Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 113

Θέμα: Μεσοδιαστηματα αλλαγης λαδιων

  1. #31
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο σε όλους πολύ καλό thread ρε παιδιά. δηλαδή Νίκο όποιος δει αυτό το σκούρο χρώμα δεν θα πρέπει να ανησυχεί σωστά;
    Αν δει "πίσσα" θα πρέπει να ανησηχεί ...και ξέρει κι ο ίδιος το γιατί...
    αν όμως έχει καφετί απόχρωση, τότε δεν είναι πρόβλημα

  2. #32
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    521
    Thanked
    400
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδια πραγματικα χαιρομαι που δημιουργησαμε ενα πολυ ωραιο θρεντ,το οποιο δεν προλαβαινω να διαβασω...Απλα για να βαλω 2 πραγματακια στη θεση τους και να μην παρεξηγηθω απο κανεναν,ουτε θελω να προωθησω πωλησεις λαδιων,ουτε αλλο συμφερον εχω απο τις αλλαγες λαδιων...
    Σιγουρα αν καποιος κανει απο καινουργιο αλλαγες λαδιων οπως λεει η βμε εμ βε με σωστο λαδι σε σωστα διαστηματα δεν θα εχει καποιο προβλημα...τουλαχιστον για το διαστημα της εγγυησης...Συνηθως οταν ληγει ομως,τοτε δειλα δειλα εμφανιζονται και τα πρωτα προβληματα που συνηθως σχετιζονται εστω εμμεσα με την λιπανση...Ξερετε ποσα βανος απο Ε90 εξακυλινδρα εχουμε αλλαξει...πολλα...σχεδον ολα με πανω απο 90-100.000χλμ...
    Ενα λαδι το οποιο κανει σωστα τη δουλεια του πρεπει να βγαινει σκουρο απο το μοτερ,ακομα και με 5000χλμ...τοτε εκανε δουλεια αφου κρατησε αυτο τα υπολειμματα και δεν εμειναν στο μοτερ...το λαδι πρεπει να μαυριζει...απλα απο καποιο σημειο και μετα...δεν μαυριζει αλλο,δηλαδη παθαινει κορεσμο και μετα δεν μπορει να απορροφησει αλλη βρωμα...
    Αν σας βγαινει ενα λαδι χρυσο,τοτε κατι δεν παει καλα...προφανως δεν συνεργαζεται καλα με τα εντοσθια του μοτερ...
    Και κατι τελευταιο...το αμαξι μου εχει 77000χλμ...και αλλαζει λαδια καθε 5500-6000χλμ...ασχετα με τον κατασκευαστη που λεει 10000χλμ...ειμαι βεβαιος πως οταν αποφασισω να το πουλησω ο αγοραστης θα το εκτιμησει και θα το προτιμησει...γιατι ολοι μας θα θελαμε ενα αμαξι με καποιον να αλλαζει λαδια πιο συχνα,επενδυοντας στη μακροζωια και υγεια του μοτερ...
    Εσεις μεταξυ 2 ιδιων αυτοκινητων το ενα με αλλαγες λαδιων καθε 6 και το αλλο καθε 20 η 25 ποιο θα αγοραζατε?
    Understeer is when you hit the wall with the front of the car
    Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
    Horsepower is how fast you hit the wall,
    Torque is how far you take the wall with you.

  3. The Following 6 Users Say Thank You to skandalis447 For This Useful Post:

    A8hnaios (27-04-13), GIWRGOSPR (13-04-10), Konstantinos E60 (10-02-10), NickE60 (09-02-10), Thomelef (27-04-13), Βασιλης (16-03-14)

  4. #33
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skandalis447 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...το αμαξι μου εχει 77000χλμ...και αλλαζει λαδια καθε 5500-6000χλμ...ασχετα με τον κατασκευαστη που λεει 10000χλμ...ειμαι βεβαιος πως οταν αποφασισω να το πουλησω ο αγοραστης θα το εκτιμησει και θα το προτιμησει...γιατι ολοι μας θα θελαμε ενα αμαξι με καποιον να αλλαζει λαδια πιο συχνα,επενδυοντας στη μακροζωια και υγεια του μοτερ...
    Εσεις μεταξυ 2 ιδιων αυτοκινητων το ενα με αλλαγες λαδιων καθε 6 και το αλλο καθε 20 η 25 ποιο θα αγοραζατε?
    Δεν το συζητώ!! Στα ίδια λεφτά και ίδια ακριβώς κατάσταση, θα διάλεγα αυτό με τις πιο συχνές αλλαγές ...γιατί είναι και μια ένδειξη ότι ενδιαφέρεται και γενικότερα για το αμάξι του. ...αν η διαφορά τιμής όμως ήταν σεβαστή, δεν θα είχα πρόβλημα να επιλέξω το άλλο, ίσως μετά από λίγο παραπάνω ψάξιμο/έλεγχο...

  5. #34
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    521
    Thanked
    400
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και κατι ακομα...Οι ωρες λειτουργιας ειναι σημαντικοτατος παραγοντας στις αλλαγες λαδιων...Ετσι γινονται στα καραβια,οπου σε κινητηρες πετρελαιου (απο σκαφη αναψυχης που τουλαχιστον κατι γνωριζω)οι αλλαγες γινονται καθε 50 ωρες λειτουργιας...Αυτο το δεδομενο το εχω απο τεχνικο μανιουαλ της Yanmar καθως τα αλλαζω μονος μου...Απο την αλλη η πορσε εχει μετρητη ωρων λειτουργιας του μοτερ ωστε να βρισκει τα αμξια με γυρισμενα χλμ(ποτε δεν κοιτανε χλμ σε στατους ρεπορτ,μονο ωρες)...η αναλογια ειναι 1000ωρες=60000χλμ +-10%
    οποτε ενα αυτοκινητο που εχει 1000ωρες,εχει κανει περιπου 60000χλμ σε μεση οδηγηση...οι 50 ωρες που λεγαμε πριν αναγονται σε 3000χλμ για καθε αλλαγη λαδιων...καλο ε?
    Τελειωνοντας ενα σμαρτακι με καθημερινη χρηση μεσα στην πολη χρειαζεται πιο συχνες αλλαγες λαδιων απο ενα αμαξι που απλα θα παει βολτες και ταξιδια...Η διαφορα τους ειναι οι ωρες λειτουργιας...γιαυτο μεσα στην πολη αλλαξτε πιο συχνα το λαδι...5000χλμ μεσα στην πολη ισουνται με 100ωρες ενω στο ταξιδι 5000χλμ ισουνται με 50 ωρες...
    Understeer is when you hit the wall with the front of the car
    Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
    Horsepower is how fast you hit the wall,
    Torque is how far you take the wall with you.

  6. The Following 4 Users Say Thank You to skandalis447 For This Useful Post:

    A8hnaios (27-04-13), bill_m3 (09-02-10), GIWRGOSPR (13-04-10), Βασιλης (16-03-14)

  7. #35
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skandalis447 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια πραγματικα χαιρομαι που δημιουργησαμε ενα πολυ ωραιο θρεντ,το οποιο δεν προλαβαινω να διαβασω...Απλα για να βαλω 2 πραγματακια στη θεση τους και να μην παρεξηγηθω απο κανεναν,ουτε θελω να προωθησω πωλησεις λαδιων,ουτε αλλο συμφερον εχω απο τις αλλαγες λαδιων...
    Σιγουρα αν καποιος κανει απο καινουργιο αλλαγες λαδιων οπως λεει η βμε εμ βε με σωστο λαδι σε σωστα διαστηματα δεν θα εχει καποιο προβλημα...τουλαχιστον για το διαστημα της εγγυησης...Συνηθως οταν ληγει ομως,τοτε δειλα δειλα εμφανιζονται και τα πρωτα προβληματα που συνηθως σχετιζονται εστω εμμεσα με την λιπανση...Ξερετε ποσα βανος απο Ε90 εξακυλινδρα εχουμε αλλαξει...πολλα...σχεδον ολα με πανω απο 90-100.000χλμ...
    Ενα λαδι το οποιο κανει σωστα τη δουλεια του πρεπει να βγαινει σκουρο απο το μοτερ,ακομα και με 5000χλμ...τοτε εκανε δουλεια αφου κρατησε αυτο τα υπολειμματα και δεν εμειναν στο μοτερ...το λαδι πρεπει να μαυριζει...απλα απο καποιο σημειο και μετα...δεν μαυριζει αλλο,δηλαδη παθαινει κορεσμο και μετα δεν μπορει να απορροφησει αλλη βρωμα...
    Αν σας βγαινει ενα λαδι χρυσο,τοτε κατι δεν παει καλα...προφανως δεν συνεργαζεται καλα με τα εντοσθια του μοτερ...
    Και κατι τελευταιο...το αμαξι μου εχει 77000χλμ...και αλλαζει λαδια καθε 5500-6000χλμ...ασχετα με τον κατασκευαστη που λεει 10000χλμ...ειμαι βεβαιος πως οταν αποφασισω να το πουλησω ο αγοραστης θα το εκτιμησει και θα το προτιμησει...γιατι ολοι μας θα θελαμε ενα αμαξι με καποιον να αλλαζει λαδια πιο συχνα,επενδυοντας στη μακροζωια και υγεια του μοτερ...
    Εσεις μεταξυ 2 ιδιων αυτοκινητων το ενα με αλλαγες λαδιων καθε 6 και το αλλο καθε 20 η 25 ποιο θα αγοραζατε?
    H απάντηση είναι προφανής. Αλλά, αν το αυτοκίνητο άλλαζε και κάθε 15.000 λάδια και οδηγούνταν στρωτά, χωρίς πολλές στροφές κλπ, θα το προτιμούσα από κάποιο πχ που αλλάζει λάδια κάθε 5.000 και ο ιδιοκτήτης του πίνει το αίμα. Το τελευταίο, εννοείται ότι δεν το λέω για εσένα, αλλά ως γενικό παράδειγμα. Η μεταπώληση λοιπόν, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και η συχνή αλλαγή λαδιών, από κάποιο σημείο και μετά (πχ κάτω από τις 10-12.000 χλμ), τουλάχιστον για εμένα, δεν είναι ούτε πλεονέκτημα ούτε μειονέκτημα. Αλλά ας συνυπολογίσουμε και το άλλο. Τα λιγοστά χρήματα που θα κερδίσεις από την κάπως ακριβότερη μεταπώληση του αυτοκινήτου σου (η χρήση της κτητικής αντωνυμίας είναι αόριστη και όχι προς εσένα φίλε skandalis), σε σχέση με κάποιον που αλλάζει κάθε 10-15.000 χλμ, θα τα έχεις δώσει στο πολλαπλάσιο αφού αλλάζεις λιπαντικά 2-3 συχνότερα από αυτόν.

    Συνεπώς, ο γνώμονας μεταπώληση είναι το ένα σκέλος και το άλλο είναι τα αυξημένα λειτουργικά έξοδα και αν το καλοσκεφτούμε, το δεύτερο υποσκελίζει το πρώτο, κυρίως για όσους δεν ενδιαφέρονται να πουλήσουν το αυτοκίνητό τους, τουλάχιστον άμεσα. Από εκεί και πέρα, είναι θεμιτό ο καθένας να κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για τον κινητήρα του, αλλά μην αναφερόμαστε σε οικονομικά μεγέθη, γιατί σίγουρα η συχνή αλλαγή λαδιών υστερεί έναντι της συνεπούς μεν, λιγότερο τακτικής δε αλλαγής. Φυσικά, εσύ έχεις την τύχη να αλλάζεις μόνος σου τα λάδια και με προνομιακές τιμές (χονδρικής λογικά), οπότε είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα, αλλά όταν ένας μέσος κάτοχος θέλει 100+ ευρώ για αλλαγή για καλά λάδια (αν τα βάλει σε εξουσιοδοτημένο ώστε να έχει τη μαγική σφραγίδα θέλει καμιά 50αριά ευρώ ακόμα), καταλαβαίνει κανείς ότι τα περιθώρια στενεύουν και τα έξοδα εξορθολογίζονται, για να μην αρχίσουν περικοπές από πιο σημαντικά είδη.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. #36
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να πω και γω δυο λόγια.

    Καταρχάς ευχαριστούμε το scandalis για το πολύ χρήσιμο θέμα και βέβαια τις φωτογραφίες που ανέβασε!!

    Μόλις τελειώσα το διάβασμα στο αντίστοιχα πολύ χρήσιμο θέμα στο bimmerfest, επτά ολόκληρες σελίδες και 128 (!!!) απαντήσεις.. gnx - ευχαριστούμε!

    Αυτό που έχω να επισυμάνω και μου κάνει φοβερή εντύπωση, είναι ότι στο αμερικάνικο forum βρέθηκαν μόνο δύο άνθρωποι να "αμφισβητήσουν" τις βλαβερές συνέπειες της μη τακτικής αλλαγής λαδιών, μάλιστα ο ένας από αυτούς, ζήτησε "συγγνώμη" για τις αμιφιβολίες που είχε λίγο αργότερα, ο άλλος απλά δεν το συνέχισε.

    Είναι σαφές νομίζω τι κάνει καλό για το μοτέρ μας και τι όχι. Όποιος από την άλλη έχει οικονομικό θέμα με τις αλλαγές λαδιών / φίλτρου - υπάρχει και κρίση στην αγορά - και θέλει να τα κρατήσει λίγο παραπάνω τα παλιά λαδάκια, ας κάνει αυτό ακριβώς. Χωρίς να σημαίνει ότι κάνει απαραίτητα το καλύτερο για τη μακροζωία του κινητήρα του.

    Επίσης δε νομίζω αρκετοί από εσάς να δώσατε βάση σε αυτό που έγραψε ο gnx ως προς το λόγο που προτείνει η κάθε εταιρεία αυτές τις αλλαγές. Ότι δηλαδή από πίσω παίζουν οι μεγάλες εταιρείες leasing που τους εξασφαλίζουν χιλιάδες πωλήσεις ετησίως. Είπαμε έτσι αλλιώς το μοτέρ θα αντέξει 150.000 χλμ ή τα χρόνια που θα είναι εντός leasing. Το θέμα είναι να κρατήσουν το λειτουργικό κόστος χαμηλά και αυτό είναι που τους νοιάζει περισσότερο.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    GIWRGOSPR (14-04-10), mr incredible (09-02-10)

  10. #37
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    H απάντηση είναι προφανής. Αλλά, αν το αυτοκίνητο άλλαζε και κάθε 15.000 λάδια και οδηγούνταν στρωτά, χωρίς πολλές στροφές κλπ, θα το προτιμούσα από κάποιο πχ που αλλάζει λάδια κάθε 5.000 και ο ιδιοκτήτης του πίνει το αίμα. Το τελευταίο, εννοείται ότι δεν το λέω για εσένα, αλλά ως γενικό παράδειγμα. Η μεταπώληση λοιπόν, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και η συχνή αλλαγή λαδιών, από κάποιο σημείο και μετά (πχ κάτω από τις 10-12.000 χλμ), τουλάχιστον για εμένα, δεν είναι ούτε πλεονέκτημα ούτε μειονέκτημα. Αλλά ας συνυπολογίσουμε και το άλλο. Τα λιγοστά χρήματα που θα κερδίσεις από την κάπως ακριβότερη μεταπώληση του αυτοκινήτου σου (η χρήση της κτητικής αντωνυμίας είναι αόριστη και όχι προς εσένα φίλε skandalis), σε σχέση με κάποιον που αλλάζει κάθε 10-15.000 χλμ, θα τα έχεις δώσει στο πολλαπλάσιο αφού αλλάζεις λιπαντικά 2-3 συχνότερα από αυτόν.

    Συνεπώς, ο γνώμονας μεταπώληση είναι το ένα σκέλος και το άλλο είναι τα αυξημένα λειτουργικά έξοδα και αν το καλοσκεφτούμε, το δεύτερο υποσκελίζει το πρώτο, κυρίως για όσους δεν ενδιαφέρονται να πουλήσουν το αυτοκίνητό τους, τουλάχιστον άμεσα. Από εκεί και πέρα, είναι θεμιτό ο καθένας να κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για τον κινητήρα του, αλλά μην αναφερόμαστε σε οικονομικά μεγέθη, γιατί σίγουρα η συχνή αλλαγή λαδιών υστερεί έναντι της συνεπούς μεν, λιγότερο τακτικής δε αλλαγής. Φυσικά, εσύ έχεις την τύχη να αλλάζεις μόνος σου τα λάδια και με προνομιακές τιμές (χονδρικής λογικά), οπότε είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα, αλλά όταν ένας μέσος κάτοχος θέλει 100+ ευρώ για αλλαγή για καλά λάδια (αν τα βάλει σε εξουσιοδοτημένο ώστε να έχει τη μαγική σφραγίδα θέλει καμιά 50αριά ευρώ ακόμα), καταλαβαίνει κανείς ότι τα περιθώρια στενεύουν και τα έξοδα εξορθολογίζονται, για να μην αρχίσουν περικοπές από πιο σημαντικά είδη.
    Καλά δε μιλάς σοβαρά.

    Δηλαδή αν ήσουν στην αγορά, λέω τώρα για ....996ΤΤ και σου λεγε ο πωλητής ότι το οδηγούσε "στρωτά", εσύ θα τον πίστευες???

    Εκτός κι αν μιλάμε μόνο για ......Yaris, δεν υπάρχει καν θέμα προτίμησης όταν έρθει η ώρα να πάρεις μτχ.

    Είσαι μπροστά σε 2 διαφορετικά 996ΤΤ / Μ3 κοκ και ο ένας αλλάζει κάθε 5Κ (με αποδείξεις) ο άλλος κάθε 15Κ.

    Χρειάζεται καν να ρωτήσω ποιο θα διάλεγες, κι ας πλήρωνες και λίγο παραπάνω για το ευλαβικά προσεγμένο αυτοκίνητο???

    Όσο για το παράγοντα κόστους, νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να το κρίνει αυτό με βάση τη τσέπη του και τα προσωπικά του βίτσια.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    Thomelef (27-04-13), Βασιλης (16-03-14)

  12. #38
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θαρρώ πως το μεγαλύτερο ποσοστό (ίσως και η συντριπτική πλειοψηφία) υποψηφίων αγοραστών θα προτιμούσαν να αγόραζαν αυτοκίνητο που αποδεδειγμένα έκανε τακτικότερη συντήρηση, πολλοί δε εξ αυτών εξαιτίας και των λόγων που αναφέρει ο Monsta παραπάνω.

  13. The Following User Says Thank You to yannisv For This Useful Post:

    Βασιλης (16-03-14)

  14. #39
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω και γω δυο λόγια.

    Καταρχάς ευχαριστούμε το scandalis για το πολύ χρήσιμο θέμα και βέβαια τις φωτογραφίες που ανέβασε!!

    Μόλις τελειώσα το διάβασμα στο αντίστοιχα πολύ χρήσιμο θέμα στο bimmerfest, επτά ολόκληρες σελίδες και 128 (!!!) απαντήσεις.. gnx - ευχαριστούμε!

    Αυτό που έχω να επισυμάνω και μου κάνει φοβερή εντύπωση, είναι ότι στο αμερικάνικο forum βρέθηκαν μόνο δύο άνθρωποι να "αμφισβητήσουν" τις βλαβερές συνέπειες της μη τακτικής αλλαγής λαδιών, μάλιστα ο ένας από αυτούς, ζήτησε "συγγνώμη" για τις αμιφιβολίες που είχε λίγο αργότερα, ο άλλος απλά δεν το συνέχισε.

    Είναι σαφές νομίζω τι κάνει καλό για το μοτέρ μας και τι όχι. Όποιος από την άλλη έχει οικονομικό θέμα με τις αλλαγές λαδιών / φίλτρου - υπάρχει και κρίση στην αγορά - και θέλει να τα κρατήσει λίγο παραπάνω τα παλιά λαδάκια, ας κάνει αυτό ακριβώς. Χωρίς να σημαίνει ότι κάνει απαραίτητα το καλύτερο για τη μακροζωία του κινητήρα του.

    Επίσης δε νομίζω αρκετοί από εσάς να δώσατε βάση σε αυτό που έγραψε ο gnx ως προς το λόγο που προτείνει η κάθε εταιρεία αυτές τις αλλαγές. Ότι δηλαδή από πίσω παίζουν οι μεγάλες εταιρείες leasing που τους εξασφαλίζουν χιλιάδες πωλήσεις ετησίως. Είπαμε έτσι αλλιώς το μοτέρ θα αντέξει 150.000 χλμ ή τα χρόνια που θα είναι εντός leasing. Το θέμα είναι να κρατήσουν το λειτουργικό κόστος χαμηλά και αυτό είναι που τους νοιάζει περισσότερο.
    To θέμα είναι το τι ορίζει κανείς λίγο παραπάνω, λίγο παρακάτω, τακτική αλλαγή κλπ. Όταν η εταιρεία θεωρεί την αλλαγή στα 25.000+ χλμ ως φυσιολογική, (χτες που επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία ήταν κάθετοι κι ας επέμενα ότι είναι πολλά τα χιλιόμετρα) η αλλαγή στα μισά χιλιόμετρα από αυτά είναι λίγα. Για κάποιον που αλλάζει κάθε 5.000 χλμ όμως, τα 12.000 είναι πάρα πολλά. Το ζητούμενο είναι, σε ποια χιλιόμετρα μπορούμε να αλλάξουμε λάδια χωρίς να έχουν αλλοιωθεί μεν, αλλά να έχουν προλάβει να κάνουν και δουλειά δε και να μην πετάξουμε τσάμπα λεφτά. Σε αυτό οι γνώμες διίστανται και σίγουρη απάντηση δεν υπάρχει, όσα φόρουμ και αν έχω διαβάσει. Το ότι το νωρίτερο είναι καλύτερο είναι μια λογική άποψη, αλλά από εκεί και πέρα, αν κάτι έχει έναν α χρόνο ζωής και εμείς το αλλάζουμε πριν τον ολοκληρώσει, πάλι δεν έχουμε κάποιο κέρδος σε απόδοση, ενώ έχουμε και οικονομική ζημιά. Και λάστιχα μπορούμε να αλλάζουμε κάθε 10.000χλμ και τακάκια, αλλά ποιος ο λόγος αν έχουν κι άλλο χρόνο ζωής?

    Το ζητούμενο λοιπόν είναι να βρούμε ποιος είναι ο χρόνος ζωής των λαδιών στα αυτοκίνητά μας και υπάρχουν πολλοί παράγοντες από τους οποίους επηρεάζεται. Πάντως, το μόνο σίγουρο είναι ότι ο χρόνος ή τα +-12.000 χλμ για αλλαγή λαδιών (ότι έρθει πρώτο) σε σύγχρονα συμβατικά αυτοκίνητα (όχι ειδικές κατασκευές και τούρμπο) με φυσιολογική χρήση, δεν είναι πολλά, ίσως ούτε και λίγα, πάντως είναι νορμάλ και δε δημιουργούν κινδύνους σε μακροπρόθεσμη χρήση.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  15. #40
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    20
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δε μιλάς σοβαρά.

    Δηλαδή αν ήσουν στην αγορά, λέω τώρα για ....996ΤΤ και σου λεγε ο πωλητής ότι το οδηγούσε "στρωτά", εσύ θα τον πίστευες???

    Εκτός κι αν μιλάμε μόνο για ......Yaris, δεν υπάρχει καν θέμα προτίμησης όταν έρθει η ώρα να πάρεις μτχ.

    Είσαι μπροστά σε 2 διαφορετικά 996ΤΤ / Μ3 κοκ και ο ένας αλλάζει κάθε 5Κ (με αποδείξεις) ο άλλος κάθε 15Κ.

    Χρειάζεται καν να ρωτήσω ποιο θα διάλεγες, κι ας πλήρωνες και λίγο παραπάνω για το ευλαβικά προσεγμένο αυτοκίνητο???

    Όσο για το παράγοντα κόστους, νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να το κρίνει αυτό με βάση τη τσέπη του και τα προσωπικά του βίτσια.
    με βρισκεις απολυτα συμφωνο.

  16. The Following User Says Thank You to mr incredible For This Useful Post:

    Βασιλης (16-03-14)

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP