Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 114

Θέμα: Περι διαφορικου (θορυβοι - επισκευες - ανταλλακτικα)

  1. #81
    Εγγραφή
    31-01-12
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    45
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john batselas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτορυθμιζομενος συμπλεκτης: SIC

    https://blog.bavauto.com/11334/bmw-s...ow-to-replace/

    Μιλαμε για διαφορετικο πραγμα τελικα, αλλο το cdv αλλο το sic, που ανεφερες παραπανω.

    εχει να κανει με το δισκο - πλατο του συμπλεκτη ενω το cdv με την αντλια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν ένα λάθος που έκανα. Στο αφιέρωμα στους 4Τ έγραφαν ότι η δίλιτρη Ζ3 έχει αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη και όχι 'σασμάν' όπως εκ παραδρομής είχα γράψει παραπάνω.

    Το (sic) έχει να κάνει με το ότι ήθελα να τονίσω τί έγραφαν οι 4Τ (ότι δηλαδή το είχαν γράψει ακριβώς έτσι).

    https://en.wikipedia.org/wiki/Sic

    Sorry αν μπέρδεψα κάποιους. Παραμένει ένα ερώτημα για μένα αν υπάρχει όντως τέτοιο πράγμα στη Ζ3 2.0 (δηλ. αυτορυθμιζόμενος συμπλέκτης) ή αν ενδεχομένως ήθελαν να πουν οι 4Τ ότι έχει αυτορυθμιζόμενο διαφορικό και έγραψαν κατα λάθος συμπλέκτη (πιθανόν λόγω κακής μετάφρασης).

    Και τέλος σχετικά με το μπλοκέ διαφορικό της Ζ3 2.0, επειδή πήγα στο συνεργείο χθες και το αμάξι 'σηκώθηκε', το βήμα του διαφορικού (που θεωρώ ότι έχει μπει εκεί από το εργοστάσιο) είναι 3,73.
    Βασικα λεγεται SAC (Self Adjusting Clutch) και οχι SIC που ειχα γραψει και εγω, λαθος, με συγχωρειτε.
    Ειναι αυτορυθμιζόμενος συμπλέκτης, δεν εγινε λαθος στη μεταφραση, τωρα αν το εχεις πανω δεν ξερω..

  2. #82
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Cool Motul

    Σημερα μου ηρθε πακετο-δωρο με νόημα απο την αντιπρωσοποια Motul εδω, με δυο απο αυτα μεσα.

    M3 CSL

  3. The Following 4 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    BILL007 (23-12-12), deepBLUE (24-10-14), Nickolas_s2k (19-12-12), zaharias (19-12-12)

  4. #83
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αυτες χρησιμοποιω και εγω..τις οποιες θεωρω παρα πολυ καλυ επιλογη! καλοριζικες!

  5. #84
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χριστόφορε προετοιμάζεσαι για αλλαγή κιβωτίου ή διαφορικού ?

  6. #85
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Talking

    Για αλλαγη σπονσορα !!!
    M3 CSL

  7. The Following 3 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    bill_m3 (19-12-12), deepBLUE (24-10-14), gnx (20-12-12)

  8. #86
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το δικό μου 3,91 διαφορικό το αγορασα μεταχειρισμενο κομπλέ σε πολυ καλη τιμη απο φιλο. Οταν το εβαλα στο αμαξι, βούηζε παρα πολυ για τις δικες μου απαιτησεις και αποφασησα να το λυσω και να το φτιαξω.

    Νομιζω όλοι οι μηχανικοι μπορουν να αντικαταστησουν ενα κορωνοπηνιο. Αλλοι το κανουν σε 2 ωρες αλλοι το κανουν σε 3 μερες...
    Το θεμα ειναι πόσοι μηχανικοι μπορουν να αλλαξουν κορωνοπηνιο χωρίς να βουίζει το διαφορικό. Εδω ειναι το θεμα και πιστεψτε με, ειναι πολύ λίγοι αυτοι που εχουν τις γνωσεις, και την υπομονη για να το καταφέρουν και ειδικά σε Μ3 αφου η BMW δεν δινει καμια σχεδόν πληροφορία για απισκευη διαφορικού. Ουτε καν (απ οτι θυμαμαι) δεν δινει με ποσα NM πρεπει να υπαρχει σε σφιξιμο κλπ.

    Οταν ανοιξα το διαφορικό μου, παρατηρησαμε οτι ηταν εντελως λάθος δεμένο και τα δόντια του πηνίου δεν πατουσαν σωστα με τα δόντια της κορωνας. Απ την χρηση είχαν δημιουργησει και πατηματα (σημαδια) μεταξυ τους στις λάθος θεσεις και όσο σωστα και να το εδενε ο μηχανικός μου, ενα βουητό πάλι θα υπήρχε. Η ζημιά ειχε γινει δηλαδη και δεν μπορουσε να φτιαχτει παρα μονο με την αλλαγη νεου κορωπηνιου

    Το δεσαμε σωστα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος . Ειχα ενα βουητό (που δεν ηταν τόσο ενοχλητικό) μεταξυ 100-120 χιλιομετρων με 6η ταχυτητα οταν ανεβαζε χιλιομετρα. Σε σταθερη ταχυτητα ηταν πολυ καλό και δεν ειχα κανενα θεμα.

    Εχω γραψει αρκετες φορες οτι η γεννικη αντιπροσωπεία εδω, σε καποια θεματα ειναι για γελια και για κλαματα.

    Οταν, και οσες φορες ζητησαμε βαβολινες διαφορικού ( 83222282583) μας εδιναν απο βαρέλι. Δεν μας εδιναν δηλαδη το δοχειο του λίτρου που γραφει +FM Booster (αυτό που ποσταρε ο Deepblue) , αλλα απο βαρελι μας γεμιζαν ενα πλαστικό μπουκαλι που ουτε και γνωριζω τι ειχε μεσα..
    Υποψην οτι εγω λόγο πιστας, αλλαζω και 3 φορες τον χρονο βαβολινες.

    Οπως εγραψα και πιο πανω, πάντα είχα ενα βουητό μεταξυ 100-120 χιλιομετρων.
    Πριν απο δυο μερες, εβαλα το Motul γιατι δεν πιστευω οτι ειναι χειροτερο απ αυτό που εβαζα, ουτε πιστευω οτι θα μου κανει ζημια στο διαφορικό.
    Ο θορυβος κατα ενα 60% εχει εξαφανιστει.

    ps. Δεν γραφω μαμακιες ουτε κανω διαφημηση λόγο του οτι η Motul πιθανόν να ειναι ο νεος μου χορηγός.
    Αν ειχα καποι θεμα θα το εγραφα κατ ευθειαν αφου ετσι και αλλιώς δεν τους εχω αναγκη και ουτε ψηνομαι .
    M3 CSL

  9. The Following 3 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    alexk (22-12-12), aristent (22-12-12), BILL007 (23-12-12)

  10. #87
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δηλαδη:MOTUL vs "Vareli"=1-0!!!!

  11. #88
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    5-0 χαλαρα Αρη
    M3 CSL

  12. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    aristent (22-12-12)

  13. #89
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση: για ένα ταπεινο δίλιτρο Ζ (με μπλοκέ) και όχι Μ, ενδείκνυται ή είναι υπερβολή;

    Η ερώτηση τίθεται στη βάση ότι η απλή bαλβολίνη SAF-XJ (ένδειξη κοινή με την παραπάνω) έχει τιμή στο ένα πέμπτο σχεδόν της βαλβολίνης της ΒΜW (SAF-XJ +FM Booster). Και προφανώς άλλο Μ και άλλο η Ζ3 μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    H συγκεκριμενη ειναι για μπλοκε ΜΟΝΟ.
    Οχι για τορσεν οχι για απλο διαφορικο.
    Επανέρχομαι σε ένα παλιό θέμα για να ρωτήσω το εξής:

    Ήρθε ο καιρός να αλλάξω βαλβολίνες στο μπλοκέ διαφορικό στη Ζ3. Επειδή υπάρχει ο 'γνωστός' θόρυβος θα ήθελα να δοκιμάσω τις βαλβολίνες της BMW ήτοι SAF-XJ + FM Booster τις οποίες έχω βρει και σε πολύ καλή τιμή (32 ευρώ το 1.5 L). Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω; Υπάρχει περίπτωση η συγκεκριμένη βαλβολίνη λόγω του ότι βγήκε κυρίως για τις Μ να δημιουργήσει πρόβλημα;

    Εναλλακτικά θα πάω στις Red Line αλλά επειδή πολύ δύσκολα θα ξαναβρώ τις μαμά βαλβολίνες σε τόσο καλή τιμή, θα ήθελα, εφόσον δε δημιουργείται πρόβλημα, να τις δοκιμάσω.

  14. #90
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    H L.E. έχει κάποιους καλούς(αλλα ακριβούς )κωδικούς και υπόσχεται πολλά.

    Τώρα τελευταία ενδιαφέρθηκα,όταν δεν ήξερα αν πονάω στο σασμάν ή στο διαφορικό και ήρθα σε επικοινωνία μαζί τους,εξυπηρετικοί και με διαθεση να απαντήσουν σε όλες μου τις ερωτήσεις.

    Δέν έχεις να χάσεις κάτι άν ρωτήσεις.

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP