Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 113

Θέμα: Μεσοδιαστηματα αλλαγης λαδιων

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πάντως, το ότι ο άτυχος αυτός κάτοχος της Ε46 έπαθε όλα αυτά, δε σημαίνει το ότι η αλλαγή στα 5.500 χλμ δεν είναι υπερβολή φίλε Skandalis, ιδίως σε αμάξια τύπου smart. Η μέση λύση πιστεύω είναι ό,τι καλύτερο και κατά τη γνώμη μου, για σύγχρονους κινητήρες, η αλλαγή στα 10-15.000 χιλιόμετρα (ανάλογα και τις συνθήκες οδήγησης, το είδος του λαδιού κλπ), ή πάνω στο χρόνο, είναι μια χαρά. Φίλτρο λαδιού, εννοείται ότι πρέπει να αλλάζεται κάθε φορά, αφού το κόστος των 7-10 ευρώ μια φορά το χρόνο, (άντε δύο αν κάνουμε πολλά χιλιόμετρα) είναι αμελητέο. Και πάντα φουλ συνθετικό λάδι.

    Οι σημερινοί κινητήρες είναι πολύ καθαροί και τα λάδια είναι προηγμένης τεχνολογίας. Στα παλαιότερα αυτοκίνητα, οι πιο συχνές αλλαγές είναι επιβεβλημένες. Πάντως, όταν το αυτοκίνητό μου δεν καίει γραμμάριο λάδι και όταν το πάω για αλλαγή, τα λάδια που είχα είναι όπως όταν μπήκαν, δεν έχω κανένα λόγο να αλλάζω νωρίτερα από τα 10-15.000 χλμ (τώρα, έχω 12.000χλμ από την τελευταία αλλαγή και επειδή πέρασε ένας χρόνος θα τα αλλάξω, αλλιώς θα τα άφηνα 1-2000χλμ ακόμα). Προφανώς, τα 25-28.000χλμ που προτείνει η bmw είναι υπερβολικά, αλλά όχι και να αλλάζουμε και κάθε 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα, σε σύγχρονους ατμοσφαιρικούς κινητήρες!

    Αυτή είναι η άποψή μου φυσικά και εννοείται πως είναι απόλυτα σεβαστό ο καθένας να κάνει ό,τι νομίζει καλύτερο για το αυτοκίνητό του. Απλά, για εμένα οι πολύ συχνές αλλαγές είναι περιττό έξοδο και επειδή έτσι όπως το πάνε δεν θα έχουμε ούτε για καύσιμα, δε διανοούμαι να αλλάζω 2 και 3 φορές το χρόνο λάδια, αφού εκτός του ότι δεν το θεωρώ απαραίτητο, εκτοξεύει το λειτουργικό κόστος του αυτοκινήτου και δεν είναι η καταλληλότερη περίοδος για τέτοια έξοδα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    alexm (13-04-10), bakalos (28-04-13), GIWRGOSPR (14-04-10), Samaro (10-02-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχω και εγώ περίπου την ίδια άποψη με τον Driver M ..με κάποιες πρόσθετες επισημάνσεις.

    Πολύ θα ήθελα να αλλάζω λάδια-φίλτρο κάθε 8-10.000 και να έχω ένα μοτέρ το οποίο θα έχει ασημί χρώμα και από τη μέσα πλευρά, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι η τεχνολογία στα συνθετικά λάδια έχει εξελιχθεί τόσο πολύ ώστε η BMW αναλαμβάνει την ευθύνη και σε προτρέπει να τα αλλάξεις όποτε το board computer σε ενημερώσει ότι κινητήρας χρειάζεται αλλαγή λαδιών, (με max τα 25000 ή 1 έτος χρήσης) με την προϋπόθεση ότι χρησιμοποιείς full συνθετικά "longlife" λάδια από μία από τις 20 + εταιρίες που έχει εγκρίνει η ίδια ...κι όχι μόνο Castrol... (υπάρχει επίσημος κατάλογος της BMW που ορίζει ποια είναι αυτά τα λάδια κι από ποιες εταιρίες παράγονται) επίσης καλό θα είναι να γνωρίζουμε ότι όλα αυτά τα τόσο εξελιγμένα τεχνολογικά λάδια, έχουν τη δυνατότητα να μπορούν να αναμιχθούν σε περίπτωση ανάγκης και με απλά ορυκτέλαια, ακόμη και με διαφορετικού ιξώδους χωρίς να προκαλέσουν τo παραμικρό πρόβλημα!

    Ένας (μη Μ) κινητήρας που λειτουργεί ξεκούραστα, δηλαδή σπάνια ξεπερνάει τις 4000-4500 rpm δεν θα χρειαστεί ούτε καν συμπλήρωμα μέχρι τις 20-23000 περίπου χλμ που θα πάρει το μήνυμα ότι έφτασε η ώρα για αλλαγή λαδιών (ελάχιστες φορές το 25000χλμ είναι πραγματικό).
    Ένας κινητήρας που λειτουργεί αρκετά συχνά κοντά στο όριο θα χρειαστεί 1 λίτρο συμπλήρωμα στις 9-10000 χλμ (ίσως και πιο πριν - που σημαίνει φρεσκάρισμα) και τα συνολικά πραγματικά χιλιόμετρα που τελικά θα διανύσει μέχρι να εμφανιστεί η ειδοποίηση της αλλαγής λαδιών θα είναι κάτω από 20000 ίσως και κάτω από 18000χλμ.

    Τώρα για την κομπόστα που βλέπουμε στη φωτογραφία τι να πω? Υπερβολική λιγάκι ως πολύ. Το λάδι που χρησιμοποιούσε ο συγκεκριμένος κινητήρας ήταν σίγουρα απλό ορυκτέλαιο και θα πρέπει να μην είχε αλλάξει λάδια ποτέ και απλά να συμπλήρωνε ότι έβρισκε μπροστά του για 100 χιλιάδες χιλιόμετρα τουλάχιστον... επίσης δεν ξέρω τι είδους φίλτρο χρησιμοποιούσε ώστε να μπορεί να κυκλοφορεί αυτή η κομπόστα στο κύκλωμα λίπανσης ...μάλλον το φίλτρο είχε τρυπήσει εντελώς ...αν είχε αλλάξει έστω και μια φορά φίλτρο, κι ας μην άλλαζε λάδια ...θα το είχε σώσει!!!! χεχεχε

    Φυσικά αλλαγή φίλτρου σε κάθε αλλαγή και φυσικά όσο πιο συχνές αλλαγές τόσο πιο καθαρός από ίχνη λαδιού κινητήρας !!
    (τα ίχνη λαδιού δεν προκαλούν βλάβη ή φθορά, απλά επικάθονται στους πόρους των αλουμινένιων τοιχωμάτων μπλοκ και καπακιού σαν μπεζ-καφετί φιλμ - Τα τριβόμενα μέρη και οι αυλοί λίπανσης παραμένουν εξ' ίσου καθαρά)

    Η άποψή μου πάντα ...ίσως να έχω και λάθος, συζήτηση κάνουμε

  4. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν θυμαμαι που το εχω διαβασει Νικο, αλλα το μυστικο στις αλλαγες λενε οτι δεν ειναι τς χιλιομετρα, αλλα οι ωρες λειτουργιας.
    Δηλαδη τεντωμενο παραδειγμα, μπορει να κανεις 10·000 χλμ με 6η σε αυτοκινητοδρομο και 3.000 στροφες < εικοσι ωρες πρωτη δευτερα και 700 χλμ στην κινηση στον Κηφισο.
    Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο και ρωταω, λογικα αφου δουλευει ο κινητηρας καποια φθορα θα εχουν τα λαδια.
    Γενικα παντως το λαδι θα παραμεινει σκοτεινη ζωνη για εμενα απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα για αυτο.
    Για αυτο μου αρεσουν και τα διχρονα, γιατι δεν ασχολουμαι με αλλαγες και τετοια. 2% στο καυσιμο και τελος.

    Εχω βεσπα που πριν την αλλαγη στο κυλινδροπιστονο για αλλαγη κυβισμου, ειχε γραψει 65.000 χλμ και ηταν καθρεφτης οταν την ανοιξαμε.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Nino (09-02-10), Thomelef (27-04-13)

  6. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχες ρίξει μόνο ένα κατούρημα δεν θα άλλαζες το σώβρακο με το μπάνιο σου?
    Αναλογα με την -ενδειξη- χαχα

  7. #15
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skandalis447 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοι με λενε περιεργο,υπερβολικο,μεχρι και χαζο που αλλαζω λαδια καθε 5000-5500χλμ σε ολα τα αυτοκινητα μου...και στο σμαρτ και στα μεγαλα...και βαζω παντα συνθετικο λαδι 0-40 (αυτο ειναι αλλο θεμα δεν θελω να εστιασω εδω)Μερικοι πελατες μου μαλιστα νιωθουν οτι απλα με νοιαζει να τους πουλησω το λαδι...οποτε απλα τους λεω αλλαχτε το μονοι σας...αλλα αλλαχτε το...συχνα και παντα μαζι με φιλτρο λαδιου...τοτε ακουγεται η ατακα το φιλτρο το αλλαζουμε καθε 2 αλλαγες...οποτε εχω την απαντηση...καθε 2 μπανια αλλαζεις και σωβρακο?(συνηθως εκει τελειωνει η κουβεντα και μαλλον χανω και τον πελατη)Η μηχανολογια ομως,εκτος απο επιστημη μου ειναι και αρρωστια μου και μου αρεσει να λεω και να υποδεικνυω το σωστο κατα την αποψη μου για την σωστη λειτουργεια και μακροζωια του κινητηρα σας...παραθετω καποιες φωτογραφιες απο Ε46 εξακυλινδρο το οποιο αλλαζε λαδια στα μεσοδιαστηματα του καντραν και εχει διανυσει περιπου 150000χλμ...Καποια στιγμη του αναψε το τσεκ εντζιν και η διαγνωση εδειξε βανος...παμε λοιπον να δουμε γιατι χαλασε το βανος σε ενα συντηρημενο αμαξι με αλλαγες λαδιων καθε 25000-30000χλμ...
    Επιτελους δικαιωση (πρωσοπικη)
    Οι αλλαγες που κανω δεν ξεπερνουν ποτε τα 8000χλμ. Εδικα στο 92αρι εχει κανει 12000χλμ και εχω κανει δυο αλλαγες!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  8. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμαμαι που το εχω διαβασει Νικο, αλλα το μυστικο στις αλλαγες λενε οτι δεν ειναι τς χιλιομετρα, αλλα οι ωρες λειτουργιας.
    Δηλαδη τεντωμενο παραδειγμα, μπορει να κανεις 10·000 χλμ με 6η σε αυτοκινητοδρομο και 3.000 στροφες < εικοσι ωρες πρωτη δευτερα και 700 χλμ στην κινηση στον Κηφισο.
    Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο και ρωταω, λογικα αφου δουλευει ο κινητηρας καποια φθορα θα εχουν τα λαδια.
    Γενικα παντως το λαδι θα παραμεινει σκοτεινη ζωνη για εμενα απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα για αυτο.
    Για αυτο μου αρεσουν και τα διχρονα, γιατι δεν ασχολουμαι με αλλαγες και τετοια. 2% στο καυσιμο και τελος.

    Εχω βεσπα που πριν την αλλαγη στο κυλινδροπιστονο για αλλαγη κυβισμου, ειχε γραψει 65.000 χλμ και ηταν καθρεφτης οταν την ανοιξαμε.
    Ειναι οι ωρες ,τα χλμ ,οι θερμικες καταπονήσεις και γενικά πολλά δεδομένα που αναλύει ο υπολογιστής για να σου βγάλει ενδειξη αλλαγής λαδιών.
    Την πρωτη ενδειξη για αλλαγή σε εμένα την έβγαλε στις 16000 χλμ !!
    και υπόψιν οτι το αυτοκίνητο είναι αυτόματο και η καθημερινες μετακινήσεις στην πόλη γίνονται με 1500-2000 σ/λ αλλα ήταν καλοκαίρι και τα ταξιδάκια στην Χαλκιδική επιβεβλημένα με ότι αυτό συνεπάγεται.( 38-40 C , μποτιλιάρισμα κτλ)
    Η αμέσως επόμενη ένδειξη έδειχνε αλλαγή στις 24.000 χλμ ασχέτως αν αλλάχθηκαν στις 15.000

  9. #17
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    To ποστ αυτο ειναι πολυ χρησιμο. Ειχα ποσταρει και εγω αντιστοιχη φωτο απο S50 μοτερ με καπου 60000 μιλια στο αλλο φ, με εικονα αντιστοιχη, λιγο καλυτερη.

    Η ουσια ειναι μια. Οτι τα service intervals που δειχνει το ΟΒC για αλλαγες λαδιων ειναι προσαρμοσμενα στον τροπο με τον οποιο πουλα αυτοκινητα η BMW στην Αμερικη, αντιστοιχο με την Ελληνικη μακροενοικιαση. Πανω απο τα μισα πωλουνται ετσι με αποτελεσμα η συντηρηση για τα πρωτα 2 η 3 χρονια που διαρκει συνηθως η συμβαση να επιβαρυνει την εταιρεια. Ετσι περιοριζεται η υποχρεωση του εκμισθωτη και μειωνεται το κοστος. Ουτως η αλλως τα πρωτα 4 χρονια που το αυτοκινητο ειναι σε εγγυηση στην Αμερικη, το αμαξι αντεχει. Μετα τι γινεται.

    Και στην Ευρωπη πριν 20 χρονια ηταν αδιανοητο να κρατας το ιδιο λαδι τοσα χιλιομετρα. Σιγα σιγα, οταν αναπτυχθηκε το lease και οι εταιρικοι στολοι αρχισαν να ανεβαζουν τα χλμ και τα εχουν φτασει στα 30-35 χιλιαδες.

    Οι φωτο παντως ειναι για εμετο, με τη καλη εννοια βεβαιως...

  10. The Following 4 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    GIWRGOSPR (14-04-10), kplc16 (09-02-10), Nikos (11-02-10), skandalis447 (09-02-10)

  11. #18
    Εγγραφή
    11-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    220
    Thanked
    122
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Η σωστη κατ' εμε αλλαγη λαδιων ειναι καθε 7500 χλμ. Ετσι εκανα σε ολα τα αυτοκινητα μου μεχρι τωρα χωρις ποτε να μου παρουσιαστει το παραμικρο προβλημα. Oσο για την ποιοτητα των λαδιων ειναι αποκλειστικα θεμα συμφeροντων με ποια μαρκα θα κανει συμβαση η ΒΜW.

  12. #19
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμαμαι που το εχω διαβασει Νικο, αλλα το μυστικο στις αλλαγες λενε οτι δεν ειναι τς χιλιομετρα, αλλα οι ωρες λειτουργιας.
    Δηλαδη τεντωμενο παραδειγμα, μπορει να κανεις 10·000 χλμ με 6η σε αυτοκινητοδρομο και 3.000 στροφες < εικοσι ωρες πρωτη δευτερα και 700 χλμ στην κινηση στον Κηφισο.
    Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο και ρωταω, λογικα αφου δουλευει ο κινητηρας καποια φθορα θα εχουν τα λαδια.
    Γενικα παντως το λαδι θα παραμεινει σκοτεινη ζωνη για εμενα απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα για αυτο.
    Για αυτο μου αρεσουν και τα διχρονα, γιατι δεν ασχολουμαι με αλλαγες και τετοια. 2% στο καυσιμο και τελος.

    Εχω βεσπα που πριν την αλλαγη στο κυλινδροπιστονο για αλλαγη κυβισμου, ειχε γραψει 65.000 χλμ και ηταν καθρεφτης οταν την ανοιξαμε.

    Και εγω το εχω ακουσει αυτο... εχει και την λογικη του και αν σκεφτεις οτι το bc της bmw κανει ακριβως αυτο υπολογιζει αναλογα την χρηση και το διαστημα (χιλιομετρικο) για την επομενη αλλαγη λαδιων.

  13. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ποστ αυτο ειναι πολυ χρησιμο. Ειχα ποσταρει και εγω αντιστοιχη φωτο απο S50 μοτερ με καπου 60000 μιλια στο αλλο φ, με εικονα αντιστοιχη, λιγο καλυτερη.

    Η ουσια ειναι μια. Οτι τα service intervals που δειχνει το ΟΒC για αλλαγες λαδιων ειναι προσαρμοσμενα στον τροπο με τον οποιο πουλα αυτοκινητα η BMW στην Αμερικη, αντιστοιχο με την Ελληνικη μακροενοικιαση. Πανω απο τα μισα πωλουνται ετσι με αποτελεσμα η συντηρηση για τα πρωτα 2 η 3 χρονια που διαρκει συνηθως η συμβαση να επιβαρυνει την εταιρεια. Ετσι περιοριζεται η υποχρεωση του εκμισθωτη και μειωνεται το κοστος. Ουτως η αλλως τα πρωτα 4 χρονια που το αυτοκινητο ειναι σε εγγυηση στην Αμερικη, το αμαξι αντεχει. Μετα τι γινεται.

    Και στην Ευρωπη πριν 20 χρονια ηταν αδιανοητο να κρατας το ιδιο λαδι τοσα χιλιομετρα. Σιγα σιγα, οταν αναπτυχθηκε το lease και οι εταιρικοι στολοι αρχισαν να ανεβαζουν τα χλμ και τα εχουν φτασει στα 30-35 χιλιαδες.

    Οι φωτο παντως ειναι για εμετο, με τη καλη εννοια βεβαιως...

    Και οι επιστημονικες μελετες πριν 20 χρονια ηταν .... σε ολους τους τομεις τι συγκρινουμε τωρα ,εδω πριν εικοσι χρονια αν σου ελεγαν οτι ενα μαραφετι 100 gr θα ειναι τηλεφωνο video καμερα gps και pocket pc θα γελαγες...

    Επειτα το bc ειναι αποτελεσμα μελετης ερευνας πολλων και διαφορων επιστημονικων ομαδων μη τα απαξιωνουμε ολα... ο καθενας μπορει να πραξει κατα βουληση οσον αφορα το αμαξι του αλλα μεχρι εκει, μην τα γρεμιζουμε ολα με ισοπεδωτικες θεωριες και προς Θεου δεν υπαρχει δολος στη bmw και το κανει αυτο για την Αμερικη και εδω τα δικα μας θα καταστραφουν!!
    Τεσπα το πιο πολυσυζητημενο και πιο "αλυτο" θεμα θα ειναι τα λαδια και οι αλλαγες τους, ας πραξει ο καθενας οπως κρινει δικη του η τζεπη δικο του και το αμαξι.

  14. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    Driver M (09-02-10)

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP