Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 34 από 34

Θέμα: "καινουρια"κυβερνηση

  1. #31
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων

    ο κύριος αυτός λοιπόν, με μεγάλη συγκίνηση μου είπε περιληπτικά την ξήγα που το έκανε το προσωπικό του, το οποίο αριθμείτε σε 27 άτομα...
    βρέθηκαν λοιπόν σαββάτο απόγευμα όλοι οι υπάλληλοι, και αποφάσισαν να του ανακοινώσουν πως δεν θέλουν δώρο χριστουγέννων, μειώσεις 20% απο τον μισθό τους, και μειωμένο ένσημα σύμφωνα με τους καινούριους μισθούς...
    όλο αυτό γιατί εδώ και 3 χρόνια, δεν έχει απολυθεί κανείς, βλέπουν ότι η εταιρεία δεν κερδίζει αλλά μπαίνει μέσα, και μοιραία θα κλείσει με τον ρυθμό που πάει...
    οι υπάλληλοι λοιπόν αποφάσισαν αυτό, το ανακοίνωσαν στο αφεντικό, και ο ίδιος πείρε μια μεγάλη ανάσα, γιατί όπως είπε, οι υπεχρεώσεις των χριστουγέννων δεν έβγαιναν...
    και ρωτώ εγώ τώρα...
    πόσοι είναι αυτοί οι υπάλληλοι που θα έκαναν αυτό το πράγμα???
    Θωμα εγω απαντησα συμφωνα με τα παραπανω, και η κεντρικη ιδεα του ποστ μου ειναι οτι οταν ενας εργοδοτης "φροντιζει" τους εργαζομενους του τοτε και αυτοι θα φερθουν αναλογα και απο πλευρας παραγωγης αλλα και απο πλευρας κατανοησης στο να παραμεινει βιωσιμη μια εταιρεια.
    Αλλωστε αν η εταιρεια φουνταρει θα "βυθιστουν" και αυτοι μαζι της.

    ομως παρακατω γραφεις...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    εύκολα την λές την μεγάλη κουβλεντα νίνο μου...
    και για να γίνω και πιο σαφής, δεν μιλάω για την πλευρά του ιδιοκτήτη της εταιρείας...
    μιλάω για 6 άτομα που δουλεύουν απο 20 εώς 25 χρόνια εκεί μέσα, οι οποίοι ξέρουν ότι θα φύγουν τελευταίοι μαζί με τα αφεντικά.
    και όμως αποφάσισαν να πάρουν την μείωση, να μην πάρουν το δώρο (για όσους δεν κατάλαβαν, χαρίζουν τα δώρα χριστουγέννων - πάσχα - καλοκαιριού), και μειωμένα ένσημα, έτσι ώστε να μπορέσει η επιχείρηση να μην κάνει απολύσεις σε νεότερους υπάλληλους...

    απ'ότι βλέπω όμως, στα αφεντικά κόλλησε πάλι η συζήτηση, ενώ το γενικότερο ζήτημα είναι το πως μια μικρή κοινότητα μπόρεσε με συζήτηση και ωριμότητα να μπορέσει να εξασφαλίσει όλους τους εμπλεκόμενους...
    κακά τα ψέματα, στον εαυτό τους έκαναν χάρη οι υπάλληλοι αυτοί, ενώ κάποιοι απο αυτούς έκαναν μεγάλη θυσία...
    όσο για το αφεντικό, απλά θα μπορέσει να κοιμηθεί ο άνθρωπος, σαν άνθρωπος...
    και επειδή δεν το έθεσα καλά πιο πάνω το ερώτημα, ξαναρωτάω...
    πόσοι εργαζόμενοι με 25 χρόνια εργασία, θα δεχόντουσαν οικειοθελώς τέτοιες συνθήκες εργασίας, για να μην φύγουν συνάδελφοι με προυπηρεσία 3 - 4 χρόνια στον ίδιο χώρο???

    εγώ θα πώ για τους δικούς μου πάντως...
    στην αρχή του προβλήματος όταν είμασταν 20+ άτομα, και βλέπαμε ότι θα έχουμε πρόβλημα, κάναμε μία κουβέντα για 6ωρα...
    οι παλιοί ήταν ο λόγος για τον οποίον έφυγαν μαζεμένα 7 άτομα μετά απο 3 μήνες...
    μην βιάζεστε λοιπόν να κρίνεται και να απαντήσετε...δεν μιλάμε για την σχέση αφεντικού υπάλληλου, αλλά για την σχέση των υπαλλήλων αναμεταξύ τους...
    Τωρα δεν καταλαβα δεν θα παρουν εξι ατομα δωρο και θα μειωθουν οι μισθοι τους για να μην απολυθουν καποιοι απο τους υπολοιπους 21?
    Τοση συναδελφικη αλληλεγγυη? Επετρεψε μου να με κανει να αναρωτιεμαι...
    Η ωριμοτητα θα ηταν και οι 27 να ειχαν ισοκατανομη της "θυσιας" ετσι ωστε και να μην απολυθει κανεις αλλα και η επιχειρηση να παρει μια "ανασα" στην δυσκολη αυτη εποχη.
    Τεσπα αν δεν αλλαξουν κατι συντομα ολες οι επιχειρησεις θα μετρανε τις απωλειες τους, το κρατος θα προσθετει νουμερα στο συνολο των ανεργων, μονο που αυτα τα νουμερα ειναι ανθρωποι με οικογενειες ,με ονειρα και ελπιδες.

  2. #32
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θωμα εγω απαντησα συμφωνα με τα παραπανω, και η κεντρικη ιδεα του ποστ μου ειναι οτι οταν ενας εργοδοτης "φροντιζει" τους εργαζομενους του τοτε και αυτοι θα φερθουν αναλογα και απο πλευρας παραγωγης αλλα και απο πλευρας κατανοησης στο να παραμεινει βιωσιμη μια εταιρεια.
    Αλλωστε αν η εταιρεια φουνταρει θα "βυθιστουν" και αυτοι μαζι της.

    ομως παρακατω γραφεις...



    Τωρα δεν καταλαβα δεν θα παρουν εξι ατομα δωρο και θα μειωθουν οι μισθοι τους για να μην απολυθουν καποιοι απο τους υπολοιπους 21?
    Τοση συναδελφικη αλληλεγγυη? Επετρεψε μου να με κανει να αναρωτιεμαι...
    Η ωριμοτητα θα ηταν και οι 27 να ειχαν ισοκατανομη της "θυσιας" ετσι ωστε και να μην απολυθει κανεις αλλα και η επιχειρηση να παρει μια "ανασα" στην δυσκολη αυτη εποχη.
    Τεσπα αν δεν αλλαξουν κατι συντομα ολες οι επιχειρησεις θα μετρανε τις απωλειες τους, το κρατος θα προσθετει νουμερα στο συνολο των ανεργων, μονο που αυτα τα νουμερα ειναι ανθρωποι με οικογενειες ,με ονειρα και ελπιδες.
    φυσικά και επωφελείτε η εταιρεία, και φυσικά βγάζει το αφεντικό απο την δύσκολη θέση στο να απολύσει...
    απο την άλλη όμως, όσο περίεργο και αν φαίνεται, υπάρχει τελικά η συναδελφική αλληλεγγύη...
    προσωπικά στο δικό μου μαγαζί δεν την είδα...όπως είπα πιο πάνω, είχε γίνει πρόταση για μειωμένο ωράριο για την αποφυγή απολύσεων, πράγμα το οποίο δεν δέχτηκαν κάποιοι, γιατί γνώριζαν ότι δεν θα ήταν στην λίστα των απολυμένων...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  3. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Stathis (06-12-11)

  4. #33
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εχουμε μνημη χρυσοψαρου...
    ετσι λοιπον σχεδον ολοι δε θυμομαστε τι ελεγε ο γιωργακης πριν μπουμε στο μνημονιο,τι ελεγε μετα,τα λεγομενα περι νεων μετρων και ακριβως μετα απο δυο τρεις μερες εξαγγελια νεων μετρων..
    δεν πιστευω οτι αυτα πρεπει να ξεχνιουνται.
    ναι πρεπει να κουβεντιαζονται.
    οχι δεν χανουμε χρονο συζητωντας περι αυτως διοτι
    1)αν ειχαμε δουλεια,θα ασχολουμασταν με τη δουλεια
    2)αν δεν τα συζητησουμε...θα τα ξεχασουμε και ως εκ θαυματος θα κατευνασουν τα πνευματα.
    και ειδικα σε αυτη την εποχη απαγορευεται να ξεχναμε...
    ρε παιδια...400 χρονια σκλαβωμενοι στους τουρκους...
    αν δεν υπηρχα 50 τρελοι να φωναζουν και να ονειρευονται ελευθερια ακομα γιουσουφακια θα ημασταν..
    ΑΠΑΙΤΩ να δημιουργηθουν πολλες νεες θεσεις εργασιας ωστε να βτρει δουλεια ο πατερας και η μανα μου(και αντιστοιχα ολοι) και να βρω και εγω δευτερη δουλεια να ζω σαν ανθρωπος και τοτε πιστεψ τε με δε θα εχω χρονο για γραψιμο!!!!!
    μεχρι τοτε καποιοι απο εσας μπορει να εχετε δικες σας επιχειρησεις και να βαστατε με νυχια και δοντια τα μαγαζια σας...
    μπορει να εχετε μια δουλεια και κουτσα ,πολυ κουτσα ,μα παρα πολυ κουτσα να μπορειτε να πληρωνετε το ενοικιο σας...
    εγω ξερω οτι ο πατερας μου εχθες εφαγε σκετο ψωμι μαγκες....

    και να πω οτι ειναι κανας τεμπελης η ρεμαλι μπεκρης που ζει ως παρασιτο να πω.αιντε...
    μεχρι λοιπον να συνηδητοποιησουμε ολοι μας οτι το πλοιο βουλιαζει ,αυτοιο που ανοιξαν τρυπα εχουν φυγει και εμεις μαλωνουμε σα τα ποντικια για το ποιος θα παει στο πανω καταστρωμα για να πνιγει τελευταιος,εγω θα γραφω τετοια θεματακια.
    800.000 κοστισε το νεο γραφειο του παγκαλου...σημερα δημοσιευτηκε..
    και ο θωμας λεει για εναν επιχειρηματια που οιο υπαλληλοι του του ζητησαν να μην τους δωσει δωρο γιατι η επιχειρηση δε βγαινει...
    εγω περιμενω να παρω το δωρα μπας και η δικη μου οικογενεια φαει κανα φαι...
    ποιος απο τους δυο μας εχει δικιο????????????????????????????
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  5. #34
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή


Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP