ειναι τοσο ευκολο οσο εσενα που εισαι μηχανολογος και ξερεις 5 πραγματα παραπανω!σε εσενα βγαζω το καπελο αλλα για τους υπολοιπους δεν ξερω

  10. #30
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Μανδρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    111
    Thanked
    38
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να πω και εγω την αποψη μου για τα εγκεφαλακια μιας και ειχα βαλει και εγω για μια εβδομαδα!ειχα check check check!δεν εμπαινε safe mode τραβαγε κανονικα το αμαξι αλλα ειχε συνεχεια check!στο διαγνωστικο εγραφε συνεχεια αυξηση υπερπληρωσης δηλ.ο εγκεφαλος καταλαβαινε οτι ανεβενε η πιεση και αναβε check!τις πρωτες μερες πηγαινε μια χαρα αλλα στην συνεχεια ειχα μειωση της αποδοσης και πολλα κοψιματα στην 4η!το εβγαλα φυσικα και δεν το αφησα λεπτο πανω στο αμαξι μου!Ρωταω τωρα εγω αφου τα εγκεφαλακια κοροιδευουν την μαμα ecu πως το δικο μου αντιλαμβανοταν την αυξηση πιεσης και αναβε check?οταν μου εκανε τα κοψιματα πως ηξερα οτι δεν στεγνωνει εκεινη την ωρα?αφου ουτε οργανα εχω μεσα αλλα ουτε θα εχω μαζι μου συνεχεια ενα λαπτοπ οταν βγαινω για μια βολτα!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP