Σελίδα 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 128

Θέμα: προγραμματισμός εγκεφάλου

  1. #101
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.181
    Thanked
    14073
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτά συμβαίνουν αν θέλω να κρατήσω το δικό μου maf. θα είναι περιορισμένη η απόδοση για να μην καεί το μοτέρ.
    απλά θα αλλάξω και maf
    Δεν τον ρωτάς μήπως μπορεί καλύτερα να σου φτιάξει ένα alpha-n και να απαλαγείς τελείως απο το θέμα maf? Φυσικά θα σου αυξηθεί λίγο η κατανάλωση, αλλά θα έχεις καλύτερο και πιο σίγουρο αποτέλεσμα κατ'εμένα...



  2. #102
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    του είπα να κάνει οτιδήποτε χρειάζεται για να γίνει σωστά η δουλειά. μπορεί να τροποποιήσει το δικό μου maf.
    για δυο μέρες δε μπορώ να επικοινωνήσω γιατί είναι σε ταξίδι για προγραμματισμό.
    μου εμπνέει εμπιστοσύνη πάντως

  3. #103
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό με το MAF.
    H ESS ακόμα και για TS3 (μιλάμε για πίεση 1 bar) δεν αλλάζει ΜΑF
    Εγώ το έχω αλλάξει (αλλά έβαλα καινούργιο εργοστασιακό, κανονικό) και επίσης δεν έχω θέμα. Εγώ ψαχνόμουν για άλλο, λίγο μεγαλύτερης διατομής επειδή φοράω και την αντίστοιχα μεγαλύτερης διατομής πεταλούδα του DINAN αλλά και πάλι δεν ξέφυγα απο αυτο που δίνει η BMW για τον Μ54Β30.

    Έχω την αίσθηση οτι ο τύπος πάει να σε βάλει σε μονοπάτια "αποκλειστικής εξάρτησης" απο τον δικό του προγραμματισμό-υλικά.

    Ψάξτο καλά και προσπάθησε να βρείς στο διαδίκτυο εντυπώσεις απο πελάτες του.

    Think twice - think wise !

  4. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    stefm5 (06-02-14)

  5. #104
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό με το MAF.
    H ESS ακόμα και για TS3 (μιλάμε για πίεση 1 bar) δεν αλλάζει ΜΑF
    Εγώ το έχω αλλάξει (αλλά έβαλα καινούργιο εργοστασιακό, κανονικό) και επίσης δεν έχω θέμα. Εγώ ψαχνόμουν για άλλο, λίγο μεγαλύτερης διατομής επειδή φοράω και την αντίστοιχα μεγαλύτερης διατομής πεταλούδα του DINAN αλλά και πάλι δεν ξέφυγα απο αυτο που δίνει η BMW για τον Μ54Β30.

    Έχω την αίσθηση οτι ο τύπος πάει να σε βάλει σε μονοπάτια "αποκλειστικής εξάρτησης" απο τον δικό του προγραμματισμό-υλικά.

    Ψάξτο καλά και προσπάθησε να βρείς στο διαδίκτυο εντυπώσεις απο πελάτες του.

    Think twice - think wise !
    αποκλειστική εξάρτηση υπάρχει από κάθε προγραμματιστή. από τη στιγμή που δε μπορείς μόνος σου να επέμβεις στο λογισμικό, εξαρτάσαι. είτε είναι ess, είτε δημητριάδης.

    όσον αφορά τα υλικά μου είπε ότι θα μου δώσει μια λίστα και μπορώ να τα βρω εγώ όσο πιό φθηνά γίνεται. δεν είναι δικά του, απλά θεωρεί ότι χρειάζονται για το επίπεδο της βελτίωσης που ζητάω.

    μου έκανε εντύπωση αυτό που είπε ότι περίπου πάνω από τα 310 άλογα το μοτέρ είναι σχεδόν ανεξέλεγκτο με το εργοστασιακό maf. δεν είναι διόλου απίθανο αφού άλλωστε είναι κατασκευασμένο να διαβάζει μέχρι ατμοσφαιρικά όρια εισαγωγή αέρα. στο κιτ έχω και εγκεφαλάκι που αλλάζει τα δεδομένα του maf προτού σταλούν στον εγκέφαλο και είμαι σίγουρος ότι και η ess το αντιμετωπίζει με λογισμικό. θα ρωτήσω πιό εκτενώς.

    οι πελάτες του τον λένε επιστήμονα πάντως

  6. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    VanVIC (07-02-14)

  7. #105
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ήρθε και η απάντηση

    "The reason why many tuners use the stock MAF is, that they do not know how to it correctly. At least it is a question of the price and if you want full power and safe power at high load or if you accept the disadvantages of the stock MAF (how I told you e few emails ago). The problem we have here in Germany is, that most of the tuners do not inform the customer, that means, most of the kits are not correct and do not work good in the car. I have many customers from the “big” tuners, who come to me to correct the system."

  8. The Following 2 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (06-02-14), VanVIC (07-02-14)

  9. #106
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    επειδή μάλλον θα προχωρήσω με το γερμανό σας επισυνάπτω ένα τιμοκατάλογο για προγραμματισμό. αν κάποιος θέλει να προγραμματίσει τον εγκέφαλό του θα βοηθήσει κι εμένα να μειώσω λίγο το κόστος.
    τουλάχιστον των εισητηρίων.

    2 to 4 cars 7% discount on the software

    5 to 9 cars 12% discount on the software

    >=10 cars 15% discount on the software


    https://www.sgs-software-solutions.de/Preisliste.pdf

  10. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (18-02-14)

  11. #107
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή


  12. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    deepBLUE (18-02-14)

  13. #108
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    όπως έγραψα σε άλλο νήμα αντί για 264/248 εκκεντροφόρους μου έστειλαν 272/248.
    σήμερα πήρα την άποψη του προγραμματιστή.

    "Honestly have not tried it yet on this M54 engine – only the 264 - but on other engines with comparable cams, they were not so good.

    Sure, we can try it, and I have not problems to this, but I assume, that you will loose too much boost pressure und too much fuel is coming in the exhausts during overlapping.

    For this reason I have to change the Vanos, so that the effect of the Camshafts is reduced and in question if the Vanos setup is enough or if we need more that the vanos does not support.

    The schrick 264/ 248 are working fine with supercharger. They are working on several cars I programmed with supercharger.

    How I told, if you want to try at your own risk the 272 we can do so, but I assume, that there might be disadvantages through overlapping so that the adavantages of the 272er can not be used, and that the disadvantages could not be fully compared through the setup of the vanos."

    και για να εξηγήσω λίγο τεχνικά, αυτό που λέει είναι ότι κατά την περίοδο του overlap, που σημαίνει την περίοδο που είναι ανοιχτές οι βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής ταυτόχρονα πριν το έμβολο φτάσει στο άνω νεκρό σημείο, θα χάνω πίεση και άκαυστη βενζίνη. επειδή είναι πολύ μεγάλη αυτή η διάρκεια με τον 272.
    μπορεί να διορθωθεί κατά μέρος το πρόβλημα με ρύθμιση του βάνος (advance), αλλά όχι πλήρως

    οπότε πρέπει να τον στείλω πίσω άμεσα

  14. The Following 2 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (24-02-14), Kostas Maras (25-02-14)

  15. #109
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.181
    Thanked
    14073
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων

    οπότε πρέπει να τον στείλω πίσω άμεσα
    Χθές στείλτον που λένε...



  16. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    stefm5 (24-02-14)

  17. #110
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ξεχωρα που θα την ακουγανε πιθανον λ, καταλυτες και δεν θα βγαζες καυσαερια για το νομοτυπο της υποθεσης.
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    BILL007 (24-02-14), stefm5 (24-02-14)

Σελίδα 11 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP