Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 53

Θέμα: Κιτ Υγραεριου

  1. #31
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σπυρο νομιζω οτι ο παραλληλος εγγεφαλος επεμβαινει και σε αβανς
    νομιζω,δεν το ξερω.

    κατι που εχω παρατηρησει σε καποια αυτοκινητα με υγραεριο που εχουν ερθει με λαμπακι βλαβης ειναι οτι η βλαβη αφορα εναν κωδικο που σου λεει για "lean mixture" .
    ειναι βεβαια γενικος κωδικος και σε βαζει να ελενξεις διαφορα πραγματα χωρις να καταληγει καπου.

    πιστευω ακομα οτι μεγαλο ρολο θα πρεπει να παιζει και η αλλαγη απο το ενα καυσιμο στο αλλο.
    αν αυτη η αλλαγη γινεται με 4.500σαλ ολο και καποιο milisec θα στεγνωνει ! δε μπορει!!!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  2. #32
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Aυτό ήθελα να ρωτήσω εγω Δημήτρη.Στο αβανς μπορείς να επέμβεις με νεο χάρτη.Κάνουν κάτι τέτοιο τα κιτάκια αυτά μέσω κάποιου παράλληλου?
    Αλλά ακόμα και να το κάνουν,πάλι δεν θα ήθελε fine για να δουλέψει "τέλεια" στο αμάξι που μπήκε???

    Οσο για το lean,γιατί δεν το κάνουν πλούσιο?(πάλι χάρτης θα πρέπει να πέσει βέβαια) Έτσι κάπως θα διορθωνόταν το θέμα...



  3. #33
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτήν , σε συνδυασμό με την στοιχειομετρική αναλογία της καύσης οφείλεται η ελαφρώς μειωμένη απόδοση.

    Το Θέμα της θερμοκρασίας ή τοπικής υπερθέρμανσης όπως το είπε ο δημήτρης ,οφείλεται στο μεγαλύτερο ποσοστό του στο λάθος αβανς του κινητήρα μας που είναι ρυθμισμένο για την βενζίνη. Το υγραέριο είναι αρκετά βραδύκαυστο σε σχέση με την βενζίνη. Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι στις ψηλές στροφές τα καυσαέρια μπορεί να βγαίνουν φλεγόμενα μέσα από τις βαλβίδες ,προκαλώντας το κάψιμο τους.
    Άρα η ριζική λύση είναι να επέμβουμε στο αβάνς. Αποφυγή των κακών συνεπειών μπορεί να γίνει, είτε με συντηρητική οδήγηση (οι ταξιτζήδες βγάζουν και 300.000χλμ) ,είτε με ψεκασμό βενζίνης στις ψηλές, είτε με λαδάκι.
    α γεια σου. ο προγραμματιστης λοιπον. Και λεω εγω ο τυχαιος που δεν ξερει, τοσα χρονια δεν υπαρχει η τεχνογνωσια ωστε να εφαρμοστει σωστα? Εδω στην Ελλαδα γνωριζω πως τα τελευταια 2-3 χρονια εχει κανει μπαμ το υγραεριο. Τοσοι κινητηρες εσπασαν , και δεν εμαθαν? Προφανως το feedback υπαρχει, δεν ξερουμε ομως αν αξιοποιηθηκε. Και οκ, δε μπορω να φανταστω οτι συζηταμε εμεις τετοιες λεπτομερειες, και δεν τις ξερουν αυτοι που κανουν εγκαταστασεις.


    Και τωρα ξανα αποριες:

    Οκ να το αυξησουμε το αβανς. Ξερουμε ομως ποσο να το αυξησουμε? Κινφυνος προαναφλεξης υπαρχει και στο υγραεριο οπως στη βενζινη? Οι knock sensors αν διαγνωσουν πυρακια δε θα ριξουν και παλι το αβανς?

    Προφανως ο προγραμματισμος ειναι πολυ λεπτο ζητημα οταν αλλαζουν τα χαρακτηριστικα της καυσης, ειναι ομως τοσο δυσκολο το παζλ για το υγραεριο? Θα περιμενα ολες οι συγχρονες εγκαταστασεις να γινονται με σχολαστικο προγραμματισμο και οχι με προγραμματα κονσερβα για μειωση κοστους.

    Γιατι ομως εχουμε και παλι καμμενες βαλβιδες? Με σωστο προγραμματισμο τιθεται τετοιο ζητημα? Μηπως τελικα οι κινητηρες μας εχουν μεταλλα οριακου παχους ωστε να αντεχουν τη θερμιδογονο αποδοση της βενζινης? Οποτε το υγραεριο τους πευτει ζεστο? Γιατι οκ, τις βαλβιδες τις δεχομαι να καουν απο κακο προγραμματισμο, την κεφαλη ομως? Γιατι να ραγισε? Παω λοιπον στον αρχικο μου ισχυρισμο οτι κατι παιζει με τα μεταλλα.

    Το θεμα με τα πιστονια νομιζω ειανι ευκολο, φτωχο μιγμα

    προσωπικα θεωρω καλη λυση το υγραεριο για καποιον που κανει αρκετα χλμ. Ηθελα κι εγω να βαλω, ομως δεν προχωρησα γιατι λογω χλμ θα αργουσα να κανω αποσβεση.


    Σπαω το κεφαλι μου ομως, δε μπορει οι ταξιτζηδες με τα προτογονα συστηματα να βγαζαν το 80-90 χιλιαδες χλμ χωρις ζημια και εν ετει 2010-2011 να μιλαμε για ραγισμενες κεφαλες. Κατι δε στεκει.

  4. The Following User Says Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    z3 2.2 (06-12-11)

  5. #34

    Προεπιλογή

    Εν συντομία γιατί φεύγω.
    Το υγραέριο (βουτάνιο-προπάνιο σε αναλογία μεταξύ τους) έχουν πολύ υψηλότερα οκτάνια, άρα δεν έχουμε θέμα προανάφλεξης.
    Μην υποτιμάς τον εαυτό σου λέγοντας, τα σκεφτόμαστε εμείς και δεν μπορούν αυτοί...
    Τράβα δες ποιοι είναι οι εγκαταστάτες, τις μισές λέξεις που είπαμε δεν τις γνωρίζουν. Άρα θεωρητικό υπόβαθρο δεν έχουν, πρακτικό επίσης δεν έχουν αφού δεν είχαμε αυτοκίνητα εδώ...άρα τώρα αποκτούν. Και με τόση σφαγή που γίνεται στην αγορά ποιος θα βάλει προγραμματιστή να του το φτιάξει? Επίσης πρέπει να πειστεί, ότι αυτό δεν πρέπει να δουλεύει έτσι, υπάρχει λύση... αλλά βλέπεις η απάντηση ''έτσι δουλεύουν αυτά'' κάνει σουξέ.
    Τράβα δες ποιοι είναι οι εγκαταστάτες.... Αυτοί που παλιά πουλάγαν αυτοκίνητα (ένΑς γιατρος το είχε), αυτοί που έκαναν βελτιώσεις(άλογα στραγάλια), αυτοί που έβαζαν λάστιχα(βάλε μεγάλη πίεση θα μπεις πίστα).

  6. The Following 4 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (06-12-11), Dimzan (06-12-11), kplc16 (06-12-11), z3 2.2 (06-12-11)

  7. #35
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αρα υγραεριο και αμαξι γινεται. υγραεριο αμαξι και ελλαδα δε γινεται (η τουλαχιστο οχι ευκολα και χωρις ρισκο).

    danke, Κατι μαθαμε και σημερα

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    BILL007 (06-12-11), m-power_01 (06-12-11)

  9. #36

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα υγραεριο και αμαξι γινεται. υγραεριο αμαξι και ελλαδα δε γινεται (η τουλαχιστο οχι ευκολα και χωρις ρισκο).

    danke, Κατι μαθαμε και σημερα
    Δεν μου αρέσει να τσουβαλιάζω τους πάντες... Κράτα το όχι εύκολα.

    Επίσης στο εξωτερικό θα βρεις και κάποια adaptors που μπαίνουν στον αισθητήρα θέσης του εκκεντροφόρου και ξεγελούν τον εγκέφαλο. Εξατομικευμένα για κάθε κινητήρα. Εδώ δεν τα βρήκα ποτέ.

  10. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (06-12-11)

  11. #37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπυρο νομιζω οτι ο παραλληλος εγγεφαλος επεμβαινει και σε αβανς
    νομιζω,δεν το ξερω.

    κατι που εχω παρατηρησει σε καποια αυτοκινητα με υγραεριο που εχουν ερθει με λαμπακι βλαβης ειναι οτι η βλαβη αφορα εναν κωδικο που σου λεει για "lean mixture" .
    ειναι βεβαια γενικος κωδικος και σε βαζει να ελενξεις διαφορα πραγματα χωρις να καταληγει καπου.

    πιστευω ακομα οτι μεγαλο ρολο θα πρεπει να παιζει και η αλλαγη απο το ενα καυσιμο στο αλλο.
    αν αυτη η αλλαγη γινεται με 4.500σαλ ολο και καποιο milisec θα στεγνωνει ! δε μπορει!!!
    Συνήθως Δημήτρη κλέβουν τα δεδομένα και δεν επεμβαίνουν. Απλά να σου πω ότι πολλές ιταλικές εταιρίες όταν του έστειλα μεηλ και τους ρώτησα σχετικά, δεν ήξεραν να μου απαντήσουν,μιας και δεν τον εφτιαχναν εκεινες τον εγκέφαλο ,αλλά τον έπαιρναν από άλλον και με παρέπεμπαν σε αυτόν.
    Όλα αυτά πριν 2,5-3 χρόνια όταν σκεφτόμουν να το κάνω επαγγελματικά.Αλλά σωστά... Νομίζω το γιατί και το πως δεν έγινε το καταλαβαίνεις

    Το lean mixture ξέρεις καλύτερα από εμένα ότι έιναι ''και στην κορφή κανέλα''.

    ¨οχι εκεί δεν έχει πρόβλημα.Δεν στεγνώνει.

  12. #38
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα υγραεριο και αμαξι γινεται. υγραεριο αμαξι και ελλαδα δε γινεται (η τουλαχιστο οχι ευκολα και χωρις ρισκο).

    danke, Κατι μαθαμε και σημερα
    και στην ελλάδα γίνεται
    αρκεί να μην πας στον πρώτο τυχόντα

    υπάρχει ειδικό φόρουμ υγραεριοκίνησης για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει για συστήματα και εγκαταστάτες
    υπάρχουν και σπασμένα μοτέρ...πόσα είναι; τα αυτοκίνητα με υγραέριο είναι χιλιάδες πλέον

  13. #39
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων

    1)Πήγαινε μέτρησε καυσαέρια και με αέριο και με βενζίνη

    2)Βρες μία ορεινή διαδρομή. Πάρε από το ebay ενα θερμόμετρο υπερύθρων. Ξεκίνα 5 το απόγευμα και κάνε μία ανάβαση τάπα με βενζίνη. Μέτρα θερμοκρασίες στο καπάκι σε διάφορα σημεία, πολλαπλή εξαγωγής κλπ.
    Κατέβα το βουνό χαλαρα, να κρυώσεις και ξανακάνε την ίδια διαδρομή με αέριο τάπες πάλι. Και ξαναμέτρα.
    Σε αυτο μπορω να σου απαντησω γιατι εγινε μετρηση,τα καυσαερια που εδειξε ηταν ακριβως τα ιδια.
    Επισης ενα περιεργο που συμβαινει ειναι οτι με βενζινη ειχα καταναλωση λαδιου(235000χλμ) και λαμπακι μηχανης,μετα την τοποθετηση του κιτ και μετα απο καποια χιλ χιλιομετρα που πηγα για αλλαγη λαδιων στο συνεργειο που πηγαινω παντα(και οχι εκει που εβαλα το κιτ) σβησαμε την ενδειξη.Ο μαστορας μου ειπε χαρακτηριστηκα οτι θα ξαναναψει αμεσως και να εχω το νου μου στα λαδια γιατι λογικα πρεπει να καιει ακομα παραπανω.Εγω ομως ουτε λαμπακι μηχανης εχω αλλα και μειωμενη καταναλωση λαδιου.
    Πως εξηγειται αυτο?

  14. #40
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μια περιπτωση με βαλβιδες ηταν σε ενα αυτοκινητο το οποιο ειχε εγκατασταση υγραεριου και ο πελατης δηλωσε μετα την ζημια οτι παρολο που δουλευε μονο με το υγραεριο του κατεβαινε και ο δεικτης της βενζινης!
    δλδ εκαιγε και απο τα δυο μαζι!!!
    βγαλε τωρα συ συμπερασμα!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP