Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 128 από 128

Θέμα: προγραμματισμός εγκεφάλου

  1. #121
    Εγγραφή
    02-06-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    48
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οτιδηποτε πιο αγριο απο 264 χρειαζεται ελατηρια ειδικα αν δε θελεις να φοβασαι να κανεις μια κατεβασια,διαφορετικα πρεπει να εχεις συνεχεια το νου σου,και προφανως ειναι υπερβολη οι 272 μοιρες αν δε θελεις να στροφαρεις πανω απο 7500.
    τωρα στο θεμα του προγραμματος προφανως θεωρει ο γερμανος οτι θα τερματισει την ενδειξη του μαφ σε πολυ χαμηλη πιεση και μαλλον εχει δικιο γιατι ο κομπρεσορας σου ειναι αρκετα μεγαλος εχει μαξ 950cfm αν δε κανω λαθος ενω οι αντιστοιχοι που βαζει η gpower για παραδειγμα στα μ54 εχουν σχεδον τα μισα.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to mk52 For This Useful Post:

    BILL007 (25-02-14), stefm5 (25-02-14)

  3. #122
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mk52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτιδηποτε πιο αγριο απο 264 χρειαζεται ελατηρια ειδικα αν δε θελεις να φοβασαι να κανεις μια κατεβασια,διαφορετικα πρεπει να εχεις συνεχεια το νου σου,και προφανως ειναι υπερβολη οι 272 μοιρες αν δε θελεις να στροφαρεις πανω απο 7500.
    τωρα στο θεμα του προγραμματος προφανως θεωρει ο γερμανος οτι θα τερματισει την ενδειξη του μαφ σε πολυ χαμηλη πιεση και μαλλον εχει δικιο γιατι ο κομπρεσορας σου ειναι αρκετα μεγαλος εχει μαξ 950cfm αν δε κανω λαθος ενω οι αντιστοιχοι που βαζει η gpower για παραδειγμα στα μ54 εχουν σχεδον τα μισα.
    κοίτα ούτε ο ίδιος ο schrick δε λέει για άλλα ελατήρια αλλά πλέον είναι ακαδημαϊκή η κουβέντα καθώς θα επιστραφεί σήμερα ο 272.
    και να ήθελα να στροφάρω πάνω από 7200, με στοκ σωθικά δε γίνεται.

    ναι το maf θα αλλαχτεί. η παροχή του ΤΜ-20 ειναι max. 2000 kg/h ενώ του ΤΜ-12 είναι max. 1200 kg/h

  4. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (25-02-14)

  5. #123
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αργά αλλά σταθερά προχωράμε.
    σε αναμονή για τον εκκεντροφόρο εισαγωγής.
    τα μπεκ που ζήτησε ο προγραμματιστής είναι τα Bosch 0280 155 892 από audi TT.
    90 euro το ένα η καλύτερη τιμή που βρήκα. για καλή μου τύχη βρήκα εξάδα με 10Κ χλμ στην ebay γερμανίας την οποία και χτύπησα με 47,5 ευρώ. τσάμπα.
    ρυθμιστής πίεσης 5bar και φίλτρο μαζί από s54.
    δύο bypass valves από n54.
    το maf θα έχει διάμετρο 100mm.
    η 135mm τροχαλία που έχω είναι στο όριο για τη ζωή του κομπρέσσορα (close to surge line) οπότε χρειάζομαι 140mm.

  6. The Following 4 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (08-03-14), E60_Arkadia (08-03-14), Panos 316T (08-03-14), Vassilis ///M (08-03-14)

  7. #124
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    με αφορμή την κατά κράτος επικράτηση των ess ως plug n play kits, τον ρώτησα ποιά είναι πραγματικά η άποψή του.
    ορίστε λοιπόν

    "Concerning ESS.

    ESS uses a Lysholm- supercharger. This is a type of a screw-charger. The advantages of the screw charger are more boost pressure and therefore more torque at low and mid rpm, because the charger does not need so much rpm for high pressure.

    The disadvantage is a lower efficiency. That means the energy used from the compressor is more converted in thermal energy, that means lower boost pressure and higher temperatures with the same energy.

    The ASA is from the type of radial charger. This type of charger delivers the air flow analog to the rpm, that means, that it needs more rpm for more boost pressure, so that the boost pressure is increasing with rpm. The disadvantage is therefore at low rpm the boost pressure is very low and therefore low torque. At high speed high boost pressure and high torque

    The advantage from the radial charger is, that the efficiency is much better so that less energy is converted into temperature and less fuel consumption.

    What for a driver is better depends on the preferences of each of us. That means people who like torque at low rpm, like a Diesel-Engine, should better use a screw charger. People who wants to have more end or highest power, should use the radial charger.

    Regarding the adaption of the ECU. If ESS uses the standard MAF you could be sure, that their ECU is on the one hand not be suitable for full load or on the other hand if it was suitable for full load, they waste much power through a too rich feed for the reason not to use the MAF."

  8. The Following 2 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (08-03-14), Panos 316T (08-03-14)

  9. #125
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Regarding the adaption of the ECU. If ESS uses the standard MAF you could be sure, that their ECU is on the one hand not be suitable for full load or on the other hand if it was suitable for full load, they waste much power through a too rich feed for the reason not to use the MAF."
    Εγώ απ'ολα τα παραπάνω για να είμαι ειλικρινής κράτησα αυτό!

    Τι λέει εδώ ο τύπος?



  10. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    stefm5 (08-03-14)

  11. #126
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι μου το έχει ξαναπεί. υπάρχει έλλειμμα προγραμματισμού ακόμα και στις μεγάλες εταιρείες όπως πχ g-power
    από τη στιγμή που υπέγραψα το συμβόλαιο έχω μάθει πολλές λεπτομέρειες για το πως λειτουργούν τα συστήματα κομπρέσσορα.
    κανένας άλλος δεν ασχολήθηκε να αναλύσει το σύστημά μου και να μου προτείνει διορθώσεις.
    ό,τι πληρώνεις παίρνεις και σε αυτήν την περίπτωση.

  12. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (09-03-14)

  13. #127
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ Stef κρατάω τις επιφυλάξεις μου γι'αυτό το τελευταίο που είπε...

    Άντε με το καλό πάντος!



  14. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    stefm5 (08-03-14)

  15. #128
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν έχει κανένα κέρδος από το να με παραπλανήσει βασίλη. τον ρώτησα για την ess εντελώς φιλολογικά μιας και την επιλογή μου την έχω κάνει καιρό.
    επίσης κράτα ότι η συζήτηση γίνεται για πάνω από 0.5bar. διαφορετικά το στοκ maf είναι εντάξει.

  16. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (08-03-14)

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP