Σελίδα 16 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6141516
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 160 από 160

Θέμα: ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ!!!!!

  1. #151
    Εγγραφή
    08-01-10
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.043
    Thanked
    1754
    Rides
    1

  2. The Following 3 Users Say Thank You to mormon For This Useful Post:

    BILL007 (24-06-16), tokiko (24-06-16), ΔημήτρηςΜ3 (25-06-16)

  3. #152
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημερα
    Επαναφερω το θεμα γιατι εχω ενα θεμα με την μεταδοση κινησης !
    Αλλαξα μεσαια τριβη γιατι αρχισε στην πρωτη να κοπαναει και να περναει τρεμουλο. Οντως η μεσαι τριβη ηταν κομένη και καλως αλλάχτηκε.
    Οταν πηρα το αμαξι απο το συνεργείο διαπίστωσα πως όντως πλεον ξεκινάει χωρίς γκαπ γκουπ και τρέμουλα οπως θα έπρεπε, ωστόσο αναμεσα 40-60 χλμ και σε όλες τις σχέσεις το κιβώτιου το αμάξι κάνει έντονο τρέμουλο προερχόμενο απο τον άξονα!
    Επέστρεψα στο συνεργείο, διαπιστώθηκε όντως το τρέμουλο και χτες το άφησα να το ξανακοιτάξουν και η απάντηση που πήρα ήταν πως μηχανικά ειναι όλα καλά και δεν μπορόυν να βρούν κάτι. Το μονο μου ειπαν οτι μαλλον εχασε την ζυγοσταθμιση ο άξονας γιατι δουλεψε καποια χιλιόμετρα με την παλια μεσαία τριβή αλλα να το αφήσω έτσι και δεν τρέχει τίποτα.
    Δεν υπαρχει βεβαια περίπτωση να το αφήσω έτσι και παρόλου που θεωρώ πως είναι δικιά τους ευθύνη να το βρουν θα το ψαξω μονος!
    Η ερώτηση μου ειναι ...εφόσον δεν πειράχτηκε κατι στον άξονα ( κόψε ράψε) μπορεί να έχασε την ζυγοστάθμιση του ή δεν στέκει ? Επίσης αν ο άξονας δεν ειναιν σωστά ζυσταθμισμένος δεν θα έπρεπε στα 120-140 να γίνεται πανικός ? ( εμένα μετα τα 60 έιναι σαν να μην συμβαινει τίποτα)
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  4. #153
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Όταν είχα αλλάξει μεσαία τριβή, ο μάστορας μου είπε πως ο άξονας (που είναι 2 κομμάτια) πρέπει να ξαναενωθεί στο ίδιο σημείο. Όντως ο δικός μου άξονας είχε 2 σημάδια με χρώμα, στα 2 κομμάτια του, που ενώθηκαν στο ίδιο σημείο.
    Ένας άλλος μάστορας τώρα, που δεν το εμπιστεύομαι πολύ, μου είπε πως αυτό δεν έχει σημασία γιατί το κάθε κομμάτι πρέπει να έχει σωστό ζύγισμα από μόνο του και δεν παίζει ρόλο πως θα ενωθεί πάλι.
    Απλά τα λέω αυτά, για να τα ξέρεις. Για ρώτα τον δικό σου αν ένωσε τα 2 κομμάτια του άξονα όπως ήταν ή όχι.
    E30 318i

  5. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    bomberman 3.28 (08-09-18)

  6. #154
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το ήξερα εξ αρχής περί ενωσης στο ίδιο σημείο που ήταν και πριν αλλά μου είπε πως δεν είχε σημάδι ο άξονας ο δικός μου αλλά δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  7. #155
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αν δεν έχει του κάνει αυτός. Το αν παίζει τελικά ρόλο ή όχι δεν το ξέρω σίγουρα.
    E30 318i

  8. #156
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Είχα το ίδιο πρόβλημα σε Ε90.Ο άξονας αν δεν ενωθει ακριβώς στο ίδιο σημείο που βρισκόταν, βγάζει τρεμουλο. Στο Ε90 δεν είχε σημάδι και ο μηχανικός δεν σημάδεψε την θέση οπότε μετά την αλλαγή γινόταν μέσα στο αυτοκίνητο χαμός. Λόγω έλλειψης χρόνου βρήκα κεντρικό που δεν είχε ανοίξει ποτέ και τον έβαλα επάνω. Το πρόβλημα εννοείται ότι εξαφανίστηκε αμέσως. Εάν δεν βρεις άκρη μπορείς να τον ζυγισεις σε ειδικό μηχάνημα με κόστος αν δεν κάνω λάθος περί τα 30€.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to panos320 For This Useful Post:

    A8hnaios (09-09-18), BILL007 (08-09-18), bomberman 3.28 (08-09-18)

  10. #157
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο άξονας αν δεν ενωθει ακριβώς στο ίδιο σημείο που βρισκόταν, βγάζει τρεμουλο.
    όταν έκανα την αλλαγή στη μεσαία τριβή, στο συνεργείο είχαν προσέξει να ξαναμπεί στο ίδιο σημείο.



  11. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    panos320 (08-09-18)

  12. #158
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και αν δεν προσεξαν σε εμενα και εκατσε σε αλλη θεση ....τι κανουμε τωρα ? Να δοκιμασω ολες τις πιθανες θεσεις δεν παιζει χαχαχα
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  13. #159
    Εγγραφή
    13-11-18
    Μηνύματα
    2
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Είμαι νεος στο φορουμ και πρόσφατα απόκτησα μια bmw e46 1.6 coupe του 2002 με 145000. Το αμαξι γενικα θελει συμμαζεματακια αλλα το κυριότερο που με εκνευρίζει ειναι ενα βουητο-τρεμουλο λιγο πριν τα 60 το οποίο σταματάει λιγο μετα τα 60. Εχω την εντυπωση ομως πως ενα βουητο το εχει και μετα. Τι μπορει να ειναι; Το λαστιχο που ενώνει τον αξονα με την εξοδο του κιβωτίου εχει ενα μικρο ραγισματακι.Κατι αλλο δεν βλεπω. Ολα σφιγμενα απο κατω.
    Καποια ιδεα;

  14. #160
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.697
    Thanked
    18799
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimkons73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι νεος στο φορουμ και πρόσφατα απόκτησα μια bmw e46 1.6 coupe του 2002 με 145000. Το αμαξι γενικα θελει συμμαζεματακια αλλα το κυριότερο που με εκνευρίζει ειναι ενα βουητο-τρεμουλο λιγο πριν τα 60 το οποίο σταματάει λιγο μετα τα 60. Εχω την εντυπωση ομως πως ενα βουητο το εχει και μετα. Τι μπορει να ειναι; Το λαστιχο που ενώνει τον αξονα με την εξοδο του κιβωτίου εχει ενα μικρο ραγισματακι.Κατι αλλο δεν βλεπω. Ολα σφιγμενα απο κατω.
    Καποια ιδεα;
    Αυτό το λάστιχο είναι το guibo. Το σκίσιμο που βλέπεις στην περιφέρεια μπορεί να κρύβει πολύ μεγαλύτερη φθορά. Και το δικό μου ένα σκίσιμο φαινόταν να έχει μόνο, αλλά αφού το αφαιρέσαμε το στείλαμε στη Ravensburger για να το κάνει puzzle για παιδιά.

  15. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (07-12-18)

Σελίδα 16 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 6141516

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP