Σελίδα 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 113

Θέμα: Μεσοδιαστηματα αλλαγης λαδιων

  1. #91
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το Ζ3 επιασε τις 90κ χλμ, οποτε πριν την αλλαγη λαδιων εβαλα το liqui moly motor clean και συμφωνα με την οδηγια δεν αφαιρεσα λαδι καθολου, αλλα απλα προσθεσα. Το αφησα να δουλεψει ρελαντι, μετρησα θερμοκρασιες να πανε 108 βαθμοι και το αφησα 10 λεπτα, αδειασαμε, ανοιξαμε το μοτερ, καναμε φλατζες και παραλληλα πλυναμε καρτερ, βαση φιλτρου, καπακι και βαλαμε τα νεα λαδια και φιλτρο.
    Τα λαδια αυτα θα τα αλλαξω συντομα οπως και το φιλτρο γιατι στανταρ θα βγαλει και αλλη μουργα απο μεσα.
    Επειδη ανοιξαμε και ειδαμε, το φιλτρο ηταν αρκετα ζορισμενο απο μαυριλα, και επισης τα λαδια ητσν καταμαυρα.
    Στην αλλαγη που θα κανω τωρα, θα στειλω και για αναλυση.
    Δεν το συνιστω αν αλλαζεις καλα λαδια συχνα, απλα επειδη το Ζ το πηρα με πολυ λιγα χιλιομετρα και ηταν παρκαρισμενο αρκετο διαστημα σε ακινησια, εκανα οτι προληπτικο σκεφτηκα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ισως ηταν πεταμενα λεφτα, αλλα τουλαχιστον τωρα ξερω πως δεν θα χρειαστει, φλατζες, σαζμανολαδο, βαλβολινες διαφορικου (εχει μπλοκε) και συντηρηση στην ψυξη για αρκετα χρονια.

  2. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    isou (15-06-23)

  3. #92
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Λάδι στο μπλοκέ διαφορικό κάθε πότε αλλάζετε;
    E30 318i

  4. #93
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καθε 40. Επειδη ειναι ευκολο….

  5. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    pilot (15-06-23)

  6. #94
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ωχ τα πλησιάζω τα 40. Πρέπει να μπει στο πρόγραμμα και αυτό.
    E30 318i

  7. #95
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι τιποτα. Ανοιγεις, αδειαζεις, γεμιζεις. Απλα σκυλοβρωμανε.

  8. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    PetrosD (15-06-23)

  9. #96
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Την προηγούμενη φορά μου τα άλλαξαν. Τώρα θα μπορούσα να το προσπαθήσω μόνος, αλλά θέλω να αλλάξω δισκάκια στο μπλοκέ, οπότε θα γίνουν μαζί.
    E30 318i

  10. #97
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ζ3 επιασε τις 90κ χλμ, οποτε πριν την αλλαγη λαδιων εβαλα το liqui moly motor clean και συμφωνα με την οδηγια δεν αφαιρεσα λαδι καθολου, αλλα απλα προσθεσα. Το αφησα να δουλεψει ρελαντι, μετρησα θερμοκρασιες να πανε 108 βαθμοι και το αφησα 10 λεπτα, αδειασαμε, ανοιξαμε το μοτερ, καναμε φλατζες και παραλληλα πλυναμε καρτερ, βαση φιλτρου, καπακι και βαλαμε τα νεα λαδια και φιλτρο.
    Τα λαδια αυτα θα τα αλλαξω συντομα οπως και το φιλτρο γιατι στανταρ θα βγαλει και αλλη μουργα απο μεσα.
    Επειδη ανοιξαμε και ειδαμε, το φιλτρο ηταν αρκετα ζορισμενο απο μαυριλα, και επισης τα λαδια ητσν καταμαυρα.
    Στην αλλαγη που θα κανω τωρα, θα στειλω και για αναλυση.
    Δεν το συνιστω αν αλλαζεις καλα λαδια συχνα, απλα επειδη το Ζ το πηρα με πολυ λιγα χιλιομετρα και ηταν παρκαρισμενο αρκετο διαστημα σε ακινησια, εκανα οτι προληπτικο σκεφτηκα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Ισως ηταν πεταμενα λεφτα, αλλα τουλαχιστον τωρα ξερω πως δεν θα χρειαστει, φλατζες, σαζμανολαδο, βαλβολινες διαφορικου (εχει μπλοκε) και συντηρηση στην ψυξη για αρκετα χρονια.
    καλα κανεις. αλλαζω ,συχνα αλλα τωρα το παρακανα λιγο και εχω φτασει τα 13-14.000. απο εβδομαδα λεω να την κανω.εχω συμπηρωσει 1.4 λιτρο μεχρι τωρα γιατι αμελησα λογω προβληματων.και επειδη το εχω ξαναπαθει πριν χρονια ειπα μηπως κανω και εγω πλυντηριο. θυμαμαι που εχει μια τετοια διαδικασια στο φορουμ καποιος ποσταρε,η εσυ η' ο σταθης αν θυμαμι με ενα σμαρτακι.παντως απο το bitog μου ειπαν να μην χρησιμοποιω τιποτα αλλο εκτος απο λαδι ,οτι θελουμε το εχει μεσα το λαδι ,απο απορυπαντικα -καθαριστικα ,απλα αν θελω να ειμαι ησυχος να κρατω το φιλτρο αφου πεσει ολο το λαδι και μετα να ριξω λιγο λαδι απο την ταπα να φυγουν οτι καταλοιπα ψιλα υπαρχουν.μετα να βαλω ενα νεο λαδι για 3000 χιλ . και να τα αλλαξω και ειμαι ετοιμος.και καλα θα ηταν αν υπαρχει εγκριση της μαμας , να βαλω το μομπιλ 0-40 που εχει τα περισοτερα καθαριστικα. αλλα και οποιοδηποτε θα κανει δουλεια. τα καθαριστικα δen τα γουσταρουν εκει αλλα εκει ειναι συνεπεις στις αλλaγες καθε 5000 μιλια,περιπου 8.500 χιλ δικα μας.

    παντως να πω την αληθεια το motul 5-30+ xclean δεν ειναι για πανω απο τοσα χιλομετρα,τουλαχιστον στο δικο μου δεν εβγαλε 10.000 ενω αλλα μπορουσαν,τωρα τι εγινε μεσα θελει αναλυση.πολυ καλο λαδι αλλα μαλλον το φιλμ του μειωνεται,πρεπει να εχει αρκετους εστερες μεσα. λεω να δοκιμασω ενα ελαχιστα πιο παχυ,ελαφρυ 40αρι το liqui moly top tec 4110 . γιατι κανω αρκετες μικρες διαδρομες και με κανονικο 40ρι δen ξερω αν θα πιανει θερμοκρασια.

    https://pim.liqui-moly.de/pdf/en_GB/liqui/14/P005053

    noack εχει χαλια οπως και το μοτουλ που εγινε αερας νωρις. πρεπει να τα αλλαζουμε οπως οι αμερικανοι κοντα στα 9.000 η' ενα χρονο. ακομα και οσοι κανουν κοντινες διαδρομες καπου εκει η' λιγοτερο στα 8.000.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάδι στο μπλοκέ διαφορικό κάθε πότε αλλάζετε;
    εμενα ειναι λαιφταιμ ..και επειδη ειναι προβληματικο,ειναι γνωστο θεμα στα Εχχ ,αλλαζει μονο αμα χαλασει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθε 40. Επειδη ειναι ευκολο….
    δεν εχει ταπα εκροης μονο εισροης. πρεπει να γινει επιδιορθωση για να αλλαξει το υγρο. βεβαια καποια εξειδικευμενα εκει σε εσας βαζουν σκουπα και ρουφανε,βλεπουν μεσα με καμερα κ.λ.π και μετα βαζουν καινουριο και κλεινουν.εδω σαλονικα δνε το κανει κανεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 15-06-23 στις 15:05

  11. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (18-06-23)

  12. #98
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω το ειχα κανει το πλυσιμο, στο πρωτο μου σμαρτακι, ειχε ουτε και εγω ξερω ποση καρβουνιλα μεσα γιατι δουλευε συνεχεια μικρες διαδρομες και πολη. Στο δευτερο εμαθα το μαθημα μου και εβαλα τουρμποταϊμερ και μεχρι που το εδωσα δεν ειχα κανενα θεμα απολυτως.
    Και ειχα κανει και ενα βαρβατο πλυσιμο με μηχανημα σε ενα μερσεντες που ειχα και το οδηγουσε η γυνακα μου στο κομφορτ αυτοματο προγραμμα και δεν ειχε παει ποτε πανω απο 4.000 στροφες. Εκει να δεις τι βγηκε απο μεσα. 3.500 κυβικα, 300 αλογα για 60.000 χιλιομετρα το αμαξι δεν ηξερε τι παει να πει πανω απο 120 χλμ και πανω απο 4.000 στροφες. Που παει να πει οτι «θελουν και λιγο γαργαλημα» που και που να ξεντουμανιαζουν. Μολις ειπα οτι το πουλαω, μου την επεσε ενας γειτονας και το πηρε το ιδιο απογευμα.
    Του ειπα πως το αμαξι θα παθει σοκ αν το πλακωσει με το καλημερα. Χαχαχα.

  13. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (18-06-23)

  14. #99
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι να το τρεξουμε ρε φιλε ,αλλα που γαμω το μου? ολο και κατεβαζουν τα ορια αντι να τα ανεβαζουν και μας την στηνουν συνεχεια στον δρομο.το πανω απο το 120 ειναι πλεον αυθαδεια.ξεκινας με τριτη και πας 100 και φοβασαι την τεταρτη μην ξεφυγει,πως να ξεκαρβουνιασεις με τεταρτη μονο χωμενη?βαρετο.δνε λεμε να εισαι σανιδα αλλα τωρα μεχρι 140 στα σημερινα αυτοκινητα ειναι ασφαλες.

    οποτε στο επομενο λεω να παρω ενα τουρμπατο με πολλες ροπες χαμηλα και τελικη μεχρι 160.wait αυτο δεν ειναι ενα ηλεκτρικο? αστα να πανε.

  15. #100
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Από τα ελάχιστα που ξέρω, δεν ''ξεκαρβουνιάζεις'' με το κοντέρ, παρά μόνον με το στροφόμετρο! Τουλάχιστον έτσι ήταν το 80,
    που δούλευα στον Καραγιάννη στην CITROEN, θα τον ξέρετε απο την ταινία με τον Βέγγο.....

  16. The Following User Says Thank You to iliasb For This Useful Post:

    BILL007 (18-06-23)

Σελίδα 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP