Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 160

Θέμα: ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΞΟΝΑΣ!!!!!

  1. #131
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε σεις τωρα το ειδα το thread αυτο!!Να κι ενα ωραιο σοβαρο θεμα....
    Το κορωνοπηνιο που λες ναι μεν εχει ιδιο βημα αλλα δεν ειναι το ιδιο σε μεγεθος,ασχετως οτι βγαινει παρομοια η κλιμακωση.....To ιδιο συμβαινει πχ και με το 3.91 βημα που το συναντας σε 3 διαφορετικα καβουκια,168-188 και 210mm....
    Τα δύο αυτά διαφορικά (3.38 βήμα) τα έχω στην αποθήκη - γκαράζ...
    Βγάζοντας τα πλαινά ''αυτάκια'' που κουμπώνουν πάνω τους τα ημιαξόνια διαπίστωσα ότι έχουν ακριβώς το ίδιο μέγεθος και πάχος και ύψος...

    Διαπιστωμένο και με μετρήσεις με παχύμετρο αλλά και με το μάτι...
    Τι συμπέρασμα βγάζουμε????

  2. #132
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vassilis ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δύο αυτά διαφορικά (3.38 βήμα) τα έχω στην αποθήκη - γκαράζ...
    Βγάζοντας τα πλαινά ''αυτάκια'' που κουμπώνουν πάνω τους τα ημιαξόνια διαπίστωσα ότι έχουν ακριβώς το ίδιο μέγεθος και πάχος και ύψος...

    Διαπιστωμένο και με μετρήσεις με παχύμετρο αλλά και με το μάτι...
    Τι συμπέρασμα βγάζουμε????
    Δεν καταλαβα βασικα τι εχεις μετρησει ακριβως.....Εβγαλες το γκρουπ απο μεσα και μετρησες μεγεθος κορωνας??Που ακριβως εχουν το ιδιο μεγεθος-παχος-υψος?
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  3. #133
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβα βασικα τι εχεις μετρησει ακριβως.....Εβγαλες το γκρουπ απο μεσα και μετρησες μεγεθος κορωνας??Που ακριβως εχουν το ιδιο μεγεθος-παχος-υψος?
    Όχι δεν έχω την εμπειρία να τα ανοίξω και να μετρήσω κορωνοπήνιο...

    Απλά έβγαλα και από τα δύο τα πλαινά πλακάκια εκεί όπου κουμπώνουν τα ημιαξόνια και τα μέτρησα για να δω τις διαφορές ανάμεσα σε μικρό και μεγάλο καβούκι διαφορικού...

    Και τα δύο διαφορικά είναι με 3.38 βήμα
    Το ένα από 318Ci Valvetronic και το άλλο από 320Ci εξακύλινδρο...

    Ορίστε και φωτό:

    IMG_0132.jpg

    IMG_0131.jpg

    IMG_0133.jpg

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (07-02-15), BILL007 (07-02-15), ghost-rider (07-02-15)

  5. #134
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ok,απλως εχουν ιδιες κουπες και ημιαξονια....Και στα Ε36 τα λεπτα ημιαξονια με τις κουπες τους κουμπωνουν στο μεγαλο καβουκι....Δεν δειχνει αυτο το μεγεθος του διαφορικου αλλα η κασα του και η διαμετρος της κορωνας.Αν μετρησεις το υψος της κασας και στα 2 διαφορικα εξωτερικα στο πλαι τους,θα δεις οτι το ενα εχει περιπου 20-22 ποντους και το αλλο 18-19....Εκει καταλαβαινεις αν το ενα ειναι μικρο καβουκι και το αλλο οχι,χωρις να τα ανοιξεις..
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  6. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (08-02-15)

  7. #135
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και μιας και προσωπικα δεν εχω ανοιξει ποτε διαφορικο Ε46,κανε μια κινηση και ανοιξε τα να παρουμε μετρησεις κορωνοπηνιου σε μικρο και μεσαιο καβουκι να δουμε αν ισχυουν 100% τα ιδια οπως και στα Ε30-36!!μπορει να βγαλουμε λαβρακι τρελο στις μεταμοσχευσεις βηματων!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (08-02-15), Vassilis ///M (07-02-15)

  9. #136
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μιας και προσωπικα δεν εχω ανοιξει ποτε διαφορικο Ε46,κανε μια κινηση και ανοιξε τα να παρουμε μετρησεις κορωνοπηνιου σε μικρο και μεσαιο καβουκι να δουμε αν ισχυουν 100% τα ιδια οπως και στα Ε30-36!!μπορει να βγαλουμε λαβρακι τρελο στις μεταμοσχευσεις βηματων!
    Μike να ανοίξω μόνος μου διαφορικό δεν το επιχειρώ σε καμία περίπτωση...

    Έχω προσφερθεί εξάλλου και το έχω γράψει παραπάνω post#127 σελίδα #13 να δώσω το διαφορικό με το μεγάλο καβούκι σε άτομο που γνωρίζει για να το ανοίξει και να μας δώσει δεδομένα όπως ροπές σύσφιξης, αλλαγών input flanges και άλλα πολλά...

    Σημείωση:

    Ακριβώς τις ίδιες μετρήσεις είχα πάρει και από τις κούπες ημιαξονίων από διαφορικό με Βήμα 2.93 από 330 coupe...
    Έχω πολλές μετρήσεις από 4 βήματα διαφορικών Ε46 και με φωτογραφικό υλικό...

    Άρα το συμπέρασμα θέλω να μου βγάλετε...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis ///M : 07-02-15 στις 21:29

  10. #137
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμπερασμα δεν βγαινει καποιο ιδιαιτερο απο αυτο.Εφοσον τα ημιαξονια ξερουμε ηδη οτι ταιριαζουν σε διαφορα καβουκια.Αυτο που θα μ'ενδιεφερε προσωπικα θα ηταν να δω αν ταιριαζουν τα κορωνοπηνια κι επισης αν σε διαφορικο Ε46 μπαινει κορωνοπηνιο απο Ε36 πχ.....Τοτε ανοιγονται νεες προοπτικες σε παντρεματα βηματων,μπλοκε κτλ....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  11. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Vassilis ///M (08-02-15)

  12. #138
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Συμπέρασμα:

    Όλες οι κούπες ημιαξονίων ή ''αυτάκια'' διαφορικού δεξιά και αριστερά ταιριάζουν σε όλους τους τύπους διαφορικών είτε μεγάλο είτε μικρό καβούκι...

    Δλδ μπορώ να ταιριάξω κούπες ημιαξονίων από διαφορικά με μεγάλο καβούκι με βήμα 2.93 ή 3.07 ή 3.38 ή 3.15 σε μικρό καβούκι και έτσι τοποθετούνται ολόκληρες οι γέφυρες από τα μεγάλα μοντέλα σε μικρότερα χωρίς να χρειαστεί να γίνει τροποποίηση στο υπάρχον μαμίσιο διαφορικό ή τον κεντρικό άξονα...

    π.χ.: Μπορώ σε ένα 316 να βάλω γέφυρα ολόκληρη πίσω από 330 με το ίδιο το διαφορικό του 316 αλλάζοντας μόνο τα αυτάκια - κούπες του διαφορικού για να ταιριάξουν τα ημιαξόνια τα μεγάλα και κρατώντας ατόφιο τον κεντρικό του 316...

    Υ.Γ.: Όλα αυτά με επιφύλαξη, είναι το θεωρικό κομμάτι της υπόθεσης...

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (08-02-15), ghost-rider (08-02-15)

  14. #139
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζετε επιφυλαξη,το'χουμε δει πολλες φορες σε Ε30-36-46....Δεν ειναι κατι καινουριο.Προσφατα φτιαξαμε 318ις Ε36 με διαφορικο 188mm που του'δωσα εγω και κρατησε τα ημιαξονια τα δικα του....Το παιδεμα ειναι στα γκρουπ και στα κορωνοπηνια....Μεχρις στιγμης εχουμε ταιριαξει σωθικα απο Ε30 σε Ε36,απο Ε28 σε Ε36,απο Ε34 σε Ε30 και Ε36,οχι ομως σε Ε46....Επισης το Ε90 μου φοραει το ιδιο μεγεθος καβουκι και βημα (3.73) με το ντριφταδικο μου,αλλα δεν εχω ανοιξει το Ε90 να δω τι παιζει μεσα....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  15. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (08-02-15)

  16. #140
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vassilis ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    [B.

    π.χ.: Μπορώ σε ένα 316 να βάλω γέφυρα ολόκληρη πίσω από 330 με το ίδιο το διαφορικό του 316 αλλάζοντας μόνο τα αυτάκια - κούπες του διαφορικού για να ταιριάξουν τα ημιαξόνια τα μεγάλα και κρατώντας ατόφιο τον κεντρικό του 316...

    Υ.Γ.: Όλα αυτά με επιφύλαξη, είναι το θεωρικό κομμάτι της υπόθεσης...
    Μα δεν νομιζω οτι το προβλημα στην αλλαγη γεφυρας ηταν τα ημιαξονια αλλα η βαση στηριξης του διαφορικου...Στα Ε36 και στα Ε30 πχ δεν υπαρχει προβλημα να βαλεις μικρο ή μεγαλο καβουκι καθοτι οι γεφυρες ειναι ακριβως ιδιες σε ολα...Στο Ε46 και μετα δεν γνωριζω,αλλα βαζοντας γεφυρα πχ 330 σ'ενα 316,το προβλημα σου ενδεχεται να'ναι μονο η στηριξη του μικρου διαφορικου στην γεφυρα του 330 κι οχι αν ταιριαζουν τα ημιαξονια του....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  17. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Vassilis ///M (08-02-15)

Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP