Σελίδα 1 από 16 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 160

Θέμα: ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ!!!!!

  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Post ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ!!!!!

    Κάθε μέρα που περνάει μαθαίνω και καινούριες λεξούλες...Σήμερα άκουσα το κόψε-ράξε κεντρικού άξονα...
    Ο κεντρικός αποτελείται απο δύο άξονες οι οποίοι ενώνονται μεταξύ τους...η ένωση των δύο αξόνων λέγεται μεσαία τριβή????
    Με βάση τις δυνάμεις και τους κραδασμούς που ασκούνται εκεί στην ένωση χρήζει αλλαγής????
    Αν ναί κάθε πότε???
    Δλδ κόβουν τον κεντρικό σε σημείο που έχουμε υπολογίσει και μετά τον κολλάνε πάλι????
    Στο συνεργείο μου έχουν πει οτί γίνεται ζυγοστάθμιση στον κεντρικό άξονα μετάδοσης...
    Που χρησιμεύει το ζύγισμα και πότε πρέπει να γίνεται???
    Ποιά η διαδικασία του ζυγίσματος????
    Σε τι μηχάνημα θα πρέπει να τοποθετηθεί???
    Σχετικά με το ζύγισμα του άξονα αν κατέβει για αλλαγή δίσκο-πλατό τότε επηρεάζεται το ζύγισμα του????
    Υπάρχει περίπτωση να στραβώσει ο άξονας με καθαρά κακή χρήση δική μας????

    Δεν πιστεύω να σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου... Καλό είναι να μαθαίνουμε και κάτι χρήσιμο....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis ///M : 03-01-12 στις 00:22

  2. The Following User Says Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (29-08-14)

  3. #2
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7293
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Οταν αρχιζουν τα γκαπ-γκουπ.. συνηθως αυτα που φταινε ειναι μεσαια τριβη, flex disc (εκει που κουμπωνει ο κεντρικος στο σασμαν) και το συνεμπλοκ του διαφορικου..
    Η αλλαγη τους εξαρταται απο τα χλμ και τη χρηση που κανει ο καθενας στο αυτοκινητο του..
    Επισης, αν σημαδεψεις τον αξονα οταν τον λυσεις για να αλλαξεις τη μεσαια τριβη και ετσι μετα τον ξανα-ενωσεις οπως ηταν.. γλυτωνεις τη ζυγοσταθμιση.. (ετσι τουλαχιστον εχω διαβασει στο φανατικς).
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  4. The Following 6 Users Say Thank You to zaharias For This Useful Post:

    BILL007 (27-02-12), georggge46 (20-12-14), nik200 (03-01-12), Panos 316T (03-01-12), sierra (06-02-15), Vassilis ///M (03-01-12)

  5. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vassilis ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε μέρα που περνάει μαθαίνω και καινούριες λεξούλες...Σήμερα άκουσα το κόψε-ράξε κεντρικού άξονα...
    Ο κεντρικός αποτελείται απο δύο άξονες οι οποίοι ενώνονται μεταξύ τους...η ένωση των δύο αξόνων λέγεται μεσαία τριβή????
    Με βάση τις δυνάμεις και τους κραδασμούς που ασκούνται εκεί στην ένωση χρήζει αλλαγής????
    Αν ναί κάθε πότε???
    Δλδ κόβουν τον κεντρικό σε σημείο που έχουμε υπολογίσει και μετά τον κολλάνε πάλι????
    Στο συνεργείο μου έχουν πει οτί γίνεται ζυγοστάθμιση στον κεντρικό άξονα μετάδοσης...
    Που χρησιμεύει το ζύγισμα και πότε πρέπει να γίνεται???
    Ποιά η διαδικασία του ζυγίσματος????
    Σε τι μηχάνημα θα πρέπει να τοποθετηθεί???
    Σχετικά με το ζύγισμα του άξονα αν κατέβει για αλλαγή δίσκο-πλατό τότε επηρεάζεται το ζύγισμα του????
    Υπάρχει περίπτωση να στραβώσει ο άξονας με καθαρά κακή χρήση δική μας????

    Δεν πιστεύω να σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου... Καλό είναι να μαθαίνουμε και κάτι χρήσιμο....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν αρχιζουν τα γκαπ-γκουπ.. συνηθως αυτα που φταινε ειναι μεσαια τριβη, flex disc (εκει που κουμπωνει ο κεντρικος στο σασμαν) και το συνεμπλοκ του διαφορικου..
    Η αλλαγη τους εξαρταται απο τα χλμ και τη χρηση που κανει ο καθενας στο αυτοκινητο του..
    Επισης, αν σημαδεψεις τον αξονα οταν τον λυσεις για να αλλαξεις τη μεσαια τριβη και ετσι μετα τον ξανα-ενωσεις οπως ηταν.. γλυτωνεις τη ζυγοσταθμιση.. (ετσι τουλαχιστον εχω διαβασει στο φανατικς).
    Ο κεντρικός άξονας μετάδοσης στα αυτοκίνητα μας πράγματι αποτελείται από δύο κομμάτια. Τα οποία θηλυκώνουν μεταξύ τους με καρέ.
    Μεσαία τριβή κανονικά ονομάζεται η βάση που κρατάει τον άξονα λίγο πίσω από το σασμάν. Αυτή με τα δύο ποδαράκια που κρέμεται από το σασί. Έχει ένα ρουλεμάν και λάστιχο. Αυτό είναι η μεσαία τριβή.(Ιδια ακριβώς λειτουργία με την μεσαία τριβή του ποδηλάτου). Για κάποιον περίεργο λόγο οι μάστορες την μπερδεύουν με τον ελαστικό σύνδεσμο που ενώνει τον άξονα με το σασμάν.(Αυτό που περιγράφει ο Ζαχαρίας).Και τα δύο πάντως φθείρονται και χρήζουν αλλαγής. Το πότε έχει να κάνει κατα κύριο λόγο με το στυλ οδήγησης. Πρώτο που θα την ακούσει πάντως ,είναι ο ελαστικός σύνδεσμος. Σε κάθε σέρβις ο μηχανικός σου οφείλει να τον τσεκάρει.
    Μπορείς να φτιάξεις άξονα στα μέτρα σου, όπως ακριβώς το περιέγραψες. Μετράς και κόβεις-ράβεις. Μετά χρειάζεται ζυγοστάθμιση. Όλα τα περιστεφόμενα μέρη πρέπει να είναι ζυγοσταθμισμένα για να μην δημιουργούν κραδασμούς. Αν δεν ζυγοσταθμίσεις θα τρέμει το αυτοκίνητο στην περιοχή του κεντρικού τούνελ και σε λίγα μόλις χιλιόμετρα θα φιτιλιάσεις την μεσαία τριβή σου. Ο κεντρικός είναι ζυγοσταθμισμένος τώρα. Δεν χρειάζεται κανένα σημάδεμα αν για κάποιο λόγο κατέβει, είναι ήδη σημαδεμένος. (βέβαια υπάρχουν συνεργεία εξειδικευμένα bmw στην πάτρα και όχι μόνο ,που δεν το γνωρίζουν αυτό )
    Ο άξονας δεν στραβώνει από κακή χρήση...τζογάρει στους σταυρούς του.

  6. The Following 11 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    A8hnaios (03-01-12), Bazil Van Sinner (08-08-12), BILL007 (27-02-12), deepBLUE (03-01-12), georggge46 (20-12-14), konstantinaM3 (07-01-14), nik200 (03-01-12), Panos 316T (03-01-12), PSDEDES (25-05-12), Vassilis ///M (03-01-12), zaharias (03-01-12)

  7. #4
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7293
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σπυρακο..

    Ρε συ, ζυγοσταθμιση στον κεντρικο πως κανουν..??

    Οσον αφορα το σημαδεμα, το διαβασα στο φανατικς (επειδη ετοιμαζομαι να τα αλλαξω ολα αυτα), δεν ηξερα οτι ηταν σημαδεμενος ηδη..

    Και για τη μεσαια τριβη και τους μαστορες, ναι εχεις δικιο, το 90%, το μπερδευουν με το flex disc..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  8. #5
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    εγω το θεμα κεντρικου θα το προχωρησω λιγο..γιατι κατα τα αλλα και ο σπυρος και ο ζαχαριας εχουν απολυτο δικιο στα λεγομενα τους..ακου λοιπον μια περιπτωση μη ζυγοσταθμισμενου αξονα-η λανθασμενα ζυγοσταθμισμενου αξονα..

    οταν πηρα το ε30..βασικα οταν πηγα να το παρω..εμαθα το εξης..the hard way φυσικα..γυρω στα 40χιλ με 2α..ενιωθα κραδασμους απο την θεση του οδηγου..οι οποιοι ομως δεν προερχονταν απο το μοτερ καθως δεν αισθανομουν τιποτα ουτε απο το τιμονι ουτε απο τα πενταλ..ρωταω τον ιδιοκτητη τι συμβαινει και μου λεει..προκειμενου να μην αλλαξουν αξονα..κρατησαν τον ιδιο απο τοτε που το μοτερ μου κοσμουσε την 5αρα bmw απο οπου και παρθηκε...φυσικα το ε30 ειναι πιο κοντο αμαξι..οποτε αναγκαστικα κοβουμε τον αξονα-τον μικραινουμε για να μπει στο διαφορικο..στην προκειμενη περιπτωση κοπηκε 16cm...ελα ομως που ετσι χανεται τελειως η ζυγοσταθμιση του..πηγε ο αξονας για ζυγοσταθμιση αλλα η ζυγοσταθμιση πετυχε μερικως..με αποτελεσμα αυτο το ανεπαισθητο μεν τρεμουλο..το οποιο ομως ειναι παρα πολυ επικυνδινο στους κοφτες για ευνοητους λογους!!!!φυσικα μολις το πηρα εγω κατευθειαν βγηκε ο αξονας, "γεμιστηκε" ελαχιστα καθως η ασφαλεια μου ειναι πανω απο ολα και ξανατοποθετηθηκε στο αυτοκινητο..και τωρα πραγματι οι οποιοιδηποτε κραδασμοι του ειναι ανεπαισθητοι..

    η περιπτωση που περιγραφω ειναι μεν ακραια..αλλα σε πολλα αυτοκινητα μετατροπες ειναι αναγκαιο κακο..και γιαυτο φυσικα καθε φορα που ακουω για μετατροπη σε αμαξι δρομου ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικος στα ορια του προκατειλημενου!

  9. The Following 5 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (22-09-14), dark knight (09-09-18), stefm5 (03-01-12), Vassilis ///M (03-01-12), zaharias (03-01-12)

  10. #6
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το θέμα σηκώνει ώρες ατελείωτες συζητήσεως...
    Μπορούμε για το κατάλληλο μήκος που επιθυμούμε να μπασταρδέψουμε κομμάτια κεντρικών απο το να πάμε κε κόψιμο???Δλδ να πάρουμε κομμάτι απο 320 και να το θυληκώσουμε σε κομμάτι απο 330???
    Βεβαια πάλι μετά θα ζυγιστεί....
    Ποιά είναι η διαδικασία του ζυγίσματος????
    Σε τι μηχάνημα θα πρέπει να τοποθετηθεί???

  11. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπυρακο..

    Ρε συ, ζυγοσταθμιση στον κεντρικο πως κανουν..??

    Οσον αφορα το σημαδεμα, το διαβασα στο φανατικς (επειδη ετοιμαζομαι να τα αλλαξω ολα αυτα), δεν ηξερα οτι ηταν σημαδεμενος ηδη..

    Και για τη μεσαια τριβη και τους μαστορες, ναι εχεις δικιο, το 90%, το μπερδευουν με το flex disc..
    Έχει δύο κουκκίδες. Μιά σε κάθε κομμάτι.Αν πιστεύεις ότι δεν θα τις δεις ,βάλει δικά σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vassilis ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα σηκώνει ώρες ατελείωτες συζητήσεως...
    Μπορούμε για το κατάλληλο μήκος που επιθυμούμε να μπασταρδέψουμε κομμάτια κεντρικών απο το να πάμε κε κόψιμο???Δλδ να πάρουμε κομμάτι απο 320 και να το θυληκώσουμε σε κομμάτι απο 330???
    Βεβαια πάλι μετά θα ζυγιστεί....
    Ποιά είναι η διαδικασία του ζυγίσματος????
    Σε τι μηχάνημα θα πρέπει να τοποθετηθεί???
    Αν σου προκύπτουν οι διαστάσεις και είναι ίδιο το κεντρικό καρέ. Αλλά πάλι θα ζυγοσταθμίσεις.

    Όσον αφορά το πως γίνεται η ζυγοστάθμιση στους άξονες, γίνεται με μηχανές που εμφανισιακά μοιάζουν με τόρνο. Δουλεύουν με την ίδια λογική με τα μηχανήματα ζυγοστάθμισης ζαντών.

    https://www.universal-balancing.com/el

  12. The Following 4 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (27-02-12), GiannisRob (03-01-12), Vassilis ///M (03-01-12), zaharias (03-01-12)

  13. #8
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω αν εχω καταλαβει καλα επειδη ακουω ενα μικρο γκαπ-γκρουπ σε χαμηλες ταχυτητες με 1η-2α .. μαλλον πρεπει να ειναι ο ελαστικος συνδεσμος.. Ξερει κανεις κοστος για αυτο το πραγμα κ αν ειναι κατι που παιρνει αρκετο χρονο για να αλλαχθει?

  14. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SoNiC_77Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αν εχω καταλαβει καλα επειδη ακουω ενα μικρο γκαπ-γκρουπ σε χαμηλες ταχυτητες με 1η-2α .. μαλλον πρεπει να ειναι ο ελαστικος συνδεσμος.. Ξερει κανεις κοστος για αυτο το πραγμα κ αν ειναι κατι που παιρνει αρκετο χρονο για να αλλαχθει?

    Πιθανότατα... Επίσης να τσεκάρεις το σινεμπλοκ του διαφορικού. Κόστος και χρόνος ... Λίγα πράματα

  15. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (22-09-14), Vassilis ///M (04-01-12)

  16. #10
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κάθε είδους απορία περι κεντρικού άξονα ευπρόσδεκτες...

    Να μαθαίνουμε κιόλας!!!!!

Σελίδα 1 από 16 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP