Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Εισαγωγη - Φιλτρο Αερα σε Ε89 Ζ4 Sdrive35i

  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή Εισαγωγη - Φιλτρο Αερα σε Ε89 Ζ4 Sdrive35i

    Καλησπερα στο φορουμ και χρονια πολλα σε ολους!

    Λογω αυξημενων υποχρεωσεων σημερα μολις βρηκα χρονο να σας ενημερωσω για την τελευταια μου κινηση,προκειμενου να ολοκληρωθουν οι μηχανολογικες επεμβασεις στο αυτοκινητο μου και να θεωρειται πλεον ενας ολοκληρωμενος Ν54 τυπικου Α' σταδιου που περιλαμβανει ολοσωμη εξατμιση(downpipe back),εισαγωγη,σκαστρες,ιντερ κουλερ και φυσικα αναβαθμιση στον εγκεφαλο!

    Οπως ειχα αναφερει και στο τελευταιο θεμα που ειχα ανοιξει με την παρουσιαση της εξατμισης που προσφατα τοποθετησα,ειχα σκοπο να κατασκευασω αρχικα μια δικη μου εισαγωγη,υπο την καθοδηγηση του προγραμματιστη μου,με φιλτροχοανες διπλου κωνου της K&N.Δυστυχως ομως οι χοανες αυτες δεν ηταν διαθεσιμες μεσω της Ελληνικης αντιπροσωπειας και το κοστος για την αποκτηση τους αγγιζε τα 250 ευρω μαζι με τα μεταφορικα απο το εξωτερικο!Η λυση κριθηκε ασυμφορη και χρονοβορα!Συν τοις αλλοις επρεπε να φτιαξουμε και εξτρα ανταπτορες στον εξατμισα προκειμενου να συνδεσουμε τις χοανες στις υποδοχες του εργοστασιακου φιλτροκουτιου!

    Ετσι κατεληξα σε μια φτηνη και απλη λυση απο την αγορα της Αμερικης,η οποια ωστοσο αναμενεται να αποδωσει τα καλυτερα!Προκειται για το κιτ εισαγωγης της αμερικανικης εταιριας Custom Performance engineering(CP-e),το οποιο αποτελειται απο δυο χοανες γαζας διπλου κωνου με αλουμινενιους ανταπτορες για την συνδεση των χοανων με τους ευκαμπτους σωληνες που πηγαινουν προς το φιλτροκουτι και με ολα τα απαραιτητα κολιεδακια για τα σημεια συσφιξης!

    Οι φιλτροχοανες ειναι σεβαστου μεγεθους(3,5inc),επομενως θεωρητικα θα εχουμε ικανοποιητικη παροχη αερα για το επιπεδο της βελτιωσης του αυτοκινητου και τις απαιτησεις του προγραμματος!

    Και 2 λογια για το πρακτικο κομματι του θεματος,το οποιο ειναι φυσικα το κερδος σε δυναμη!

    Εδω και 1,5 μηνα περιπου και μετα την τοποθετηση της εξατμισης αλλαξα ρυθμισεις στο προγραμμα και πλεον δουλευω σε πιεσεις της ταξης των 19,5psi overboost με 15,5ct,το οποιο σταδιακα και προς τον κοφτη πεφτει!Η βαση για να χτιστει το προγραμμα ηταν ιδια με αυτη που χρησιμοποιει ο συμφορουμιτης και φιλος Kostadas!Το προγραμμα για τον Κωστα ειχε φτιαχτει με τις χοανες τοποθετημενες στο αυτοκινητο του,επομενως με διαφορετικη και μεγαλυτερη παροχη αερα!

    Αφου περασαμε το καινουριο προγραμμα,καναμε και τις προβλεπομενες δοκιμες στο δυναμομετρο.Τα νουμερα που ειδαμε δεν ηταν τα αναμενομενα,αλλα δεν ηταν και ασχημα ομως!

    Ωστοσο ο κυριος Δημητριαδης,οντας ανησυχο πνευμα εκανε την παρακατω δοκιμη...Αφαιρεσε το καπακι απο το εργοστασιακο φιλτροκουτι μαζι με εργοστασιακο φιλτρο και δοκιμασε να κανει μια μετρηση υπο αυτες τις συνθηκες!Το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο και μας εκανε να τριψουμε τα ματια μας πραγματικα!

    +12whp κερδος με πολυ πιο "ζωηρες",ομαλες και γεματες καμπυλες σε σχεση με την εργοστασιακη εισαγωγη!Και αυτο ενω ειχαν προηγηθει 3 απανωτες δυναμομετρησεις,αρα χωρις να παγωσει το αυτοκινητο!Ποιος ξερει αν ηταν κρυο,ισως να εδειχνε κατι παραπανω...Who cares ομως!!! Αυτο που θελαμε να δουμε,το διαπιστωσαμε δια της πρακτικης οδου!

    Ο Ν54 σε τετοια επιπεδα βελτιωσης ευνοειται απο μια aftermarket εισαγωγη αερα διπλου κωνου,ακομα και αυτες της πιο απλης μορφης,οπως την δικια μου!Το κερδος βεβαια ειναι μικροτερο σε χαμηλοτερες πιεσεις της ταξεως των 13-15psi!Ναι η εισαγωγη δινει δυναμη σε εναν Ν54,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πιστεψω τα νουμερα που υποσχονται οι Αμερικανοι σε αντιστοιχες συγκρισεις!Στην πιεση που εχω ειδα +12whp,αυτοι να βλεπουν +23whp!Μην τα ισοπεδωνετε ολα βρε Αμερικανακια...Εχουμε και στην Ελλαδα δυναμομετρα,αυστηρα και αξιοπιστα και προπαντων με καλους χειριστες!

    Το δεμα μου αναμενεται να ερθει την επομενη βδομαδα,οποτε σχετικες φωτογραφιες και συγκρισεις-εντυπωσεις με το πριν και το μετα θα ανεβουν σε συντομο χρονικο διαστημα!

    Για το τελος αφησα την τιμη,την οποια την βρηκα πολυ λογικη!Η αξια του προιοντος ηταν στα 119$ συν τα μεταφορικα(ταχυμεταφορα) 52$,συνολο δηλαδη 171$ στην πορτα σας και χαρηκαμε για την συνεργασια!!!

    Επισης σας παραθετω 2 link απο το διαδικτυο με πληροφοριες σχετικες με το προιον και συγκριτικες δυναμομετρησεις σε διαφορες πιεσεις,με υπεραισιοδοξα ωστοσο υποσχομενα νουμερα!

    Ο Θεος να σας εχει ολους καλα και το 2012 να ειναι(οσο γινεται...)μια καλη χρονια για ολους!

    Stay tuned...



    Τα σχετικα link εδω :

    https://www.cp-e.com/products/bmw-13...-intake-system

    https://www.burgertuning.com/dcintake_cpe.html


    Υ.Γ : Το μπεζ-γκρι χρωμα που εχουν οι χοανες,μου αρεσει παρα πολυ σε σχεση με το κλασσικο κοκκινωπο που εχουν οι περισσοτερες και θα δωσει πιστευω bonus points στο engine bay της Ζετουλας μου!!!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  2. The Following 8 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    120ie87 (19-01-12), aristent (09-01-12), chrisgiapz3 (09-01-12), Kostas_1 (19-01-12), Lambros46 (09-01-12), mitsos_chania (09-01-12), Panos 316T (09-01-12), VanVIC (10-01-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπραβο Δημητρη!!!
    Δωσε "αερα" στο μοτερ να δουμε που θα φτασει!!!
    ....απ'οτι καταλαβα δεν φτανουν ποτε τα αλογα!!!!....παντως ευχομαι καλη επιτυχια με το νεο σου προτζεκτ.


    Εισαγωγη αερα,φιλτρου αερα, σε Ε89.....να αλλαζε καπως ο τιτλος γιατι,δεν ξερω αν ειμαι ο μονος,αλλα πηγε το μυαλο μου σε εισαγωγη αυτοκινητου απο το εξωτερικο....

  4. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    Karizma Z4 (09-01-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο Δημητρη!!!
    Δωσε "αερα" στο μοτερ να δουμε που θα φτασει!!!
    ....απ'οτι καταλαβα δεν φτανουν ποτε τα αλογα!!!!....παντως ευχομαι καλη επιτυχια με το νεο σου προτζεκτ.


    Εισαγωγη αερα,φιλτρου αερα, σε Ε89.....να αλλαζε καπως ο τιτλος γιατι,δεν ξερω αν ειμαι ο μονος,αλλα πηγε το μυαλο μου σε εισαγωγη αυτοκινητου απο το εξωτερικο....
    Αν μπορει να επεμβει καποιος admin και να το διορθωσει,προκειμενου να γινει πιο σαφες θα ημουν ευγνωμων!

    Τα αλογα δυστυχως δεν φτανουν ποτε...!!!!Καποια στιγμη τα βαριεσαι και θελεις παραπανω!

    Και δυστυχως καπου εκει ο Ν54 ποιανει "ταβανι"...Μετα πρεπει να πας σε μεθανολη και upgraded turbos!!!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    aristent (09-01-12), Panos 316T (09-01-12)

  7. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    με το καλο Δημητρη!!

    απο ηχο εχεις δει τι διαφορα θα εχεις? ή ειναι αμελητεο?



  8. #5
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αceman①⑨②⑤™ Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το καλο Δημητρη!!

    απο ηχο εχεις δει τι διαφορα θα εχεις? ή ειναι αμελητεο?
    Δυστυχως θα εχει τεραστια διαφορα!Το αυτοκινητο θα ακουγεται περισσοτερο και στο πατημα του γκαζιου και στο αφημα!Το σφυριγμα απο τις τουρμπινες θα ειναι ακομα πιο εντονο!

    Ειναι αναποφευκτο,αφου πλεον ειναι απελευθερωμενη πληρως και η εισαγωγη και η εξαγωγη του αυτοκινητου!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  9. The Following User Says Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    Χρίστος (09-01-12)

  10. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αυτο ακριβως περιμενα να ακουσω!!!
    Ειμαι σιγουρος οτι στην αρχη δε θα το χορταινεις!!!



  11. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αceman①⑨②⑤™ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ακριβως περιμενα να ακουσω!!!
    Ειμαι σιγουρος οτι στην αρχη δε θα το χορταινεις!!!
    Ρε καγκουρα απο ολο το θεμα μονο ο ηχος σε ενοιαξε εσενα?

    Γεια σου Δημητρη με το πιστολι σου...

  12. #8
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αceman①⑨②⑤™ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ακριβως περιμενα να ακουσω!!!
    Ειμαι σιγουρος οτι στην αρχη δε θα το χορταινεις!!!
    Αυτο δεν χωραει συζητηση!!!

    Ελπιζω μονο να μην ειναι κουραστικες για χρηση ταξιδιου,γιατι αλλιως...το μαμα φιλτροκουτι ειναι παλι καθαρο και ετοιμοπολεμο!!!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  13. #9
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε καγκουρα απο ολο το θεμα μονο ο ηχος σε ενοιαξε εσενα?

    Γεια σου Δημητρη με το πιστολι σου...
    Ειναι και αυτο μια ευχαριστηση Φανη!!!

    Σε κανει να νομιζεις πως εχεις υπεραυτοκινητο!!!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πες τα ρε δημητρη.
    Ολο να μου τη λεει θελει ο χοντρος



Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP