Σελίδα 7 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 114

Θέμα: Περι διαφορικου (θορυβοι - επισκευες - ανταλλακτικα)

  1. #61
    Εγγραφή
    31-01-12
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    45
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο έχουν οι Amsoil?
    Πάντως δύσκολα θα ρίσκαρα και δεν θα έβαζα 75w140, με βάση την παρατήρηση κάποιου (χωρίς παρεξήγηση).

    Πάντως δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάσω και κάτι άλλο σε μάρκα, αν και η αίσθηση μου είναι ότι και η μαμά castrol είναι (όπως πολύ πιθανόν και τα λάδια).

    Πάντως αν είναι 'φθηνή' η Amsoil να τη δοκιμάσω. Γενικά πάντως προτιμώ να δίνω ένα 25άρι ακόμα και κάθε χρόνο και να βάζω Castrol παρά κάτι άλλο ακριβό και να το αλλάζω πιο αραιά.
    Οχι δεν ειναι ακριβες, φυσιολογικα πραγματα και αυτο ειναι το καλο, αλλα (σε ολα υπαρχει ενα αλλα) Αλλου υπαρχει ενα μικρο προβλημα, οτι μπορει να κυκλοφορουν μουφα λαδια στο εμποριο.. και η Amsoil αν το λαδι δεν ειναι απο τον αντιπροσωπο της (ο οποιος οταν τα πουλαει πρεπει να βαζει και ενα αυτοκολλητο για πιστοποιηση στην συσκευασια ενο απο αλλα καταστηματα δεν θα το εχει) δεν μπορει να εγγυηθει οτι ειναι δικο τους προιον και για την αποτελεσματικοτητα του. Ο αντιπροσωπος ειναι Ο Αγγελοπουλος, Αθηνα.

    https://www.streetdragfluids.com/

    το λινκ με τα στιχοια επικοινωνιας γιατι δεν εχει τιμες πρεπει να ρωτησεις.

  2. #62
    Εγγραφή
    31-01-12
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    45
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να φοράει μπλοκέ (εργοστασιακό) το Ζ3 και να μην είναι δηλωμένο στο https://www.rubmw.ru/vincode/eng/ ; Ο Σταμάτης έγραψε πριν ότι τα εξακύλινδρα με Μ Pack είχαν από ότι θυμάται μπλοκέ. Το M Pack τι περιλαμβάνει; Τώρα έχω Μ τιμόνι και λεβιέ.

    Το τιμόνι του Ζ3 είναι σίγουρα εργοστασιακό (το βρήκα και από το VIN), για το λεβιέ δεν ξέρω αν ήταν εργοστασιακός ή όχι.

    Τέλος μία φορά που είχα πάει για αλλαγή ελαστικών με τη μία ρόδα κάτω δοκιμάσαμε να στρίψουμε την άλλη για να δούμε αν έχει κάποιο θέμα το ρουλεμάν και δεν γυρνούσε. Από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ένδειξη ότι έχει μπλοκέ. Όμως μπορεί να μην έχει μπλοκέ και να μην γυρνούσε για άλλο λόγο;

    Θα πρέπει να πάω και να το δω το θέμα γιατί αν δεν έχω μπλοκέ, φοράω τότε λάθος βαλβολίνες (75w140 αντί για 75w90).
    Ασε το τιμονι και το λεβιε δεν θα σου δειξει αυτο αν εχει τυχον αλλαχτει το διαφορικο η οτιδηποτε στο αυτοκινητο απο τη στιγμη που πρωτοκυκλοφορισε, εκτος και αν εισαι το πρωτο χερι και ξερεις. Γιατι για ενα αυτοκινητο, το δικο μου για παραδειγμα που ειναι 2000 μοντελο και εγω το πηρα πριν απο 2 χρονια, ξερω οτι μου εχει πει ο προηγουμενος ιδιοκτητης, ανακαλυπτω τι δεν μου εχει πει, και ξερω τι εχω κανει εγω. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ηξερε οτι ειχε μπλοκε το αυτοκινητο.

    Φιλικα τελειως, λεω απλα τη γνωμη μου και τον τροπο σκεψης μου, το να εχει αλλαχτει ενα φαναρι, ενας προφυλακτηρας, ενας καθρεφτης στο αυτοκινητο δεν το θεωρω πολυ σημαντικο, αλλα για τον κινητηρα και τη μεταδοση που εχουν και τα λιπαντικα, να ξερω τι ειναι επανω, για οποιαδιποτε περιπτωση..

    Αλλωστε μια φορα θα ψαχτεις να μαθεις, μετα θα ξερεις.

  3. #63
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john batselas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε το τιμονι και το λεβιε δεν θα σου δειξει αυτο αν εχει τυχον αλλαχτει το διαφορικο η οτιδηποτε στο αυτοκινητο απο τη στιγμη που πρωτοκυκλοφορισε, εκτος και αν εισαι το πρωτο χερι και ξερεις. Γιατι για ενα αυτοκινητο, το δικο μου για παραδειγμα που ειναι 2000 μοντελο και εγω το πηρα πριν απο 2 χρονια, ξερω οτι μου εχει πει ο προηγουμενος ιδιοκτητης, ανακαλυπτω τι δεν μου εχει πει, και ξερω τι εχω κανει εγω. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ηξερε οτι ειχε μπλοκε το αυτοκινητο.

    Φιλικα τελειως, λεω απλα τη γνωμη μου και τον τροπο σκεψης μου, το να εχει αλλαχτει ενα φαναρι, ενας προφυλακτηρας, ενας καθρεφτης στο αυτοκινητο δεν το θεωρω πολυ σημαντικο, αλλα για τον κινητηρα και τη μεταδοση που εχουν και τα λιπαντικα, να ξερω τι ειναι επανω, για οποιαδιποτε περιπτωση..

    Αλλωστε μια φορα θα ψαχτεις να μαθεις, μετα θα ξερεις.
    Συμφωνώ απόλυτα. -

  4. #64
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμια περιπτωση!αν ειχε θα στο εγραφε καθως αυτο το site σου εμφανιζει την παραγγελια του αυτοκινητου σου απο το εργοστασιο
    Νίκο, ερώτηση: Αν (λέω αν) τα δίλιτρα M52/TU είχαν ως standard equipment το μπλοκέ, όπως είχαν ας πούμε το ABS-DSC, υπάρχει περίπτωση βάζοντας το VIN να μη στο βγάζει επειδή θεωρείται ώς standard εξοπλισμός; Για παράδειγμα, ούτε το ABS-DSC το γράφει και όμως έχει το αμάξι.

  5. #65
    Εγγραφή
    31-01-12
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    45
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, ερώτηση: Αν (λέω αν) τα δίλιτρα M52/TU είχαν ως standard equipment το μπλοκέ, όπως είχαν ας πούμε το ABS-DSC, υπάρχει περίπτωση βάζοντας το VIN να μη στο βγάζει επειδή θεωρείται ώς standard εξοπλισμός; Για παράδειγμα, ούτε το ABS-DSC το γράφει και όμως έχει το αμάξι.
    Το μειονεκτημα του το Realoem ακομα και με συγκεκριμενο VIN να βαλεις ειναι οτι σου δειχνει γενικα, και σου λεει παραδειγμα: Για οχηματα με σπορ αναρτηση Μ, για οχηματα με 1 αεροσακο, με 2 αεροσακους, για οχηματα με το ενα, με το αλλο.. και δεν σου λεει το οχημα με το ταδε VIN που ζητησες, εχει "αυτο" απ το εργοστασιο, π.χ εχει 2 αεροσακους.. εχει ζαντες style 42.

    Υπαρχουν κατι ιστοσελιδες που γραφεις το VIN σου και βλεπεις τον εξοπλισμο του αυτοκινητου σου, αλλα και αυτες δεν σου δινουν πληρη στοιχεια αλλα καποια βασικα. Υπαρχει ενα προγραμμα με το οποιο βαζοντας το VIN σου δινει τα πληρη στοιχεια, τα παντα, αλλα δεν ειναι δωρεαν..

    Το εχουν οι αντιπροσωπιες BMW..
    Αλλα και ανεξαρτητα συνεργεια BMW απλα δεν ξερω αν το εχουν ολα..

  6. #66
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    [QUOTE=john batselas;331544]
    Υπαρχουν κατι ιστοσελιδες που γραφεις το VIN σου και βλεπεις τον εξοπλισμο του αυτοκινητου σου, αλλα και αυτες δεν σου δινουν πληρη στοιχεια αλλα καποια βασικα. QUOTE]

    Ο Νίκος πρότεινε αυτό το site:

    https://www.rubmw.ru/vincode/eng/

    Πράγματι βγάζει κάποια βασικά στοιχεία του αμαξιού, αλλά όχι το ABS-DSC το οποίο το 2λιτρο το έχει ως standard εξοπλισμό.

    Σκέφτηκα μήπως και με το μπλοκέ να συμβαίνει το ίδιο δηλ. επειδή θεωρείται standard εξοπλισμός να μην το αναγράφει.

  7. #67
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john batselas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλικα τελειως, λεω απλα τη γνωμη μου και τον τροπο σκεψης μου, το να εχει αλλαχτει ενα φαναρι, ενας προφυλακτηρας, ενας καθρεφτης στο αυτοκινητο δεν το θεωρω πολυ σημαντικο, αλλα για τον κινητηρα και τη μεταδοση που εχουν και τα λιπαντικα, να ξερω τι ειναι επανω, για οποιαδιποτε περιπτωση..

    Αλλωστε μια φορα θα ψαχτεις να μαθεις, μετα θα ξερεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμια περιπτωση!αν ειχε θα στο εγραφε καθως αυτο το site σου εμφανιζει την παραγγελια του αυτοκινητου σου απο το εργοστασιο
    Τελικά το έψαξα το σαββατοκύριακο και μίλησα το πρωί με Σπανό και το μηχανικό μου.

    Από αυτά που βρήκα φαίνεται ότι το μπλοκέ στα Z3 δίλιτρα είναι στο στάνταρ εξοπλισμό. Βρήκα αρκετα site που το αναφέρουν, ενώ και ένα αφιέρωμα στους 4Τ αναφέρει ότι η δίλιτρη Ζ3 βγαίνει με αυτορυθμιζόμενο σασμάν (sic) - υποθέτω εδώ ότι ήθελαν να πουν 'διαφορικό' αντί για 'σασμάν', αλλά κάπου το έχασαν στη μετάφραση.

    Ο Σπανός δεν μπορούσε να μου πει με σιγουριά με τον αριθμό πλαισίου γιατί του έβγαζε και εκείνου μία λίστα σαν και αυτή που βγάζει το rubmw.ru. Πήρα έτσι τέλος και το μηχανικό μου τηλέφωνο, με τον οποίο αλλάξαμε βαλβολίνες διαφορικού το Μάιο, και με διαβεβαίωσε ότι έχει μπλοκέ γιατί πολύ απλά το 'γράφει' το ταμπελάκι του διαφορικού από κάτω (ξεκινούσε από S).

    Συμπέρασμα: σε ότι αφορά το τι (εργοστασιακό) εξοπλισμό φοράει το αμάξι, η αναζήτηση με βάση τον αριθμό πλαισίου μπορεί και να δώσει ελλιπείς πληροφορίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 05-11-12 στις 11:54

  8. The Following User Says Thank You to gupakos For This Useful Post:

    john batselas (06-11-12)

  9. #68
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    βγαίνει με αυτορυθμιζόμενο σασμάν (sic) - υποθέτω εδώ ότι ήθελαν να πουν 'διαφορικό' αντί για 'σασμάν', αλλά κάπου το έχασαν στη μετάφραση.
    Νομίζω αυτό αναφερόταν στον αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη και όχι στο διαφορικό.

    Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν.
    Έχεις μπλοκέ διαφορικό

  10. #69
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω αυτό αναφερόταν στον αυτορυθμιζόμενο συμπλέκτη και όχι στο διαφορικό.

    Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν.
    Έχεις μπλοκέ διαφορικό
    Αλήθεια, τί κάνει ένας αυτορυθμιζόμενος συμπλέκτης; Και ποια η διαφορά από έναν κανονικό συμπλέκτη;

  11. #70
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν δεν κανω λαθος εδω ειναι η απαντηση σου.. clutch delay valve η αλλιως cdv λεγεται αυτο το μαραφετι.

    https://forums.bimmerforums.com/foru....php?t=1256552

    παντως για το site που εδωσα αναφερει τα χαρακτηριστικα της παραγγελιας.. πχ εμενα το ειχε το μπλοκε σαν extra γιατι πολυ απλα ΗΤΑΝ extra απο το εργοστασιο.. αρα λοιπον στο 2λιτρο ηταν στανταρ συμφωνα με οσα λες επομενως ολα καλα!!

  12. The Following User Says Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    john batselas (06-11-12)

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP