Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 55

Θέμα: [E90] Προβλημα με Ν43

  1. #1
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή [E90] Προβλημα με Ν43

    Οπως πολυ απο δω ξερετε εχω παρει ενα Ε90 320i με Ν43 κiνητηρα.

    1-ο προβλημα μετα απο ενα φουλαρισμα απο ενα ανωνυμο πρατηριο αρχησε να ρεταρει η διαγνωση εδειξε προβλημα στον τριτο κυλινδρο το προβλημα λυθηκε με την αλλαγη του μπεκ.
    2-ο προβλημα οταν σταματαω στα φαναρια και δουλευει το αμαξι ρελαντι που και που μου κανει ενα κομπιασμα μετα απο μια διαγνωση η βλαβη που εδειξε ειναι (30C1 λειτουργια αναγκης λογω χαμηλης πιεσης λαδιου)
    Μετα απο την αλλαγη λαδιου, φιλτρου λαδιου και της φουσκας πιεσης λαδιου (η οποια δινει εντολη στην αντλια λαδιου τι πιεση πρεπει να δωσει) το προβλημα ξεπεραστηκε.

    Πηγαινοντας για μια προληπτικη διαγνωση δε μας ξαναεβγαλε προβλημα με τη πιεση λαδιου αλλα ανακαλυφθηκε μια καινουρια βλαβη κατι για θειωμένος αισθητηρα NOX, το προβλημα μου ειπαν ειναι οτι το πηγαινω πολυ χαλαρα κι οτι πρεπει να ανοιγω που και που.
    Σημερα σταματοντας στο φαναρι μου ξαναεκανε το κομπιασμα.

    Εχω αγανακτήσει μ' αυτο το αυτοκινητο τι αλλο δηλαδη μπορει να βγαλει.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostase46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως πολυ απο δω ξερετε εχω παρει ενα Ε90 320i με Ν43 κiνητηρα.

    1-ο προβλημα μετα απο ενα φουλαρισμα απο ενα ανωνυμο πρατηριο αρχησε να ρεταρει η διαγνωση εδειξε προβλημα στον τριτο κυλινδρο το προβλημα λυθηκε με την αλλαγη του μπεκ.
    2-ο προβλημα οταν σταματαω στα φαναρια και δουλευει το αμαξι ρελαντι που και που μου κανει ενα κομπιασμα μετα απο μια διαγνωση η βλαβη που εδειξε ειναι (30C1 λειτουργια αναγκης λογω χαμηλης πιεσης λαδιου)
    Μετα απο την αλλαγη λαδιου, φιλτρου λαδιου και της φουσκας πιεσης λαδιου (η οποια δινει εντολη στην αντλια λαδιου τι πιεση πρεπει να δωσει) το προβλημα ξεπεραστηκε.

    Πηγαινοντας για μια προληπτικη διαγνωση δε μας ξαναεβγαλε προβλημα με τη πιεση λαδιου αλλα ανακαλυφθηκε μια καινουρια βλαβη κατι για θειωμένος αισθητηρα NOX, το προβλημα μου ειπαν ειναι οτι το πηγαινω πολυ χαλαρα κι οτι πρεπει να ανοιγω που και που.
    Σημερα σταματοντας στο φαναρι μου ξαναεκανε το κομπιασμα.

    Εχω αγανακτήσει μ' αυτο το αυτοκινητο τι αλλο δηλαδη μπορει να βγαλει.
    Τι να σου πω βρε Κώστα...

    Μπεκ και πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει κι εγώ. Τα μπεκ τα πέρασαν στην εγγύηση ευτυχώς, τους πολλαπλασιαστές όχι. Για τους αισθητήρες NOX είναι γνωστό το θέμα, εκείνο δε της πίεσης λαδιού μου φαίνεται τυχαίο.

    Είναι λογικό να έχεις απαυδήσει με τόσο συχνές και ακριβές βλάβες, πίστεψέ με όμως όταν σου λέω πως ο Ν43 είναι ο πιο αξιόπιστος κινητήρας που είχα ποτέ.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    aristent (22-01-12), Eleni (31-01-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    100ara μονο και εισαι οκ....

  5. #4
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostase46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως πολυ απο δω ξερετε εχω παρει ενα Ε90 320i με Ν43 κiνητηρα.
    .......................
    ........, το προβλημα μου ειπαν ειναι οτι το πηγαινω πολυ χαλαρα κι οτι πρεπει να ανοιγω που και που.
    Σημερα σταματοντας στο φαναρι μου ξαναεκανε το κομπιασμα.

    Εχω αγανακτήσει μ' αυτο το αυτοκινητο τι αλλο δηλαδη μπορει να βγαλει.

    Kατοχος και εγω του Ν43 σε Ε60, ειμαι στην ευχαριστη θεση(φτου να μη με ματιασω!!!) να πω οτι δεν εχει βγαλει μεχρι σημερα (αγορα καινουργιο πριν 3,5 χρονια και εχω κανει 40,000χιλ.) κανενα απολυτως προβλημα!!!

    αν και εγω ειμαι 46 ενω εσυ 26, μου κανει εντυπωση οτι το πας "χαλαρα",....οχι οτι εγω το "μαστιγωνω"....... αλλα τις 7000στροφες τις βλεπει συχνα το στροφομετρο.....και αληθεια εχω την εντυπωση οτι εχει "ανοιξει"αρκετα καλα ο κινητηρας!!!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω βρε Κώστα...

    Μπεκ και πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει κι εγώ. Τα μπεκ τα πέρασαν στην εγγύηση ευτυχώς, τους πολλαπλασιαστές όχι. Για τους αισθητήρες NOX είναι γνωστό το θέμα, εκείνο δε της πίεσης λαδιού μου φαίνεται τυχαίο.

    Είναι λογικό να έχεις απαυδήσει με τόσο συχνές και ακριβές βλάβες, πίστεψέ με όμως όταν σου λέω πως ο Ν43 είναι ο πιο αξιόπιστος κινητήρας που είχα ποτέ.
    Υστερα απο τις περιπετειες που εχεις περασει εσυ με τα προηγουμενα οχηματα σου,......η Ε60 θα σου φαινεται αλεξισφαιρη !!!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    A8hnaios (22-01-12), S8N (22-01-12)

  7. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Tα κομπιάσματα θεωρό οτι ειναι θέμα βενζίνης....εμένα 3 αμάξια με μοτέρ άμεσου ψεκασμού....και ποτε δεν ειχα θεμα....αλλα ήμουν πολυ προσεκτικός με την βενζίνη...

    Τωρα για τον αισθητήρα nox...δεν είναι κατι...τραβα στην αντιπροσωπεία να σου περάσει ενα πρόγραμμα καθαρισμού που εχει, μονο που μετα πρεπει να κανεις για κανα 30' μια απόσταση με ταχύτητα 120χλμ/ωρα....denox νομιζω το λενε

  8. The Following 6 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    A8hnaios (22-01-12), BILL007 (29-04-12), Eleni (31-01-12), Konstantinos E60 (22-01-12), Kostas_1 (22-01-12), S8N (22-01-12)

  9. #6
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκείνο δε της πίεσης λαδιού μου φαίνεται τυχαίο.
    Για την πιεση του λαδιου μου ειπαν πως κι αυτο ειναι γνωστο το προβλημα
    αρχικα μου ειπανε αλλαγη φουσκας πιεσης λαδιου κι αν συνεχισει πηγαινουμε για αντλια λαδιου κοσκος ανταλλακτικου 850 ευρω.

  10. #7
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΔημήτρηςΜ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    100ara μονο και εισαι οκ....
    Δημητρη το βαζω 95-αρα μονο απο Shell.

  11. #8
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατοχος και εγω του Ν43 σε Ε60, ειμαι στην ευχαριστη θεση(φτου να μη με ματιασω!!!) να πω οτι δεν εχει βγαλει μεχρι σημερα (αγορα καινουργιο πριν 3,5 χρονια και εχω κανει 40,000χιλ.) κανενα απολυτως προβλημα!!!

    αν και εγω ειμαι 46 ενω εσυ 26, μου κανει εντυπωση οτι το πας "χαλαρα",....οχι οτι εγω το "μαστιγωνω"....... αλλα τις 7000στροφες τις βλεπει συχνα το στροφομετρο.....και αληθεια εχω την εντυπωση οτι εχει "ανοιξει"αρκετα καλα ο κινητηρας!!!


    Πιστευω πως δεν εχει να κανει με την ηλικια, πριν απο αυτο ειχα και 328i εχω κι ακομα το Ε36 Μ3 USA, Εχω πουλησει ενα Ε46 compact σ' ενα φιλο του giannis_compact το οποιο ηταν και ειναι σε αριστη κατασταση κι εχω κι ενα Ε46 τετραθυρο με τον Ν40 που πιστευω δε θα μ απογοητευσει.
    Παντος το κοντερ μου 7000 στροφες στα χερια μου δεν εχει φτασει προσπαθω να το δουλευω πολυ χαλαρα!!!!!

  12. The Following User Says Thank You to Kostase46 For This Useful Post:

    aristent (22-01-12)

  13. #9
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostase46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευω πως δεν εχει να κανει με την ηλικια, πριν απο αυτο ειχα και 328i εχω κι ακομα το Ε36 Μ3 USA, Εχω πουλησει ενα Ε46 compact σ' ενα φιλο του giannis_compact το οποιο ηταν και ειναι σε αριστη κατασταση κι εχω κι ενα Ε46 τετραθυρο με τον Ν40 που πιστευω δε θα μ απογοητευσει.
    Παντος το κοντερ μου 7000 στροφες στα χερια μου δεν εχει φτασει προσπαθω να το δουλευω πολυ χαλαρα!!!!!
    Μη φανταζεσαι οτι παω σαν τρελλος στο δρομο με παντιλικια,κοντρες κλπ.απλα εβαλα την ηλικια ως ενδειξη οτι συνηθως "βραζει το αιμα"σε νεαροτερες ηλικιες και ειναι σπανιο το χαλαρα.

    Το χαλαρα με βρισκει απολυτα συμφωνο ως προς την νοοτροπια οδηγησης,ομως το μοτερ θελει και κανενα στροφαρισμα να δουλεψει λιγο ψηλα.(ταπεινη μου αποψη,...δεν ειναι συμβουλη)


    Πολλες φορες οσο το προσεχεις τοσο χειροτερα παει το πραμα!!!
    Αν ειναι γραφτο να βγει βλαβη σε κατι,θα βγει,.... ειτε το πας χαλαρα ειτε οχι.

    ....φυσικα δεν εννοω να γινονται υπερβολες,αλλα ενα "ξεμπουκωμα" καλο θα του κανει!!!

  14. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    Eleni (31-01-12)

  15. #10
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ένα καλό ξεμπούκωμα χρειάζεσαι...Άσε το χαλάρωμα και πιάσε κόφτες....Σε λίγο θα στην βγάζει άκαυστη απο πίσω...

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP