Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: [E36] Αλλαγη κινητηρα?

  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Question [E36] Αλλαγη κινητηρα?

    Καλησπερα,

    Εχω ενα 318 Ε36 Μ40 και δυστηχως μια μερα που πηγα στο συνεργειο να αλλαξω ρουλεμαν παρατηρησαμε διαρροη λαδιων στο κινητηρα (νομιζα οτι εκαιγε). δυστηχως μαλλον ειναι η μεσαια φλαντζα. (θελει πλυσιμο για να δουμε με σιγουρια) Θεωρω οτι δεν αξιζει να δωσω τα χρηματα για μια τετοια επισκευη. (αν και το μοτερ εχει 155,000). Η διαρροη ειναι μεγαλη αφηνει σταμπα στο μεγεθος ενος διευρου μεσα σε 2 λεπτα.

    Ελεγα να εβαζα εναν 1800 is m42 να ζωηρεψει λιγο τον οποιο πριν τον βαλω θα εκανα και ενα service στο καπακι. Η ερωτηση μου ειναι οτι μετα απο ερευνα που εκανα στο bmw info αλλα και απο εδω, ειδα οτι διαφορικο, σασμαν, κεντρικο και ψυγεια ειναι τα ιδια. Αρα τι πρεπει να αγορασω? πχ μοτερ πλεξουδα και λουφτ? Φρενα εχω βαλει τα παντα απο ε36 325 οποτε ειναι οκ.

    Τελος το κοστος της εγκαταστασης το γνωριζει περιπου καποιος? τα περιφεριακα τα εχω βρει κομλε απο 500 με 700 ευρω. Να αναφερω οτι δεν θα γινει αμεσα καθως δεν υπαρχει ρευστο καθολου. Οποτε ρωταω κατα βαση για να ειμαι ενημερωμενος.

    Σε 6κυλ δεν θελω να παω για ευνοήτους οικονομικους λογους και της εγκαταστασης και μετα. Αλλωστε ειχα πριν 5 χρονια ενα ε30 328 και ξερω...

    Ευχαριστω
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χρειαζεσαι μονο μοτερ-εγκεφαλο-πλεξουδα+immobilizer αν εχει.Ενας μηχανικος θα σου παρει περιπου 200-300 ευρω να στα περασει πανω στ'αμαξι σου.
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  3. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    BILL007 (21-02-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν εχει immobilazer. Και λογικα θα το βαλει γνωστος μου μηχανικος. Αρα οπως τα ειδα ειναι.

    Ευχαριστω.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  5. #4
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    λουφτ δε θες ειναι το ιδιο σε ολα τα m4xb18
    + θες ενα κομματι εξατμισης μεχρι τον καταλυτη κ ετοιμος

    p.s. κατα τ γνωμη μου μην κανεις μεταταροπη πιο καλα φτιαξε το δικο σου κινητηρ
    bmwfans.gr

    __________________
    عشق دریفت

  6. #5
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    μαριε για παρτη σου!το ξερω το παιδι.αμα σε ενδιαφερει εδω ειμαι....
    https://www.car.gr/parts/view/2222833/

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Το ίδιο θέμα είχα κ εγώ στο 34άρι αλλά με λιγότερη απώλεια λαδιού. Έχριζε ωστόσο επισκευής. Το κόστος θα ανερχόταν περίπου στα 400€.

    Θεωρώ ότι είναι πιο καθαρή δουλειά κ ξενοιάζεις από το να μπλέκεις με άγνωστα μοτέρ και μετατροπές.

    Μήπως κατα βάθος ψάχνεις ευκαιρία για γούστα κ έξοδα;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #7
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leo328 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαριε για παρτη σου!το ξερω το παιδι.αμα σε ενδιαφερει εδω ειμαι....
    https://www.car.gr/parts/view/2222833/
    Ευχαριστω ρε φιλε, αλλα περαν του γεγονοτος οτι δεν θα γινει αμεσα, δεν θελω και πολλα κυβικα, δεν με συμφερει γιατι μετακινουμαι πολυ σε αστικες περιοχες.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  9. #8
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο θέμα είχα κ εγώ στο 34άρι αλλά με λιγότερη απώλεια λαδιού. Έχριζε ωστόσο επισκευής. Το κόστος θα ανερχόταν περίπου στα 400¤.

    Θεωρώ ότι είναι πιο καθαρή δουλειά κ ξενοιάζεις από το να μπλέκεις με άγνωστα μοτέρ και μετατροπές.

    Μήπως κατα βάθος ψάχνεις ευκαιρία για γούστα κ έξοδα;
    Κοιτα εχεις δικιο εν μερη, αλλα και ο δικος μου κινητηρας θελει μαζεματα. Με χει κουρασει πολυ και γενικα μου την εχει δωσει. Πριν καιρο μου εκανε κολπα το ρελαντι και αλλαξα βαλβιδα επιστροφης καυσιμου και μπεκ. Μετα απο 11 μηνες μου ξανα κανει το ιδιο. Περαν αυτο μαλλον θα χρειαστει και ωστηρια σε λιγο καιρο. Προσθετω και το θεμα με την διαρροη οπου κατα 80% θελει να αφαιρεθει απο το οχημα. Επιπλεον η καταναλωση εφτασε σχεδον το 14λ τα 100χλμ με συντηρητικό τροπο οδηγησης.

    Για αυτο και ρωταω τι χρειαζομαι επιπλεον. Ξερω οτι το IS δεν θελει πολλες μετατροπες. Ηθελα να το επιβεβαιώσω, αλλιως δεν θα εμαπινα στην διαδικασια.

    Ελεγα να παρω ενα μεταχειρισμενο, να το ανοιξουμε με ενα φιλο μηχανικο, να στειλουμε το καπακι για γενικο καθαρισμο, καθαρισμό βαλβιδων κτλ. Εαν τα ωστηρια - κοκκορακια ειναι οκ εχει καλως, αλλιως απο Γερμανια σαν σετ τα στελνουν ολα καινουργια μαζι με εκκεντροφορο στα 200 ευρω. Φλαντζες - τσιμουχες ολα καινουργια, αλλωστε εχουν μικρο κοστος. Ετσι μονον θα το εβαζα επανω, με σκοπο να βγαλει πολλα χλμ απροβλημάτιστα, χωρις υπερογκες καταναλωσεις, διαρροές λαδιων κτλ. Αλλωστε το αμαξι θα το κρατησω οποτε αξιζει. Ολα αυτα λιγο λιγο. Να παρει και λιγο ζωντανια στο δρομο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 23-02-12 στις 00:26
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  10. The Following User Says Thank You to graphe36 For This Useful Post:

    Ptboul (23-02-12)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP