Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Υπολογισμός φόρων εισαγωγής αυτοκινήτου

  1. #11
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χριστός και Παναγία! 17 χιλιάρικα για το Βόλβο? Θα το αγοράσω καινούριο από εκεί με τα ίδια λεφτά...

    Είσαι σίγουρος Γιάννη ?


    Όταν είχε πάει εκεί τα πρώτα χρόνια ο κουνιάδος μου, το 2000 αν θυμάμαι καλά, πήρε μαζί του ένα Fiesta 1.250 του 97. Εδώ του το παίρνανε 1.500.000 δχμ με το ζόρι. Το εκτελώνησε λοιπόν και το πούλησε εκεί περισσότερο απ όσο του είχε κοστίσει εδώ καινούριο ~4.500.000 δρχ.

  2. #12
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος Γιάννη ?
    Ναι Κώστα. Έτυχε να έχω μαζί στο γραφείο το βιβλιαράκι του κατασκευαστή μαζί με όλα τα έγγραφα του αυτοκινήτου (μου φορτώθηκε ένας από πίσω τις προάλλες και περιμένω τον ασφαλιστή μου) και έβαλα τις τιμές του κατασκευαστή, στα αντίστοιχα κελιά.

    Μάλλον οι εκπομπές διοξειδίου με φάγανε!


  3. #13
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όχι, δεν εννοούσα αυτό.

    Μου έκανε εντύπωση που είπες ότι με 17Κ αγοράζεις καινούριο Vlovo στη Νορβηγία.

  4. #14
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν εννοούσα αυτό.

    Μου έκανε εντύπωση που είπες ότι με 17Κ αγοράζεις καινούριο Vlovo στη Νορβηγία.
    Α, αυτό..

    Εντάξει, καινούριο όχι, αλλά ελαφρώς μεταχειρισμένο από τη γείτονα χώρα Σουηδία στα χρήματα αυτά, να μην αγοράζεις?

  5. #15
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Από εκεί λογικά θα μπορείς.

  6. #16
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αναρωτιέμαι πάντως ποια φορολογική πολιτική ακολουθείται από τις χώρες της βόρειας Ευρώπης απέναντι στα παλιά αυτοκίνητα. Δηλαδή αν συμφέρει οικονομικά/φορολογικά να κυκλοφορεί κανείς με αυτοκίνητο δεκαπενταετίας ή εικοσαετίας, άσχετα με τις όποιες πιθανές βλάβες βγάζει.

    Δηλαδή, ο φόρος σε ένα αυτοκίνητο 20 ετών είναι μεγαλύτερος από ένα αντίστοιχου κυβισμού 5 ετών?

    Επίσης, δοκίμασα να υπολογίσω το φόρο για το Clio. Λόγω παλαιότητας το σάιτ αυτό δεν ζήτησε εκπομπές διοξειδίου, αλλά κυβισμό και ιπποδύναμη. Έβγαλε φόρο 2000¤. Από την άλλη το αυτοκίνητο δεν πιάνει πάνω από 500¤ εδώ που να χτυπάω τον κώλο μου κάτω...

  7. #17
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κοίτα λογικά δε θα είναι ο ίδιος με ένα καινούριο αυτοκίνητο. Όπως γίνεται και στις ΗΠΑ, τα τέλη μειώνονται χρόνο με το χρόνο καθώς το αυτοκίνητο παλαιώνει.

    Τώρα πλέον θα προσθέτουν στην εξίσωση και τις εκπομπές διοξειδίου, όμως μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο ένα καινούριο ή έστω 2-3 ετών αυτοκίνητο να κοστίζει το ίδιο με ένα 15-ετίας, όπως στη μπανανία που ζούμε.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP