Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 113

Θέμα: Μεσοδιαστηματα αλλαγης λαδιων

  1. #81
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    963
    Thanked
    558
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ο λογος που ρωτησα σε αλλο τοπικ για το πως μπορω να καταλαβω ποτε πιανει θερμοκρασια το λαδι και επομενως αρχιζει να προστατευει,επειδη δεν εχω θερμομετρο δεικτη εξω ,ειναι γιατι κανω μικρες διαδρομες τα τελευταια χρονια πιο πολλες της ταξεως των 5-6 χιλομετρων.απο ειδικο φορουμ μου ειπαν οτι οταν κανεις μικρες διαδρομες,short commute, πρεπει να επιλεγεις ενα λαδι πιο λεπτο που να εχει μικρο κινηματικο ιξωδες στους 40 βαθμους,να εχει υψηλο αλλα οχι πολυ υψηλο, hths 3.5-3,6 ειναι το καλυτερο, και να αλλαζεις τα λαδια πιο συχνα περιπου στα μισα δλδ. κοντα 5-6.000 χιλ η' 6 μηνες.εφοσον βρεις πολλα τετοια λαδια βαλε οτι πιο οικονομικο στο ραφι,μου ειπαν.αυτα τα λαδια για τετοια χρηση ειναι τα 0-30 και 5-30.

    αν κανεις πιο ζωηρη οδηγηση ενιοτε διαλεξε ενα 0-30 που ειναι πιο συνθετικο ,οχι παντα, εξαρταται, και αν κανεις και πιστα η' αναβαση σε βουνο συχνα τοτε πανε σε ενα 0-40 η' 5-40.

    στα 40αρια ομως λαδια αργεις να πιασεις θερμοκρασια σε μικρες διαδρομες γιαυτο δεν μου το προτειναν και πολυ.οχι γιατι δεν κανει αλλα εχουν πιο ψηλο κινηματικο ιξωδες στους 40 βαθμους και θα αργησει να πιασει θερμοκρασια σε διαδρομη 5-6 χιλιομετρων,ισως και να μην την πιασει.εκει μετα μπορεις να κανεις την πρωτη σου διαδρομη πιο μεγαλη ,να πιασεις θερμοκρασια με το 40ρι λαδι και μετα αν συνεχισεις τις μικρες ,κανε οσες θες ,γιατι κραταει την θερμοκρασια λαδιου το 40αρι πιο πολυ αποτι το 30αρι. ομως συνηθως ,οχι παντα ,ειδικα τα νεα 40αρια ,εχουν ψηλοτερο hths απο τα 30αρια ,περιπου 3,7 το ελαχιστο και ψηλοτερο hths σημαινει και περισοτερο κοψιμο στην δυναμη στα χαμηλα.

    αποτι καταλαβαινεις ειναι πολλα,πολλες λεπτομερειες για να βρεις το πιο σωστο λαδι.αν πας πιο βαθια ,οπως αυτοι,πας σε αναλυση καθε φορα που βαζεις λαδι,πριν την χρηση ,παρθενο οπως λεν και μετα στα χιλομετρα που θες,8-10-12.000 και στην χρηση που κανεις για να βγαλεις μια ακρη.και λεω μια γιατι να πας πιο βαθια θα δεις οτι υπαρχουν μεσα στην αναλυση και πολλα αλλα που μπορει να διαψευδουν και τα επισημα χαρακτηριστικα των λαδιων στα χαρτια ,αλλα να λενα και αλλα να ισχυουν στην πραξη.
    οπως: να λεει οτι εχει υψηλο tbn αλλα να το χανει πιο γρηγορα στην χρηση απο ενα που εχει πιο χμαηλο,μετα υπαρχει και ο δεικτης οξειδωσης πολυ σημαντικος εκει ειναι που λες γιατι φευγει το λαδι ρε φιλε-που παει ενω πληρωσα τοσο καλη ποιοτητα( mobil esp 5-30 παλιο ,μοτουλ 300v και γενικα οτι εχιε πολλους εστερες και φθηνο hydrocarbon castrol magnatec) , αν εχει προσθετα που προστατευουν περισοτερα ( llo1) αποτι προσθετα που στοχευουν περισοτερο στην οικονομια καυσιμου (ll04) ,αν ειναι φυτικα οπως πολλα σημερα η' πιο συνθετικα χημικα κ.λ.π.

    γιαυτο ακολουθησε τον οδηγο που δινω στο λινκ και διαλεξε ενα λαδι να κανεις την δουλεια σου.αλλιως απαντηση στο ερωτημα σου θα βγαλεις μονο με αναλυσεις οπως ο προεδρος.

  2. #82
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    963
    Thanked
    558
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ηταν Ελληνικο η «θερμων κλιματων». (Τελικα φανηκε και απο τα στοιχεια του σασι, που ελεγαν πως ηταν εκδοση Ρωσσιας S842A και μαλιστα με Ρωσικο εγχειριδιο χρηστη S891A).
    .
    προεδρα,αυτο το στοιχειο βρισκεις μεσα απο το mDecoder?

    https://mdecoder.com

    εγω εβαλα το βιν και ανοιξα την καρτελα . επειδη δεν ειμαι εξοικειωμενος με τους κωδικους , σε ποιον τομεα και τι κωδικος ειναι αυτος που αποκαλυπτει το στοιχειο αυτο?

    δεν βλεπω κατι σχετικο παρα μονο στον τομεα :

    Environment And Safety

    το S853 Language Version, English

    το S863 Dealer List Europe

    εχουν σχεση αυτα? δειχνουν κατι?

  3. #83
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να μην το λεει, δεν ειναι καποια εκδοση για θερμο η ψυχρο κλιμα.

  4. #84
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    963
    Thanked
    558
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    η τριτη εκδοση που αναφερεις ,ποια ειναι?

    και αφου δεν το αναφερει ποια θα ειναι πιθανοτατα η οδηγια για το λαδι για μια τετοια περιπτωση?

  5. #85
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οι εκδοσεις ειναι τρεις (συν μια που εχει ακομα δυο κατηγοριες).
    Θερμα κλιματα, (Αφρικη, Ινδια, Μεση Ανατολη) ψυχρα κλιματα, (Ρωσια, Ασια, Σκανδιναβικές χωρες, Καναδας), ας πουμε η Νορμαλ για κεντρικη Ευρωπη και Κεντρικη Αμερικη και συν μια με δεξι τιμονι που χωριζεται σε δυο, Ηνωμενο Βασιλειο και Ιαπωνια (ψυχρο) και Αυστραλια και Νεα Ζηλανδια (θερμο).
    Για Λατινικη Αμερικη δεν εχει, παει συνηθως παρτιδα της Κεντρικης Αμερικης.
    Στις Ηνωμενες Πολιτειες τωρα, που ειναι και οι εκδοσεις διαφορετικες λογω ρυπων, για τις σειρες εκτος της Χ και της Μ, στελνουν την «νορμαλ» και ο αντιπρόσωπος βαζει το αναλογο στικερακι για τα λαδια στο μοτερ και δινει το αναλαγο βιλιο. Δηλαδη στην Νεα Υορκη θα βαλει το 10/40 και στο Τεξας, Μαϊαμι κτλ θα βαλει 10-60 η οτι αλλο εχουν δωσει οδηγια.
    Τα Χ στην Αμερικη πανε ολα «ψυχρου» και τα Μ «θερμου κλιματος». (Ολα).
    Για εμας εδω στην Ελλαδα, που εχουμε ιδιες εκδοσεις με Γερμανια, Γαλλια, Ολλανδια, Πολωνια, Ιταλια, Ισπανια, Πορτογαλλια, λογικα εχεις ηδη ενα στικερακι που σου λεει τι λαδι θα βαλεις χωρις προβλημα. Αν δεν εχεις, το βιλιο σου θα σου πει επισης.
    Αν τωρα εχεις καποιο μοντελο εισαγωγης απο κανα κουλο μερος του κοσμου, το λαδι ειναι το λιγοτερο απο τα προβληματα σου. Εχει αλλους θερμοστατες, ρυθμισεις κτλ οπως ειπαμε.
    Σε γενικες γραμμες παντως οι προφιαγραφες αυτες ειναι για ενα μεικτο κυκλο ζωης τα 300.000 χλμ οποτε λιγη ζημια θα κανει το να βαζεις πεντε πανω πεντε κατω W σε λαδια.
    Εκτος αν μιλαμε για κανα Σοβιετικο που κατεληξε στην Σαχαρα…
    Στικερακι εχεις δει στο μοτερ σου; Ενα χαρακτηριστικο «θερμο» στικερ ειναι το παρακατω πχ.
    Attached Images Attached Images

  6. #86
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    963
    Thanked
    558
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εκδοσεις ειναι τρεις (συν μια που εχει ακομα δυο κατηγοριες).
    Θερμα κλιματα, (Αφρικη, Ινδια, Μεση Ανατολη) ψυχρα κλιματα, (Ρωσια, Ασια, Σκανδιναβικές χωρες, Καναδας), ας πουμε η Νορμαλ για κεντρικη Ευρωπη και Κεντρικη Αμερικη και συν μια με δεξι τιμονι που χωριζεται σε δυο, Ηνωμενο Βασιλειο και Ιαπωνια (ψυχρο) και Αυστραλια και Νεα Ζηλανδια (θερμο).
    Για Λατινικη Αμερικη δεν εχει, παει συνηθως παρτιδα της Κεντρικης Αμερικης.
    Στις Ηνωμενες Πολιτειες τωρα, που ειναι και οι εκδοσεις διαφορετικες λογω ρυπων, για τις σειρες εκτος της Χ και της Μ, στελνουν την «νορμαλ» και ο αντιπρόσωπος βαζει το αναλογο στικερακι για τα λαδια στο μοτερ και δινει το αναλαγο βιλιο. Δηλαδη στην Νεα Υορκη θα βαλει το 10/40 και στο Τεξας, Μαϊαμι κτλ θα βαλει 10-60 η οτι αλλο εχουν δωσει οδηγια.
    Τα Χ στην Αμερικη πανε ολα «ψυχρου» και τα Μ «θερμου κλιματος». (Ολα).
    Για εμας εδω στην Ελλαδα, που εχουμε ιδιες εκδοσεις με Γερμανια, Γαλλια, Ολλανδια, Πολωνια, Ιταλια, Ισπανια, Πορτογαλλια, λογικα εχεις ηδη ενα στικερακι που σου λεει τι λαδι θα βαλεις χωρις προβλημα. Αν δεν εχεις, το βιλιο σου θα σου πει επισης.
    Αν τωρα εχεις καποιο μοντελο εισαγωγης απο κανα κουλο μερος του κοσμου, το λαδι ειναι το λιγοτερο απο τα προβληματα σου. Εχει αλλους θερμοστατες, ρυθμισεις κτλ οπως ειπαμε.
    Σε γενικες γραμμες παντως οι προφιαγραφες αυτες ειναι για ενα μεικτο κυκλο ζωης τα 300.000 χλμ οποτε λιγη ζημια θα κανει το να βαζεις πεντε πανω πεντε κατω W σε λαδια.
    Εκτος αν μιλαμε για κανα Σοβιετικο που κατεληξε στην Σαχαρα…
    Στικερακι εχεις δει στο μοτερ σου; Ενα χαρακτηριστικο «θερμο» στικερ ειναι το παρακατω πχ.
    αντε ρε συ ,υπαρχουν τοσα? τι μαθαινει κανεις..10/40 νεα Υορκη? σιγα μην βαζουν τοσο παχυ.εγω στις συνομιλιες που εχω στα αμερικανικα σαιτ ,που σιγουρα συνομιλεις και εσυ,πανω απο 5-40 δεν βαζουν απο καναδα μεχρι τεξας. υπαρχουν βεβαια και οι ορθοδοξοι,της παλιας σχολης που φευγουν απο τις νορμες και βαζουν 10αρια παχια.παντου 5-30 δινουν οι αντιπροσωπειες εκει ,εξαιρεση στον καναδα μπορει να δωσουν σε ορισμενα μοντελλα 0-30.
    ενα μελος ειχε στειλει ερωτημα στο μοναχο γιατι προτεινουν 5-30 ακομα και σε ζεστα κλιματα οπως της μεσογειου και του τεξας.και η απαντηση ειναι οτι τα εχουν χωρισει σε 2 ζωνες.το βορειο ημισφαιριο και το νοτιο.το βορειο μεχρι τεξας,λατινικη αμερικη και το νοτιο αυστραλια ζωνη .στο βορειο 5-30 στο νοτιο 5-40.εδω ειναι που αναρωτιεμαι εγω πως δεν παιζει ρολο η εξωτερικη θερμοκρασια για το ιξωδες? αν ηταν ετσι θα εδιναν ενα ιξωδες για ολα τα κλιματα.

    σε εμενα τωρα ,δενε χει κανενα στικερακι που να αφορα το λαδι εκτος το κλασικο στην ταπα πληρωσης, bmw recomends castrol. στο μανουαλ λεει οτι το προτεινομενο λαδι ειναι ll01 και εναλλακτικα ll04. βασικα ll01 σημερα ειναι μονο τα 5-40.ομως οταν γραφτηκε το μανουαλ,οταν πρωτοβγηκε το πρωτο Ε87 ηταν το 2004.τοτε δνε υπηρχαν τα ll04.και το ll01 που προτειναν τοτε ηταν 5-30 ,εγω δεν το ξερω αλλα ειδα το μποιυκαλακι της bmw τοτε.αρα παντα 5-30 προτειναν ειτε ll01 ειτε
    ll04 αργοτερα που βγηκε αυτη η νορμα το 2008 .

    https://www.bmw.com/en-au/offers-and...30-1000ml.html

    εσυ σταματη ,δεν θυμαμαι καλα , ποιο fuchs βαζεις? το κατουρο που αναφερεις ηταν 5-30?

  7. #87
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εβαζα το Fuchs Titan Supersyn Longlife 5w-30 και το εχω μετρησει σε 4 διαφορετικα μοτερ. Ηταν παντα σταθερο εκτος απο το Ε82 που ειχε θεματακι το μοτερ του. Εκει ναι μεν κραταγε το λαδι, αλλα ειχε πολλες προσμιξεις απο τα σωθικα του κινητηρα που ειχε ταλαιπωρηθει. Για αυτο και το αλλαζα στις 10.000.
    Στην παρουσα φαση ειμαι αναγκασμενος να βαζω οτι προτεινει η BMW (Gold TwinPower) γιατι το ενα ειναι στην εγγυηση ακομα, στο Ζ3 εβαλα castrol 10/40 γιατι αυτα βρηκα αλλα θα τα αλλαξω σε λιγο καθως εριξα μεσα και καθαριστικο για να ξεπλυνω το μοτερ (αλλαξα προληπτικα ολες τις φλατζες, κεφαλης, κορμου, φιλτρου λαδιου και σε 1.000 χλμ θα ξεπλυνω να δω αν και τι θα βγαλει στη μετρηση) και σε ενα αλλο που εχω, το πηρα προσφατα και δεν εχω ακομα αποφασισει.
    Παντως το Ζ θα παρει Fuchs και αυτο, τα εχω ηδη στο γκαραζ.

  8. #88
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα 10ράκια είναι όντως παχιά? Γιατί τέτοιο βάζει η γυναίκα στην ραπτομηχανή, 10ράκι, και είναι νερό......περίεργο!

  9. #89
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεκαρακι SAE 10 μονοτυπο ομως. Δηλαδη ειναι παντα 10ρακι σε ολες τις συνθηκες.
    Των κινητηρων ειναι multi grade (πολυτυπα).

  10. #90
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    963
    Thanked
    558
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    iliasb ολα τα καινουρια μοντελλα εχουν σαν ψιλο λαδι το 0-20 προτεινομενο ,το 5-30 ειναι το νεο χονδρο λαδι,γιαυτο και δεν βρισκεις ευκολα 5-40 με εγκριση bmw.ποιο 10αρι? παει αυτο,ολο και κατεβαινουμε..

    σταματη ποιο καθαριστικο χρησιμοποιεις?

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP