Σελίδα 8 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 113

Θέμα: Μεσοδιαστηματα αλλαγης λαδιων

  1. #71
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κι εγώ αυτά έβαζα, μέχρι που μου πρότεινε ο Μιχάλης 330 τα νέα Castrol. Μου έκανε εντύπωση πως με τα Castrol είναι πιο ήσυχο και όχι, δε φταίει ο καιρός.

  2. #72
    Εγγραφή
    11-12-14
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    124
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συγνώμη για την αναβίωση αρχαίου θρεντ, αλλά την προηγούμενη βδομάδα άλλαξα λάδια κιβωτίου στο Cayenne στα 203000χλμ (πολλά ξέρω). Είχε κάνει άλλη μια αλλαγή στα 110k αλλά με τα mobil που προτείνει η Porsche. Αυτή τη φορά διάλεξα τα redline D4 ATF, για transfer box και tiptronic. Τα λάδια ήταν σε μαύρο χάλι, μόνο λάδι δεν ήταν αυτο που εβγαινε απο μέσα και να φανταστεί κανείς οτι η Porsche προτείνει 1η αλλαγή στα 180.000km.
    Επειδή και το 220i έχει αισίως απο τον 6/2014 94000km μήπως πρέπει να προγραμματίσω αλλαγή λαδιών στο κιβώτιο? Η αντιπροσωπεία επιμένει οτι δεν χρειάζεται
    "Winners don't make excuses when the other side plays the game"

  3. #73
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αλλαγη στα λάδια του σασμάν κ του διαφορικού σίγουρα αλλάζουμε πολυ πιο αργα απο το μοτέρ.
    Για μενα αστους να επιμένουν.
    Αχρηστη μπορει να ειναι η αλλαγη οπως σου λενε.
    Κακο ομως δε θα κανει. Το αντίθετο μάλιστα, μπορει να προλάβει προβλήματα.



  4. The Following 2 Users Say Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (28-12-16), vchris (23-12-16)

  5. #74
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντιπροσωπεία επιμένει οτι δεν χρειάζεται
    Και οι αντιπροσωπείες/BMW έλεγαν αλλαγή λαδιών κινητήρα κάθε 25.000! Αν πούμε ότι ένας τακτικός και σωστός χρήστης κάνει αλλαγή λαδιών χοντρικά στις 10.000, υγρά κιβωτίου και διαφορικού πρέπει να αλλάζει κάθε 80-90Κ αν θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Προχώρα σε αλλαγή άφοβα, απλά για εμένα καλύτερα να βάζεις τα ΟΕΜ (αυτά που πουλάει η ΒMW και όχι το ισοδύναμο ακόμα και της ίδιας εταιρίας ή κάποιο aftermarket).



  6. The Following 3 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    deepBLUE (08-06-23), Ptboul (23-12-16), vchris (23-12-16)

  7. #75
    Εγγραφή
    09-07-12
    Μηνύματα
    115
    Thanked
    81
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ο κινητηρας στις φωτο ειχε να δουλεψει 5 χρονια....μην ψαρωνετε!

  8. #76
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ερώτηση......Νομίζετε ότι το ίδιο ιξώδες πρέπει να βάζουν οι Καναδοί, με εμάς, ή με την Σαουδική Αραβία? (Έχω δουλέψει σε Αραβικά κράτη), ή δεν παίζει ρόλο?
    Ρωτάω, γιατί η γνώμη μου μέχρι τώρα, ήταν να ακολουθώ τον υπολογιστή, ο οποίος έχει κάποιες παραμέτρους που λαμβάνει υπόψιν!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iliasb : 08-06-23 στις 17:02

  9. #77
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω δεν μιλαω γιατι θα μου επιτεθουν οι επιστημονες.

  10. #78
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    556
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν μιλαω γιατι θα μου επιτεθουν οι επιστημονες.
    αυτο τωρα το ειπες γιατι:

    1) ειναι σιγουρο οτι θα μιλησεις και θες να κανεις εντυπωσιακη εισοδο ,οποτε οτι και να πεις μετα θα περιμενουν να ειναι αναλογο της βαρυτητας των λογων σου,τους ψαρωνεις με λιγα λογια απο πριν

    2) θες να σε παρακαλεσουν να μιλησεις και το απολαμβανεις πιο πριν ,σαδιστης!

  11. #79
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σαφεστατα και εκτος απο διαφορετικες προδιαγραφες στα μηχανολογικα και τον προγραμματισμο οι τρεις διαφορετικες εκδοσεις που βγαινουν τα bmw εχουν και διαφορετικη οδηγια για το λαδι (στο εγχειριδιο και το ταμπελακι της μηχανης).
    Και σαφεστατα παρολο που ο υπολογιστης λογαριαζει τα διαστηματα με βαση αρκετες παραμετρους (θερμοκρασιες, στροφες, ωρες κτλ) δεν ξερει τι λαδι εχει μεσα το μοτερ με αποτελεσμα να δειχνει απλα μια ενδειξη και οχι μια συμβουλη.
    Ο λογος που λεω να μιλησουν οι επιστημονες ειναι πως στο παρελθον που δεν ηξερα τοσο πολλα για το τι και πως (δεκαπεντε χρονια πισω) ταλαιπωρηθηκα αρκετα με τα μαστορια πριν ανακαλυψω μονος μου πως το μοτερ μου ηταν «ψυχρο» και εκτος απο αλλο θερμοστατη, ψυγειο, προγραμματισμο, ειχε και μικροτερο βεντιλατερ και αλλη ρυθμιση στο αιρκοντισιον.
    Φτασαμε να βαζουμε μεσα λαδια «κατουρο» γιατι κανεις δεν καταλαβαινε γιατι ανεβαζα θερμοκρασιες στα καλα καθουμενα χωρις κανενα error στον εγκεφαλο.
    Και για αυτο παλιοτερα ειχα δωσει και μαχη μεχρι ενα μελος να καταλαβει πως ηταν εισαγωγης το αμαξι του καθως του ελειπε ολοκληρο ψυγειο λαδιου που επρεπε να εχει το μοτερ του αν ηταν Ελληνικο η «θερμων κλιματων». (Τελικα φανηκε και απο τα στοιχεια του σασι, που ελεγαν πως ηταν εκδοση Ρωσσιας S842A και μαλιστα με Ρωσικο εγχειριδιο χρηστη S891A).
    Ειχε σηκωθει να με βαρεσει επειδη του ειπα την αληθεια αντι να παει στον σκιτζη που του το πουλησε να ζητησει τα ρεστα.
    Αλλα ειχε «επιστημονικη» συμβουλη απο «γνωστη» που δεν ηξερε το δεξι του απο το αριστερο του τελικα…
    Αυτα.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    pilot (09-06-23), skaros (09-06-23)

  13. #80
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    556
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω θα σου δωσω το λινκ φιλε ηλια ,να διαβασεις μερικα πραγματα που εγραψα, αν δεν τα διαβασες ακομα..

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...=26287&page=23

    στο ρεζουμε τωρα..στο ιντερνετ απο επιστημονες και ψευδοεπιστημονες οι γνωμες ειναι υπερ της εξωτερικης θερμοκρασιας.θα βρεις 1.000.000 σαιτ που λενε οτι επηρεαζει η εξωτερικη θερμοκρασια και ελαχιστα που ειναι πιο νεας αντιληψης που λενε οτι δεν εχει καμμια σχεση.

    υπαρχει η παλια αποψη οτι η εξωτερικη θερμοκρασια επηρεαζει την εσωτερικη της μηχανης και λεπταινει το λαδι .η συνχρονη αποψη λεει οτι την δουλεια της ψυξης αναλαμβανει το ψυγειο και οχι τοσο το λαδι που κανει και αυτο αλλα οχι κυριως.οποτε πρεπει να βαζεις το προτινωμενο ιξωδες η' ενα απο την γκαμα που σου δινει η μαμα.εδω βεβαια παιζει και αυτο που λεει ο προεδρος και δεν το ηξερα να πω την αληθεια.

    αυτο που επηρεαζει ποιο απο την γκαμα θα βαλεις ειναι η χρηση που κανεις,γκαζια,νορμαλ οδηγηση,σκισιματα,μεσα στην πολη ,αυτοκινητοδρομους κ.λ.π. και το υψομετρο ,οχι η εξωτερικη θερμοκρασια.

    εγω παντως βαζω μεσα και την οδηγια της μαμας που εφτιαξε τον κινητηρα και ξερει ,αλλα βαζω και την προσωπικη εμπειρια με αυτο που ζω με τον κινητηρα μου.και η παρατηρηση για μενα ειναι ο καλυτερος συμβουλος. δλδ. οτι εχω εναν κινητηρα που εχει προβληματικη τροφοδοσια .αισθητηρα δεν εχω να μετραω θερμοκρασια μεσα στον κινητηρα αλλα ειμαι σιγουρος οτι κατι δεν παει καλα,οτι μαλλον ζεσταινεται λογω σχεδιασης και πεταει ολες αυτες τις παπαριες για βλαβες.ας πουμε στο βορειο ημισφαιριο γιατι δεν εχουμε τα ιδια προβληματα?
    γιατι εκει εχουν αλλες βενζινες θα ακουσεις. η συνηθης δικαιολογια που ειναι εν μερη σωστη αλλα τα προβληματα και σε αλλες μαρκες αυτοκινητων στην ελλαδα λενε οτι μαλλον δεν φταιει τοσο αυτο.μηπως η ποιοτητα συναρμολογησης και ανταλλακτικων για το βορειο ημισφαιριο ειναι διαφορετικη? υπαρχει η αποψη οτι στην μεσογειο μας στελνουν ''δευτερα'' κομματια,τα πιο ελλατωματικα. η' τελικα επηρεαζει η εξωτερικη θερμοκρασια?

    μετα απο τοσες ερευνες στο διαδικτυο ακομα δεν εχω καταληξει. και αυτο που ξερω τελικα ειναι ποσο ρολο παιζει το λαδι που μας προτεινει η bmw. διαβασε αυτα που εγραψα στο λινκ που σου εδωσα να μπερδευτεις ακομα περισοτερο!

    υ.γ αυτο που εγραψε παντως ο χρηστης που ανοιξε το τοπικ οτι προτιμα το 0-40 γιατι ειναι πιο συνθετικο λαδι,το γεγονος οτι το εγραψε πριν 13 χρονια που εμεις ειχαμε μεσανυχτα εδω ,και ειναι πανσωστο σημερα με κανει να πιστευω οτι αυτα που γραφω και μεταφερω στο φορουμ μας στο λινκ που σου εδωσα απο το ειδικο φορουμ λαδιων, ειναι τελικα τα σωστα επιστημονικα δεδομενα.

    υ.γ 2 . η bmw σε συνομιλια που ειχε με ενα μελος, εγραψε οτι το ιξωδες αυτο προτεινει για το βορειο ημισφαιριο ,το οποιο πιανει και τις χωρες γυρω απο την μεσογειο που αναφερεις.το 5-40 το δινει για πιο νοτια δλδ. αυστραλια μερια.και λεω εγω τωρα,αφου η εξωτερικη θερμοκρασια ισχυριζεται η bmw οτι δεν παιζει ρολο,γιατι δινει αλλο ιξωδες πιο νοτια?

    μηπως τελικα βολευονται με ενα ιξωδες που ειναι το κατουρο που φανταζομαι λεει ο προεδρος, γιατι ειναι το πιο πασπαρτου λαδι που βολευει και εναν νορμαλ οδηγο που κανει ελαφριες διαδρομες αλλα και εναν πιο σκισιματια,εναν που ζει σε περιοχη που κανει οπως στην ελλαδα κανα 2 μηνες 40ρια εξω και σου λεει αντεχει αλλα και εναν δανο , μηπως θελει να εξαντλησει το μαρκετινγκ της οικονομιας καυσιμου και στο λαδι, ασχετα αν μαμαει την μηχανη γιατι ετσι κιαλλιως εχουν κατεβασει το προσδοκιμο στα 200.000 χιλ ?

Σελίδα 8 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP