Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: [E46] Πρόβλημα στο Κεντρικό κλείδωμα 316i

  1. #11
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καμια ιδεα για το παραπανω?

  2. #12
    Εγγραφή
    12-10-12
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    5
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχω το BMW Ε46 318ι (118HP) του 2000. Τα μοντέλα αυτής της 4ετιας βγάζουν αυτό ακριβώς το πρόβλημα, δηλαδή το κεντρικό κλείδωμα μετά από 8 – 10 χρόνια δεν λειτουργεί όπως πρέπει. Το πιο σύνηθες είναι να κλειδώνει το αμάξι , ενώ στο ξεκλείδωμα πεισμώνει και ανοίγει μετά από αρκετές προσπάθειες όποτε το πιάσει. Το πρόβλημα βρίσκεται μέσα στον εγκέφαλο ( δες εικόνα ) ο οποίος βρίσκεται πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.
    Η αιτία είναι οι 2 ρελέδες RLY1 KAI RLY2 στην μέση της ηλεκτρονικής πλακέτας ( δες εικόνα ) . Η αγορά τους κυμαίνεται από 6 – 12 ευρώ και τους παραγγέλνεται εύκολα από τo eBay για όσους κάνουν ονλινε αγορές ( https://www.ebay.com/sch/i.html?_trk...at=0&_from=R40 ). Η αντικατάσταση τους γίνεται από έναν καλό ηλεκτρονικό και το κόστος λογικά είναι αρκετά φθηνό ( περίπου στα 20 ευρώ αν δεν πέσετε σε απατεώνα ).
    Η αντιπροσωπεία δεν ασχολείται με τετοια, θα σας ζητήσει 500 ευρώ για να περάσει καινούργιο εγκέφαλο και για να τον τσιπάρει ξανά!!! Εγώ έκανα την δουλεία μου με περίπου 40 ευρώ!!! (20 ρελεδες και 20 ο μάστορας) . Τα ρελεδάκια βγήκαν ελλατωματικά και απο SIEMENS η εταιρεία τα αλλαξε όνομα σε TYCO. Υπήρξε κάποιο πρόβλημα μετα τα κινητά τους μέρη ( για αυτο μια ανοιγουν και μια δεν ανοίγουν οι πόρτες ) οπότε και διορθώθηκε.
    Ελπίζω να βοήθησα εστώ και λιγάκι, διότι πριν αρκετούς μήνες εκανα και εγω ενα ρέτζιστερ εδώ μέσα μηπως βρώ καμια λύση, οπότε ξέρω οτι στην εποχή που ζούμε τα 500 μετα τα 40 ευρώ κάνουν την διαφορά!
    Αυτό το πόστ το αφιερώνω στην αντιπροσωπεία της BMW, περαστικά σας!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη num : 06-03-14 στις 18:32

  3. The Following 5 Users Say Thank You to num For This Useful Post:

    aristent (07-03-14), BILL007 (06-03-14), ghost-rider (06-03-14), harris (05-04-16), wheelman (06-03-14)

  4. #13
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να κανω κ εγω την ερωτηση μου?
    Στο κομπακτακι ενος φιλου(Ε46 compact με Ν42Β18), ξεκλειδωνοντας η πορτα του συνοδηγου δεν ξεκλειδωνει.
    Για να ξεκλειδωσει πρεπει την κινηση να την κανεις χειροκινητα απο το εσωτερικο πομολακι.

    Οταν πας να το κλειδωσεις ομως κλειδωνει κανονικα...
    Παιζει να ειναι κανενα απο τα παραπανω ρελεδακια?

  5. #14
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Περισσότερο για θέμα της πόρτας μου κάνει.
    θεωρώ πως αν ήταν θέμα της GM δεν θα ήταν μόνο σε μια πόρτα

    Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

  6. The Following User Says Thank You to wheelman For This Useful Post:

    ghost-rider (06-03-14)

  7. #15
    Εγγραφή
    11-11-12
    Περιοχή
    θεσσαλονικη,Αμπελοκηποι.
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    175
    Thanked
    190
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κανω κ εγω την ερωτηση μου?
    Στο κομπακτακι ενος φιλου(Ε46 compact με Ν42Β18), ξεκλειδωνοντας η πορτα του συνοδηγου δεν ξεκλειδωνει.
    Για να ξεκλειδωσει πρεπει την κινηση να την κανεις χειροκινητα απο το εσωτερικο πομολακι.

    Οταν πας να το κλειδωσεις ομως κλειδωνει κανονικα...
    Παιζει να ειναι κανενα απο τα παραπανω ρελεδακια?
    Ο ηλεκτρομαγνητης της κλειδαριας ειναι, δεν εχει δυναμη να την σηκωσει.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to θανασης Φιλιππου For This Useful Post:

    BILL007 (06-03-14), ghost-rider (06-03-14), wheelman (06-03-14)

  9. #16
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Αχχχχ προβλέπω να μην την γλυτώνω και εγώ.
    Εμένα δυο φορές μέχρι τώρα πατώντας το κλειδί προκειμένου να ξεκλειδώσει, βλέπω τα φλασακια να αναβοσβήνουν άλλα οι κλειδαριές δεν είχαν ανοίξει...

    Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

  10. #17
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sakis4paok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ηλεκτρομαγνητης της κλειδαριας ειναι, δεν εχει δυναμη να την σηκωσει.
    Μαλιστα.
    Δεν ειναι ομως περιεργο που μπορει και την κλειδωνει ενω δεν την ξεκλειδωνει?

  11. #18
    Εγγραφή
    17-10-13
    Περιοχή
    Hellas
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    246
    Thanked
    434
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα.
    Δεν ειναι ομως περιεργο που μπορει και την κλειδωνει ενω δεν την ξεκλειδωνει?
    Καθαρο συμπτωμα ηλεκτρομαγνητη !
    Αλλαζεις-τελειωνεις !

  12. The Following 2 Users Say Thank You to nikos bob For This Useful Post:

    BILL007 (06-03-14), ghost-rider (06-03-14)

  13. #19
    Εγγραφή
    12-10-12
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    5
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κανω κ εγω την ερωτηση μου?
    Στο κομπακτακι ενος φιλου(Ε46 compact με Ν42Β18), ξεκλειδωνοντας η πορτα του συνοδηγου δεν ξεκλειδωνει.
    Για να ξεκλειδωσει πρεπει την κινηση να την κανεις χειροκινητα απο το εσωτερικο πομολακι.

    Οταν πας να το κλειδωσεις ομως κλειδωνει κανονικα...
    Παιζει να ειναι κανενα απο τα παραπανω ρελεδακια?
    Σuμφωνω με τον sakis4paok, στην δικια μου περιπτωση εκτος απο του οδηγου οι υπολοιπες πορτες ουτε με το χερουλακι ανοιγανε απο μεσα. Χλωμο το βλέπω να οφείλεται στον ρελε.

  14. #20
    Εγγραφή
    30-01-10
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο num Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το BMW Ε46 318ι (118HP) του 2000. Τα μοντέλα αυτής της 4ετιας βγάζουν αυτό ακριβώς το πρόβλημα, δηλαδή το κεντρικό κλείδωμα μετά από 8 – 10 χρόνια δεν λειτουργεί όπως πρέπει. Το πιο σύνηθες είναι να κλειδώνει το αμάξι , ενώ στο ξεκλείδωμα πεισμώνει και ανοίγει μετά από αρκετές προσπάθειες όποτε το πιάσει. Το πρόβλημα βρίσκεται μέσα στον εγκέφαλο ( δες εικόνα ) ο οποίος βρίσκεται πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.
    Η αιτία είναι οι 2 ρελέδες RLY1 KAI RLY2 στην μέση της ηλεκτρονικής πλακέτας ( δες εικόνα ) . Η αγορά τους κυμαίνεται από 6 – 12 ευρώ και τους παραγγέλνεται εύκολα από τo eBay για όσους κάνουν ονλινε αγορές ( https://www.ebay.com/sch/i.html?_trk...at=0&_from=R40 ). Η αντικατάσταση τους γίνεται από έναν καλό ηλεκτρονικό και το κόστος λογικά είναι αρκετά φθηνό ( περίπου στα 20 ευρώ αν δεν πέσετε σε απατεώνα ).
    Η αντιπροσωπεία δεν ασχολείται με τετοια, θα σας ζητήσει 500 ευρώ για να περάσει καινούργιο εγκέφαλο και για να τον τσιπάρει ξανά!!! Εγώ έκανα την δουλεία μου με περίπου 40 ευρώ!!! (20 ρελεδες και 20 ο μάστορας) . Τα ρελεδάκια βγήκαν ελλατωματικά και απο SIEMENS η εταιρεία τα αλλαξε όνομα σε TYCO. Υπήρξε κάποιο πρόβλημα μετα τα κινητά τους μέρη ( για αυτο μια ανοιγουν και μια δεν ανοίγουν οι πόρτες ) οπότε και διορθώθηκε.
    Ελπίζω να βοήθησα εστώ και λιγάκι, διότι πριν αρκετούς μήνες εκανα και εγω ενα ρέτζιστερ εδώ μέσα μηπως βρώ καμια λύση, οπότε ξέρω οτι στην εποχή που ζούμε τα 500 μετα τα 40 ευρώ κάνουν την διαφορά!
    Αυτό το πόστ το αφιερώνω στην αντιπροσωπεία της BMW, περαστικά σας!!!!
    καλησπερα,εχει ο γαμπρος μου στο e46 ci προβλημα με το κλειδωμα της πορτας αλλα πριν παραγκειλουμε τα ρελεδακια της tyco θελουμε να σιγουρευτουμε οτι ειναι απο εκει το προβλημα(gm5) και οχι η ηλεκτρομαγνητικη κλειδαρια.
    Οποτε θελω να κουμπωσω πανω τη δικη μου μοναδα για δοκιμη:γνωριζει καποιος αν θα δουλεψει μολις το συνδεσω η χρειαζεται προγραμματισμος κ τσαμπα θα ξηλωνουμε;

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP