Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 44

Θέμα: Ανασφαλιστα ΙΧ

  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ανασφαλιστα ΙΧ

    1,5 εκατ. ανασφάλιστα ενώ 2,5 εκατ. δεν περνούν από ΚΤΕΟ

    Σε μάστιγα εξελίσσεται το φαινόμενο με τα ανασφάλιστα ΙΧ που κυκλοφορούν στους δρόμους ενώ οι εκτιμήσεις στελεχών της ασφαλιστικής αγοράς κάνουν λόγο για περαιτέρω επιδείνωση της κατάστασης.

    Σύμφωνα μάλιστα με στοιχεία της Τροχαίας η αύξηση των τροχαίων ατυχημάτων που εμπλέκονται ανασφάλιστα οχήματα και έχουν καταγγελθεί στις κατά τόπους υπηρεσίες αγγίζει το 25% ενώ σε αυτό το σημείο θα πρέπει να τονιστεί πως στα περισσότερα ατυχήματα με υλικές ζημιές η τροχαία δεν καταγράφει τα περιστατικά καθώς οι οδηγοί τα “βρίσκουν” μεταξύ τους...

    Ωστόσο η κατάσταση αναμένεται να χειροτερεύσει ακόμη περισσότερο καθώς τόσο τα χαράτσια όσο και οι μειώσεις μισθών των εργαζομένων δεν αρκούν πλέον για να καλύψουν τις βασικές τους ανάγκες και η ασφάλεια του ΙΧ θεωρείται από πολλούς πολυτέλεια.

    Αν βέβαια επιβεβαιωθούν οι φήμες πως τα ασφάλιστρα θα αυξηθούν κατά 10% τον Ιούνιο τότε είναι εύκολο να αντιληφθεί τι πρόκειται να γίνει στην αγορά.

    Μάλιστα σύμφωνα με στελέχη της ασφαλιστικής αγοράς το κόστος της αύξησης της αποζημίωσης στο 1 εκατ. ευρώ ανά θύμα για τις σωματικές βλάβες και σε αντίστοιχο ποσό για κάθε ατύχημα με υλικές ζημιές που επιβάλλει η Ευρωπαϊκή Οδηγία αναμένεται να μετακυληθεί στους καταναλωτές καθώς οι εταιρείες του κλάδου εξαιτίας της τεράστιας πτώσης του τζίρου που καταγράφουν σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να αντέξουν ακόμη μία επιβάρυνση.

    Πάντως σύμφωνα με στελέχη του ασφαλιστικού κλάδου σήμερα κυκλοφορούν περίπου 1,5 εκατ. ανασφάλιστα οχήματα και ελπίζουν να μην φθάσουν στα 2,5 εκατ. οχήματα που είναι σήμερα τα οχήματα δεν περνούν από τον τακτικό Τεχνικό Ελεγχο (ΚΤΕΟ).

    Τί κάνουμε όταν μας χτυπήσει ανασφάλιστο ΙΧ

    Σε περίπτωση που εμπλακεί κάποιος καταναλωτής σε τροχαίο και το άλλο όχημα είναι ανασφάλιστο σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τον αφήσουμε να φύγει και θα πρέπει να ειδοποιηθεί η αστυνομία ώστε να καταγραφεί το περιστατικό.

    Υπαρχουν βέβαια αρκετές περιπτώσεις βάσει των οποίων παρά την παρουσία της αστυνομίας οι εμπλεκόμενοι οδηγοί τα “βρίσκουν” και το ατύχημα δεν καταγράφεται από τηην Τροχαία αλλά δηλώνεται από τους εμπλεκόμενους οδηγούς δύο ημέρες αργότερα ώστε το ανασφάλιστο όχημα να έχει αποκτήσει ασφαλιστική κάλυψη!

    Σε περίπτωση πάντως που οι οδηγοί δεν τα “βρουν” τότε ο οδηγός του ανασφάλιστου οχήματος πέραν των ζημιών που πρέπει να καλύψει θα αναγκαστεί να πληρώσει και τα τσουχτερά πρόστιμα που προβλέπει ο Κ.Ο.Κ.

    Κάλυψη ατυχήματος από ανασφάλιστο όχημα

    Οι περισσότερες ασφαλιστικές εταιρείες έχουν στα συμβόλαιά τους πλέον και μια νέα υπηρεσία που είναι σχετικά φθηνή βάσει της οποίας αν ο πελάτης τους εμπλακεί σε κάποιο ατύχημα και το άλλο όχημα είναι ανασφάλιστο τότε τον αποζημιώνει η δική του ασφαλιστική και εκείνη στη συνέχεια αποζημιώνεται είτε από τον ιδιοκτήτη του ανασφάλιστου οχήματος είτε από το επικουρικό ταμείο.

    Ωστόσο σύμφωνα το νόμο αν ο πελάτης του ανασφάλιστου οχήματος δεν έχει καταβάλλει το ποσό της ανανέωσης του συμβολαίου του και δεν έχει παρέλθει το χρονικό περιθώριο που ορίζει ο νόμος τότε τα πράγματα περιπλέκονται καθώς το όχημα θεωρείται ασφαλισμένο και ο ιδιοκτήτης που κυκλοφορεί με το ασφαλισμένο ΙΧ του έχει δύο επιλογές.

    Η πρώτη είναι να αποζημιωθεί από την εταιρεία του εξουσιοδοτόντας τους να εισπράξουν το ποσό από την άλλη εταιρεία και η δεύτερη είναι να αναλάβει εκείνος την επισκευή και το κόστος του οχήματός του και στη συνέχεια να κινηθεί νομικά εναντίον της άλλης ασφαλιστικής.

    Οσον αφορά στις αποζημιώσεις από το Επικουρικό Ταμείο ενδεικτικά θα αναφέρουμε πως ακόμη δεν έχουν εξοφληθεί αποζημιώσεις που έχουν κατατεθεί εδώ και 3 χρόνια!

    Αναζητείται λύση

    Οι συναρμόδιες Αρχές σε συνεργασία με το Επικουρικό κεφάλαιο αναζητούν εδώ και καιρό λύση ώστε να δοθεί ένα τέλος στο πρόβλημα των ανασφάλιστων αυτοκινήτων καθώς ο νόμος βάσει του οποίου κάποιο ΙΧ δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ αν ο ιδιοκτήτης του δεν προσκομίσει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο το οποίο είναι σε ισχύ έχει αποτύχει παταγωδώς.

    Σύμφωνα με πληροφορίες έχει συμφωνηθεί εδώ και καιρό να δημιουργηθεί ένα σύστημα ηλεκτρονικού ελέγχου που θα εντοπίζει τα ανασφάλιστα οχήματα κατά τα πρότυπα άλλων ευρωπαϊκών κρατών ωστόσο παραμένει στα χαρτιά εξαιτίας της οικονομικής κρίσης και των προβληματών που αντιμετωπίζει η χώρα.

    Ειδικότερα ο ηλεκτρονικός έλεγχος των ανασφάλιστων οχημάτων θα επιτευχθεί μέσω της διασταύρωσης των στοιχείων των υφιστάμενων ηλεκτρονικών αρχείων, στα οποία τηρούνται, τόσο τα στοιχεία των νομίμως κυκλοφορούντων οχημάτων (αρχεία Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων και Ελληνικής Αστυνομίας), όσο και τα στοιχεία των ασφαλισμένων οχημάτων (αρχεία ΥΣΑΕ και Κέντρου Πληροφοριών).

    Κατόπιν εξετάζετε να αποστέλουν στους ιδιοκτήτες των ανασφάλιστων οχημάτων ειδοποίηση με πρόστιμο καθώς επίσης και και εντολή κατάθεσης των πινακίδων κυκλοφορίας μέχρι την προσκόμιση σήματος ασφάλισης του οχήματος ενώ ταυτόχρονα θα ειδοποιείται και η Τροχαία..

    https://www.imerisia.gr/article.asp?...ubid=112818457



    Πλέον θέλει πολύ προσοχή στο δρόμο....και προπάντων...πέθανε ο τύπος'' φίλε μη σε νοιάζει...άσε μου το τηλ σου και θα σε πληρώσω''......ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  2. The Following 11 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    BILL007 (14-02-12), Eleni (14-02-12), ghost-rider (14-02-12), hades7 (14-02-12), Konstantinos E60 (14-02-12), Leonidas_E39 (14-02-12), Nino (14-02-12), Panos 316T (14-02-12), Ptboul (14-02-12), Vasilis (14-02-12), zaharias (14-02-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θεός φυλάξοι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 14-02-12 στις 12:52 Αιτία: http://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=34310.0

  4. The Following User Says Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    BILL007 (14-02-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7294
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Οποτε.. καλο ειναι στην ασφαλεια μας να εχουμε καλυψη απο ανασφαλιστο οχημα..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  6. The Following 4 Users Say Thank You to zaharias For This Useful Post:

    Eleni (14-02-12), ghost-rider (14-02-12), Ptboul (14-02-12), Vassilis ///M (14-02-12)

  7. #4
    Εγγραφή
    22-02-11
    Περιοχή
    underworld
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5.475
    Thanked
    15081
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε.. καλο ειναι στην ασφαλεια μας να εχουμε καλυψη απο ανασφαλιστο οχημα..

    μην εισαι σιγουρος Ζαχαρια οτι αν εχεις αυτην την καλυψη θα αποζημιωθεις εκ πειρας στο λεω και μαλιστα απο μια απο τις δυο μεγαλυτερες ασφαλειες στην Ελλαδα
    αντε γεια...

  8. The Following 2 Users Say Thank You to hades7 For This Useful Post:

    BILL007 (14-02-12), zaharias (14-02-12)

  9. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hades7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην εισαι σιγουρος Ζαχαρια οτι αν εχεις αυτην την καλυψη θα αποζημιωθεις εκ πειρας στο λεω και μαλιστα απο μια απο τις δυο μεγαλυτερες ασφαλειες στην Ελλαδα
    Μα πως ρε Αρη.....αφού θα εχεις συμβόλαιο που το λεει....

    Για δώσε παραπάνω info.....να ξέρουμε και μεις τι γίνεται....εγω ας πουμε ολα τα οχήματα τα εχω με κάλυψη απο ανασφάλιστο όχημα....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  10. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    zaharias (14-02-12)

  11. #6
    Εγγραφή
    16-02-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απο το κακο στο χειροτερο παμε ....ελεος!

  12. #7
    Εγγραφή
    22-02-11
    Περιοχή
    underworld
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5.475
    Thanked
    15081
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οταν με τρακαραν οι Ρωσοι περσι σε μια συναντηση και ενω ειχα την συγκεκρημενη καλυψη και ενω ο οδηγος ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΕΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ η ασφαλεια μου αρνηθηκε να με αποζημειωσει εξολοκληρου και με πηγε σε αποζημιωση απο μικτη δηλαδη σαν να τρακαρα εγω μονος μου πληρονωντας εγω την απαλαγη(500 γιουρια).θες να ακουσεις και την απαντηση τους ελα μωρε τι να βρουμε να παρουμε εμεις απο τους Ρωσους.βεβαια εγω την τρυπλαρα αλλιως την ιστορια δεν πληρωσα φραγκο τελικα γιαυτο και δεν ασχοληθηκα περαιτερω
    αντε γεια...

  13. The Following 3 Users Say Thank You to hades7 For This Useful Post:

    A8hnaios (14-02-12), Ptboul (14-02-12), zaharias (14-02-12)

  14. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hades7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν με τρακαραν οι Ρωσοι περσι σε μια συναντηση και ενω ειχα την συγκεκρημενη καλυψη και ενω ο οδηγος ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΕΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ η ασφαλεια μου αρνηθηκε να με αποζημειωσει εξολοκληρου και με πηγε σε αποζημιωση απο μικτη δηλαδη σαν να τρακαρα εγω μονος μου πληρονωντας εγω την απαλαγη(500 γιουρια).θες να ακουσεις και την απαντηση τους ελα μωρε τι να βρουμε να παρουμε εμεις απο τους Ρωσους.βεβαια εγω την τρυπλαρα αλλιως την ιστορια δεν πληρωσα φραγκο τελικα γιαυτο και δεν ασχοληθηκα περαιτερω
    Στείλε πμ με την ασφαλιστική......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  15. #9
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7294
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hades7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην εισαι σιγουρος Ζαχαρια οτι αν εχεις αυτην την καλυψη θα αποζημιωθεις εκ πειρας στο λεω και μαλιστα απο μια απο τις δυο μεγαλυτερες ασφαλειες στην Ελλαδα
    Εχεις ενα δικιο φιλε.. Ολα ειναι πιθανα με τα λαμογια.. Αφου την εβγαλες καθαρη, ολα καλα..

    Ειναι να μην σου τυχει..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zaharias : 14-02-12 στις 13:32
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  16. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    hades7 (14-02-12)

  17. #10
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μια απο τα ίδια το καλοκαίρι του 2010 χτύπησε την μητέρα μου ανασφάλιστο όχημα και η ασφαλιστική της δεν μας αποζημίωσε ενω υπήρχε κάλυψη απο ανασφάλιστο όχημα με αποτέλεσμα μεχρι στιγμής να έχουμε παρει 2 αναβολές στο δικαστηριο και δεν ξέρω ποτε θα αποζημιωθούμε.

    Επρεπε να τραβηξω φωτογραφια τα μούτρα του Νομικού συμβούλου της εταιρίας οταν μπροστα του ακυρωσα 12 συμβόλαια ασφάλειας που είχαν δικά μου άτομα.

    Όποιος επιθυμει του στελνω με πμ το ονομα της Ασφαλιστικής.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leonidas_E39 : 14-02-12 στις 13:38

  18. The Following 6 Users Say Thank You to Leonidas_E39 For This Useful Post:

    BILL007 (14-02-12), gant (14-02-12), hades7 (14-02-12), katsaraios (14-02-12), Ptboul (14-02-12), zaharias (14-02-12)

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP