Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: Συνεργειο φανοποιειας βαφης

  1. #21

    Προεπιλογή

    Φάνη δεν μας έδωσες feedback...

  2. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    120ie87 (15-12-11), BILL007 (15-12-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φάνη δεν μας έδωσες feedback...
    Τωρα θα δινα!

    Το μαγαζι γαμει και δερνει! Ωραιοι μαστορες και οι 2, ισως μιλανε παρα πολυ γενικα (κυριως ο Γιαννης, σε πιανει μονοτερμα και μιλαει μιλαει μιλαει ) αλλα στη δουλεια ο,τι πουν αυτο ειναι. Το χρωμα βγηκε σαν αυτο που εχω ηδη πανω, δεν εχει διχρωμια, δεν εχει νερα, δεν εχει σταξει, μια χαρα. Αυτο ειναι δουλεια του Γιαννη. Πριν φυγω του ειπα να μου πατησει με πινελακι τις πορτες που ειχαν σημαδια απο το γκαραζ πριν βαλω τα λαστιχα στο τοιχο. Περασε τα σημεια και μου εδωσε ολο το κουτι με το χρωμα που φτιαξαμε και περισσεψε (και πληρωσα). Μπορουσε να το κρατησει καβατζα για αλλο BMW με το ιδιο χρωμα για touch up κ.α .. το εδωσε χωρις να το ζητησω.

    Ο Μακης ασχολειται με την φανοποιια. Αλλος Μαστορας με Μ κεφαλαιο. Για καποιο λογο το αριστερο φαναρι αφηνε λιγο κενο, το παλεψαν λιγο μεχρι που τσαντιστηκε και το αφησε να καθαρισει το κεφαλι του να σκεφτει τι να κανει. Φευγω για Dimco να παω το Rav4 για σερβις και σκεφτομαι κριμα.. σκατα.. λες να μη γινει σωστο.. 1002. Λιγο πριν φυγω τον παιρνω τηλ. να ξερει οτι ερχομαι και μου λεει ολα ενταξει ελα να δεις. Το εφερε στα ισα του οσο καλυτερα μπορουσε χωρις να κανει ζημια και δεν φαινεται αν δεν το ξερεις.
    Επισης ανοιξε σωστα τις τρυπες για τα πλυστικα φανων, τα καπακια εφαρμοζουν αψογα. Οι μασπιεδες μπαινουν για πλακα οκ.. τη 2η μερα τη φαγαμε για το πισω προσθετο. Στο PDF λεει τι και που να κοψεις. Ο πισω προφυλακτηρας απο μεσα εχει περιγραμμα για το που να κοψεις. Το προσθετο μπαινει με 3 βιδες, κολλα σε "ταινια" και 16 clips. Ο Μακης τα εβαλε και ηταν μια χαρα, και τα ξαναβγαλε για να τα βαλει μετρημενα ανα 5cm γιατι μερικα ηταν 5.5 και αλλα 4.5. Ψειρας.

    Μιας και ειχαμε βγαλει το προφυλακτηρα τον ρωτησα αν μπορει να μου φτιαξει τη καμερα που ειχαμε βαλει στο Φλασκη και δεν μπορουσαμε να βρουμε θεση να κατσει σωστα. Η καμερα ειναι για Ε46 και Χ5, καθεται ψηλα και βλεπεις. Στο Ζ4 εβλεπες το δρομο μονο και τη πινακιδα τοσο χαμηλα που ειναι. Φαγαμε 1.5 ωρα και την εβαλε ΤΕΛΕΙΑ, βλεπω κανονικα πισω χωρις προφυλακτηρα και πινακιδα στο navi. Πριν τη βαλει σωστα του λεω αστη δεν πειραζει.. λεει οχι αφου το επιασα δεν φευγει αν δεν κατσει οπως το θελω.

    Ενω ειχαμε πει λεφτα για βαψιμο και τοποθετηση, οταν ρωτησα για τη καμερα γελασε.. και ας εφαγε 1.5 ωρα.

    Εκει εβαψε και ο snoo το καπακι του καθρεπτη που εφαγε, και πανω στη κουβεντα μου λεει "ρε συ κοιτα ομως οτι αυτος αλλαζει προφυλακτηρες με το γρυλο και αλλοι με ανυψωτικα". Ανυψωτικο εχουν αλλα ειχαν αλλο αυτοκινητο πανω, και να μην ειχαν ομως χεστηκα.. η δουλεια βγηκε τελεια και οπως του ειπα και του Χρηστου, ας τον αλλαξει και στο πεζοδρομιο αρκει να βγει σωστο. Το αμαξι του Χρηστου, απο τροχαιο, το βαψαν μεσα στη Toyota και εχει βγει με 4 διαφορετικους τονους ασημι. Οι συγκεκριμενοι μπορει να μην εχουν σαλονι, πλακακια και καφετιερα στο χωρο τους αλλα η δουλεια ειναι φανταστικη.

    Οικογενειακη επιχειρηση, και οι 2 με τους γιους τους. Χωρις Αλβανους, Ινδους, Πακιστανους. Επειδη ειναι Μαστορες και τα λεφτα πανε σε Ελληνικα χερια και 2 σπιτια, θα τους ξανα προτιμησω.

    Μάκης-Γιάννης
    Φανοποιία-Βαφές
    Ψαρρών 22 Πειραιάς
    210 4613929

  4. The Following 14 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    120ie87 (15-12-11), aristent (15-12-11), BILL007 (15-12-11), bill_m3 (15-12-11), kostas 325 (16-12-11), Lambros46 (15-12-11), Leonidas_E39 (15-12-11), m-power_01 (15-12-11), nikos-Mpacket (15-12-11), Ptboul (16-12-11), Samaro (15-12-11), spar@ (26-11-12), Vasilis (16-12-11), Vassilis ///M (15-12-11)

  5. #23
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι να μαθαίνω ότι ακόμα υπάρχουν καλά μαστόρια που κάνουν με κέφι τη δουλειά τους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεσα στη Toyota και εχει βγει με 4 διαφορετικους τονους ασημι.

    Όσο για το παραπάνω Φάνη, θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου.

    Δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει ο μάστορας ή το τάδε μαγαζί όταν η Τογιότα έχει στο database της 11 διαφορετικές αποχρώσεις ('τόνους' όπως είπες και συ) στον ίδιο κωδικό (για παράδειγμα το 1F7, Classic Silver).

    Ότι υπάρχουν τρόποι 'αντιμετώπισης', υπάρχουν, και εκεί είναι που ο υπεύθυνος οφείλει να ενημερώσει τον πελάτη. Οι περισσότεροι όμως κάνουν το λάθος και ΔΕΝ ενημερώνουν, ή λένε ψέμματα του στυλ ".....καμπάνα θα βγει, μην ανυσηχείς καθόλου !!!!!!" Από την άλλη ποντάρουν και στους .....τυφλούς.

    Αν ωστόσο ο πελάτης δεν δεχτεί τη λύση που του προτείνεται και η ζημιά απαιτεί ολικό βάψιμο panel, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρχει μία ωραία διχρωμία, ειδικά στις ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις με μέταλλα / πέρλες.



    Αλλά έστω κι αν το χρώμα είναι ακριβώς το ίδιο, πράγμα που δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί από τη στιγμή που το αυτοκίνητο έφυγε από τη γραμμή παραγωγής, υπάρχουν πολλοί παράμετροι που παίζουν ρόλο στη τελική απόχρωση, όπως:

    - Θερμοκρασία & υγρασία περιβάλλοντος (εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Απόσταση (cm) από το panel (εργοστάσιο vs. βαφείο )
    - Μπεκ πιστολιού ..................(εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Τρόπος βαφής ...................(εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Αστάρι υποστρώματος ..........(εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Τύπος βερνικιού (κατασκευαστής) (εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Ποσότητα βερνικιού (εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Κατασκευαστής χρωμάτων ....(εργοστάσιο vs. βαφείο) btw, η Τοyota και η κάθε εταιρεία που κατασκευάζει αυτοκίνητα, ΔΕΝ φτιάχνει / ουν και τα χρώματα. Υπάρχουν ανεξάρτητοι κατασκευαστές χρωμάτων ανά το κόσμο.


    Οι πιθανότητες για διχρωμία είναι μικρότερες από τη στιγμή που η ζημιά μάς επιτρέπει να γίνει τοπική βαφή και να 'σβήσει' το χρώμα, όπως για παράδειγμα στο πρόσφατο (από το φόρουμ) Χ1 του Νίκου (Specialized). Αυτό πάντα σε συνδυασμό με χρώματα υψηλής ποιότητας και ένα καλό με μπόλικη εμπειρία στις τοπικές βαφές μάστορα.


    Περισσότερα μπορώ να σου εξηγήσω κάποια στιγμή και από κοντά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 16-12-11 στις 12:25

  6. The Following 5 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    BILL007 (16-12-11), bill_m3 (16-12-11), Leonidas_E39 (16-12-11), NS-conv (14-12-12), PANOS-E60 (16-12-11)

  7. #24
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα πρότεινα το συγκεκριμένο θρεντ να μεταφερθεί και στη σωστή ενότητα - ktnxbye.

  8. #25
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    η Τογιότα έχει στο database της 11 διαφορετικές αποχρώσεις ('τόνους' όπως είπες και συ) στον ίδιο κωδικό (για παράδειγμα το 1F7, Classic Silver).
    Το επιβεβαιώνω.
    Δεν το γνώριζα έως το 2006, όταν σε τρεκάρισμα του ασημί yaris της γυναίκας μου, εμπιστεύτηκα μεγάλο φανοποιείο της αντιπροσωπείας στα Β.Π.

    Το περιστατικό έγινε την παραμονή που θα φεύγαμε γιά καλοκαιρινές διακοπές. Το yaris μπήκε γιά φανοποιεία και βαφή και εμείς φύγαμε με το μεγάλο. Οταν γυρίσαμε και πήγα να το πάρω έπαθα σοκ. Μιλάμε γιά διχρωμία καραμπινάτη. Ηταν παραμονές 15αύγουστου, το συνεργείο υπολειτουργούσε, ο υπεύθυνος άρχισε τα γνωστά, το χρώμα σας έχει "κόψει" από τον ήλιο (5ετίας αυτοκίνητο τότε), εμείς βάλαμε το σωστό κωδικό χρώματος κλπ ...

    Τη ζημιά την πλήρωνε η ασφάλεια του υπαίτιου. Συμφωνήσαμε να το παραλάβω και να επανέλθω γιά συζήτηση με τον επικεφαλής που έλειπε διακοπές. Σκαλίζοντας εν τω μεταξύ λίγο το θέμα με κάποιο φίλο φανοποιό, έμαθα αυτό που λέει ο Κώστας. Απλά το χρώμα που έβαλαν ήταν από άλλο μοντέλο, ή άλλης χρονολογίας yaris. H άκρη δεν βρέθηκε ποτέ.

  9. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    BILL007 (16-12-11)

  10. #26
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά το χρώμα που έβαλαν ήταν από άλλο μοντέλο, ή άλλης χρονολογίας yaris. H άκρη δεν βρέθηκε ποτέ.

    Αποκλείεται να έκαναν τέτοια πατάτα Πάνο. Αυτά είναι τα πρώτα πράγματα που κοιτάς.

    Αυτό που έφταιξε είναι 'κάτι' από τα παρακάτω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά έστω κι αν το χρώμα είναι ακριβώς το ίδιο, πράγμα που δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί από τη στιγμή που το αυτοκίνητο έφυγε από τη γραμμή παραγωγής, υπάρχουν πολλοί παράμετροι που παίζουν ρόλο στη τελική απόχρωση, όπως:

    - Θερμοκρασία & υγρασία περιβάλλοντος (εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Απόσταση (cm) από το panel (εργοστάσιο vs. βαφείο )
    - Μπεκ πιστολιού ..................(εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Τρόπος βαφής ...................(εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Αστάρι υποστρώματος ..........(εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Τύπος βερνικιού (κατασκευαστής) (εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Ποσότητα βερνικιού (εργοστάσιο vs. βαφείο)
    - Κατασκευαστής χρωμάτων ....(εργοστάσιο vs. βαφείο) btw, η Τοyota και η κάθε εταιρεία που κατασκευάζει αυτοκίνητα, ΔΕΝ φτιάχνει / ουν και τα χρώματα. Υπάρχουν ανεξάρτητοι κατασκευαστές χρωμάτων ανά το κόσμο.

  11. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    Ptboul (16-12-11)

  12. #27
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ο.κ. γιά να το λες εσύ, έτσι θα είναι. Είναι όσο μεγάλη η διαφορά απόχρωσης από πόρτα σε πόρτα, που το δικό μου μυαλό πήγε σε πιό χοντρή πατάτα.

  13. #28
    Εγγραφή
    11-03-12
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή βοηθεια για φανοποιιο

    καλησπερα,
    έχω μια bmw 116i, εδω κ 9 μηνες. την αγορασα απο ιδιωτη, πρωτο χερι, σε σχεδον αριστη κατασταση, αυτοκινητο 3 ετων....δυστυχως χθες με τρακαρανε ενω ημουν παρκαρισμένος, ευτυχως μου αφησαν σημειωμα....εχουν προκληθει ζημιες πισω δεξια, προφυλακτηρας, καπω, φτερο, φαναρι....ο φταικτης εκανε δηλωση κ απο οτι φαινεται θα με καλυψει η ασφαλιστικη μου (θα εχω σιγουρη απαντηση σε 10 μερες επειτα απο επικοινωνια με την ασφαλιστικη του υπαιτιου)...απο μια δικη μου εκτιμηση και αφου μιλησα με αντιπροσωπεια, το κοστος μονο των ανταλλακτικων ειναι 1600 ευρω τουλαχιστον, ποσό υψηλο...εχω τη δυνατοτητα να μην πληρωσω (αφου λαβω θετικη απαντηση απο την ασφαλιστικη) αν η εργασια γινει σε συνεργαζομενο συνεργειο bmw.... δυο ειναι αυτα, Σιττας Φλασκης στην Καλλιθεα κ Motion n style στον Αγ. Στεφανο....σε διαφορετικη περιπτωση θα πρεπει να πληρωσω εγω κ μετα απο ενα μηνα τα χρηματα θα μου επιστραφουν....θα παρακαλουσα οσοι γνωριζουν κ εχουν εμπειρια να μου απαντησουν για τα συνεργεια φανοποιιας Σιττας-Φλασκη κ Motion n Style, αν κανουν καλη δουλεια φανοποιιου, αν βαζουν γνησια, καινουρια ανταλλακτικα. περισσοτερο θα ηθελα την αποψη σας για το συνεργειο Σιττας Φλασκης

  14. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα,
    έχω μια bmw 116i, εδω κ 9 μηνες. την αγορασα απο ιδιωτη, πρωτο χερι, σε σχεδον αριστη κατασταση, αυτοκινητο 3 ετων....δυστυχως χθες με τρακαρανε ενω ημουν παρκαρισμένος, ευτυχως μου αφησαν σημειωμα....εχουν προκληθει ζημιες πισω δεξια, προφυλακτηρας, καπω, φτερο, φαναρι....ο φταικτης εκανε δηλωση κ απο οτι φαινεται θα με καλυψει η ασφαλιστικη μου (θα εχω σιγουρη απαντηση σε 10 μερες επειτα απο επικοινωνια με την ασφαλιστικη του υπαιτιου)...απο μια δικη μου εκτιμηση και αφου μιλησα με αντιπροσωπεια, το κοστος μονο των ανταλλακτικων ειναι 1600 ευρω τουλαχιστον, ποσό υψηλο...εχω τη δυνατοτητα να μην πληρωσω (αφου λαβω θετικη απαντηση απο την ασφαλιστικη) αν η εργασια γινει σε συνεργαζομενο συνεργειο bmw.... δυο ειναι αυτα, Σιττας Φλασκης στην Καλλιθεα κ Motion n style στον Αγ. Στεφανο....σε διαφορετικη περιπτωση θα πρεπει να πληρωσω εγω κ μετα απο ενα μηνα τα χρηματα θα μου επιστραφουν....θα παρακαλουσα οσοι γνωριζουν κ εχουν εμπειρια να μου απαντησουν για τα συνεργεια φανοποιιας Σιττας-Φλασκη κ Motion n Style, αν κανουν καλη δουλεια φανοποιιου, αν βαζουν γνησια, καινουρια ανταλλακτικα. περισσοτερο θα ηθελα την αποψη σας για το συνεργειο Σιττας Φλασκης
    Στο Σιττας Φλασκης θα μιλησεις με το Χρηστο, κανεναν αλλο. Ειναι πολυ ενταξει τυπος και θα σου λυσει καθε απορια. Τα ανταλλακτικα ειναι γνησια και καινουρια (εκτος αν ζητησεις μεταχ. εσυ). Δεν εχω κανει ποτε δουλεια φανοποιου εκει γιατι ειχα διαβασει στο παρελθον για διχρωμιες κλπ, ετυχε να δοκιμασω αυτους που αναφερω μερικα ποστ πιο πανω και εμεινα πολυ ευχαριστημενος οποτε για τετοια θεματα παω εκει για να μη χαλασω το σερι. Αλλοι λενε οτι ειναι μια χαρα και σε αυτα, μονο για μηχανικες/ηλεκτρολογικες εργασιες παω που δεν εχω καποιο παραπονο.

    Για τη Motion δεν γνωριζω τιποτα, δεν εχω παει.

    Εισαι τυχερος που σου αφησαν χαρτι Κερνα τον ενα καφε γιατι κατι ζωα νομιζουν οτι το να χτυπας και να φευγεις ειναι εξυπναδα

  15. The Following 5 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    BILL007 (27-11-12), bill_m3 (27-11-12), chrisgiapz3 (29-11-12), Leonidas_E39 (26-11-12), Ptboul (29-11-12)

  16. #30
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για κάτι τέτοια ζώα, είχα, έχω και θα έχω πάντα μικτή.

    Είμαι πάντα της άποψης ότι μαγκιά δεν είναι να αγοράσεις ένα καλό αυτοκίνητο. Μαγκιά είναι να το συντηρήσεις όπως πρέπει σε όλους τους τομείς.

  17. The Following User Says Thank You to friendgr For This Useful Post:

    Ptboul (29-11-12)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP