Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: alexm,the secret detailer....

  1. #11
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αλλη τη σφηνοπουτσα του ελεγχου του συστηματος που ειναι μαυρη με δερμα, δεν την ειδε κανενας;
    ..... οταν λεει(στους μασιπιεδες) οτι το εχει κανει individual, το εννοει!!!

    ...απιστευτη λεπτομερια.

  2. #12
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ρε.....Αρη που την βρισκεις την ορεξη πρωι-πρωι.....,δεν βαριεμαι να γραφω και το ξερεις πολυ καλα,απλως δεν εχω-χουμε και την καλυτερη ψυχολογια αυτη την περιοδο!!!

    Τον χωρο του μοτερ δεν τον εχω πλυνει ποτε,καθαρισμα με ενα υγρο πανι microfibre ανα τακτα διαστηματα και τιποτα αλλο.
    Τα τζαμια και το ταμπλο με αναλογα πανια microfibre.για τα εσωτερικα πλαστικα-ταμπλο δεν χρησιμοποιω ποτε χημικα,microfibre ελαχιστα νωπο.
    Τα δερματα τα καθαριζω-συντηρω με τα προιοντα της Gliptone και συγκεκριμενα με τα Leather Cleaner GT12 & Conditioner GT11,της ιδιας εταιριας ειναι το αρωματικο εσωτερικου χωρου που χρησιμοποιω.
    Σε αντιθεση με το εσωτερικο που μπορω να ελεγχω(τα παιδια και η συντροφος γνωριζουν οτι πρεπει να σηκωνουν τα ποδαρια τους....για να μην χτυπουν τα πλαστικα οταν μπαινουν μεσα και να τα τοποθετουν στα ταπετα και οχι στις πλατες των πισω καθισματων ή το κατω μερος του ταμπλο),το εξωτερικο χρωμα θελει χρονο και κοπο!!!
    Τα αναποφευχτα σημαδια επρος απο τα πετραδακια ειναι το πιο δυσκολο κομματι της εξωτερικης συντηρησης.
    Ξεκιναμε με καλο πλυσιμο-στεγνωμα.
    Βαζουμε ελαχιστο χρωμα στο σημαδι(ισα να καλυψει)και μετα αρκετο βερνικι.
    Οταν στεγνωσει το βερνικι θα πρεπει να εχει εξογκωμα,εαν δεν εχει εξογκωμα προσθετουμε και αλλο μεχρι να διμιουργηθει.
    Αφηνουμε 2-3 μερες να ξεραθει το βερνικι καλα και μετα το τριβουμε με μαργαριτα 2000 που εχουμε βαλει στο τακακι,το τακακι μας βοηθαει να αφαιρουμε μονο το βερνικι που εξεχει.
    Στο τελος του τριψιματος θελουμε το βερνικι να μην εξεχει και ολη η περιοχη του σημαδιου να εχει μια ενιαια ματ υφη.
    Γυαλιζουμε με το χερι την περιοχη, με μεσαια αλοιφη φινιρισματος(χρησιμοποιω 3Μ),δεν απαιτειται αλοιφαδορος (η μαργαριτα 2000 ματαρει την περιοχη ελαχιστα),και το σημαδι εχει εξαφανιστει!!!!
    Στο τι βερνικι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε, κανει αυτο που εχει η bmw στα σετ επιδιορθωσης (αργει ομως να ξεραθει και χρειαζονται παραπανω μερες να μεινει),η αγοραζουμε βερνικι και σκληρυντη και τα αναμιγνυουμε 3 μερη προς 1.
    Εαν εχουμε υπομονη και περιμενουμε να ξεραθει καλα το βερνικι,και να σας πουν που ηταν το σημαδι θα δυσκολευτειτε να το διακρινετε!!!!
    Για την φροντιδα του εξωτερικου χρωματος, στα εντονα σημαδια χρησιμοποιω μεσαια 3Μ αλοφη και στο τελος festool mpa 11000 για γυαλισμα.

    αυτα προς το παρον.......

    Υ.Γ: παρακαλω,να λειψουν τα σχολια του τυπου: για μεμβρανες sanitas δεν εγραψες τιποτα.......

  3. The Following 22 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    120ie87 (22-02-12), aristent (21-02-12), BILL007 (21-02-12), doctore (21-02-12), E60_Arkadia (21-02-12), EVERGET (21-02-12), gant (21-02-12), GM6 (21-02-12), katsaraios (21-02-12), Konstantinos E60 (21-02-12), m-power_01 (22-02-12), Nikos (21-02-12), Nino (21-02-12), ntinos (22-02-12), Panos 316T (21-02-12), PANOS-E60 (21-02-12), Ptboul (21-02-12), Stamatis (21-02-12), Thomelef (21-02-12), tzanis320si (21-02-12), VanVIC (21-02-12), Vassilis ///M (21-02-12)

  4. #13
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    (τα παιδια και η συντροφος γνωριζουν οτι πρεπει να σηκωνουν τα ποδαρια τους....για να μην χτυπουν τα πλαστικα οταν μπαινουν μεσα και να τα τοποθετουν στα ταπετα και οχι στις πλατες των πισω καθισματων ή το κατω μερος του ταμπλο)
    Ακριβως το ιδιο κανουν και τα δικα μου παιδια...οι πλατες των καθισματων ειναι σα βιτρινα αθλητικων ειδων...... σταμπες απο σολες adidas, nike, puma, timberland κλπ κλπ....

  5. The Following User Says Thank You to Nikos For This Useful Post:

    alexm (21-02-12)

  6. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ιδου ο "ένοχος" .....


    και έλεγα....μωρε με ποιον μοιάζει,με ποιον μοιάζει ???

  7. #15
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλά ε, μιλάμε έστειλες κόσμο στην ανεργία με αυτό το ποστ

    Δε ζητάμε από ιανέναν mod να το μεταφέρει στο "στέκι" να μην φαίνεται παραέξω ...?

  8. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    Ptboul (21-02-12)

  9. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    καλά λένε μάθε τέχνη και άστηνε.
    αν κατέβω πάτρα, θα περάσω για detailing.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  10. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    alexm (21-02-12)

  11. #17
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ταλαιπωρημενο το εσωτερικο του Μ5 παντως...
    εγω δεν θελω να το δω καν παντως... πρωτη φορα ο Μpower_01 ενθουσιαστηκε με αυτοκινητο τοσο οταν σε ειχε πρωτογνορισει... οποτε αν ενθουσιαστηκε ο γεροπαραξενος Σπυρος τοσο δεν θελω να το δω ουτε απο μακρυα! χαχαχαχαχαχα

  12. The Following 2 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    alexm (21-02-12), m-power_01 (22-02-12)

  13. #18
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε.....Αρη που την βρισκεις την ορεξη πρωι-πρωι.....,δεν βαριεμαι να γραφω και το ξερεις πολυ καλα,απλως δεν εχω-χουμε και την καλυτερη ψυχολογια αυτη την περιοδο!!!

    Τον χωρο του μοτερ δεν τον εχω πλυνει ποτε,καθαρισμα με ενα υγρο πανι microfibre ανα τακτα διαστηματα και τιποτα αλλο.
    Τα τζαμια και το ταμπλο με αναλογα πανια microfibre.για τα εσωτερικα πλαστικα-ταμπλο δεν χρησιμοποιω ποτε χημικα,microfibre ελαχιστα νωπο.
    Τα δερματα τα καθαριζω-συντηρω με τα προιοντα της Gliptone και συγκεκριμενα με τα Leather Cleaner GT12 & Conditioner GT11,της ιδιας εταιριας ειναι το αρωματικο εσωτερικου χωρου που χρησιμοποιω.
    Σε αντιθεση με το εσωτερικο που μπορω να ελεγχω(τα παιδια και η συντροφος γνωριζουν οτι πρεπει να σηκωνουν τα ποδαρια τους....για να μην χτυπουν τα πλαστικα οταν μπαινουν μεσα και να τα τοποθετουν στα ταπετα και οχι στις πλατες των πισω καθισματων ή το κατω μερος του ταμπλο),το εξωτερικο χρωμα θελει χρονο και κοπο!!!
    Τα αναποφευχτα σημαδια επρος απο τα πετραδακια ειναι το πιο δυσκολο κομματι της εξωτερικης συντηρησης.
    Ξεκιναμε με καλο πλυσιμο-στεγνωμα.
    Βαζουμε ελαχιστο χρωμα στο σημαδι(ισα να καλυψει)και μετα αρκετο βερνικι.
    Οταν στεγνωσει το βερνικι θα πρεπει να εχει εξογκωμα,εαν δεν εχει εξογκωμα προσθετουμε και αλλο μεχρι να διμιουργηθει.
    Αφηνουμε 2-3 μερες να ξεραθει το βερνικι καλα και μετα το τριβουμε με μαργαριτα 2000 που εχουμε βαλει στο τακακι,το τακακι μας βοηθαει να αφαιρουμε μονο το βερνικι που εξεχει.
    Στο τελος του τριψιματος θελουμε το βερνικι να μην εξεχει και ολη η περιοχη του σημαδιου να εχει μια ενιαια ματ υφη.
    Γυαλιζουμε με το χερι την περιοχη, με μεσαια αλοιφη φινιρισματος(χρησιμοποιω 3Μ),δεν απαιτειται αλοιφαδορος (η μαργαριτα 2000 ματαρει την περιοχη ελαχιστα),και το σημαδι εχει εξαφανιστει!!!!
    Στο τι βερνικι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε, κανει αυτο που εχει η bmw στα σετ επιδιορθωσης (αργει ομως να ξεραθει και χρειαζονται παραπανω μερες να μεινει),η αγοραζουμε βερνικι και σκληρυντη και τα αναμιγνυουμε 3 μερη προς 1.
    Εαν εχουμε υπομονη και περιμενουμε να ξεραθει καλα το βερνικι,και να σας πουν που ηταν το σημαδι θα δυσκολευτειτε να το διακρινετε!!!!
    Για την φροντιδα του εξωτερικου χρωματος, στα εντονα σημαδια χρησιμοποιω μεσαια 3Μ αλοφη και στο τελος festool mpa 11000 για γυαλισμα.

    αυτα προς το παρον.......

    Υ.Γ: παρακαλω,να λειψουν τα σχολια του τυπου: για μεμβρανες sanitas δεν εγραψες τιποτα.......
    ....τι?...εχει και αλλα κολπα το μενου???....εγω που νομιζα οτι θα στα βγαλουμε με το τσιγγελι, τα 'πες ολα σ'ενα ποστ???




    ΥΣ:...ειδικα στις επισκευες χρωματος τα λεει τοσο απλα λες και ειναι παιχνιδακι,αλλα μη παρασυρεστε.......,δεν ειναι τοσο απλα.....τουλαχιστον εγω τρομαζω.....μακαρι να μας παρουσιασει κανενα βιντεο στο μελλον.....εγω θα εσταζα τοσο ιδρωτα απο την αγωνια μου μην κανω ζημια,που δεν θα μπορουσα να κανω "επισκευη" αλλα καταστροφη!!!

    .....μονο με τον Αλεξη διπλα μου θα εκανα για πρωτη φορα κατι!!!!....αφου εχει μια σιγουρια που τα λεει και μια σιγουρια που τα φτιαχνει.

  14. #19
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσω στο #12 ποστ του Αλέξη κάτι που μάλλον ξέχασε να γράψει.

    Όταν τρίβουμε με οποιοδήποτε ντουκόχαρτο πάντα το κάνουμε παρέα με ΝΕΡΟ. Στο ένα χέρι λοιπόν κρατάμε τη Μαργαρίτα και στο άλλο ένα βρεγμένο βετέξ το οποίο το έχουμε από πάνω από το σημείο που τρίβουμε. Ζουλάμε το βετέξ ώστε να τρέχει νερό στο σημείο επαφής και να υπάρχει πάντα αυτή η μεμβράνη «προστασίας» μεταξύ βερνικιού και ντουκόχαρτου.

    Επίσης στη διαδικασία ξεθαμπώματος με το χέρι, εγώ θα πρότεινα πάντα αλοιφαδόρο και όχι εργασία με το χέρι, καθώς μπορεί να προκληθεί ζημιά από τους κόκκους της χοντρηπς αλοιφής για πλάκα και να κλαίμε. Το έχω δει το έργο χιλιάδες φορές από διάφορους diy'ers και γι αυτό ενημερώνω. Ο Αλέξης προφανώς «κατέχει» το αντικείμενο, το έχει κάνει δεκάδες φορές, άρα έχει βρει τον τρόπο του.

    Αυτό που προτείνω λοιπόν για άριστο αποτέλεσμα είναι βάση αλοιφαδόρου 75mm, το ανάλογο σφουγγάρι και τις αλοιφές βήμα βήμα.

  15. The Following 4 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    aristent (21-02-12), bill_m3 (22-02-12), ntinos (22-02-12), Ptboul (22-02-12)

  16. #20
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συμπληρώσω στο #12 ποστ του Αλέξη κάτι που μάλλον ξέχασε να γράψει.

    Όταν τρίβουμε με οποιοδήποτε ντουκόχαρτο πάντα το κάνουμε παρέα με ΝΕΡΟ. Στο ένα χέρι λοιπόν κρατάμε τη Μαργαρίτα και στο άλλο ένα βρεγμένο βετέξ το οποίο το έχουμε από πάνω από το σημείο που τρίβουμε. Ζουλάμε το βετέξ ώστε να τρέχει νερό στο σημείο επαφής και να υπάρχει πάντα αυτή η μεμβράνη «προστασίας» μεταξύ βερνικιού και ντουκόχαρτου.

    Επίσης στη διαδικασία ξεθαμπώματος με το χέρι, εγώ θα πρότεινα πάντα αλοιφαδόρο και όχι εργασία με το χέρι, καθώς μπορεί να προκληθεί ζημιά από τους κόκκους της χοντρηπς αλοιφής για πλάκα και να κλαίμε. Το έχω δει το έργο χιλιάδες φορές από διάφορους diy'ers και γι αυτό ενημερώνω. Ο Αλέξης προφανώς «κατέχει» το αντικείμενο, το έχει κάνει δεκάδες φορές, άρα έχει βρει τον τρόπο του.

    Αυτό που προτείνω λοιπόν για άριστο αποτέλεσμα είναι βάση αλοιφαδόρου 75mm, το ανάλογο σφουγγάρι και τις αλοιφές βήμα βήμα.

    Κωστα εγω μιλαω για μικρα σημαδια,για αυτο και αναφερω <απο πετραδακια>.

    Αναφερομαι σε ερασιτεχνικη δουλεια,τοσο ερασιτεχνικη που το σαλιο (ξαχασα να το γραψω) ειναι υπερ αρκετο για το ματαρισμα που θελω να πετυχω.

    Για την επαναφορα του ματαρισμενου σημειου,ανεφερα οτι χρησιμοποιω ΜΕΣΑΙΑ αλοιφη,η οποια ναι δεν χρειαζεται αλοιφαδορο,γιατι αφενος το ματαρισμα ειναι πολυ επιφανειακο, αφετερου δεν χρειαζεται τοσο πολυ τριψιμο-πιεση ωστε να προκληθει ζημια στο σημειο.

    Εσυ Κωστα προφανως αναφερεσαι σε πιο μεγαλες ζημιες,για τις οποιες απαιτουνται ειδικες χοντρες-ψιλες αλοιφες,συγκεκριμενη διαδικασια-σειρα περασματος,αλοιφαδορος με αναλογο σφουγγαρι και προπαντων την τεχνη του ειδικου,του επαγγελματια!!!!

    Εαν ειχα τετοιου ειδους θεματα στο αυτοκινητο μου δεν θα επιχειρουσα μονος μου,θα απευθυνομουν σε εναν τεχνιτη επαγγελματια γιατι αυτη την τεχνη δεν την κατεχω.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexm : 21-02-12 στις 21:48

  17. The Following 2 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    aristent (21-02-12), Nikos (22-02-12)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP