Σας χαιρετω στο πρωτο μου post, ζητοντας να βοηθησετε μια Ζ3, που απο την στιγμη που εγινε αλλαγη στη βαλβοληνη του διαφορικου σφυριζει (διαιτητης την ειδε δεν ξερω ) Εμενα να ησυχασουν τα αυτια μου, και μακαρι να βοηθησουμε οποιον εχει παρομοια προβληματα.

Λοιπον, το διαφορικο σφυριζει προοδευτηκα, οσο αυξανουν τα χιλιομετρα αυξανει και ο θορυβος, στο αφημα του γκαζιου σταματαει το σφυριγμα τελειως, αν πηγαινω με σταθερο γκαζι (μεχρι τα 100-110km) σφυριζει εντονα, οταν βυθιζω το γκαζι περισσοτερο υποχωρει σιγα σιγα και απο τα 130 και μετα σταματαω να το ακουω να σφυριζει. Δεν νομιζω πως σταματαει τελειως, αλλα δεν μπορω να το ακουσω λογο ταχυτητας, αερα, δρομου που με την κουκουλα σιγουρα ειναι πιο εντονα..
Δεν επελεξα εγω βαλβοληνη, σε ενα συνεργειο (να το κανει ο θεος - τελικα) μου τις αλλαξαν οταν πηγα για να περασω καινουρια βαση διαφορικου.
Απο τοτε εκανα περιπου 5.000 χλμ. και τις ξανα αλλαξα με Redline συνθετικες 75w90.
Αλλα το σφυριγμα δεν εχει φυγει στα 2.000χλμ. που εχω κανει..

Απο αυτα που εχω ακουσει οταν το σφυριγμα δεν σταματαει στο αφημα του γκαζιου, ειναι απο τα ρουλεμαν του διαφορικου, αν απο την αλλη στο αφημα του γκαζιου σταματαει, εχουν φαγωθει κορονα - πινιο.

Η κασα του διαφορικου ειναι η μεσαια (188) οπως στις εξακυλινδρες Ε30-Μ3, Ζ3-ΜΖ3.

Εχει καποιος εμπειρια να με βοηθησει με το θεμα?
Να εχει κανει καποια επισκευη διαφορικου, η που μπορω να βρω ανταλλακτικα?

οτιδηποτε παιδια!