Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 57

Θέμα: 1.25 το λίτρο!

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Thumbs down 1.25 το λίτρο!

    κοντά 1 δις ευρώ "έκτακτη εισφορά" ....θέλουμε - δεν θέλουμε!


    Αύξηση κατά 14,3 λεπτά το λίτρο φέρνει στην τιμή της βενζίνης η αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα καύσιμα. Η σχετική τροπολογία κατατέθηκε την Τρίτη στη Βουλή και θα συζητηθεί με τη διαδικασία του κατεπείγοντος.

    H αύξηση του Eιδικού Φόρου Κατανάλωσης στη βενζίνη και το πετρέλαιο αναμένεται να αποφέρει έσοδα 934 εκατ. ευρώ: 714 εκατ. ευρώ από την αύξηση του ΕΦΚ στα καύσιμα και 220 εκατ. ευρώ από την αύξηση του ΕΦΚ στο πετρέλαιο.

    Με την εξέλιξη αυτή εκτιμάται ότι η μέση πανελλαδική τιμή της αμόλυβδης θα ανέλθει στο 1,25 ευρώ.

    https://www.in.gr/news/article.asp?l...0&lngDtrID=251


    Τι παράγει 1 βαρέλι πετρέλαιο (159 λίτρα αργό)

    - Βενζίνη 43%
    - Απόσταγμα πετρελαίου 21,5%
    - Διάφορα κατάλοιπα 11,5%
    - Καύσιμα αεροπλάνων 6,9%
    - Πρώτες ύλες για καθαριστικά, πλαστικά κλπ 4,7%
    - Φυσικό αέριο 3,8%
    - Ασφαλτος 3,1%
    - Κοκ 2,6%
    - Υγραέριο 2,3%
    - Κηροζίνη 1,3%
    - Λιπαντικά 1,3%
    - Διάφορα άλλα 0,67%

    Όταν αντλείται ένα βαρέλι πετρέλαιο από τα έγκατα της γης περιέχει ένα μίγμα υδρογονανθράκων με αρκετή λάσπη και διάφορες άλλες προσμίξεις (θείο κλπ) που καθορίζουν την ποιότητα και το όνομά του. Ένα βαρέλι πετρέλαιο περιέχει 159 λίτρα αργού τα οποία τελικά, ύστερα από κατάλληλη διαδικασία θα προσφέρουν περίπου 72 λίτρα βενζίνης και 34 λίτρα απόσταγμα πετρελαίου. Τα υπόλοιπα θα είναι διάφορα παράγωγα, όπως καύσιμα για αεροσκάφη (περίπου 11 λίτρα), πρώτες ύλες για καθαριστικά, πλαστικά κλπ, φυσικό αέριο (περίπου 6 λίτρα), άσφαλτος, κοκ, κηροζίνη, λιπαντικά και άλλα.

    https://portal.kathimerini.gr/4Dcgi/...07/2008_239814

  2. The Following 4 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (10-02-10), munchen (10-02-10), tamtamcafe (08-03-10), Χρίστος (10-02-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έεεελα μωρέ τώρα, για 1 δις κάνουν έτσι? Και δεν μου το ζητούσαν να τους το χαρίσω? Έχω τ΄σα υπερ-πεντάκις-μεγα-εκατομμύρια, στο 1 δις θα κολλήσω?

    Θα βρίσουμε, θα θυμώσουμε, θα πούμε οτι είμαστε οι ίδιοι που τους ψηφίσαμε και ξέρουμε την κατάληξη. Θα ακριβήνουν οι πατάτες και το γάλα, θα αρχίσουν όλοι να φωνάζουν περισσότερο και στην πρώτη ευκαιρία που θα είναι τρι-ήμερο τα τουριστικά μέρη θα πνιγούν απο εκδρομείς, θα γίνει πάλι συνοστισμός στα διόδια Ελευσίνας και Αφιδνών και φυσικά θα περιμένουμε σαν seating ducks την επόμενη αύξηση.

    Με τις υγείες μας.

    Υ.Γ. έκτακτη εισφορά σημαίνει οτι βάζεις έναν φόρο για να μαζέψεις αυτά που θές και μετά τον βγάζεις αφού έχεις πετύχει τον σκοπό σου. Έλα όμως που πάντα τον ξεχνάνε...

  4. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    merlin (10-02-10), Ptboul (11-02-10)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    πανε να μαζεψουν απο κει που δεν υπαρχουν.

    Ας αυξησουν προιοντα που δεν ειναι πρωτης αναγκης.(Πουρα,αστακους,γου νες,κτλ)
    Ας τα ζητησουν απο ταξεις οι οποιες εχουν υποβαθρο και πλατες.Δεν προκειται να νοιαξει τον Χ-Ψ υπουργο,εργοστασιαρχη,σελε μπριτι αν θα δωσει 100 ή 150ε για ενα κρασι αμα εχει τραπεζι σε φιλους.
    Εμας ομως θα μας νοιαξει και με το παραπανω αν δουμε αυξηση στο γαλα που πρεπει να δωσουμε στα παιδια μας.
    Το μονο που τους νοιαζει ειναι να βαλουν οσα χωραει η τσεπη τους και να μη ξεσηκωθουν τα μεγαλα κεφαλια που εχουν γυρω τους.



  6. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοντά 1 δις ευρώ έκτακτη εισφορά ....θέλουμε - δεν θέλουμε!


    Με την εξέλιξη εκτιμάται ότι η μέση τιμή της αμόλυβδης θα ανέλθει στο 1,25 ευρώ

    Αρκετα πρατηρια εχουν απο σημερα το πρωι αυτη την τιμη και μερικα την ξεπερνουν, για να μην πω για την 100αρα!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    τι να πω ρε παιδια, εγω 20 ευρω εβαζα, 20 θα βαζω....

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    merlin (10-02-10), Z4 DCT (10-02-10)

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι να πω ρε παιδια, εγω 20 ευρω εβαζα, 20 θα βαζω....
    πλεον ομως πιο συχνα



  10. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1.25 !!! Να υπολογίσουμε και τα 0.11-0.12 λεπτά που λενε οτι θα μπούνε καπέλο συμφωνα με τον νεο υπολογισμό των τελων κυκλοφορίας.

  11. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι να πω ρε παιδια, εγω 20 ευρω εβαζα, 20 θα βαζω....
    ΧΑΧΑΧ Τα ιδια ειπε και ο παππους στο χωριο σε συνεντευξη....αυτος ομως δεν το ειχε σκεφτει,απαντησε αυθορμητα!! Εσυ καρντια μου μπας και καλοβλεπεις καμια αντλια?????
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  12. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ευτυχως για μενα παιδια, ετσι οπως ειναι η δουλεια μου, εχω ελαχιστες μετακινησεις (ταξεως των 10-15 χλμ. ημερησιως) και χρησιμοποιω σμαρτ το χειμωνα και μηχανακι το καλοκαιρι οχηματα πολυ οικονομικα και τα 2.
    το μεγαλο εβγαινε σπανια και ετσι θα συνεχισει...

    ετσι το μηνιαιο κοστος μου σε καυσιμα ειναι περιπου 100 ευρω... αρα μια επιβαρυνση της ταξης των 10 ευρω δεν τη θεωρω αξια λογου...
    βεβαια στη δουλεια μου οι πωλητες που χρησιμοποιουν αυτοκινητα θα ανεβασουν το κοστος, αλλα και εκει θα το εξοικονομήσω απο αλλου...

  13. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευτυχως για μενα παιδια, ετσι οπως ειναι η δουλεια μου, εχω ελαχιστες μετακινησεις (ταξεως των 10-15 χλμ. ημερησιως) και χρησιμοποιω σμαρτ το χειμωνα και μηχανακι το καλοκαιρι οχηματα πολυ οικονομικα και τα 2.
    το μεγαλο εβγαινε σπανια και ετσι θα συνεχισει...

    ετσι το μηνιαιο κοστος μου σε καυσιμα ειναι περιπου 100 ευρω... αρα μια επιβαρυνση της ταξης των 10 ευρω δεν τη θεωρω αξια λογου...
    βεβαια στη δουλεια μου οι πωλητες που χρησιμοποιουν αυτοκινητα θα ανεβασουν το κοστος, αλλα και εκει θα το εξοικονομήσω απο αλλου...



  14. The Following User Says Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    Stathis (10-02-10)

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP