Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Mitsubishi L200 πλυσιμο μηχανης/σασι

  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή Mitsubishi L200 πλυσιμο μηχανης/σασι

    Σημερα πλυθηκε η μηχανη και το κατω μερος(σασι) του Mitsubishi L200 μου, επειτα απο 10 σχεδον χρονια που το ειχα αγορασει καινουργιο!!!!

    αιτια ηταν η μικροδιαρροη λαδιων απο την πανω φλαντζα της μηχανης που ειχε κανει μανταρα τα παντα εκει μεσα!!!!

    Συμφωνα με τον μηχανικο μου, επρεπε να πλυνω την μηχανη και το σασι για να ειναι και καθαρο,αλλα και να δει μηπως εχει και αλλου προβλημα.

    ...προϋποθεση, μου ειπε, ηταν να γινει ολη αυτη η διαδικασια με την μηχανη σε λειτουργια.....και μαλιστα να προσπαθησω και για κανενα μισαωρο να κινησω το αμαξι για καλο και για κακο.

    Στον πρωτο κιολας χρονο ειχε δειξει την αδυναμια της αυτη η φλαντζα και εκανε διαρροες.....αντικατασταθηκ στα πλαισια της εγγυησης αλλα μου χρεωσαν την εργασια

    Φωτο πριν το πλυσιμο:




    και μετα:







    ΥΣ.ο μηχανικος μου λεει οτι αυτη η χαρτινη φλαντζα που ειχε τις διαρροες(αυριο το πρωϊ που θα το παω)θα αντικατασταθει αλλα οχι με μια ιδια ,αλλα με ενα υλικο κατι σαν παπριζοκολλα,...αν καποιος εχει αποψη ή ξερει κατι γι'αυτο ας το γραψει εδω.

  2. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    steliosm46 (08-03-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φλατζόκολα θα σου βάλει, αν μπει καλά δεν έχεις θέμα.

    Τώρα έχει βάλει η κουκουναρόχαρτο ή φλατζόχαρτο.

    Το ιντερκούλερ σε κουλό σημείο το έχει.
    Ζήλεψαν απο το ιμπρέζα?

  4. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    aristent (08-03-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι που το βλέπω πάλι καθαρό και να γυαλιζει. Μεγάλη μεταμόρφωση. Βάλε κι ΄ άλλες φωτος απ έξω Αρη.

  6. The Following User Says Thank You to Nikos For This Useful Post:

    aristent (08-03-12)

  7. #4
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    τωρα εχει πατατοχαρτο...
    οχι φλατζοκολλα...οχι! και εγω το ιδιο εκανα στο δικο μου και μετα απο λιγα κμ χανει... και το εφτιαξα με παρα πολυ λεπτομερεια!
    εμενα τις φλατζες απ τα ψευτοκαπακα δεν τις δινει μονες τους η peugeot οι οποιες ειναι λαστιχενιες αλλα σου δινει και τα καπακια μαζι, ετσι τα εφτιαξα με φλατζοκολλα αλλα τζιφος!
    Αρη θα σου πω γενικα, χωρις να ξερω ακριβως το προβλημα σου, σου προτεινω να παρεις ετοιμη φλατζα ειτε αυτη ειναι λαστιχενια ή απο πατατοχαρτο, μην σου ανοιξει τα καπακια και σου βαλει φλατζοκολλα πουθενα, επισης να τον δεις να τις σφιξει τις βιδες με συγκεκριμενη δυναμη γιατι οι φλατζες για τα ψευτοκαπακα καταστρεφονται ευκολα! καλη τυχη!

  8. The Following 2 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    aristent (08-03-12), nikos1400 (08-03-12)

  9. #5
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νικο,θα βαλω και φωτο απ'εξω οταν το πλυνω και εξω.....για ενα καθαρο κουτελο ζουμε!!!

    Φλαντζοκολλα λοιπον,..........χμμμμμμμ......αυ ο μου ειπε και ο μηχανικος(δεν εχει επισημο σερβις καμμιας εταιρειας.....)οτι η "μαμα" χαρτινη φλαντζα θα ξανακανει τα ιδια......

    Παντως ειναι μεγαλη εκπληξη το ποσο γυαλιζουν διαφορα σωληνακια και αλλα εξαρτηματα εκει μεσα.....και δεν εχουν φυγει τα παντα απο ολα τα σημεια.....καπου εχουν ξεραθει και κολλησει απο θερμοκρασιες τα λαδια,αλλα σε γενικες γραμμες βλεπεις με αλλο ματι το μοτερ,.....ΜUST για πωληση αυτη η κινηση.


    Να ρωτησω και μια βλακεια???

    οταν κατεβαινα απο το αυτοκινητο και εκλεινα την πορτα με χτυπουσε ΡΕΥΜΑ!!!...μιλαμε εβαζα το κλειδι κοντα στην λαμαρινα της πορτας και πετουσε σπινθηρα απο αποσταση 1 εκατοστο,σαν αυτον που πεταει η σομπα υγραεριου!!!!

    ..ξερω ηλεκτροστατικο ηταν,..... αλλα λεω,....μηπως απο την βρωμια υπηρχε διαρροη ρευματος απο το μοτερ.....

    σημερα δεν παρατηρησα κατι τετοιο....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 08-03-12 στις 21:33

  10. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο,θα βαλω και φωτο απ'εξω οταν το πλυνω και εξω.....για ενα καθαρο κουτελο ζουμε!!!

    Φλαντζοκολλα λοιπον,..........χμμμμμμμ......αυ ο μου ειπε και ο μηχανικος(δεν εχει επισημο σερβις καμμιας εταιρειας.....)οτι η "μαμα" χαρτινη φλαντζα θα ξανακανει τα ιδια......

    Παντως ειναι μεγαλη εκπληξη το ποσο γυαλιζουν διαφορα σωληνακια και αλλα εξαρτηματα εκει μεσα.....και δεν εχουν φυγει τα παντα απο ολα τα σημεια.....καπου εχουν ξεραθει και κολλησει απο θερμοκρασιες τα λαδια,αλλα σε γενικες γραμμες βλεπεις με αλλο ματι το μοτερ,.....ΜUST για πωληση αυτη η κινηση.


    Να ρωτησω και μια βλακεια???

    οταν κατεβαινα απο το αυτοκινητο και εκλεινα την πορτα με χτυπουσε ΡΕΥΜΑ!!!...μιλαμε εβαζα το κλειδι κοντα στην λαμαρινα της πορτας και πετουσε σπινθηρα απο αποσταση 1 εκατοστο,σαν αυτον που πεταει η σομπα υγραεριου!!!!

    ..ξερω ηλεκτροστατικο ηταν,..... αλλα λεω,....μηπως απο την βρωμια υπηρχε διαρροη ρευματος απο το μοτερ.....

    σημερα δεν παρατηρησα κατι τετοιο....
    απο τη μπίχλα πρέπει να είχες κάποια τάση.

    τώρα είσαι οκ.

    Συνέχισε να πλένεις και αύριο αφού ρίξεις ένα καλό σπρέι καθαρισμού ΠΑΝΤΟΥ.

  11. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    aristent (08-03-12)

  12. #7
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τι μοντέλο είναι?? έχω και εγώ το ίδιο 2003 είναι το δικό μου..

    καλά με αναμένη την μηχανή σου είπε να την πλύνεις?? για ποιό λόγο? εγώ όταν πλένω μηχανή βγάζω την μπαταρία "σακουλιάζω" κάποια σημεία κάποια ηλεκτρολογικά για να μην πάρει πολύ νερό και μετά φύσημα!! πολύ φύσημα να φύγουν όλα τα νερά καλά καλά και αν είναι δυνατόν να το κάνεις σε μια ηλιόλουστη μέρα αυτό πχ. το καλοκαίρι να το αφήνεις μετά στο ήλιο για στεγνώσει και η παραμικρή υγρασία!!

    επίσης για την φλάντζα κεφαλής δεν λές? η απ το καπάκι? αμα είναι απ το καπάκι
    είσαι εντάξει πες του να σου βάλει μια καλής ποιότητας κόλα και είσαι οκ..και μετά κατα διαστήματα να σφίγγεις τις βίδες λίγο μέχρι να τεζάρουν καλά..

    προσοχή με το κεφαλάρι γιατί τα L200 δεν ξέρω μπορεί να το γνωρίζεις κιόλα αλλά έχουν θέμα εκεί στον τεταρτο κύλινδρο στην φούσκα που περνάει το κύκλωμα του νερού...

    είναι κατασκευαστικό το λάθος είναι πολύ μικρό το αυλάκι πολύ ψιλό μάλλον με αποτέλεσμα να κέγεται η φλάντζα κεφαλής και να ανεβάζει θερμοκρασία κλπ κλπ..

    δεν σημαίνει ότι το βγάζει σε όλα αλλα σε πολλά έχει βγάλει..και ένα απο αυτά είναι και το δικό μου..

    η λύση είναι μια.. απο οτι το είχα ψάξει εγώ τουλάχιστον και απο ότι μου λέγαν και όλα τα ρεκτιφιέ.. ισπανικό κεφαλάρι με κόστος 500ευρώ συν όλα τα υπολοιπα φλάντζες εργασίες κλπ κλπ..

  13. The Following User Says Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    aristent (08-03-12)

  14. #8
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ααα όσο για το ρεύμα μην ανησυχείς και σε μένα το κάνει κατα διαστήματα!!

    πάς να ακουμπησεις την πόρτα μόλις βγείς...τσάτ!!

  15. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βάλτε ένα γειωτήρα στον προφυλακτήρα ρε παιδιά.
    κείνα τα μαραφέτια που κάνουν γείωση στο έδαφος.
    εσωτερικά να μη φαίνεται κιόλας.

  16. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    steliosm46 (08-03-12)

  17. #10
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλτε ένα γειωτήρα στον προφυλακτήρα ρε παιδιά.
    κείνα τα μαραφέτια που κάνουν γείωση στο έδαφος.
    εσωτερικά να μη φαίνεται κιόλας.
    θέλει να πάρουμε καμιά τσιμπίδα τέτοια που έχει η ηλεκτροκόληση με καλώδιο μόλις βγαίνεις την γκατσώνεις στην πόρτα και να ακουμπάς κάτω το καλώδιο!! χαχαχαχ

  18. The Following User Says Thank You to steliosm46 For This Useful Post:

    Stamatis (08-03-12)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP