Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 160

Θέμα: ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ!!!!!

  1. #51
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Υπάρχει λόγος να μην εμπιστευτούμε ένα τέτοιο ανταλλακτικό από MEYLE;

    https://www.ebay.de/itm/MEYLE-Hardys...item4852163eb4

    Γνωρίζει κάποιος ποιανής μάρκας είναι ο ΟΕΜ σύνδεσμος;

  2. #52
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κοίτα εγώ πριν μια εβδομάδα τον άλλαξα. Έβαλα λοιπόν Meyle που τον πήρα από Αθήνα όμως σε πολύ χαμηλή τιμή (τόσο που με προβλημάτισε...).

    ΟΕΜ μάρκα για το σύνδεσμο προφανώς θα είναι κάποια εκ των Lemforder, Meyle, Mahle, Febi-Swag. Aυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν πάρεις σύνδεσμο από το εμπόριο τέτοιας μάρκας θα είναι σίγουρα αντίστοιχης ποιότητας με της αντιπροσωπείας. Παίζουν σίγουρα θέματα διαλογής ανταλλακτικών.

    Αλλά αυτό επίσης δεν σημαίνει ότι ένα ανταλλακτικό Meyle ή Lemforder δεν είναι καλό. Μπορεί να είναι εξίσου καλό με το OEM (και πιστέυω είναι το πιο πιθανό).

    Παίζει και ρόλο η διαφορά στα χρήματα βέβαια...σε αυτό που είσαι είναι ήδη μισή τιμή κάτω που είναι δέλεαρ!!!
    Ε36 M44Β19

  3. The Following 3 Users Say Thank You to 6ylinder For This Useful Post:

    BILL007 (25-04-13), gupakos (25-04-13)

  4. #53
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα εγώ πριν μια εβδομάδα τον άλλαξα. Έβαλα λοιπόν Meyle που τον πήρα από Αθήνα όμως σε πολύ χαμηλή τιμή (τόσο που με προβλημάτισε...).

    ΟΕΜ μάρκα για το σύνδεσμο προφανώς θα είναι κάποια εκ των Lemforder, Meyle, Mahle, Febi-Swag. Aυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν πάρεις σύνδεσμο από το εμπόριο τέτοιας μάρκας θα είναι σίγουρα αντίστοιχης ποιότητας με της αντιπροσωπείας. Παίζουν σίγουρα θέματα διαλογής ανταλλακτικών.

    Αλλά αυτό επίσης δεν σημαίνει ότι ένα ανταλλακτικό Meyle ή Lemforder δεν είναι καλό. Μπορεί να είναι εξίσου καλό με το OEM (και πιστέυω είναι το πιο πιθανό).

    Παίζει και ρόλο η διαφορά στα χρήματα βέβαια...σε αυτό που είσαι είναι ήδη μισή τιμή κάτω που είναι δέλεαρ!!!
    Πόσο τον αγοράσες από εδώ; Έχει κάποια αντιπροσωπεία η Μeyle;

    Νομίζω ότι με κέρδος ένα 50άρικο αξίζει τον κόπο. Επίσης ο μηχανικός μου δεν έχει κανένα πρόβλημα να του πάω εγώ το ανταλλακτικό και να μου το τοποθετήσεις εκείνος (το κάνουμε πάντα έτσι με τα λάδια, το έχουμε κάνει με μονάδα εγκεφάλου ABS, αλλά και πρόσφατα με τη βαλβίδα αναθυμιάσεων που έβαλα - Meyle ήταν & αυτή και ~40 ευρώ φθηνότερη από την ΟΕΜ).

  5. #54
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    H Meyle έχει αντιπροσωπεία στον Ασπρόπυργο. Εγώ το πήρα 28¤ εάν θυμάμαι καλά, αλλά όχι από την αντιπροσωπεία της. Παραξενεύτηκα πολύ με την τιμή, αλλά σε συνδυασμό με τα οικονομικά μου αυτήν την περίοδο ήταν τέλεια!

    Γενικά τα περισσότερα ανταλλακτικάδικα στην Αθήνα έχουν Febi σύνδεσμο με τιμή ~40-45¤.

    Και στην αντιπροσωπεία της Meyle κανά 25¤ έχει νομίζω.
    Ε36 M44Β19

  6. #55
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Meyle έχει αντιπροσωπεία στον Ασπρόπυργο. Εγώ το πήρα 28¤ εάν θυμάμαι καλά, αλλά όχι από την αντιπροσωπεία της. Παραξενεύτηκα πολύ με την τιμή, αλλά σε συνδυασμό με τα οικονομικά μου αυτήν την περίοδο ήταν τέλεια!

    Γενικά τα περισσότερα ανταλλακτικάδικα στην Αθήνα έχουν Febi σύνδεσμο με τιμή ~40-45¤.

    Και στην αντιπροσωπεία της Meyle κανά 25¤ έχει νομίζω.
    Πολύ καλές τιμές. Νομίζω ότι θα προτιμήσω όχι ΟΕΜ, αλλά επώνυμο ανταλλακτικό την επόμενη φορά. Thanks!

  7. #56
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Επαναφερω το θεμα, διοτι φτιαχνει ενας φιλος ενα BMW και χρειαζεται κοψε-ραψε ο κεντρικος και ζυγοσταθμιση..
    Εχετε να προτεινετε καποιον, διοτι εγω δεν γνωριζω..?? Αθηνα περισσοτερο..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  8. #57
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναφερω το θεμα, διοτι φτιαχνει ενας φιλος ενα BMW και χρειαζεται κοψε-ραψε ο κεντρικος και ζυγοσταθμιση..
    Εχετε να προτεινετε καποιον, διοτι εγω δεν γνωριζω..?? Αθηνα περισσοτερο..
    https://www.axotechniki.gr/products6...open1=1&open2=

  9. The Following 3 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    BILL007 (07-01-14), Vassilis ///M (07-01-14), zaharias (07-01-14)

  10. #58
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Question

    Λοιπον..
    Σημερα μπηκε μεσα το αμαξι για να μπει επιτελους η γεφυρα του Μ3 που εχω εδω και 2 μηνες σχεδον στην αποθηκη..

    Ειχα παρει απο τον φιλο Θαναση (M54 POWER) το πισω κομματι του αξονα του Μ3 το οποιο φορουσε στο δικο του, επισης 330Ci 5αρι χειροκινητο με αξονα Μ3 πισω, οποτε το πισω κομματι ηταν ετοιμο κομμενο-ραμμενο-ζυγοσταθμισμενο, για να το βαλω.. τον οποιο ευχαριστω κιολας που μου τον εδωσε free..

    Διαπιστωνω ομως οτι δεν ταιριαζει, διοτι ο δικος μου κεντρικος ειναι διαφορετικος..
    Και λεω τωρα.. μηπως ειναι διαφορετικος επειδη εμενα ηταν απο αυτοματο η μετατροπη? Ο αξονας μου βεβαια λεει πανω με μαρκαδορο 330Ci 5 speed..

    https://bmwfans.info/parts-catalog/E...elocity_joint/
    Εδω φαινεται οτι ειναι διαφορετικος στα αυτοματα 330 απο τα 5αρια μανιουαλ..
    Στα αυτοματα σασμαν ειναι κοντυτερος ο κεντρικος..
    L=1403MM auto
    L=1550MM manual

    Δειτε και τις φωτο να καταλαβετε πως ειναι ο κεντρικος μου.. και πως ειναι το πισω κομματι του Μ3..
    Εμενα δεν φαινεται να εχει αυτο το παξιμαδι που "λυνει" ο κεντρικος του Μ3 στα 2..





    Οποτε πιστευω οτι εχω 2 λυσεις..

    1) Να κρατησω τον κεντρικο που εχω τωρα και να γινει κοψε ραψε ζυγοσταθμιση το πισω κομματι απο τον αξονα του Μ3..
    2) Να βρω εναν αξονα απο 5αρι χειροκινητο 6κυλινδρο και να χρησιμοποιησω το μπροστα κομματι..

    Για πειτε..
    Attached Images Attached Images
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  11. The Following 2 Users Say Thank You to zaharias For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (22-09-14), BILL007 (20-01-14)

  12. #59
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον..
    Σημερα μπηκε μεσα το αμαξι για να μπει επιτελους η γεφυρα του Μ3 που εχω εδω και 2 μηνες σχεδον στην αποθηκη..

    Ειχα παρει απο τον φιλο Θαναση (M54 POWER) το πισω κομματι του αξονα του Μ3 το οποιο φορουσε στο δικο του, επισης 330Ci 5αρι χειροκινητο με αξονα Μ3 πισω, οποτε το πισω κομματι ηταν ετοιμο κομμενο-ραμμενο-ζυγοσταθμισμενο, για να το βαλω.. τον οποιο ευχαριστω κιολας που μου τον εδωσε free..

    Διαπιστωνω ομως οτι δεν ταιριαζει, διοτι ο δικος μου κεντρικος ειναι διαφορετικος..
    Και λεω τωρα.. μηπως ειναι διαφορετικος επειδη εμενα ηταν απο αυτοματο η μετατροπη? Ο αξονας μου βεβαια λεει πανω με μαρκαδορο 330Ci 5 speed..

    https://bmwfans.info/parts-catalog/E...elocity_joint/
    Εδω φαινεται οτι ειναι διαφορετικος στα αυτοματα 330 απο τα 5αρια μανιουαλ..
    Στα αυτοματα σασμαν ειναι κοντυτερος ο κεντρικος..
    L=1403MM auto
    L=1550MM manual

    Δειτε και τις φωτο να καταλαβετε πως ειναι ο κεντρικος μου.. και πως ειναι το πισω κομματι του Μ3..
    Εμενα δεν φαινεται να εχει αυτο το παξιμαδι που "λυνει" ο κεντρικος του Μ3 στα 2..





    Οποτε πιστευω οτι εχω 2 λυσεις..

    1) Να κρατησω τον κεντρικο που εχω τωρα και να γινει κοψε ραψε ζυγοσταθμιση το πισω κομματι απο τον αξονα του Μ3..
    2) Να βρω εναν αξονα απο 5αρι χειροκινητο 6κυλινδρο και να χρησιμοποιησω το μπροστα κομματι..

    Για πειτε..
    Number 2!!!!*

  13. The Following 2 Users Say Thank You to scania124 For This Useful Post:

    BILL007 (20-01-14), zaharias (20-01-14)

  14. #60
    Εγγραφή
    07-01-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Thanked
    266
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πρωτος απο 330 και ο δευτερος ειναι απο 318/320/325 φτιαξε τον δικο σου boy.... και στην δευτερη φωτο ειναι μονο το προστινο κοματι το πισω δεν το εχεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη toubas : 20-01-14 στις 22:14

  15. The Following 3 Users Say Thank You to toubas For This Useful Post:

    BILL007 (20-01-14), Vassilis ///M (21-01-14), zaharias (20-01-14)

Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP